مقالات

انواع رزین سختی گیر آب و اجزای آن ها

رزین سختی گیر

انواع سختی آب

 سختی آب به دو دسته متفاوت تقسیم می شود. در ادامه با انواع رزین سختی گیر آب و اجزای آن ها آشنا خواهید شد.

سختی موقت

  بی کربنات و کلسیم بی کربنات از عوامل مهمی هستند که در آب ناپدید می باشند. این نوع سختی زمانی اتفاق می افتد که در اثر حرارت گرفتن منیزیم کربنات و کلسیم کربنات اتفاق می افتد که باعث ایجاد رسوب می شود.

سختی دائم

به نمک های منیزیم کلرید، منیزیم نیترات، کلسیم کلرید، کلسیم سولفات و… که در آب وجود دارند را سختی دائم می گویند.

سختی کل

مجموع سختی موقت و سختی دائمی آب را سختی کل می گویند. همانطور که در بالا ذکر شد، راه های زیادی برای تشخیص سختی آب وجود دارد، مانند رسوبات روی لوله ها و شیرهای آب، رسوبات روی کاشی و سرامیک، کف نکردن صابون، لکه های باقی مانده روی ظروف شسته و غیره. مواردی وجود دارد که می تواند ما را راهنمایی کند. تا حدودی در تشخیص سختی آب. اما برای تعیین دقیق سطح سختی آب، بهترین روش آزمایش نمونه آب در آزمایشگاه است.

اندازه گیری سختی آب

برای این منظور لازم است حدود یک لیتر آب جمع آوری شده در ظروف مخصوص و استریل شده به آزمایشگاه ارسال شود تا میزان عناصر مختلف موجود در آب بر اساس استانداردهای جهانی مشخص شود تا بتوان از آن برای انتخاب سختی گیر مناسب استفاده کرد. در واقع بهترین روش برای تعیین ظرفیت مناسب سختی گیر، گزارش آزمایشگاهی از آب مصرفی مورد نیاز است، بنابراین پیشنهاد می شود برای طراحی و ساخت سختی گیر مناسب، اصل یا تصویر برگه آزمایش آب را برای شرکت آقای پمپ (mr-pump) ارسال نمایید.

رزین سختی گیر

انواع روش های سختتی گیری

 1. سیستم رسوب زدایی الکترونیکی
 2.  سختیگیر موتورخانه الکترومغناطیسی
 3. سختی گیر تصفیه آب رزینی

اجزای سختی گیر ها

مخزنی که رزین در آن ذخیره می شود و فرآیند حذف سختی در آن انجام می شود. جنس این مخزن می تواند فلز، فایبرگلاس یا فولاد باشد. منابع ساخته شده در شرکت آقای پمپ در حال حاضر در طراحی تا فشار 15 بار را تحمل می کند و در حالت پایداری تا فشار 6 بار و فشار ناپایدار تا 10 بار را می تواند تحمل کند. نمونه فایبرگلاس این مخازن از چین و تایوان وارد می شود و نمونه فلزی آن در کارگاه خود مهتاب گستر تولید یا ساخته می شود.

نکات مهم در احیاء رزین سختی گیر

 1. غلظت های زیر و بالای 10 درصد کمتر موثر هستند.
 2. رزین کاتیونی با محلول کلرید سدیم یا نمک شسته می شود.
 3. خلوص نمک یک عامل بسیار مهم در بازسازی رزین کاتیونی است. همیشه از نمک کریستال یا سنگ نمک برای بازسازی رزین استفاده کنید.
 4. توجه داشته باشید که برای این عمل باید از نمک متبلور با خلوص 99% استفاده شود، زیرا در صورت استفاده از نمک معمولی حاوی ناخالصی، عمر رزین بسیار کاهش می یابد و رزین نمی تواند به طور کامل احیا شود.
 5. استفاده از آب چاه یا آبی که برای تهیه آب و نمک وارد کارخانه یا شیر آب می شود، اشتباه است زیرا باعث اشباع مجدد یون ها می شود و فرآیند بازسازی به درستی انجام نمی شود و در نتیجه رزین بیش از 2 سال طول عمر آن سخت می شود. کاهش یافت
 6. توصیه می شود برای بازسازی اول از آب مقطر استفاده کنید و دفعه بعد از آب نرم شده توسط نرم کننده آب در ظرف نگهداری برای بازسازی استفاده کنید.
 7. فعال سازی یا بازیابی محل های فعال رزین: در این مرحله فرآیند بازسازی با استفاده از 10 درصد سالین انجام می شود. استفاده از آب نرم از سخت کننده رزین برای تهیه آب نمک بسیار توصیه می شود. استفاده از آب خام برای تهیه آب نمک، ظرفیت فعال رزین را تا حد زیادی کاهش می دهد و عمر آن را کوتاه می کند. رزین پرولیت در صورت رعایت دستورالعمل های فوق حدود 2 سال دوام خواهد داشت.
 8. شستشو و آماده سازی نهایی: در نهایت بستر رزین را با آب نرم کاملاً بشویید تا محلول آب نمک به طور کامل از بستر رزین خارج شود.

نکته: کل فرآیند بازسازی رزین حدود 40 دقیقه طول می کشد. مصرف آب برای فرآیند بازسازی حدود 7 برابر حجم بستر رزین است. در هاردنرهای اتوماتیک تمامی مراحل ذکر شده به صورت اتوماتیک انجام می شود اما در تجهیزات نیمه اتوماتیک کشاورزی و تصفیه آب چاه باید توسط اپراتور کنترل شود.

امیدوارم توانسته باشیم شما را به انواع رزین سختی گیر آب و اجزای آن ها آشنا کرده باشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...