پمپ به چه معناست؟

پمپ یک وسیله مکانیکی است که برای وادار کردن سیال (مایع یا گاز) به جلو در داخل یک خط لوله یا شیلنگ استفاده می شود. همچنین از آنها برای ایجاد فشار با ایجاد مکش (خلاء جزئی) استفاده می شود که باعث بالا رفتن سیال به ارتفاع بالاتر می شود.

بوستر پمپ

 پمپ و عملکرد

 یک دستگاه مکانیکی است که برای انتقال مایعات از یک نقطه به نقطه دیگر با انتقال انرژی تامین شده توسط یک محرک اولیه به مایع استفاده می شود. محرک اصلی می تواند یک موتور الکتریکی، یک I.C باشد. موتور، یا موتور بخار یا توربین. قدرت مورد نیاز برای پمپاژ مایع به مقدار مایع، ارتفاع (Head) که قرار است تا آن بلند شود و ویسکوزیته مایع بستگی دارد.

پمپ چگونه کار می کند؟

یک pump با انتقال انرژی تامین شده توسط محرک اصلی به مایع به دو صورت کار می کند:

1. با دادن انرژی جنبشی به مایع توسط یک پروانه مانند پمپهای گریز از مرکز

2. با فشار فیزیکی (جابجا کردن) مایع مانند پمپهای جابجایی

پمپهای گریز از مرکز بر اساس اصل نیروی گریز از مرکز در هنگام چرخش بر روی هر جرمی عمل می کنند. مایعی که وارد چشم پروانه می شود با پروانه چرخان تماس پیدا می کند، انرژی جنبشی را از آن می گیرد و نیروی گریز از مرکز بر آن اثر می گذارد و باعث می شود که به سمت حاشیه پروانه حرکت کند. با خروج از حاشیه پروانه، وارد محفظه Volute یا پره های پخش کننده می شود که در آنجا انرژی جنبشی آن به فشار تبدیل می شود. این فشار در مایع باعث می شود که در لوله ها به سمت نقطه تحویل خود حرکت کند.

 

انواع پمپ های صنعتی

انواع پمپ ها

انواع پمپها معمولا به دو دسته تقسیم می شوند. جابجایی روتودینامیکی و مثبت ، که انواع مختلفی از آنها وجود دارد. پمپهای روتو دینامیکی انرژی مکانیکی دوار را به شکل سرعت و فشار سیال به انرژی جنبشی منتقل می کند. پمپ های گریز از مرکز و حلقه مایع از انواع پمپهای روتودینامیکی هستند که از نیروی گریز از مرکز برای انتقال سیال pump شده استفاده می کنند. پمپهای روتاری لوب نوعی پمپ جابجایی مثبت است که مستقیماً مایع pump شده را از ورودی pump به خروجی در حجم های گسسته جابجا می کند.

لوب پمپ چیست؟

لوب پمپ نوعی جابجایی مثبت که مایع را با عبور دادن آن از روی دو روتور حاوی لوب حرکت می دهد. هر روتور روی شفت خودش قرار دارد و لوب ها در حین چرخش در داخل محفظه پمپها مشبک می شوند. پمپها به آرامی مایعات حاوی مواد جامد شکننده را حرکت می دهد و در طرح های بهداشتی (بهداشتی) موجود است، بنابراین این نوع پمپ ها در صنایع غذایی، نوشیدنی و بیوتکنولوژی محبوبیت خاصی دارد.

لوب پمپ
پمپ دنده ای

پمپ دنده ای چیست؟

پمپ دنده ای یکی از پمپهای ضروری است که در خودروها مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع pump دارای چرخ دنده هایی است که توانایی تامین انرژی فشار به سیال در پمپ ها را دارد. بنابراین پمپهای دنده ای با کمک مکانیزم چرخ دنده سیال را از یک قسمت به قسمت دیگر منتقل می کنند. اگر فشار سیستم ثابت بماند، نرخ ثابت را نیز در اختیار شما قرار می دهند. پمپ دنده ای با استفاده از پمپ های چرخشی با جابجایی مثبت کار می کند که به شما کمک می کند تا مایع یا سیال را با کمک چرخ دنده خود انتقال دهید. دارای بیش از دو چرخ دنده داخلی است که فشار خلاء را برای فشار دادن سیال در pump ایجاد می کند.

پمپ شناور چیست؟

پمپ شناور تجهیزات مکانیکی است که با فشار دادن آب به سمت سطح به جای کشیدن آن کار می کند. دارای یک موتور مهر و موم شده هرمتیک متصل به بدنه پمپ است که به فشار دادن سیال به سمت سطح کمک می کند. معروف ترین نوع پمپ گریز از مرکز است.

پمپ شناور
پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی چیست؟

پمپ دیافراگمی نوعی پمپ جابجایی مثبت است که از مجموعه ای از دو دیافراگم داخلی یا از PTFE یا لاستیک استفاده می کند که به طور همزمان برای ایجاد فشار برای فشار دادن سیال از طریق پمپ کار می کنند. از آنجایی که پمپهای دیافراگمی نوعی pump جابجایی مثبت هستند، می توانند تا فاصله 5 متری از لوله مکش خشک یا 8 متری از لوله خیس شده خود پر شوند.

دیافراگم ها همچنین دریچه های داخلی را در کنار پمپها کار می کنند که به کنترل جهت جریان و مقدار سیال در حال انتقال به خروجی تخلیه کمک می کند.

 دیافراگمی یکی از رایج ترین و موثرترین پمپهای موجود در بازار امروز برای شرکت هایی هستند که با تطبیق پذیری و استحکام خود برای مقاومت در برابر کاربردهای فراوان، باید حجم های بالا را با فشار کم جابجا کنند.

پمپ اسلاری چیست؟

پمپ اسلاری از نوع گریز از مرکز است که به طور خاص برای انتقال هیدرولیکی ذرات جامد ساینده و اغلب خورنده در یک سیال حامل طراحی شده است.

پمپهای دوغاب باید دارای سرعت خاصی باشد و سرعت عمل کندتری نسبت به پمپهای آب معمولی داشته باشد تا سرعت ذرات جامد کاهش یابد و در نتیجه سرعت سایش کاهش یابد. اجزای پمپهای دوغاب که در تماس با محیط پمپاژ قرار می گیرند از مواد فلزی یا الاستومری مقاوم در برابر سایش ساخته شده اند که برای هر کاربرد خاصی انتخاب شده اند.

برای مشاده دیگر پمپهای فروشگاه آقای پمپ به سایت مربوطه وارد شوید و در صورت ثبت سفارش و استعلام قیمت ها با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

پمپ اسلاری

برند های پمپ

پمپ

پمپ طبقاتی (6)

پمپ شناور (43)

پمپ سانتریفیوژ (62)

پمپ جتی خودمکش (4)

پمپ استخر (10)

پمپ آب خانگی (25)

پمپ (133)

دیدگاهتان را بنویسید