دوزینگ پمپ سلونوئیدی چیست؟

دوزینگ پمپ سلونوئیدی که از انواع پمپ های جابه جایی مثبت است  و حاوی محرک های سلونوئیدی می باشد که ۴ سری اصلی با قابلیت های مشترک دارد.

نام دیگر دوزینگ پمپ، مترینگ پمپ می باشد. این پمپ‌ها منتقل کننده مقدار و دوز مشخصی از یک سیال است و از این جهت به آن‌ها پمپ تزریق نیز می‌گویند.

این دوزینگ پمپ‌ ها در نوع مکانیزم خود از یکدیگر متفاوت هستند و هرکدام ممکن است از متریال‌ های متفاوتی ساخته شده باشند.

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

فهرست مطالب

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

کاربرد دوزینگ پمپ

 • صنایع دارویی
 • تصفیه آب و فاضلاب و از بین بردن سختی آب
 • کلر زنی به آب استخرها و آب آشامیدنی و پمپ دوزینگ آکواریوم
 • پمپ دوزینگ کار در صنایع مختلف از طریق کنترل pH مواد با تزریق اسید و باز
 • صنایع غذایی و نیشکر
 • صنایع چوب و کاغذ
 • صنایع شیمیایی، نفت، گاز و پتروشیمی

ویژگی‌ها و مشخصات دوزینگ پمپ سلونوئیدی

 • توانایی تحمل ۲۰ بار فشار کاری (290 PSI)
 •  بسته به مدل پمپ ،پوشش آلومینیومی ریخته گری شده یا پوشش پلاستیکی ضد اسید را دارا میباشد.
 •    قابلیت نصب بر روی زمین و دیوار (بسته به مدل)
 •  پمپ‌هایی مبتنی بر میکروکنترلر و آنالوگ
 •  قابلیت رسانایی و میزان کلر آزاد،pH، RedOX (ORP – mV)،در این پمپ ها بصورت یکپارچه اندازه گیری میشود.
 •  این پمپ ها حاوی یک هشدار دهنده برای جریان هستند و بطور کلی این پمپ ها، پمپ‌هایی چند منظوره هستند
 • این پمپ ها قابلیت (stroke length)دارند
 •  تنظیم کردن مدت ضربه بصورت دستی را دارا می باشند.
 •  دارای تابع عملکرد نسبت به سیگنال خارجی Ma
 •   سیستم دوزینگ پنل خورشیدی
 •   توانایی پمپاژ کردن، زمینه ی گسترده ای از مواد شیمیایی به علت متریال بکار رفته در ساختن این پمپ ها را دارد مثل:سیلیکون، پلی پروپیلن شیشه ای (GFPPL)،سرامیک، PVC، پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF)،پلکسی گلاس، PTFE،انواع آلیاژ ها، 
 •     این پمپ ها حاوی یک منبع تغذیه استاندارد تک فاز، با ولتاژ 230-240 ولت و فرکانس 50-60 هرتز هستند
 •  علاوه بر منبع استانداری که دارند یک منبع تغذیه ی اختیاری نیز دارا میباشند.
 •    قابل استفاده در محل‌هایی تا ارتفاع 2000 متری از سطح دریا و در بازه دمایی بین 5 تا 40 درجه سانتیگراد
 • در مقابل رطوبت،و اشعه مقاوم هستند واستاندارد ایمنی IP65 را دارا میباشند.
دوزینگ پمپ سلونوئیدی

2 مدل از دوزینگ پمپ سلونوئیدی

 • دوزینگ پمپ سلونوئیدی اتاترون سری bt

 ای سری از دوزینگ پمپ‌های سری BT نیز، دامنه ی گسترده ای از موارد کنترلی در اختیار مصرف کننده قرار داده و از زمانی که راه اندازی شده، کیفیت بالا وقابل اعتماد بودن خود را ثابت کرده است در صورتی‌که تا 20 بار (290 PSI) فشار کاری مورد نیاز این سری است؛از جمله کاربردهای این سری از  پمپ دوزینگ BT،استفاده های گوناگونی در امر تزریق مواد شیمیایی دارد. در این پمپ ها دبی از 1 تا 80 لیتر بر ساعت تنظیم میشود و فشار کاری متوسط آن نیز از 1 تا 20 بار قابل تغییر است.؛ که این نمونه از  پمپ ها ، دارای 5 زیرگروه هستند که در ذیل نام برده شده اند و هرکدام نیز دارای چند مدل هستند:

Etatron BT MA/AD

Etatron BT MA/M

Etatron BT pH-Rx-CL/M

Etatron BT VFT

Etatron BT pH-RX/MB

 • دوزینگ پمپ سلونوئیدی اتاترون سریPKX

پمپ دوزینگ اتاترون سری PKX نیز همانند موارد قبل دارای دیافراگم از نوع PTFE و همچنین محرک سلونوئیدی است. مشخصه‌های اصلی وجود دارد که این سری پمپ ها را از دیگر سری پمپ‌های دوزینگ متمایز می‌سازد، و آن مشخصه ها عبارتند از:قابلیت انعطاف پذیری بالای آن،طراحی ساده و کوچیک و منحصر به فرد آن و آسان بودن استفاده آن است.همچنین PKX میتواند بصورت زمینی یا دیواری نصب گردد و قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد، و این امر موجب شده تا تمام انتظارات  استفاده کننده را از یک پمپ فراهم می‌نماید.

همچنین درپمپ سری PKX کیفیت و قابل اطمینان بودن آن در وحله اول به چشم دیده می شود و در مواقعی که فشار کاری متوسط مورد نیاز تا 6 بار (87 psi) باشد گزینه ی مناسبی برای تزریق کردن مواد شیمیایی در استفاده های گوناگون است.در این پمپ ها  دبی از 1 تا 10 لیتر بر ساعت این پمپ‌ها  قابلیت تنظیم دارد و فشار کاری آن نیز از 1 تا 5 بار متغیر است؛ این سری از پمپ دارای 2 زیر مجموعه است که در ذیل نام برده شده است.و هر مجموعه نیز دارای چند مدل مختلف است:

Etatron PKX FT/A

Etatron PKX MA/A

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

تجهیزات جانبی در دوزینگ پمپ ها

1. دمپنر Pulsation Dampener از دمپر در دوزینگ پمپ ها برای خطی کردن جریان خروجی و حذف پالس استفاده می گردد.

2- شیر اطمینان Safety Valve: از آسیب رساندن به خط لوله ویا دستگاه در مواردی که فشار در خروجی پمپ بیشتر از حد تعیین شده باشد، جلوگیری خواهد کرد.

3 – بک پرشر ولو Back pressure Valve: از این حالت در مواردی استفاده میگردد که اختلاف فشار بین خط دهش و مکش کمتر از  1ونیم باشد و همچنین  امکان جاری شدن همیشگی سیال در صورتی که فشار در خط رانش کم باشد، وجود دارد.

4- صافی مکش: کاربرد صافی مکش دو دوزینگ پمپ ها به این صورت است که با نصب شدن در خط مکش باعث جلوگیری  از ورود آلودگی ها و ذرات به دوزینگ پمپ می شود.

نمایندگی صنعت آقای پمپ دارای پمپ آب صنعتی و کشاورزی در سطح کشور است و همچنین این شرکت دارای بهترین و با کیفیت ترین پمپ اسلاری، دوزینگ پمپ پریستالتیک، شیر اطمینان و… می باشد برای سفارش دوزینگ پمپ سلونوئیدی با ما تماس بگیرید.

 

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

راهنمای انتخاب دوزینگ پمپ مناسب

در حال حاضر پمپ های دوزینگ و یا به اصطلاح امروزه که تحت عنوان پمپ های تزریق و یا مترینگ پمپ نامیده شده اند باعث شده اند که برای افزودن مواد شیمیایی ب محلول ها در صنایع مختلفی کاربرد داشته باشند. انتخاب یک دوزینگ پمپ مناسب میتواند با چالش همراه باشد زیرا مداوما در شکل آنها تغییراتی انجام میشود و همچنین تنوع بسیار زیادی دارند.

 •  دبی دوزینگ پمپ سلونوئیدی

مهمترین عامل در نظر گرفته شده برای انتخاب یک دوزینگ پمپ مناسب، میزان آبدهی و یا دبی آن است. درصورتی که اطلاعات کافی در مورد دبی که مدنظرتان است داشته باشید فرآیند انتخاب پمپ دلخواهتان، سریعتر و بهتر انجام میشود. اندازه گیری دبی برا اساس لیتر بر دقیقه و یا واحد گالون در دقیقه انجام می شود.توجه به این نکته حائز اهمیت است که بدانید در اصطلاح عموم و در بازارهای امروزی واژه دبی به کار برده نمیشود بلکه به جای آن از قطر پمپ استفاده میگردد. به این علت که میزان آبدهی و اندازه پمپ رابطه ی مستقیمی دارند و در صورت افزایش میزان آبدهی پمپ،اندازه پمپ نیز افزایش می یابد. برای اطلاع از اینکه دبی مورد نظرتات توسط کدام پمپ تامین میشود به این نکته توجه کنید که باید، باید پمپی را انتخاب کنید که حداکثر دبی مورد نظرتان از 90 درصد گنجایش آن پمپ بیشتر نباشد

 • محیط عملیاتی دوزینگ پمپ سلونوئیدی

محیط عملیاتی در انتخاب پمپ بسیار دارای اهمیت است و میتواند در انتخاب یک پمپ مناسب، بیشترین کمک را بکند زیرا توجه به اینکه دوزینگ پمپ انتخابی،در محیط گرم و زیر نور آفتاب کارایی دارد ویا برعکس، یعنی در دمای پایین و سرد؟

زیرا بسته ب شرایط شما انتخاب محیط عملیاتی مهم است برای مثال اگر میخواهید که پمپ شما در محیط گرم و زیر آفتاب کار کند باید پمپی را انتخاب کنید که تحمل دمای بالا را دارا باشد. این ویژگی ها ی دمایی بطور معمول در کاتالوگ دوزینگ پمپ ها ذکر میشود.

جنس اجزای دوزینگ پمپ سلونوئیدی

نیاز به اجزای مقاوم پمپ، در بسیاری از کارخانه ها که بصورت رایج از مواد ساینده و یا خورنده استفاده میکنند. بسیار مهم است و باعث عملکرد بهتر پمپ و درنتیجه کارخانه می شود.بنابراین بسیار حیاتی است که بدانید که ماده شیمایی ای که استفاده میکنید اجزای پمپ شما را در معرض چه واکنش های شیمیایی ای قرار میدهد. آگاهی داشتن از این اطلاعات باعث میشود که در انتخاب دوزینگ پمپ مورد نظرتان ظرفیت آن را در مقابل مواد شیمیایی بسنجید. به همین منظور است که برای پاسخگویی درست به نیازمندی های مشتریان دوزینگ پمپ ها از مواد مختلفی طراحی و ساخته شده اند. به عنوان مثال، نمیتوان دوزینگ پمپی را انتخاب نمایید که هد آن از جنس پلاستیک باشد و قرار باشد که تزریقی که در آن اتفاق بیفتد حلال باشد زیرا حلال باعث خوردگی پلاستیک میشود و در این صورت باید از استیل ضد زنگ استفاده شود

دوزینگ پمپ سلونوئیدی
دوزینگ پمپ سلونوئیدی

مزایای دوزینگ پمپ  سلونوئیدی

 1. دارای قابلیت انتقال مایعات باذرات جامد،کاتالیستها
 2. دریک سرعت ثابت وبطورهمزمان به یک محافظ درمقابل افزایش ناگهانی سرعت نیازی ندارند.
 3. قابلیت در دسترس بودن آنها بیشتر از پمپهای جابجایی مثبت می باشد.
 4. می توانند مایعاتی را که چربی اندکی دارند پمپاژ کنند
 5. می توانند مایعاتی را که چربی اندکی دارند پمپاژ کنند
 6. دریک سرعت ثابت درفراتر از محدوده کارکرد می توانند ظرفیت متغیر راکنترل کنند.
 7. درمقایسه با پمپهای جابجایی مثبت دارای وزن کم،سایز کوچکتر وهزینه نصب کمتری می باشند.
 8. سایش در قطعات انها حداقل بود.

برند های دوزینگ پمپ های سلونوئیدی

محصولات دوزینگ پمپ سلونوئیدی

پمپ تزریق سلونوئیدی (144)