پمپ سانتریفیوژ چیست؟

یک افزایش در فشار سیال از ورودی پمپ به خروجی آن زمانی که  پمپ در حال بهره برداری است، ایجاد می گردد. این اختلاف فشار سیال  را درون سیستم و یا واحد می چرخاند. پمپ سانتریفیوژ  باعث افزایش فشار توسط انتقال انرژی  مکانیکی از موتور به سیال از طریق پروانه در حال چرخش می گردد.سیال از ورودی به مرکز پروانه و به بیرون در امتداد پره های آن جریان می یابد. نیروی گریز از مرکز سرعت سیال را افزایش می دهد و در نتیجه انرژی جنبشی به فشار تبدیل می شود.

فروشگاه آقای پمپ نمایندگی  فروش پمپ های صنعتی و کشاورزی و خانگی در سطح کشور می باشد برای سفارش انواع پمپ ها ( پمپ بشکه کش، بوستر پمپ، پمپ کفکش و…) به سایت های مربوطه مراجعه کنید و یا با ما تماس حاصل نمایید.

 آشنایی با اجزای تشکیل دهنده پمپ

پروانه

پروانه به عنوان عضو چرخاندن پمپ ، انرژی جنبشی لازم را جهت تولید هد مورد نظر تامین می کند.

چشم پروانه محل ورودئ سیال به پروانه بوده و پس از آن پره های پروانه وظیفه هدایت سیال را برعهده دارند. پروفیل این پره ها براساس اطلاعات هیدرولیکی و نیز الگو های طراحی انحنای پره بدست می آید. پروانه ها در بیشتر مواقع ریخته گری می شوند اما گاهی در پروانه های بزرگ ابتدا لفافه و سایر   fabricated impeller اجزا به صورت جداگانه ریخته گری شده و پروانه ساخته می شود که به آن می گویند

پمپ سانتریفیوژ

شفت

به عنوان عضو انتقال  دهنده قدرت به پروانه شناخته می شود که به دلیل تحمل نیروهای شعاعی  و محوری وارد بر پروانه ، همچنین  قرار گرفتن  تحت نیروی پیچی و گاهی اوقات  سرعت بحرانی، سازندگان همواره به طراحی و انتخاب متریال مناسب برای آن توجه ویژه ای داشته اند.

آستین شفت

از آنجایی که شفت یک عضو گران قیمت در پمپ است باید در نشیمنگاه های یاتاقان  و مکانیکال سیل، محافظت شود. این عضو محافظ، یک آستین است که در نقاط یاد شده و یا بر حسب ضرورت برای سراسر شیفت استفاده می شود. جنس آستین شفت باید حداقل از جنس محور و یا به لحاظ مشخصات فیزیکی و ترکیبات  شیمیایی مستحکم تر و مقاوم تر باشد.

پوسته

پمپ های سانتریفیوژ با پوسته حلزونیباید انرژی جنبشی ایجاد شده در پروانه را به نحوی به فشار استاتیکی تبدیل کرد. یکی از راه های انجام این تبدیل انرژی، استفاده از یک پوسته با مقاطع عبور افزاینده است که به آن پوسته حلزونی می گویند.

پوسته حلزونی دوگانه

در صورتی که فشار ایجاد شده روی حلزون بسیار زیاد باشد ( که این امر منجر به تولید نیروی برآیند شعاعی زیادی خواهد شد) مسیر عبور سیال در حلزونی را بعد از 180 درجه با یک جداره به دو قسمنت تقسیم می کنند به این پوسته ها حلزونی دوگانه می گویند.

پمپ سانتریفیوژ

ماژول های کاربردی در پمپ های سانتریفیوژ

ماژول آب خنک کننده

مصارف عمده آب خنک کننده در پمپ های سانتریفیوژ مربوط به مبدل حرارتی استفاده شده  در سیتسم فلاشینگ و محفظه یاتاقان است. به طور کلی آب مصرفی و مورد نیاز پکیج پمپ را میتوان از دو طریق تامین کرد.

سیستم باز آب خنک کننده

باید دما و فشار مشخصی در ورودی و فشار مشخصی را در خروجی داشته باشد( در نتیجه در داخل تجهیزافت فشار از حد مجازی نباید بیشتر شود). نکته بسیار مهم در ماژول آب خنک کننده و یا حتی  استفادهFI سایر ماژول های مصرفی این است که باید بعد از هر مصرف کننده یک نشان گر جریان شود تا از وجود جریان در آن مصرف کننده اطمینان حاصل شود.

اگر نشان گر جریان در مسیری قرار گرفته است که امکان تجمع هوا در آن وجود دارد باید قبل از راه اندازی سیستم مسیر را به طور کامل   نصب شود تا از TI هواگیری کرد. همچنین بایدبعد از مبدل حرارتی استفاده شده حتما نشانگر دمای عملکرد صحیح مبدل اطمینان حاصل گردد.

سیستم بسته آب خنک کننده

علیرغم قیمت اولیه بالاتر تجهیزات این سیستم هزینه تعمیرات ، لوازم یدکی و فضای اشغال شده در پاره ای از موارد به دلیل محدودیت های فرآیندی (مثلا نیاز به اختلاف درجه حرارت معین میان آّب ورودی به جداره سیلندر و نقطه شبنم گاز در ورودی کمپرسور و جلوگیری از خطر کنداکس شدن گاز) و یا ملاحظات تامین متریال به سبب بالا بودن کلر یا نمک موجود در آب سیستم باز پالایشگاه و یا دلایل متعدد دیگر

5 مدل از پمپ های سانتریفیوژ

 پمپ هایOH1

 بوده و دارای مشخصات ذیلاتست:AP16 10 اولین گروه کد گذاری شده در

 • پمپ به صورت افقی نصب می شود
 • برش پوسته ( در صورت وجود) شعاعی می باشد. چون این برش در پشت پوسته قرار دارد به این پمپ ها اصطلاحا BACK- PULLOUT  گفته می شود.  
 • جهت اتصال محور پمپ به محور محرک از کوپلینگ انعطاف پذیر استفاده می شود
 • جهت گیری نازل ورودی و خروجی به ترتیب TOP-END می باشد
 • استفاده از این پمپ ها در دمای بالای 150 درجه توصیه نمی شود چرا که خیز حرارتی حاصل شده باعث ایجاد ناهم محوری می گردد.

پمپ های OH3

این کد زمانی استفاده می شود که فضای کافی و مناسب برای نصب پمپ OH2  فراهم نباشد و این پمپ نیز تک طبقه است و یا محل قرار گیری پمپ به گونه ای باشد که امکان ریختن فونداسیون  یا همان پی ریزی وجود نداشته باشد( مانند سکوهای  نفتی و یا سازه های فلزی). از این رو به این پمپ ها  اصطلاحا پمپ های IN-LINE  می گویند.همچنین به دلیل چیدمان عمودی پمپ، کوپلینگ و الکتروموتور، از نام گذاری کامل تر VERTICAL-IN-LINE  استفاده می شود

پمپBB1

این مدل از پمپ های سانتریفیوژدارای مشخصات زیر می باشد:

 • پوسته برش افقی داشته و ساختار حلزونی دارد.
 • جهت گیری نازل های ورودی و خروجی SIDE است
 • پروانه دو مکشه در آن استفاده می شود و بنابراین NPSHR پایینی دارد.
 • برای فلور های بالاتر از 550 متر مکعب بر ساعت (جهت موازنه نیروهای هیدرولیکی) توصیه می شود .
 • یکی از کاربرد های مهم آن، استفاده به عنوان پمپ های آتش نشانی اصلی است
 • پمپ BB1 را می توان با دو طبقه نیز بهره برداری نمود.

پمپ BB2

 • پوسته حلزونی آن دارای برشی شعاعی است
 • جهت گیری نازل های ورودی و خروجی TOP است . این جهت گیری مخصوصا در نازل ورودی بسیار مهم  است چرا که اگر این پمپ بلافاصله از یک مخزن در بالاست خود مکش انجام اولا ممکن است ارتفاع نازلی از مخزن که مکش از آنانجام می شود از ارتفاع نازل ورودی پمپ کم تر باشد که این خود منجر به ایجاد یک حلقه می شود.
 • پروانه دو مکشه در طبقه اول آن استفاده می شود
 • در صورت دو مکشه بودن پروانه طبقه اول NPSHR پایینی دارند.
 • در دبی بالا و در ورودی معمولا مجهز به VORTEX Breaker هستند
 • از کاربردهای مهم آن ها استفاده از سرویس های فرآیندی با دمای بالاست.

پمپ BB5

هنگامی که سیال فرآیندی اشتعال پذیر و یا سمی باشد، دمای سیال از 170 درجه سانتی گراد بیش تر باشد، فشار خروجی از  80 بار بزرگ تر باشد و یا دبی کم تر از حد تحمل پمپ BB3  باشد به سراغ پمپ BB5  می رویم.

پمپ مذکور در حقیقت یک پمپ  bb4  است که ان را دریک پوسته بیرونی به نام پوسته مهار کننده قرار داده ایم و در شرح این پمپ ها می توان گفت:

 • برش پوسته شعاعی است
 • جهت گیری نازل ها به صورت top است بنابراین همان ملاحظات پمپ bb2 را باید در نظر بگیریم
 • ساختار پوسته دیفیوزری است

 

پمپ سانتریفیوژ (62)

برند های پمپ های سانتریفیوژ

دیدگاهتان را بنویسید