مواد شیمیایی صنعتی چیست؟

مواد شیمیایی صنعتی موادی هستند که دارای ترکیب ثابت و خواص خاص هستند. به طور کلی، مواد شیمیایی را نمی توان به راحتی با روش های جداسازی فیزیکی جدا کرد. شما نمی توانید به راحتی اجزای آن را بدون شکستن عناصر و ترکیبات مواد شناسایی کنید. این مواد به صورت ترکیبات شیمیایی، عناصر شیمیایی، یون یا آلیاژ هستند و به چهار شکل جامد، مایع، گاز و پلاسما وجود دارند.

انواع مواد شیمیایی

انواع مواد شیمیایی برگرفته شده از عناصر شیمیایی، یون ها و ترکیبات شیمیایی مانند آب، که  نسبت هیدروژن به اکسیژن آن همیشه ثابت بوده و از مهم ترین مواد آلی ترکیبات شیمیایی می توان به نفت و زغال سنگ اشاره کرد.

اکریلیک اسید
استئارت روی

ماده های شیمیایی خطرناک

 1. رنگها
 2. مواد مخدر
 3. لوازم آرایشی
 4. علف کش ها
 5. سوخت های دیزلی
 6. بنزین مایع
 7. دود جوشکاری
 8. آزبست
 9. مایعات قابل اشتعال
 10. گازها
 11. خورنده ها
 12. مواد شیمیایی واکنش پذیر یا حاد سمی

کاربرد انواع مواد شیمیایی

ترکیبات رنگی

صنایع نفت و پتروشیمی

تولید انواع دارو

تولید انواع پوشاک

انواع لوازم ارایشی و بهداشتی

تهیه انواع مواد خوراکی

 

اولئیک ایرانی و مالزی

اهمیت مواد شیمیایی صنعتی

 • صنایع شیمیایی برای تبدیل به کالاهای مورد نیاز هستند که در زندگی روزمرگی ما مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع شیمیایی در زندگی ما اعم  از صنعت کشاورزی، صنایع غذایی، بهداشت، دکوراسیون و صنعت  حمل ونقل مورد استفاده قرار گرفته است.
 • مواد شیمیایی نقش بسیار مهمی در مواد غذایی ما دارد مانند نگهدارنده ها و طعم دهنده ها که باعث افزایش ماندگاری و خوش طعم شدن مواد غذایی ها می شود همچنین از نگهدارنده ها برای حفظ کیفیت استفاده می شود.
 • 80% صنایع شیمیایی برای تولید پلاستیک ها و پلیمر ها مانند سیم کشی، صنعت مبلمان، پوشاک، صنعت الکترونیک استفاده شده است. 
 • کود های شیمیایی در کشاورزی باعث دفع سموم و آفات موجود روی محصولات می شود.

فروش انواع مواد شیمیایی صنعتی

آقای پمپ یکی از بهترین و بزرگترین فروشگاه ها در حوزه صنعت آب و تصفیه آب در ایران می باشد. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت مواد شیمیایی و یک مشاوره رایگان با کارشناسان فروش شرکت ما تماس حاصل فرمایید. این محصول از کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسبی برخوردار می باشد.

استئارات روی
مواد شیمیایی

ماده شیمیایی خالص

 ماده شیمیایی به عنوان ماده ای خالص نامیده شده است تا از برخی مخلوط ها جدا شود. ویژگی های خاص این ماده شیمیایی باعث می شود تا آن را از آب رود مجزا کند. از انواع ماده های شیمیایی می توان به الماس (کربن) ، طلا، نمک خوراکی (سدیم کلرید)، و قند تصفیه شده (ساکارز) اشاره کرد. این مواد به عنوان جامد، مایع ، گاز و یا پلاسما طبقه بندی شده است که با تغییر این دما و فشار حالت های ماده جابه جا می شوند. ماده شیمیایی را می توان به دو دسته ماده شیمیایی آلی ، ماده شیمیایی معنوی اشاره کرد.

ماده  شیمیایی از دیدگاه های مختلف

ماده شیمیایی از دید زمین شناسی

مواد معدنی آن به صورت یکنواخت است و مخلوط های فیزیکی ( سنگ دانه ها) از چندین ماده  معدنی به طور متقابل به عنوان سنگ می شناسند.

از دید علم داروسازی

از سوی دیگر، این موادی که میوه ها و سبزیجات از آنها به طور طبیعی یا در طبیعت رشد می کنند، در کاربرد رایج «مواد شیمیایی» نامیده نمی شوند. کلمه “شیمیایی” نیز اغلب برای اشاره به داروهای اعتیاد آور، مواد مخدر و روانگردان استفاده می شود.

به عبارت دیگر، این مواد که مثلاً میوه ها و سبزیجات از آنها به طور طبیعی حتی در صورت رشد وحشی تولید می شوند، معمولاً به عنوان “مواد شیمیایی” نامیده نمی شوند. در کشورهایی که فهرستی از مواد تشکیل دهنده مورد نیاز است، “شیمیایی” مورد اشاره به صورت تجاری به عنوان “شیمیایی” تولید می شود. کلمه “شیمیایی” نیز اغلب برای اشاره به داروهای اعتیاد آور، مواد مخدر یا ذهن آگاهی استفاده می شود.

 

اکریلیک اسید

مواد شیمیای آلی و معدنی

مواد آلی

ترکیبات آن حاوی کربن است. اتم های کربن ساختاری مهمی را ایجاد کرده اند که باعث تنوع گسترده ترکیبات آلی می باشد.  از ترکیبات آلی می توان به مواد عذایی، چربی ها، پروتئین ها، کربوهیدارت ها اشاره کرد، مواد حیاتی مانند کلروفیل، آنیزیم ها، هورمون ها و ویتامین ها و مواد هایی که در صنعت دارو سازی می توان از آن استفاده کرد و جزء      ترکیبات آلی هستند عبارت است از لباس های ساخته شده از پنبه، پشم، مواد پوششی مانند لاک، رنگ ها، آنتی بیوتیک ها و دارو های مصنوعی طبقه بندی می شود.

مواد معدنی

به عبارت ساده تر، یک ترکیب معدنی مخالف یک ترکیب آلی است. برای درک بهتر چگونگی تعریف ترکیبات معدنی، بهتر است ابتدا مشخص شود که چه چیزی باعث ایجاد ترکیبات دیگر می شود. ترکیب معدنی ترکیبی است که حاوی پیوند کربن-هیدروژن نیست که پیوند C-H نیز نامیده می شود. علاوه بر این، ترکیبات معدنی، به عنوان یک قاعده، ترکیباتی با منشا معدنی یا زمین شناسی هستند که حاوی پیوندهای کربن-هیدروژن نیستند. نه همه، اما بیشتر ترکیبات معدنی حاوی یک فلز هستند. در عین حال، ترکیبات بی شماری وجود دارد که به حوزه مواد معدنی تعلق دارند. در واقع بیشتر ترکیبات موجود در این دنیا ماهیتی معدنی دارند. به همین دلیل ترکیبات معدنی واقعی دارای کاربردهای گسترده و کاربردهای عملی هستند. از آنجایی که بسیاری از ترکیبات موجود در این دنیا کانی نیستند، این ترکیبات می توانند اشکال مختلفی داشته باشند و خواص بسیار متفاوتی داشته باشند.

از آنجایی که بسیاری از ترکیبات معدنی حاوی نوع خاصی از فلز (قلیایی، قلیایی خاکی، میانی و غیره) هستند، قادر به رسانایی الکتریسیته هستند. به عنوان مثال، در حالت جامد، ترکیبات معدنی رسانای ضعیف الکتریسیته هستند. با این حال، در فاز مایع، ترکیبات معدنی بسیار رسانای الکتریکی هستند. در این مرحله الکترون های ترکیبات معدنی آزادانه حرکت می کنند و به این حرکت الکترون ها الکتریسیته می گویند.

مواد شیمیایی

خصوصیات مواد معدنی

 • معمولا سفت و سخت هستند
 • نقطه ذوب و جوش بالایی دارد
 • ترکیبات معدنی هنگام سوختن با تغییر رنگ می توان یک نشانه برای فلز موجود در آن باشد.

مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی

مواد شمیایی صنعتی

شیمی صنعتی هنر تبدیل ماده به مواد مفید در مقیاس بزرگتر است. معمولاً، این تبدیل این مواد نسبتاً در دسترس به مواد مطلوب تر، از نوعی فرآیند پیروی می کند. این فرآیندها به نوبه خود می تواند شامل آسیاب کردن، اختلاط اجزای مختلف، انحلال، حرارت دادن، برهمکنش با مواد (واکنش شیمیایی یا بیوشیمیایی با تشکیل ترکیبات جدید)، سرد کردن، تبخیر یا تقطیر، رشد کریستال، فیلتر کردن و … باشد. چنین فرآیندهایی هستند.

هزاران ماده شیمیایی صنعتی وجود دارد. برخی برای تولید کالاهای مصرفی، برخی برای تولید انرژی و برخی حتی برای ساخت سایر مواد شیمیایی صنعتی استفاده می شوند. در این قسمت به مهمترین موارد اشاره خواهیم کرد.

سولفوریک اسید  (H2SO4)

رایج ترین ماده در جهان است که برای ساخت اسید فسفریک مورد استفاده قرار می گیرد. سولفوریک اسید یک ماده است برای ساخت فلز به ویژه در تولید مس و روی  که برای تمیز کردن فولاد از آن استفاده می شود. این مواد شیمیایی تقاضا کنندگان زیادی دارد و بیشترین خریداران از منطقه آسیا و اقیانوس آرام است.

اتیلن  (C2H4)

سالانه بیش از 150 میلیون تن اتیلن تولید می شود. از پلی ایتلن می توان برای ساخت مواد شیمیایی صنعتی مانند اتانول استفاده کرد.

سدیم هیدروکسید  (NAOH)

 یک ترکیب معدنی برای صنایع ماده ای بسیار ضروری است. این مورد برای  مصارف صنعتی از تولید کاغذ گرفته تا توسعه نساجی که می توان از آن استفاده کرد. سدیم هیدروکسید به عنوان یک محصول جانبی طراحی و تولید می شود.

پروپیلن  (C3H6)

این ماده به عنوان پروپن شناخته شده. یک محصول طبیعی است که از فرآیند تخمیر بدست می آید. و یک ترکیبی از گاز می باشد.