تصفیه آب چیست؟

تصفیه آب فرآیندی است که در آن ناخالصی‌های آب مانند آلاینده‌ها، ترکیبات معدنی یا باکتری‌ها از آب حذف شده و آن را در حالت خالص‌تری قرار می‌دهد. بیشتر اوقات، منبع آب برای اکثر کاربردهای آزمایشگاهی و بالینی، آب لوله کشی است. با فن آوری های تصفیه آب، این به نوع آب مورد نیاز پردازش می شود.

چرا تصفیه آب مهم است؟

مهم است که ناخالصی ها حذف شوند و آلودگی اضافی به طور موثر مدیریت شود. اگر آب منبع در کاربردهایی بدون تغییر در وضعیت آن استفاده شود، ناخالصی‌ها می‌توانند بر داده‌های به‌دست‌آمده در این کاربردها تأثیر بگذارند. این می تواند نتایج را نامعتبر و غیرقابل استفاده کند.

تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب به شما اجازه حذف چه چیزی را می دهد؟

در حالت طبیعی خود، مواد زیادی در آب یافت می شود. این شامل:
• باکتری ها و میکروارگانیسم ها
• ترکیبات آلی و معدنی
• ذرات معلق
• گازهای محلول
برای اطلاعات بیشتر در مورد هر نوع آلاینده، صفحه ناخالصی های ما را بررسی کنید.

چگونه وضعیت آب منبع خود را تشخیص می دهید؟

شما هرگز قادر نخواهید بود میزان خلوص آب را تنها از طریق بازرسی بصری تشخیص دهید، بازرسی عمیق تر با استفاده از تجزیه و تحلیل میکروبیولوژیکی یک ضرورت است. پس از این، وضعیت آب منبع خود و نحوه ادامه آن را می دانید.

فروشگاه آقای پمپ دارای انواع پمپ های صنعتی و تصفیه آب ها، از جمله رزین تبادل یونی و کربن اکتیو در انواع برند های مختلف است که دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند.

تصفیه آب صنعتی

از چه روش هایی برای تصفیه آب استفاده می شود؟

فن آوری های مختلفی وجود دارد که می توانید برای ایجاد آب خالص از منابع آب آشامیدنی، اغلب در ترکیب با یکدیگر، استفاده کنید. بهترین فناوری برای نیازهای شما به کاربرد مورد نیاز شما و همچنین درجه آب مورد نیاز بستگی دارد. هزینه ها عامل دیگری است که باید در نظر گرفته شود، هزینه کل فرآیند درمان نیز بر فناوری انتخابی شما تأثیر می گذارد.

انواع مختلف فرآیند تصفیه آب چیست؟

از آنجایی که انواع مختلفی از آب فروخته شده در بازار وجود دارد، فرآیندهای تصفیه متفاوتی وجود دارد که آب ممکن است طی کند. یکی از رایج ترین تکنیک های تصفیه عبارتند از:

انعقاد و لخته سازی: این اغلب اولین مرحله در فرآیند تصفیه است. اینجاست که مواد شیمیایی با بار مثبت به آب اضافه می شود تا بار منفی کثیفی و سایر ذرات محلول در آب را خنثی کنند. همانطور که این اتفاق می افتد، ذرات مواد شیمیایی را به هم متصل می کنند و ذرات بزرگتری را تشکیل می دهند که لخته نامیده می شود.
ته نشینی: در این مرحله لخته به دلیل وزنی که دارد در کف آب می نشیند.
فیلتراسیون: پس از نشستن لخته در کف آب، آب شفافی که در بالا قرار دارد از فیلترهایی با ترکیبات مختلف و اندازه منافذ عبور می کند تا به طور موثر ذرات محلول مانند گرد و غبار، انگل ها، باکتری ها، ویروس ها و مواد شیمیایی را حذف کند.
گندزدایی: زمانی که آب فرآیند فیلتراسیون را طی کرد، ممکن است یک ماده ضدعفونی کننده به آب اضافه شود تا انگل ها، باکتری ها و ویروس های باقی مانده را از بین ببرد.

 

تصفیه آب صنعتی

در حالی که این ممکن است یک روش طبیعی برای ضد عفونی کردن آب باشد، اما اگر آب از زمین تامین شود، همچنان آلاینده‌های باقی‌مانده وجود دارد که حذف نمی‌شوند. به این ترتیب، یکی از اولین کارهایی که می توانید برای اطمینان از پاک بودن آبی که می نوشید انجام دهید، نوشیدن آبی است که از زمین، بلکه از آسمان تامین نمی شود.

آب باران خالص‌ترین شکل آبی است که می‌توانید بنوشید زیرا هرگز با زمین تماس نمی‌گیرد، بنابراین، هرگز فرصتی برای جذب هر یک از آلاینده‌های مضر آب زیرزمینی ندارد. علاوه بر این، آبی را پیدا کنید که علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، اقدامات بیشتری را برای اطمینان از تصفیه کامل آب شما انجام دهد. برخی از این تکنیک ها عبارتند از:

1. تهویه آب بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر.
2. با استفاده از تصفیه ازن و فرآیند میکرو فیلتراسیون 25 نقطه ای که تصفیه اضافی را تضمین می کند
3. با استفاده از یک سیستم فیلتر کربن که ذرات اضافی ازن را از آب حذف می کند
4. اجتناب از استفاده از مواد شیمیایی خشن برای ضد عفونی کردن آب
5. پردازش آب از طریق اقدامات اضافی مانند استفاده از فناوری نور ماوراء بنفش، سیستم تصفیه هفت مرحله ای و اکسیداسیون ازن

تصفیه آب صنعتی

بهترین نوع فرآیند تصفیه آب چیست؟

اکنون که می دانید چگونه آب را می توان تصفیه کرد، ممکن است تعجب کنید که چگونه می توانید آبی را که از روش های تصفیه و تصفیه اضافی ذکر شده در بالا استفاده می کند، استفاده کنید.

اگرچه یافتن آب آشامیدنی “کامل” ممکن است طاقت فرسا به نظر برسد، اما خوشبختانه اینطور نیست. از آنجایی که اکثر شرکت های آب بطری فقط از آب لوله کشی تصفیه شده، آب چشمه آلوده یا منبع آلوده دیگری استفاده می کنند، اولین قدم برای اطمینان از دریافت آب آشامیدنی با بالاترین کیفیت این است که مطمئن شوید به جای زمین از آسمان تامین می شود. این کار اکثر گزینه هایی را که معمولاً در فروشگاه های مواد غذایی فروخته می شود حذف می کند و جستجوی شما را محدود می کند.

انواع فیلتر تصفیه آب

فیلتر کربن فعال
فیلتر اسمز معکوس

در نوع اول فیلتر ناخالصی ها را از بین می برد اما پس از مدتی در خود جمع می شود و نیاز به تعویض فیلتر می باشد. این باعث افزایش هزینه برای افراد می شود. این فیلتر که با نام اولترافیلتراسیون نیز شناخته می شود، بدون برق، پمپ یا مخزن کار می کند.

اما در نوع دوم آب از طریق فشار از فیلتر مربوطه عبور می کند و با همان فشار مواد شیمیایی جدا می شود. این نوع فیلتر بسیار قابل قبول و مفید است و با برق کار می کند. پمپ و مخزن هم دارند.

تصفیه آب (275)

دیدگاهتان را بنویسید