کاربرد تصفیه آب صنعتی چیست؟

کاربرد تصفیه آب صنعتی یا همان دستگاه آب شیرین کن صنعتی مجموعه ای از روش هایی است که برای حذف وسیعی از آلاینده ها و ناخالصی ها از جمله ذرات معلق، کلر، فلزات سنگین، نیترات، آفت کش ها و … از آب هستند که منجر به تولید آب با کیفیت برای مصارف صنعتی، کشاورزی، آب شرب می شود.

دستگاه تصفیه آب صنعتی از تعدادی ممبران اسمز معکوس در چندین مخزن تحت فشار تشکیل شده است که به ترتیب خاصی قرار گرفته اند. زمانیکه آب دریا یا آب چاه و … به داخل سیستم پمپاژ می شود جداسازی نمک و املاح دیگر از آب اتفاق می افتد. 
در این فرآیند آب با محتوای نمک کم را «تراوا» و آبی با نمک زیاد را «کنسانتره» می‌گویند. جریان کنسانتره توسط یک مخزن تحت فشار، که در داخل کنسانتره قرار می گیرد، تنظیم می شود. در واقع، مخزن تحت فشار درصد آب تغذیه ای که از سیستم و از طریق جریان کنسانتره خارج می شود را تنظیم می کند.

 تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی RO

 تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی RO یا آب شیرین کن، یک متد بسیار پیشرفته جهت تولید آب خالص و تصفیه شده می باشد. به دستگاه های تصفیه بزرگ تر از تصفیه آب خانگی دستگاه تصفیه آب صنعتی گفته می شود. که قادر به تصفیه آب در ظرفیت بسیار بالا می باشند. همچنین دستگاه هایی که توانایی تصفیه آب در حجم های متوسط را دارا می باشد دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی گفته می شود.

تصفیه آب
تصفیه آب

لیست قیمت تصفیه اب صنعتی - لیست  قیمت آب شیرین کن صنعتی 

توجه داشته باشید قبل از انتخاب و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی حتما باید موارد و نکات مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. مهم ترین این موارد میزان سختی آب است در ادامه همه این پارامترها به صورت کامل توضیح داده شده اند. شما برای انتخاب درست، لازم است از یک متخصص مشاوره بگیرید. وب سایت اقای پمپ با ارائه خدمات مشاوره رایگان و داشتن بهترین لیست قیمت آب شیرین صنعتی و نیمه صنعتی برای انواع صنایع توانسته برای هر بودجه و سلیقه ای محصول ارائه دهد. برای مشاهده لیست قیمت آب شیرین کن کشاورزی و صنعتی می توانید از همین صفحه اقدام کنید و یا با شماره 91304080 -021 در تماس باشید. 

آب شیرین کن صنعتی - تصفیه آب صنعتی میزان بر حسبت متر مکعب (لیتر) قیمت فروش ( ریال)
قیمت تصفیه آب صنعتی RO
2 متر مکعب ( معادل 2000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی
5 متر مکعب ( معادل 5000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی
10 متر مکعب ( معادل 10000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه آب شیرین کن کشاورزی
20 متر مکعب ( معادل 20000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت آب شیرین کن کشاورزی
25 متر مکعب ( معدال 25000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت آب شیرین کن نیمه صنعتی
50 متر مکعب معادل (50000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی
75 متر مکعب ( معادل 75000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت آب شیرین صنعتی
100 متر مکعب معادل (100000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت تصفیه اب صنعتی RO
150 متر مکعب معادل (150000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی
200 متر مکعب معادل (200000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت آب شیرین کن صنعتی
250 متر مکعب معادل (250000 لیتری )
تماس بگیرید
قیمت تصفیه آب صنعتی
300 متر مکعب معادل (300000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب کشاورزی
350 متر مکعب معادل (350000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی RO
400 متر مکعب معادل (400000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه اب شیرین کن صنعتی
450 متر مکعب معادل (450000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی
500 متر مکعب معادل (500000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی کشاورزی
750 متر مکعب معادل (750000 لیتری )
تماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب بزرگ RO
1000 متر مکعب معادل (1000000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت تصفیه آب صنعتی RO
1500 متر مکعب معادل (1500000 لیتری)
تماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب بزرگ
2000 متر مکعب معادل (2000000 لیتری )
تماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب بزرگ
10000 متر مکعب معادل (10000000 لیتری)
تماس بگیرید

انواع روش های تصفیه کننده آب صنعتی

انواع روش های تصفیه کننده آب صنعتی عبارتند از:

 • سیستم تقطیر (MED)
 • سختی گیر رزینی
 • اسمز معکوس (RO)
 • نانو فیلتراسیون (NF)
 • اولترا فیلتراسیون (UF)
عوامل موثر برو روی قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

پارامترهای موثر بر روی قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی و دستگاه آب شیرین کن صنعتی 

فارغ از اینکه شما نیازمند کدام نمونه از دستگاه RO صنعتی هستید؛ قیمت انواع آب شیرین کن صنعتی و قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی RO می تواند بر اساس پارامترهای مختلف قابل تغییر باشد. برخی از فاکتورهای موثر بر روی قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی و قیمت آب شیرین کن نیمه صنعتی عبارتند از:

 • میزان TDS مخفف عبارت (Total Dissolved Solids) به معنای مقدار کل جامدات محلول  اعم از مواد آلی و غیر آلی در آب به بیان ساده تر میزان سختی آب را مشخص می کند. هر چقدر میزان TDS بالاتر باشد قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی و یا نیمه صنعتی بالاتر می رود.
 •  انتخاب پمپ ورودی آب که می تواند از برندهای مختلف با قدرت های متنوع باشد که همین مساله می تواند قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی را بالا پایین کند.
 • انتخاب نوع ساختار و شاسی دستگاه تصفیه اب هم بر روی قیمت تاثیر می گذارد.
 • بررسی نیاز یا عدم نیاز به یک سیستم پیش تصفیه می تواند قیمت آب شیرین کن کشاورزی یا صنعتی را تحت تاثیر قرار دهد.
 • انتخاب نوع و ظرفیت فیلتر شنی و فیلتر کربنی در سیستم تصفیه آب صنعتی RO می تواند هزینه را کمتر یا بیشتر کند.
 • انتخاب نوع دوزینگ پمپ بر اساس برند، فشار و دبی می تواند قیمت دستگاه آب شیرین کن را کاهش یا افزایشی کند.
 • انتخاب نوع اتصالات که می تواند بر اساس میزان فشار بالا یا پایین باشد هم یک یاز عوامل تاثیر گذار است.
 • انتخاب نوع سیستم برقی و کنترلی که می تواند به صورت اتوماتیک و یا دستی تعبیه شود
 • اندازه، سایز و تعداد فیلتر ممبران صنعتی یکی دیگر از عوامل موثر بر روی قیمت آب شیرین کن صنعتی است.
 • انتخاب و نصب سیستم cip مخفف شده عبارت (cleaning in place) که می تواند به صورت خودکار تمیز کردن سطح داخلی لوله‌ها، مجراهای تجهیزات صنعتی، نظافت تجهیزات فرآوری و فیلترهای مختلف را انجام دهد.

با توجه به موارد ذکر شده قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی RO بسیار متغیر است و بر اساس نیاز شما و سختی آب می تواند کمتر یا بیشتر شود. مجموعه آقای پمپ با داشتن تیم تخصصی فنی و با عنوان تولید کننده و تامین کننده کلیه قطعات دستگاه آب شیرین کن توانسته بهترین قیمت آب شیرین کن صنعتی را برای مشتریان فراهم کند. برای اطلاع دقیق از قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی و یا نیمه صنعتی و یا مشاوره رایگان می توانید از طریق همین صفحه اقدام کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

راهنمای قیمت خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی 

توجه داشته باشید قبل از خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی حتماً باید موارد مهمی را مدنظر داشته باشید.برخی از این موارد مهم عبارتند از:

 • اینکه درجه و میزان سختی آب چقدر است؟ مشخص کردن TDS آب به وسیله انجام آزمایش
 • تشخیص مناسب دستگاه تصفیه آب صنعتی که دقیقاً برای چه کارکردی مناسب است.
 • قبل از خرید باید میزان نیاز به تصفیه آب را مشخص کنید تا در صورت افزایش تقاضا، در همان ابتدای کار، یک دستگاه با ظرفیت بیشتر انتخاب شود.
 • برآورد هزینه های نگهداری و تعمیر می تواند تصمیم گیری را برای خرید راحت تر کند. زیرا برخی اوقات شما بدون در نظر گرفتن این مساله اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی ارزان می کنید که در آینده ای نه چندان دور باید هزینه های بیشتری بابت تعمیر و نگهداری بپردازید.
 • توجه به شرکت های سازنده و اعتبار آنها هم یکی از پارامترهای مهم قبل از خرید دستگاه های آب شیرین کن صنعتی است. شاید بپرسید چرا؟ بسیاری از شرکت ها به صورت واسطه عمل می کنند و برای سود بیشتر تجهیزات ارزان و بی کیفیت را در دستگاه آب شیرین کن استفاده می کنند. متاسفانه برخی از مشتریان بر اساس عدم آگاهی و بدون توجه به این مساله اقدام به خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی می کنند و پول و زمان خود را از دست می دهند.
 • انتخاب مکان درست و مناسب برای نصب دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO و امکان پیش بینی دفع آب های زائد از سیستم به منظور حفظ محیط زیست لازم است.
 • توجه و بررسی درست دستگاه متناسب با تکنولوژی و مصرف برق برای بهینه سازی انرژی
 • تست کیفیت آب بعد از نصب تجهیزات به منظور براورد میزان بهره وری
 • بررسی خدمات پس از فروش به منظور اطمینان از عملکرد درست دستگاه و امکان تعمیر ان توسط افراد متخصص و فنی

مجموعه اقای پمپ به عنوان وارد کننده و تامین کننده انواع تجهیزات تصفیه آب صنعتی و تجهیزات آب شیرین کن ،بدون واسطه و با توجه به نیازهای شما توانسته بهترین قیمت خرید دستگاه های آب شیرین کن صنعتی را با ضمانت و مشاوره برای مشتریان فراهم کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما به شماره 91304080 -021 در تماس باشید.

انواع تصفیه آب صنعتی 

 • آب شیرین کن دریایی
 • آب شیرین کن کشاورزی - دستگاه تصفیه آب چاه کشاورزی
 • دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی 
 • دستگاه تصفیه اب برای دامداری و مرغداری
 • تصفیه آب صنعتی به منظور ساخت دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی
 • تصفیه اب صنعتی برای گلخانه 
 • تصفیه اب صنعتی به منظور تهیه و تولید آب مناسب برای دستگاه‌های دیالیز بیمارستان‌ها
 • دستگاه RO صنعتی برای بازیافت پساب‌های صنعتی
 • تصفیه اب صنعتی RO برای تهیه و تولید آب مناسب جهت استفاده در کارخانه‌های پتروشیمی، فولاد، رنگ سازی، کاغذسازی، نساجی و ...

 

قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی

بررسی هزینه و قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی

بررسی هزینه و برآورد قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی اهمیت زیادی دارد. همانطور که می دانید با افزایش محدودیت منابع آبی در ایران و جهان بیشتر افراد بخصوص نوار ساحلی دریاها نیازمند تامین آب شرب تصفیه شده و مناسب هستند. این مساله در آینده ای نه چندان دور از اهمیت بالاتری برخوردار است. مهم ترین نکته برای برآورد قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی بررسی میزان شوری آب است. برخی از آب ها مانند حاشیه خلیج فارس دارای شوری بیشتری هستند و این مساله منجر به انتخاب تجهیزات و امکانات مناسب با شرایط اقلیمی این منطقه است. به عنوان مثال ممبران های صنعتی آب شور قیمت بالاتری نسبت به ممبران های آب معمولی دارند. علاوه بر این، میزان اینچ و بسیاری از موارد دیگر مانند انتخاب فیلتر شنی و دوزینگ پمپ می تواند قیمت دستگاه اب شیرین کن دریایی را افزایش یا کاهش دهد. برای اطلاع از قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی می توانید با شماره 91304080 -021 در تماس باشید. 

بررسی هزینه و قیمت دستگاه تصفیه آب کشاورزی 

با توجه به اینکه ایران یک کشور نیمه بیابانی و بیابانی است و بارش سالیانه آن زیاد نخواهد بود. باید صنعت کشاورزی بر اساس مدیریت منابع آبی تعبیه شود در غیر این صورت می تواند تبعات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. اغلب کشاورزان در ایران از آب های زیر زمینی و یا آب های رودخانه ها و دریاها استفاده می کنند. این نمونه آب ها دارای املاح و مواد معدنی هستند که مناسب برای زراعت و کشت نیستند. از این رو، در صنعت کشاورزی باید از دستگاه تصفیه آب چاه کشاورزی استفاده نمود. این دستگاه بر اساس تخمین میزان نیاز به آبدهی، نوع آب، نوع منطقه و ... نیاز به تجهیزات خاصی دارد که هر کدام می توانند قیمت دستگاه اب تصفیه کن کشاورزی را بالا و پایین کند. برای اطلاع دقیق تر از لیست قیمت آب شیرین کن کشاورزی و یا مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت دستگاه تصفیه اب استخر پرورش ماهی

بررسی هزینه و قیمت دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی 

یکی از فاکتورهای مهم برای استخر پرورش ماهی کیفیت آب برای آبزیان است. به همین دلیل افراد فعال در این حوزه در برخی از مناطق با سختی آب زیاد نیازمند انتخاب دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی هستند. با توجه به سختی آب و انتخاب تجهیزات که می تواند از برندهای خارجی یا ایرانی باشد می تواند قیمت دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی تغییر کند. اگر شما نیازمند مشاوره تخصصی هستید و یا می خواهید استعلام دقیق تری از قیمت دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی داشته باشید می توانید از طریق همین صفحه اقدام کنید و یا با ما در تماس باشید. 

بررسی قیمت دستگاه تصفیه آب بزرگ 

دستگاه تصفیه آب بزرگ همانطور که مشخص است برای مصارف زیاد آب و یا برای متراژهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین مساله ای که می تواند برای انتخاب دستگاه تصفیه آب بزرگ یاتصفیه آب صنعتی کوچک چالش برانگیز باشد انتخاب تجهیزات آن است. با توجه به بالا بودن ابعاد و اندازه و تعداد ممبران ها در دستگاه های بزرگ تصفیه اب اغلب مشتریان ترجیح می دهند تجهیزات ایرانی و ارزان قیمت انتخاب کنند. شاید در نگاه اول این موضوع زیاد اهمیت نداشته باشد اما بعد از کارکرد دستگاه احتمال افزایش قیمت و تعمیر و نگهداری سیستم RO بالاتر می رود تا جایی که می تواند کل دستگاه را با چالش روبرو کند. در نظر داشته باشید برخی از محصولات ایرانی دارای ضمانت و کیفیت بالایی هستند. اما برخی از محصولات تقلبی و یا فاقد استاندارد های بین المللی می توانند زیان های جبران ناپذیری به همراه داشته باشند. از این رو، پیشنهاد می کنیم از تولید کنندگان و تامین کنندگان معتبر و اصلی خرید خود ار انجام دهید. فروشگاه آقای پمپ به عنوان وارد کننده و تولید کننده انواع تجهیزات تصفیه آب صنعتی توانسته بهترین قیمت دستگاه تصفیه آب بزرگ را با ضمانت و مشاوره رایگان برای مشتریان فراهم کند. برای مشخصات و اطلاعات دقیق تر می توانید با کارشناسان ما به شماره 91304080 -021 در تماس باشید.

قیمت دستگاه تصفیه آب ایرانی

قیمت دستگاه تصفیه آب ایرانی چقدر است؟

قیمت دستگاه تصفیه آب ایرانی چقدر است؟ آیا می توان دستگاه تصفیه آب ایرانی را با خیال راحت استفاده کرد؟ آیا برای سیستم تصفیه آب صنعتی ایرانی ضمانت وجود دارد؟ توجه داشته باشید بسیاری از برندهای خارجی متاسفانه به صورت تقلبی و کپی و حتی (high copy) یعنی با بالاترین کیفیت کپی برداری موجود هستند. همین موضوع می تواند سطح کیفیت سیستم RO صنعتی را  تحت تاثیر قرار دهد. این در حالی است که برخی از تجهیزات خوب ایرانی با ضمانت و کیفیت بالا قابل اعتماد تر از محصولات کپی و حتی (high copy)  هستند. ما به عنوان تولید کننده و تامین کننده انواع قطعات و تجهیزات تصفیه اب صنعتی توانسته ایم برای هر بودجه و متراژی قیمت منطقی و مناسب ارائه دهیم. مجموعه اقای پمپ با توجه به نیاز شما و در نظر گرفتن سطح کیفیت بهترین قیمت دستگاه تصفیه آب ایرانی را با ضمانت برای شما فراهم می کند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید. 

ماهیت دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب، یا آب شیرین کن، در واقع به سیستم هایی گفته می شود که توانایی شیرین سازی آب های شور و تبدیل آن ها به آب های شیرین را داشته باشند. که در دو نوع تصفیه آب خانگی و تصفیه آب صنعتی در بازار موجود است. این دستگاه، در حقیقت تمامی املاح و شوری آب ورودی به مدار را از روش فرآیند اسمز معکوس یا وارونه در حجم های بالای 5 متر مکعب در شبانه روز را تصفیه نموده و آبی زلال و شیرین و خالص و عاری از املاح را در اختیار کار فرما یا خریدار می گذارد.

منظور از اسمز معکوس یا اسمز وارونه چیست

اسمز معکوس در واقع به فرآیند تصفیه آبی اطلاق می گردد که در آن، از فشار، جهت معکوس نمودن جریان اسمزی آب، از درون یک غشای نیمه تراوا برای تولید آب خالص و حذف یون ها، و مولکول ها و ذرات بزرگتر حل شده در آب، استفاده می گردد. در دستگاه های تصفیه خانگی، غشای نیمه تراوا، فیلتر ممبران، اسمز معکوسRO  نامیده می شود. اسمز معکوس، تحت عنوان فیلتر چهارم دستگاه تصفیه آب، نیز شناخته می شود. لازم به ذکر است که فشار مورد نیاز جهت انجام فرآیند اسمز معکوس، توسط پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی تامین می شود.

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم، اسمز معکوس در حقیقت همان دستگاه آب شیرین کن می باشد. و در واقع، یک روش نسبتا مطلوب و مورد تایید در تمامی صنایعی می باشد، که در آن ها نیاز به آب خالص وجود خواهد داشت. و می بایست ذرات محلول را از حلال که همان آب می باشد، جدا سازی نماید. در بسیاری از صنایع، از اسمز معکوس جهت تولید آب مورد نیاز استفاده می کنند مانند:

 • دیگ های بخار
 • برج های خنک کننده
 • خط تولید با خلوص بالا
 • جهت استفاده مجدد از آب
 • جهت تصفیه پساب
تصفیه آب

مرسوم ترین روش های تصفیه آب

لازم به ذکر است که رایج ترین و مرسوم ترین متد های تصفیه آب به شرح زیر خواهد بود:

 • تصفیه آب با متد اسمز معکوس
 • تصفیه غشایی
 • تصفیه آب از روش الکترو دیالیز
 • تصفیه آب به روش های فیزیکی
 • تصفیه آب به روش های شیمیایی
 • روش های تبادل یونی یا سختی گیر
 • روش های فیلتراسیون یا فیلتر شنی و کربنی
 • روش های گند زدایی به استفاده از کلر و ازن و یو وی

لوازم جانبی و تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه های تصفیه آب صنعتی، دارای تجهیزات کامل و جامعی هستند که این فرآیند را جهت تولید آب خالص، سهل و هموار می سازند. این تجهیزات عبارتند از:

 • واحد پیش تصفیه
 • واحد غشایی
 • واحد کنترل دبی و فشار
 • سیستم تزریق و مواد شیمیایی
 • واحد تامین فشار و تجهیزات ابزار دقیق و تابلو کنترل

اقسام دستگاه تصفیه آب صنعتی

این نوع دستگاه ها، بر اساس ظرفیت آب ورودی به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

 • دستگاه تصفیه آب چاه
 • دستگاه تصفیه آب شور سطحی
 • دستگاه تصفیه آب دریا

دسته بندی انواع فرآیند تصفیه آب صنعتی

فرآیند های مورد استفاده در تصفیه آب صنعتی به موارد زیر طبقه بندی می شوند:

تصفیه آب صنعتی با روش های مختلفی قابل اجرا می باشد. به صورت کلی روش های تصفیه آب در 5 دسته طبقه بندی می شوند که عبارتند از: 

  • روش تبادل یونی: در این روش، سختی گیر آب اتفاق می افتد و خروجی آب با درجه خلوص بالا می باشد.  این مورد بیشتر به منظور حذف یون های کلسیم و منیزیم و جایگزینی آن با یون های سدیم می باشد. با استفاده از رزین سختی گیر می توانید در صنایع مختلف از جمله آب شرب و نوشیدینی، مواد غذایی، تصفیه فاضلاب و … از این روش بهره برد تنها عیب این روش تهیه زیاد مواد شیمیایی و سطح اشغال زیاد است.
  • روش های فیلتراسیون که خودشان به سه دسته از جمله: میکرو فیلتراسیون، نانو فیلتراسیون، اولترا فیلتراسیون تقسیم بندی می شوند. این روش ها نیز به منظور حذف مواد آلی و محلول در آب مورد استفاده قرار می گیرد. 
  • روش EDI نوعی روش تصفیه آب است که از تعدادی سلول بین دو الکترود تشکیل شده است و با استفاده از تبادل یونی املاح اضافی حذف می شوند.
  • روش EDR یا روش در این روش الکترودیالیز معکوس با استفاده از جریان برق DC 
  • روش اسمز معکوس یا RO: در این روش از فیلتر ممبران های صنعتی استفاده می شود. این غشاها با داشتن منافذ ریز می توانند ناخالصی ها را جذب کنند. از جمله موادی که می توان در این روش حذف کرد عبارتند از: حذف آلاینده های شیمیایی، نیترات و نیتریت، سرب، جیوه، نمک و … است.
تصفیه آب

مراحل تصفیه آب توسط دستگاه تصفیه آب صنعتی

مراحل زیر در طی عملیات تصفیه آب، توسط دستگاه تصفیه قابل اجرا می باشد:

 • کلر زدایی یا گند زدایی آب
 • به کار گیری سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی و کربنی
 • استفاده از فیلتر میکرونی
 • اسمز معکوس
 • تزریق آنتی اسکالانت و مواد شیمیایی به منظور جلو گیری از تشکیل رسوب
تصفیه آب

مزیت های استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی

برخی از مزایای این نوع دستگاه ها به شرح زیر خواهد بود.

 • اسمز معکوس در مقایسه با دیگر سیستم ها از نظر اقتصادی با صرفه تر است.
 • مصرف انرژی اسمز معکوس به مراتب پایین تر از روش های تقطیری می باشد.
 • عدم عبور باکتری و ویروس ها و مواد تب از ممبران های دستگاه تصفیه آب صنعتی
 • قابلیت امکان باز گرداندن پساب حاصل از تصفیه، به محیط زیست و یا استفاده دوباره از آب، در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس
 • این نوع دستگاه ها دارای استاندارد بین المللی هستند.
 • قابلیت استفاده از این نوع دستگاه ها در هر نوع شرایط محیطی اعم از عرشه کشتی ها و ناو ها، زون های صفر پالایشگاهی
تصفیه آب

مولفه های مهم در هنگام نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی

به جهت نصب کردن دستگاه های تصفیه آب صنعتی می بایست تمامی فاکتور های زیر را لحاظ نمایید.

 • بررسی نمودن و چک کردن میزان دبی آب ورودی و میزان فشار اولیه
 • برق ورودی را با ولتاژ دستگاه اسمز معکوس تطبیق دهید.
 • محل استقرار دستگاه باید سرپوشیده بوده و متراژ محل با سایز دستگاه هماهنگی داشته باشد.
 • کنترل و بررسی و آماده سازی مسیر آب فاضلاب
 • تطبیق ظرفیت مخازن ذخیره با ظرفیت میزان آب ورودی و تولید دستگاه تصفیه آب
 • عدم قرار گیری دستگاه تصفیه در معرض آب و هوای بسیار متغیر و بی ثبات
 • مشخص نمودن یک پمپ کمکی در صورت وجود اختلاف سطح دستگاه با مخزن ذخیره اولیه و یا کمبود فشار اولیه به هر دلیلی

اهمیت نیاز به تصفیه آب صنعتی 

با توجه به کاهش منابع آبی در جهان و نیاز به آب شرب بهداشتی یا نیاز به آب مناسب برای صنعت کشاورزی، دامداری، کارخانجان مواد غذایی و دارویی و ... اهمین نیاز به تصفیه آب صنعتی چندین برابر شده است. 

یکی از روش های مقرون به صرفه و مناسب برای تصفیه آب روش اسمز معکوس است. با استفاده از این روش شما می توانید آلاینده ها و مواد آلی موجود در آب از جمله: فلزات سنگین، سرب، جیوه، املاح، رسوبات، نمک ها و ...  را حذف کنید. 

بررسی عملکرد سیستم RO

اسمز معکوس یک فناوری با عملکرد مداوم است که با استفاده از فشار بالا آب را از طریق یک غشای نازک عبور می دهد و در نتیجه ناخالصی های آب جدا می شوند.
 در یک سیستم تصفیه اب RO با استفاده از فشار که معمولاً توسط پمپ ایجاد می شود و به منظور غلبه بر فشار اسمزی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. آب تغذیه(خوراک) به همراه بار نمک‌های محلول و سایر ناخالصی‌ها از طریق یک غشای بسیار پیچیده و نیمه تراوا عبور داده می شود که  درصد بالایی از ناخالصی‌ها را حذف می‌کند. در نتیجه محصول این فرآیند آب بسیار تصفیه شده است.

طی این فرآیند نمک ها و ناخالصی های دفع شده در بالای غشاء متمرکز و جمع اوری می شوند که یا تخلیه می شوند و یا به فرآیندهای دیگر تبدیل می شوند. توجه داشته باشید در کاربرد تجاری یا صنعتی معمولی، 75 درصد از آب تغذیه تصفیه می شوند. در کاربردهایی که صرفه جویی در مصرف آب مهم است، 85 درصد از آب تغذیه تصفیه می شود. یک سیستم RO از فیلتراسیون متقاطع استفاده می کند، به بیان ساده تر جایی که محلول از فیلتر با دو پریز عبور می کند: آب فیلتر شده به یک طرف می رود و آب آلوده به طرف دیگر می رود. 

بررسی عملکرد سیستم اسمز معکوس تصفیه آب صنعتی 

اگر بخواهیم عملکرد سیستم های اسمز معکوس تصفیه اب صنعتی را مورد بررسی قرار دهیم تاسیسات صنعتی آنها می تواند  شامل سه تا پنج مرحله اصلی باشد. یک سیستم اسمز معکوس سه مرحله ای به ترتیب شامل یک فیلتر رسوبی، یک فیلتر کربن و یک ممبران نیمه تراوا است. این در حالی است که یک سیستم چهار مرحله ای شامل فیلتر ممبران اضافی به منظور فیلتر کردن ذراتی که ممکن است فیلتر ممبران صنعتی اول نتوانسته باشد ذرات را حذف کند.

اما سیستم اسمز معکوس پنج مرحله ای شامل فیلتر رسوب، فیلتر کربن و غشاهای نیمه تراوا هستند.همچنین بعد از فیلتراسیون آب را از یک فیلتر کربن اضافی عبور می دهد تا ناخالصی های باقی مانده را از بین ببرد. توجه داشته باشید برخی از سیستم های RO پنج مرحله ای نیز یک مرحله معدنی سازی مجدد اضافه می کنند که مواد معدنی مفید را به آب تصفیه شده برمی گرداند.

اگر بخواهیم مراحل اساسی یک سیستم اسمز معکوس صنعتی را بررسی کنیم عبارتند از: 

 • پیش فیلتراسیون: سیستم های اسمز معکوس دارای دو نوع پیش فیلتر هستند که ذرات بزرگتر مانند رسوب و کلر را فیلتر می کنند. آب ابتدا از طریق یک پیش فیلتر رسوب عبور داده می شود که ذرات مانند گرد و غبار، خاک و زنگ را از بین می برد. سپس از طریق یک پیش فیلتر کربن فعال جریان می یابد که موادی مانند کلر و ترکیبات آلی فرار (VOCs) متصل شده حذف می شود.
 • اسمز معکوس: مرحله بعد از پیش فیلتراسیون، رویداد اصلی اسمز معکوس رخ می دهد. در این مرحله، پمپ آب را از طریق غشای نیمه تراوا عبور می دهد تا ذرات جامد حل شده کوچکتر و سخت تر را به دام بیاندازد. این مرحله از اسمز معکوس اغلب می تواند اکثریت قریب به اتفاق مواد جامد محلول در آب را حذف کند.
 • زهکشی: هنگامی که آب از طریق غشای نیمه تراوا جریان یافت، مرحله بعدی زهکشی است که ناخالصی های حذف شده را به داخل زهکش می فرستد. این مرحله ضروری است زیرا آلاینده هایی که روی فیلتر ممبران جمع می شوند می توانند کارایی آن را مختل کنند. تخلیه ناخالصی های جمع آوری شده باعث افزایش راندمان سیستم RO می شود.
 • ذخیره سازی: مرحله نهایی ذخیره سازی آب تصفیه شده تا استفاده نهایی است. مخزن ذخیره سازی اغلب یک ظرف تحت فشار است که به اندازه کافی بزرگ می باشد تا آب تصفیه شده را بدون نیاز به ضایعات در خود جای دهد. آب تصفیه شده همچنین ممکن است از طریق یک فیلتر کربن اضافی جریان یابد که می تواند ناخالصی های سرگردان را حذف کند.

مزایای دستگاه های تصفیه آب صنعتی

مهم ترین نکته ای که باعث شده سیستم اسمز معکوس بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد داشتن مزایای بسیار آن نسبت به سایر روش های تصفیه صنعتی آب است. برخی از این مزایا عبارتند از: 

 • کاهش کل مواد جامد حل شده: اسمز معکوس یکی از فرآیندهای خوب تصفیه آب است که می تواند بخش زیادی از  کل مواد جامد محلول را حذف کند. روش های دیگر تصفیه اب   اغلب کمتر از اسمز معکوس کارآمد هستند.
 • مقرون به صرفه بودن: روش اسمز معکوس در محیط های صنعتینسبت به مقایسه با روش های فیلتراسیون دیگر بسیار مقرون به صرفه است. این روش به ممبران ها اجازه می دهد تا حجم زیادی آب را تصفیه کنند و در عین حال در بودجه خود ثابت بمانند.
 • سازگاری با محیط زیست: در مقایسه با سایر روش ها، اسمز معکوس سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.  استفاده از اسمز معکوس می تواند به تولید کربن کمتر کمک کند از محیط زیست محافظت کند. 
 • حذف قلیایی و سختی: روش اسمز معکوس می تواند یون های کلسیم و منیزیم را که به سختی اب کمک می کنند حذف کند. علاوه بر این، یون های کربنات که به قلیایی شدن ناخواسته کمک می کنند را می تواند حذف کند.

معایب دستگاه های تصفیه آب RO صنعتی 

اسمز معکوس با وجود تمام مزایایی که دارد، چند عیب نیز دارد. در زیر چند نکته وجود دارد که هنگام کار با سیستم اسمز معکوس باید در نظر داشته باشید:

 • تولید پسماند بالا: با توجه به اینکه سیستم های تصفیه اسمز معکوس از حجم زیادی آب استفاده می کنند و مدیریت بهتری نسبت به سیستم‌های  خانگی دارند. با این حال، ضایعات چالشی است که باید به دقت در نظر گرفته شود. برخی از دستگاه های تصفیه آب صنعتی لازم  است بازیابی فاضلاب خود را محدود کند زیرا نرخ بازیافت بالاتر می تواند بر روی نرخ حذف مواد موثر آلاینده ها نیز تاثیر بگذارد و آن را کاهش دهد.
 • حذف مواد معدنی: آب تصفیه کن صنعتی RO به طور کلی ناخالصی های آب را هدف قرار می دهند. برخی از جامدات حذف شده، از جمله مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم، مفید هستند. آب تصفیه شده ممکن است نیاز به مواد معدنی سازی مجدد داشته باشد تا زیر ساخت لوله ها باعث خوردنگی نشود.
 • چالش‌های جریان زباله: در اکثر کاربردهای تصفیه آب صنعتی، جریان حلال که از فرآیندهای اسمز معکوس حاصل می‌شود زباله‌هایی است که نیاز به دفع مناسب دارد. تأسیسات تصفیه باید به گونه ای باشد که نسبت به دفع این زباله ها مسئولانه و با رعایت قانون اهتمام ورزند.

آب شیرین کن کشاورزی

همانطور که می دانید، کشاورزی نه تنها به توسعه محصولات زراعی بلکه به پرورش دام برای محصولات گوشتی نیز نیاز دارد. اما میزان مصرف آب در بخش کشاورزی رابطه مستقیمی با تولید دارد. صنایع کشاورزی همچنان در حال استفاده از  منابع آب شیرین به صورت عمده هستند و این در حالی است که کاهش منابع آب نگران کننده می باشد. بنابراین، رویکرد استفاده از دستگاه های تصفیه آب کشاورزی که می تواند مقادیر زیادی آب شیرین را از منابع نامناسبی مانند رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، چاه‌ها و ... تولید کند بسیار اهمیت دارد. 

مزایای استفاده از آب شیرین کن کشاورزی

 • کیفیت بهتر آب: دستگاه های تصفیه آب صنعتی باعث بهبود کیفیت آب می‌شوند، این امر می‌تواند در بهبود رشد و عملکرد گیاهان تاثیر بسزایی داشته باشد.
 • کاهش املاح و آلودگی‌ها: تصفیه آب می‌تواند املاح مضر و آلودگی‌های موجود در آب را کاهش داده و از آسیب به گیاهان و خاک جلوگیری کند. همچنین می تواند منجر به رشد یکنواخت محصولات در صنعت کشاورزی و گلخانه ها شود.

   

 • افزایش بازدهی و کاهش خسارت‌ها: آب تصفیه شده می‌تواند بازدهی محصولات را افزایش داده و از خسارت‌های ناشی از آلودگی آب به گیاهان و خاک جلوگیری کند. اهمیت این مساله تا جایی که می تواند منجر به بهره وری بالا تا 40 درصد شود. علاوه بر این می تواند طول ماندگاری محصولات کشاورزی به علت عدم تشکیل رسوب در ریشه گیاهان را افزایش دهد.
 • حفاظت از سیستم آبیاری: استفاده از آب تصفیه شده می‌تواند از خرابی سیستم‌های آبیاری ناشی از رسوبات و ذرات جامد در آب جلوگیری کند.
 • کاهش هزینه‌ها و افزایش طول عمر سیستم‌ها: استفاده از آب تصفیه شده می‌تواند هزینه‌های نگهداری و تعمیر سیستم‌های آبیاری را کاهش داده و طول عمر آن‌ها را افزایش دهد. همچنین می تواندباعث کاهش استفاده از کودها در صنعت کشاورزی شود.
 • مدیریت بهتر منابع آبی: با تصفیه آب، مصرف بهینه‌تر و مدیریت دقیق‌تر منابع آبی در کشاورزی میسر می‌شود. با استفاده از این روش می توان محصولات متنوعی در زمین یک مزرعه یا گلخانه کاشت. به بیان ساده تر، بهترین استفاده و سودآوری را می توان فراهم کرد.
 • حفظ محیط زیست: با تصفیه آب و کاهش آلودگی‌ها، حفظ محیط زیست و جلوگیری از آسیب به زیستگاه‌ها و منابع آبی ممکن می‌شود.همچنین روش های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس بسیار به صرفه تر از سایر روش های شیرین سازی آب است.

دستگاه آب شیرین کن های گلخانه ای 

آب شیرین کن گلخانه ای به کشاورزان اجازه می دهد تا کنترل بیشتری بر محیط رشد گیاهان خود داشته باشند. همانطور که می دانید گلخانه محیطی است که با تنظیم عوامل کلیدی مانند دما، نور، رطوبت و آبیاری، به تولیدکنندگان اجازه می دهد بتوانند در تمام فصول سال محصولات مختلفی را تولید کنند. این مساله برای کشاورزانی که در حوزه صادرات فعالیت دارند اهمیت ویژه ای دارد. 

به صورت کلی کشاورزان همه چیز را در تولید گلخانه ای خود کنترل می کنند، کنترل عناصر کلیدی که نقش مهمی در تولید موفق محصولات دارند عبارتند ازکیفیت آب آهن، منگنز، شوری بالا ( سدیم، کلرید، بور )، و مواد شیمیایی ( کلر/کلرامین، حشره کش ها، علف کش ها، آفت کش ها ) همگی می توانند روی گیاهان تاثیر بگذارند. آب ورودی می تواند علاوه بر رشد گیاه بر تجهیزات آبیاری نیز تأثیر بگذارد. جامدات معلق مانند ذرات خاک و رسوبات معدنی می توانند نازل ها را مسدود کنند و باعث ساییدگی تجهیزات آبیاری شوند و در نتیجه تمیز کردن یا تعویض را سخت تر کنند. اما استفاده از سیستم تصفیه اسمز معکوس می تواند یک راهکار عالی برای رفع همه این مشکلات باشد. 

تصفیه آب برای نوشابه ها، آبمیوه ها و بطری های آب 

دستگاه‌ های تصفیه آب صنعتی RO در صنایع نوشیدنی و تولید نوشابه‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. این دستگاه‌ها به عنوان یک قسمت بسیار حیاتی در فرآیند تولید نوشیدنی‌ها عمل می‌کنند. برخی از کاربردهای آنها عبارتند از:

 • تصفیه آب: دستگاه‌های آب تصفیه کن صنعتی به منظور تصفیه آب مورد استفاده در فرآیند تولید نوشیدنی‌ها، آبمیوه ها و بطری های آب معدنی استفاده می‌شود.
 • حذف ذرات معلق و رسوبات: تصفیه آب صنعتی RO معمولاً قادرند ذرات معلق و رسوبات موجود در آب را حذف کرده و آب را برای استفاده در تهیه نوشیدنی‌ها تمیز کنند.
 • حذف املاح مضر و مواد آلوده: تصفیه آب صنعتی به منظور حذف املاح، عناصر معدنی اضافی، باکتری‌ها و آلودگی‌های موجود در آب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • بهبود طعم و کیفیت آب : حذف ذرات و املاح مضر می‌تواند بهبود طعم و کیفیت نوشیدنی‌های تولیدی را فراهم کند.
 • حفظ تجهیزات و ماشین‌آلات: استفاده از آب تصفیه شده می‌تواند از رسوبات و ذرات جامد درون تجهیزات و ماشین‌آلات استفاده شده در صنایع نوشیدنی جلوگیری کرده و و عمر تاسیسات را افزایش دهد.
  در کل، دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی در صنایع نوشیدنی و تولید نوشابه‌ها از اهمیت بسیاری برخوردارند، زیرا کیفیت آب مورد استفاده می‌تواند تأثیر مستقیمی بر کیفیت و مزه نهایی محصولات داشته باشد.

منبع: complete-water.com