دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ چیست؟

دوزینگ پمپ ها برای افزودن حجم های کوچک اما دقیق از یک مایع به دیگر جریان ها یا مخازن سیال استفاده می شود. به پمپ های اندازه گیری، دوزینگ پمپ  و پمپ های تزریق نیز می گویند. یک مدل دستگا ها باید بتواند مایعی را با دقت بیش از 3 درصد در محدوده وسیعی از فشارهای تخلیه تحویل دهد.

دوزینگ پمپ یکی از انواع مختلف پمپ‌ها به شمار می‌رود که توانسته قابلیت‌های مختلفی را به خود اختصاص دهد. این پمپ‌ها از این قابلیت برخوردار هستند تا دوز مشخص‌ شده‌ای از سیال مورد نظر را تزریق کرده و جابه‌جا کنند. همین عملکرد و کارایی باعث شده است تا از آن‌ها با نام‌های دیگری نیز یاد شوند که پمپ تزریق (Injection Pump) نمونه‌ای از این موارد به شمار می‌رود

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

پرفروش ترین دوزینگ پمپ ها

فهرست مطالب

عملکرد دوزینگ پمپ

بسته به برند و مدل، دوزینگ پمپ به روش‌های مختلف کار می‌کند. همه این روش‌ها شامل گرفتن مقدار اندازه‌گیری شده مایع در محفظه آن و سپس تزریق ماده شیمیایی به لوله یا مخزنی است که حاوی مایعی است که پمپاژ می‌شود. پمپ توسط یک محرک هوا یا موتور الکتریکی تغذیه می شود، در حالی که سیستم کنترل به عنوان کلید روشن و خاموش پمپ عمل می کند. کنترل کننده همچنین وظیفه مدیریت دبی پمپ دوز را بر عهده دارد.

انواع دوزینگ پمپ ها

دوزینگ پمپ ها می توانند بر اساس اصول پمپ های دینامیکی یا پمپ های جابجایی مثبت بسته به طراحی کار کنند. پمپ‌های دینامیک جریان متغیری مناسب برای تولید دبی‌های بالا با سیالات با ویسکوزیته پایین تولید می‌کنند، در حالی که پمپ‌های جابجایی مثبت جریان ثابتی را تولید می‌کنند که برای تولید فشارهای بالا (و نرخ جریان کم) با سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب است. بیشتر پمپ‌های دوزینگ پمپ‌های جابجایی مثبت هستند که جریان ثابت و کم را برای انواع رسانه‌ها فراهم می‌کنند. برای دریافت  دوزینگ پمپ پیستونی و انواع مختلف پمپ های موجود، به صفحه انواع پمپ صنعتی مراجعه کنید.

دوزینگ پمپ دیافراگمی

دوزینگ پمپ دیافراگمی مکانیکی از یک گیربکس مکانیکی با نسبت ثابت استفاده می کنند که چرخش موتور را به حرکت رفت و برگشتی پیستون تبدیل می کند. با تغییر نسبت می توانیم تعداد ضربات در دقیقه را که پمپ تزریق پیستون انجام می دهد افزایش یا کاهش دهیم.

اینها سرعت خروجی زیر را به ما می دهند:

58 لیتر در دقیقه
78 لیتر در دقیقه
116 لیتر در دقیقه

با انجام یک جابجایی حجمی شناخته شده، می‌توانیم مقدار ماده شیمیایی تحویلی در هر ضربه را به دقت محاسبه کنیم. با افزایش مقدار لیتر در دقیقه می‌توانیم مقدار ماده شیمیایی تحویلی پمپ را افزایش دهیم تا به دبی مورد نظر دست یابیم.

در برخی کاربردها که محلول‌های چسبناک پمپاژ می‌شوند یا مواد شیمیایی دارای فشار بخار کم هستند، استفاده از تعداد ضربه‌های کمتر یا بیشتر در دقیقه به ترتیب می‌تواند مزایای قابل‌توجهی را ارائه دهد. برای خرید محصولات پر فروش دوزینگ پمپ دیافراگمی به لینک مربوطه مراجعه کنید.    

 

دوزینگ پمپ دیافراگمی
دوزینگ پمپ پیستونی

دوزینگ پمپ پیستونی

طیف دوزینگ پمپ‌ پیستونی  برای کاربردهایی طراحی شده‌اند که به دبی دقیق‌تر تا 1027 لیتر در ساعت و فشار بالا تا 25 بار نیاز دارند. (بنا به درخواست دبی و فشار بالاتر یا پایین تر هم می توانید سفارش دهید.) این محدوده برای استفاده با مایعات حاوی ذرات ساینده یا جامد مناسب نیست. این سری پمپ اندازه گیری را می توان به روش های مختلفی بسته به نیازهای کاربردی کنترل کرد، از جمله: سیگنال 4-20 میلی آمپر و کنترل اینورتر.

این سری مترینگ پمپ پیستونی برای بسیاری از کاربرد ها در بازارهای صنعتی و دریایی ایده آل است، از جمله؛  پمپاژ شیمیایی برای حفظ سطوح PH در فرآیندهای تصفیه آب، تمیز کردن در محل (CIP)، بیو اسیدها، سیستم‌های پمپاژ OEM، اسمز معکوس، تزریق مواد شیمیایی و پمپاژ شیمیایی برای کشاورزی.

 

دوزینگ پمپ پریستالتیک

مترینگ پمپ پریستالتیک شیمیایی ، که اغلب به عنوان پمپ‌های غلتکی شناخته می‌شوند، نوعی پمپ جابجایی مثبت هستند که می‌توانند برای جابجایی انواع مختلف سیالات به آرامی و پیوسته در اطراف یک سیستم بسته مورد استفاده قرار گیرند.

طیف وسیعی از دوزینگ پمپ پریستالتیک ما برای استفاده در سیستم های دوزینگ با دبی و فشار کم طراحی شده اند. این پمپ ها، از برندهایی مانند Germac و Microdos، با جابجایی مثبت ناشی از روتورهای روی لوله سیلیکونی یا سانتوپرن کار می کنند. طیف وسیعی از پمپ‌های دوز پریستالتیک ما برای طیف گسترده‌ای از سیستم‌ها، مانند ماشین‌های ظرفشویی تجاری، ماشین‌های ظرفشویی تجاری و شیشه‌شویی‌های پذیرایی مناسب هستند.

 

 

دوزینگ پمپ پریستالتیک
دوزینگ پمپ سلونوئیدی

دوزینگ پمپ  سلونوئیدی

نام دیگر دوزینگ پمپ ها مترینگ پمپ می باشند. دوزینگ پمپ سلونوئیدی مقداری از دوز مشخصی را از یک سیال می تواند منتقل کند که به این عملکرد پمپ تزریق می گویند. همچنین این دستگاه ها از نوع جابجایی مثبت هستند. نحوه کار این پمپ ها به این صورت است که، حجم معینی از سیال به درون محفظه مدرج با حجم متغیر مکش شده و در بخش برگشت، این مواد به درون سیستم تزریق خواهد شد.

در واقع سلونوئیدی به این معنا است که در موتور الکتریکی به کار رفته در مترینگ پمپ که نیروی محرکه آن را تولید می‌کند، از الکترومغناطیس استفاده شده است و در واقع زمانی که می‌ گوییم دوزینگ پمپ سلونوئیدی این پمپ برای ایجاد نیروی محرکه خود از سلونوئید (الکترومغناطیس) استفاده می‌کند.

مزایا مترینگ پمپ ها

 • اندازه گیری با دقت بالا
 • ساده در نصب و نگهداری
 • مترینگ پمپ بسیار سازگار با نیازهای صنعت شما هستند
 • دوزینگ پمپ ها قادر هستند تا مایعاتی که ویسکوزیته بالا دارند را انتقال دهند.
 • حتی مایعات که چربی بسیار کمی دارند، توسط دوزینگ پمپ پمپاژ می‌شوند.
 • مایعاتی که ذرات جامد دارند، توسط مترینگ پمپ ها قابل انتقال هستند.
دوزینگ پمپ سلونوئیدی

کاربرد دوزینگ پمپ ها

مترینگ پمپ ها بسیار انعطاف پذیر هستند و کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب، صنعتی، تولیدی و معدنی دارند. آنها را می توان در دماهای بسیار بالا و همچنین برای کاربردهای فشار بالا استفاده کرد، به همین دلیل است که دوزینگ  پمپ ها اغلب برای تزریق مواد شیمیایی استفاده می شوند. مترینگ پمپ صنعتی با گزینه‌های اضافی مانند دریچه‌های پایه و دمپنر ها در دسترس هستند که آنها را برای اندازه‌گیری طیف وسیعی از محصولات و مواد در بخش‌های مختلف ایده‌آل می‌کند.

نمونه هایی دیگر از کاربردهای پمپ تزریق

این پمپ ها علاوه بر اینکه در صنعت تصیفه آب و صنایع غذایی کاربرد دارد، به دوزینگ پمپ های شیمیایی نیز شناخته می شوند. به این خاطر که در کارخانه های صنعتی، کشاورزی، تاسیسات تولیدی، آزمایشگاه های پزشکی و عملیات معدنی استفاده می شوند. از یک پمپ اندازه گیری شیمیایی می توان برای اضافه کردن یک ماده شیمیایی اسیدی به مخزن آب برای خنثی کردن PH استفاده کرد. همچنین می توان از آنها به عنوان پمپ کلر برای از بین بردن باکتری های داخل آب استفاده کرد. کلرزن ها برای حالت های چالش انگیز مثل دمای بالا و محیط های فشار بالا طراحی شده‌ اند.

چه صنایعی از کلریناتور استفاده می‌کنند؟

همانطور که در بند های قبلی به این موضوع اشاره کردیم، پمپ های اندازه گیری توانستند کاربرد های بسیار زیادی را به خود اختصاص بدهند. حال لیست انواع صنایع کننده این پمپ ها را برای شما آورده ایم:

 1. صنایع غذایی
 2. صنایع شیمیایی و پتروشیمی
 3. صنایع چوب و کاغذ
 4. صنعت آب و فاضلاب
 5. صنایع نفت و گاز
 6. صنعت نیشکر
 7. صنعت پزشکی

در هر یک از این صنایع، پمپ تزریق کاربرد خاصی دارد. به همین خاطر می توانیم بگوییم که بیشتر صنعت ها برای برآورده کردن نیاز های خود به مدل های مختلف این دوزینگ پمپ ها نیاز دارند. البته خرید پمپ اندازه گیری تنها مسئله مهم نیست؛ بلکه که صلاحیت کسانی که این مسئولیت را به عهده میگیرند هم بسیار مهم است. باید به طور کامل مشخصات این افراد را بررسی کرد تا بتوان خرید موفقی را رقم زد.

 

دوزینگ پمپ دیافراگمی

نکات مهم در انتخاب دوزینگ پمپ ها

دبی

دبی مهمترین عاملی است که در انتخاب پمپ اندازه گیری باید در نظر گرفته شود. اگر دبی مورد نیاز را می دانید، قدم مهمی در انتخاب پمپ مورد نظر خود برداشته اید. سرعت جریان بر حسب گالن در دقیقه یا لیتر در دقیقه اندازه گیری می شود. اما حواستان باشد که در بازار از عبارت دبی استفاده نمی شود، بلکه از عبارت قطر پمپ استفاده می شود. زیرا هرچه سرعت پمپاژ پمپ بیشتر باشد اندازه آن بزرگتر می شود. برای اینکه بدانید کدام پمپ جریان مورد نیاز را تامین می کند، باید پمپی را انتخاب کنید که حداکثر دبی آن بیش از 90 درصد ظرفیت آن پمپ نباشد.

محیط عملیاتی

شاید به نظر شما محیط کار ارتباط چندانی با انتخاب پمپ مناسب برای شما نداشته باشد. اما مهم است بدانید که آیا پمپ اندازه گیری شما در محیط گرم خورشید کار می کند یا در دمای بسیار سرد؟ زیرا به عنوان مثال اگر قرار است پمپ شما در زیر نور آفتاب کار کند، باید پمپی را انتخاب کنید که در برابر دمای کاری بالا مقاومت کند. چنین حداکثر دماهایی معمولاً در کاتالوگ پمپ های اندازه گیری ذکر می شوند.

ترکیب سیال

با در نظر گرفتن این موضوع، می توانید در دراز مدت از خوردگی یا فرسایش پمپ های اندازه گیری خود جلوگیری کنید. ترکیب سیالات نیز در انتخاب اندازه و نوع پمپ اندازه گیری موثر است. بنابراین، قبل از انتخاب پمپ اندازه گیری مناسب، باید بدانید که ترکیب مایع شما دقیقا چیست؟ از چه ماده ای ساخته شده است؟ آیا سوسپانسیون غلیظ با محلول رقیق است؟ به عنوان مثال، اگر محلول شما حاوی ذرات جامد است، باید یک پمپ اندازه گیری با دیافراگم مخصوص انتخاب کنید.

سخن آخر

موارد بسیار زیاد و مهمی در زمینه پمپ تزریق ها وجود دارد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. از جمله این موارد میتوان به متریال تشکیل دهنده، کاربرد ها، ویژگی ها و خصوصیات آنها اشاره کرد. در این مطلب تلاش کردیم تا حد ممکن این مسئله را پوشش بدهیم و به صورت کامل به بررسی هرکدام بپردازیم. اگر قصد خرید یکی از این پمپ ها را دارید کافی است به صورت کامل این مطلب را مطالعه کنید تا جواب تمام سوالات خود را پیدا کنید.

سوالات متداول دوزینگ پمپ

 1. درایو: منبع تغذیه پمپ دوز یک موتور الکتریکی AC با سرعت ثابت، یک موتور پنوماتیک یا هیدرولیک یا حتی یک موتور الکتریکی با سرعت متغیر است.
 2. مکانیسم حرکت: همانطور که می دانید موتور به صورت چرخشی حرکت می کند. در پمپ تزریق، این حرکت دورانی توسط میل لنگ به یک حرکت خطی تبدیل می شود که یک مسیر حرکتی به عقب و جلو ایجاد می کند.
 3. تنظیم سرعت جریان: مقدار دبی را می توان با تغییر سرعت و طول دوره تغییر داد. سرعت جریان در اکثر پمپ های اندازه گیری با استفاده از میکرومتر یا پتانسیومتر به صورت دستی تنظیم می شود. علاوه بر این، می توان از اپراتور هیدرولیک، پنوماتیک یا الکتریکی برای کنترل خودکار مقدار تزریق با استفاده از سیگنالی که سیستم ارسال می کند استفاده کرد.
 4. عبور سیال: مواد و مسیری که سیال از آن عبور می کند بر اساس ویژگی های سیال از جمله دما، ویسکوزیته، خورندگی و سرعت جریان آن طراحی می شود.

قیمت پمپ تزریق مواد با توجه به فاکتورهای مختلفی از قبیل نوع پمپ، ویژگی های آنها (نحوه تنظیم دبی و فشار و غیره)، جنس و متریال به کار رفته برای هر یک از اجزای پمپ و اندازه آنها تعیین می گردد. به همین خاطر است که تنوع بسیار بالایی در قیمت دوزینگ پمپ وجود دارد.

نوع پمپ اصلی ترین عاملی است که باید روی آن تمرکز کنید. این امر مستلزم در نظر گرفتن دقیق عواملی مانند نوع سیال، پتانسیل اشتعال و انفجار، ماهیت شیمیایی یا سمی و غیره است، سپس نوع پمپی را انتخاب کنید که با آن بهتر کار می کند.

نکته دوم توجه به شرایط کاری پمپ و سیال مورد استفاده است. دو متغیر مهم در انتخاب پمپ دمای سیال و فشار کاری است. سیالات دما یا فشار بالا را نمی توان با انواع پمپ های تزریق استفاده کرد. بنابراین هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید.

نکته سوم مربوط به سطح حفاظتی پمپ است. در این زمینه، مهم است که اطلاعات لازم را از یک متخصص دریافت کنید. انتخاب پمپ با کلاس حفاظتی مناسب بر اساس نوع محل نصب ضروری است.

دانستن این نکته مفید است که انتخاب پمپ می تواند تحت تأثیر نصب افقی یا عمودی آن باشد.

قبل از انتخاب و خرید پمپ تزریق، دبی تزریق مایع را مشخص کنید.

همچنین توجه به نوع برقی که پمپ اندازه گیری استفاده می کند بسیار مهم است. پمپ های مختلف با برق سه فاز، تک فاز، متناوب یا جریان ثابت کار می کنند. پمپی را انتخاب کنید که بتوانید نوع جریان الکتریکی لازم را برای آن تامین کنید.

برند های دوزینگ پمپ ها

محصولات دوزینگ پمپ

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فیس بوک تویتر linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام