مقالات

انواع روش های تصفیه آب

تصفیه آب

روش های تصفیه آب

روش های زیادی برای تصفیه کردن آب وجود دارد که هر یک از این روش های تصفیه آب  مزیت ها و معایب خاص خود را دارد برخی از این تصفیه آب ها  برای آلاینده ها مفید و برخی برای حذف آن آلاینده ها ناتوان هستند. با زیاد تر شدن آلاینده ها موجود در آب و با خوردن آن آب توسط انسان ها و موجودات باعث بیماری درون بدن آن ها می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های تصفیه آب آشنا کنیم.

سیستم اسمز مکعوس

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس بهترین و با کیفیت ترین روش برای تصفیه آب می باشد. ممبران تصفیه آب معمولا یک فیلتر ممبران همراه است که می تواند تمامی آلاینده های آلی و معدنی را از آب جدا کند. ممبران اسمزمعکوس برای حذف مواد شیمیایی و آلوده کننده درون آب مورد استفاه قرار می گیرد. همچنین این ممبران برای برخی از آفت کش ها و حلال ها  و کلر درون آب استفاده می شود.

از دلایل همراه بودن دیگر تجهیزات مانند پمپ و مخزن تصفیه به ممبران اسمز معکوس  چیست؟

پمپ تصفیه آب: غشاهای اسمز معکوس برای تصفیه بهینه آب به فشار آب بالا نیاز دارند. این فشار آب توسط پمپ تصفیه آب تامین می شود.

مخزن ذخیره : از آنجایی که جریان آب از دستگاه تصفیه آب کم است، معمولاً از مخزن آب برای ذخیره آب استفاده می شود تا آب شیر به اندازه کافی قوی باشد و بتوان از آن استفاده کرد.

مزیت های سیستم اسمز معکوس

 1. قوی ترین فیلتراسیون در برابر آلاینده های موجود در آب
 2. آب گوارایی را تولید می کند
 3. دارای عمر بالا
 4. قادر به حذف یا کاهش آهن ، کلسیم، سرب، جیوه و باکتری ها موجود در آب
 5. سختی آب را به مقدار قابل توجهی کم می کند

معایب استفاده سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

 1. جریان آب خروجی کم
 2. دوسوم آب ورودی ممبران در هنگام تصفیه هدر می رود
 3. قیمت این دستگاه نسبتا بالا
 4. آب های دارای کلر زیاد را باید با فیلتر های کربن دار تصفیه کرد

ممبران اسمزمعکوس

دستگاه تصفیه آب اولترافیلتراسیون

سیستم های اولترافیلتراسیون از دستگاه های تصفیه آب می باشند که از روزنه های بسیار کوچکی تشکیل شده اند. این فیلتر ها از روزنه های بسیار کوچکی تشکیل شده است. همچنین روزنه های اولترافیلتراسیون از 0.01 تا  0.02 میکرون است. این منافذ ریز در غشای اولترافیلتراسیون آلاینده ها را از آب حذف می کند. همچنین مواد معدنی را در آب نگه می دارد. این غشای نیمه تراوا از الیاف توخالی با اندازه منافذ بین 0.01 تا 0.5 میکرون ساخته شده است.

از آنجایی که فیلتر اولترافیلتراسیون UF نمی تواند مقدار زیادی از مواد جامد محلول در آب را حذف کند، این سیستم تصفیه آب برای مناطقی با آب سخت و TDS بالا مناسب نیست. یکی از مزایای سیستم های تصفیه آب اولترافیلتراسیون نسبت به اسمز معکوس این است که اولترافیلتراسیون نیازی به تصفیه اولیه آب ندارد. همانطور که در قسمت اسمز معکوس گفته شد، از آنجایی که فیلتر غشایی اسمز معکوس در اثر کلر آسیب می بیند، فیلتر کربن فعال در جلوی غشا لازم است. اما روش اولترافیلتراسیون تصفیه آب قابلیت حذف کلر را نیز دارد.

اما طبیعتا برای بهبود کیفیت آب آب خالص، علاوه بر فیلتر UF، از سایر عناصر فیلتر نیز استفاده می شود. فیلترهایی مانند کربن فعال، فیلترهای فیبر اولیه و گاهی اوقات فیلترهای غشایی اسمز معکوس. کاربردهای صنعتی و فرآیندهای احیای فاضلاب از دیگر مواردی هستند که از فناوری اولترافیلتراسیون استفاده می شود.

مزیت سیستم تصفیه آب اولترافیلتراسیون

 • قابلیت فیلتراسیون بسیار قوی تا 0.01 میکرون که البته از سیستم اسمز معکوس بسیار کمتر است.
 • اکثریت آلودگی‌های موجود در آب از جمله انگل‌ها‌، ویروس‌ها‌، باکتری‌ها و اکثر ارگانیسم‌های بیماری زا را تا اندازه خوبی از بین میبرد.
 • مواد معدنی مفید و ضروری برای بدن را در آب حفظ میکند.
 • در برابر مواد شیمیایی موجود در آب مقاومت خوبی دارد.
 • جربان خروجی آب تصفیه شده در آن مناسب است.
 • مراحل نصب و تعویض فیلتر آن آسان است.
 • با فشار کم آب نیز توانایی کارکرد و انجام عملکرد تصفیه را انجام دهد.
 • از طول عمر بالایی برخوردار است و حدود دو سال میتواند عمر کند.

معایب تصفیه آب اولترافیلتراسیون

 • حذف طعم و بوی کلر
 • مواد جامد که محلول آب هستند را نمی تواند حذف کند (نمک، فلوراید)
 • برای ترکیبات فرار روشی مناسب نیست

روش دوم: تصفیه آب با کربن اکتیو

تصفیه آب با کربن اکتیو یکی از راه های مهم و کاربردی برای تصفیه آب است.  کربن اکتیو ها در دستگاه های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. زغال چوب فعال سموم و مواد شیمیایی را از آب به ویژه کلر حذف می کند و آب باکیفیت را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

کرین فعال زمانی ایجاد می شود که زغال سنگ ، چوب یا پوسته نارگیل را به گونه ای حرارت دهند تا زمانی که تبدیل به زغال بشوند.

کربن فعال چگونه آب را تصفیه می کند؟

وقتی که آب از فیلتر کربن اکتیو عبور می کند ، تمام آلاینده های کوچکتر از دهانه این فیلتر در آن جذب شده و مولکول های آب از آن عبور می کنند. در عین حال دارای فیلتر کربن فعال است که مواد شیمیایی موجود در آب را جذب می کند. کربن فعال با بار مثبت یون های دارای بار منفی و آلاینده های موجود در آب مانند کلر را جذب می کند. به این ترتیب آب از آلاینده های فیزیکی پاک می شود و نسبت به آلاینده های شیمیایی تصفیه می شود.

کربن اکتیو

مزیت استفاده از کربن اکتیو

 • طعم و بوی کلر را از بین میبرد
 • نیازی به جریان برق ندارد
 • از رشد باکتری جلوگیری می کند
 • حداقل تغییر در سطح pH آب را میدهد
 • جزو تکنولوژی‌های سبز به شمار میرود
 • قابلیت فیلتراسیون عالی آلاینده‌ها
 • در ترکیب با دیگر سیستم‌های تصفیه آب عملکرد بسیار مناسب و مکملی دارد

معایب استفاده از زغال فعال

 1. ویروس را از آب حذف نمی کند
 2. جریان آب از شدت بالایی برخوردار نیست
 3. برای طول عمر نیاز به یک فیلتر مکانیکی مثل الیاف می باشد

روش سوم : تصفیه آب با رزین تبادل یونی

رزین تبادل یونی از دسته فرآیند هایی می باشد که یون های ناخواسته آب را حذف کرده  و جای آن ها یون هایی با دیگر بار الکتریکی یکسان می کند. تبادل یونی به دو دسته رزین کاتیونی (مثبت) و رزین آنیونی (منفی) است ، تقسیم می شود. روش های تبادل یونی برای حذف مواد رادیواکتیوی موجود در آب و برای کم کردن سختی آب مورد استفاده قرار می گیرد. برای اطلاعات بیشتر درباره رزین سختی گیر و رزین تصفیه آب به سایت ما مراجعه کنید.

کارکرد تبادل یونی چیست؟

روش تبادل یونی برای جا به جایی یون ها درون آب استفاده می شود. برای مثال یون کلسیم و منیزم با سدیم تعویض می شوند چون از دسته عامل های سخت آب هستند. رزین آنیونی نیز  به تبادل و تعویض یونی بار منفی با یک یون بار منفی دیگر است. مثلا  یون های دارای بار منفی مانند نیترات، اورانیوم، سولفات و فلوراید می باشد که با بار منفی نسبتا مفید مثل کلرید مبادله را انجام می دهد.

رزین تبادل یونی

مزیت استفاده از تبادل یونی

 1. منگنز، آهن، کروم، مگنز، کروم، کلسیم و سایر آلاینده های دارای بار مثبت را حذف می کند.
 2. قابلیت استفاده طولانی مدت
 3. آرسنیک ، فلوراید، نیترات و سولفاتی که دارای بار منفی هستند را حذف می کند

معایب روش تصفیه آب تبادل یونی

نمی تواند رسوبات، آلاینده های آلی و میکروارگانیسم هایی مانند میکروب‌ها و باکتری‌ها را حذف کند

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا ...