دوزینگ پمپ چیست؟

دوزینگ پمپ ها برای افزودن حجم های کوچک اما دقیق از یک مایع به دیگر جریان ها یا مخازن سیال استفاده می شود. به پمپ های اندازه گیری، دوزینگ پمپ  و پمپ های تزریق نیز می گویند. یک مدل دستگا ها باید بتواند مایعی را با دقت بیش از 3 درصد در محدوده وسیعی از فشارهای تخلیه تحویل دهد.

دوزینگ پمپ یکی از انواع مختلف پمپ‌ها به شمار می‌رود که توانسته قابلیت‌های مختلفی را به خود اختصاص دهد. این پمپ‌ها از این قابلیت برخوردار هستند تا دوز مشخص‌ شده‌ای از سیال مورد نظر را تزریق کرده و جابه‌جا کنند. همین عملکرد و کارایی باعث شده است تا از آن‌ها با نام‌های دیگری نیز یاد شوند که پمپ تزریق (Injection Pump) نمونه‌ای از این موارد به شمار می‌رود

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

عملکرد دوزینگ پمپ

بسته به برند و مدل، دوزینگ پمپ به روش‌های مختلف کار می‌کند. همه این روش‌ها شامل گرفتن مقدار اندازه‌گیری شده مایع در محفظه آن و سپس تزریق ماده شیمیایی به لوله یا مخزنی است که حاوی مایعی است که پمپاژ می‌شود. پمپ توسط یک محرک هوا یا موتور الکتریکی تغذیه می شود، در حالی که سیستم کنترل به عنوان کلید روشن و خاموش پمپ عمل می کند. کنترل کننده همچنین وظیفه مدیریت دبی پمپ دوز را بر عهده دارد.

انواع دوزینگ پمپ ها

دوزینگ پمپ ها می توانند بر اساس اصول پمپ های دینامیکی یا پمپ های جابجایی مثبت بسته به طراحی کار کنند. پمپ‌های دینامیک جریان متغیری مناسب برای تولید دبی‌های بالا با سیالات با ویسکوزیته پایین تولید می‌کنند، در حالی که پمپ‌های جابجایی مثبت جریان ثابتی را تولید می‌کنند که برای تولید فشارهای بالا (و نرخ جریان کم) با سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب است. بیشتر پمپ‌های دوزینگ پمپ‌های جابجایی مثبت هستند که جریان ثابت و کم را برای انواع رسانه‌ها فراهم می‌کنند. برای دریافت  دوزینگ پمپ پیستونی و انواع مختلف پمپ های موجود، به صفحه انواع پمپ صنعتی مراجعه کنید.

دوزینگ پمپ دیافراگمی

دوزینگ پمپ دیافراگمی مکانیکی از یک گیربکس مکانیکی با نسبت ثابت استفاده می کنند که چرخش موتور را به حرکت رفت و برگشتی پیستون تبدیل می کند. با تغییر نسبت می توانیم تعداد ضربات در دقیقه را که پمپ تزریق پیستون انجام می دهد افزایش یا کاهش دهیم.

اینها سرعت خروجی زیر را به ما می دهند:

58 لیتر در دقیقه
78 لیتر در دقیقه
116 لیتر در دقیقه

با انجام یک جابجایی حجمی شناخته شده، می‌توانیم مقدار ماده شیمیایی تحویلی در هر ضربه را به دقت محاسبه کنیم. با افزایش مقدار لیتر در دقیقه می‌توانیم مقدار ماده شیمیایی تحویلی پمپ را افزایش دهیم تا به دبی مورد نظر دست یابیم.

در برخی کاربردها که محلول‌های چسبناک پمپاژ می‌شوند یا مواد شیمیایی دارای فشار بخار کم هستند، استفاده از تعداد ضربه‌های کمتر یا بیشتر در دقیقه به ترتیب می‌تواند مزایای قابل‌توجهی را ارائه دهد. اگر در مورد نسبت گیربکس مناسب برای استفاده برای برنامه خود مطمئن نیستید، لطفاً با ما تماس بگیرید.

دوزینگ پمپ دیافراگمی
دوزینگ پمپ پیستونی

دوزینگ پمپ پیستونی

طیف دوزینگ پمپ‌ پیستونی  برای کاربردهایی طراحی شده‌اند که به دبی دقیق‌تر تا 1027 لیتر در ساعت و فشار بالا تا 25 بار نیاز دارند. (بنا به درخواست دبی و فشار بالاتر یا پایین تر هم می توانید سفارش دهید.) این محدوده برای استفاده با مایعات حاوی ذرات ساینده یا جامد مناسب نیست. این سری پمپ اندازه گیری را می توان به روش های مختلفی بسته به نیازهای کاربردی کنترل کرد، از جمله: سیگنال 4-20 میلی آمپر و کنترل اینورتر.

این سری مترینگ پمپ پیستونی برای بسیاری از کاربردها در بازارهای صنعتی و دریایی ایده آل است، از جمله؛  پمپاژ شیمیایی برای حفظ سطوح PH در فرآیندهای تصفیه آب، تمیز کردن در محل (CIP)، بیو اسیدها، سیستم‌های پمپاژOEM، اسمز معکوس، تزریق مواد شیمیایی و پمپاژ شیمیایی برای کشاورزی.

دوزینگ پمپ پریستالتیک

مترینگ پمپ پریستالتیک شیمیایی ، که اغلب به عنوان پمپ‌های غلتکی شناخته می‌شوند، نوعی پمپ جابجایی مثبت هستند که می‌توانند برای جابجایی انواع مختلف سیالات به آرامی و پیوسته در اطراف یک سیستم بسته مورد استفاده قرار گیرند.

طیف وسیعی از دوزینگ پمپ پریستالتیک ما برای استفاده در سیستم های دوزینگ با دبی و فشار کم طراحی شده اند. این پمپ ها، از برندهایی مانند Germac و Microdos، با جابجایی مثبت ناشی از روتورهای روی لوله سیلیکونی یا سانتوپرن کار می کنند. طیف وسیعی از پمپ‌های دوز پریستالتیک ما برای طیف گسترده‌ای از سیستم‌ها، مانند ماشین‌های ظرفشویی تجاری، ماشین‌های ظرفشویی تجاری و شیشه‌شویی‌های پذیرایی مناسب هستند.

دوزینگ پمپ پریستالتیک
دوزینگ پمپ سلونوئیدی

دوزینگ پمپ  سلونوئیدی

نام دیگر دوزینگ پمپ ها مترینگ پمپ می باشند. دوزینگ پمپ سلونوئیدی مقداری از دوز مشخصی را از یک سیال می تواند منتقل کند که به این عملکرد پمپ تزریق می گویند. همچنین این دستگاه ها از نوع جابجایی مثبت هستند. نحوه کار این پمپ ها به این صورت است که، حجم معینی از سیال به درون محفظه مدرج با حجم متغیر مکش شده و در بخش برگشت، این مواد به درون سیستم تزریق خواهد شد.

در واقع سلونوئیدی به این معنا است که در موتور الکتریکی به کار رفته در مترینگ پمپ که نیروی محرکه آن را تولید می‌کند، از الکترومغناطیس استفاده شده است و در واقع زمانی که می‌ گوییم دوزینگ پمپ سلونوئیدی این پمپ برای ایجاد نیروی محرکه خود از سلونوئید (الکترومغناطیس) استفاده می‌کند.

مزایا مترینگ پمپ ها

  • اندازه گیری با دقت بالا
  • ساده در نصب و نگهداری
  • مترینگ پمپ بسیار سازگار با نیازهای صنعت شما هستند
  • دوزینگ پمپ ها قادر هستند تا مایعاتی که ویسکوزیته بالا دارند را انتقال دهند.
  • حتی مایعات که چربی بسیار کمی دارند، توسط دوزینگ پمپ پمپاژ می‌شوند.
  • مایعاتی که ذرات جامد دارند، توسط مترینگ پمپ ها قابل انتقال هستند.
  •  

 

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

کاربرد دوزینگ پمپ ها

مترینگ پمپ ها بسیار انعطاف پذیر هستند و کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب، صنعتی، تولیدی و معدنی دارند. آنها را می توان در دماهای بسیار بالا و همچنین برای کاربردهای فشار بالا استفاده کرد، به همین دلیل است که دوزینگ  پمپ ها اغلب برای تزریق مواد شیمیایی استفاده می شوند. مترینگ پمپ صنعتی با گزینه‌های اضافی مانند دریچه‌های پایه و دمپنر ها در دسترس هستند که آنها را برای اندازه‌گیری طیف وسیعی از محصولات و مواد در بخش‌های مختلف ایده‌آل می‌کند.

برند های دوزینگ پمپ ها

محصولات دوزینگ پمپ

پمپ تزریق پیستونی (14)

پمپ تزریق پریستالتیک (28)

پمپ تزریق سلونوئیدی (127)

دوزینگ پمپ دیافراگمی موتوری (28)