پمپ کفکش چیست؟

پمپ کفکش نوع خاصی از پمپ های گریز از مرکز هستند که برای عملکرد با پمپ و موتور کاملاً غوطه ور در محیط فرآیند طراحی شده اند. البته موتور به گونه ای آب بندی می شود که از نفوذ هر گونه مواد به داخل محفظه موتور و از کار افتادن موتور جلوگیری کند.

از آنجایی که پمپ های کفکش از موتوری در بالای زمین استفاده نمی کنند، اغلب می توان از فضای کف بهتر استفاده کرد و هزینه کلی نصب نیز ممکن است کاهش یابد. این نوع پمپ‌ها نسبت به پمپ‌هایی که موتور روی زمین نصب شده‌اند، هزینه‌های نگهداری کمتری دارند و صدای کمتری ایجاد می‌کنند. با توجه به غوطه ور بودن پمپ، البته مشکلی در پرایمینگ پمپ وجود ندارد.

پمپ کفکش
پمپ کفکش

 انواع پمپ کفکش

 • کفکش تک فاز یا سه فاز

کاربرد کفکش‌های تک فاز برای خانگی بیشتر استفاده می شود و کفکش‌های سه فاز در صنعت کاربرد دارد.

 • کفکش تک کانال یا چند کانال

 اگر پروانه ای که درون کفکش از آن استفاده شده باشد  یک پره باشد به آن یک کاناله و در غیر این صورت به آن چند کاناله گویند.

 • کفکش مدل پروانه

در طراحی پمپ های آب کفکش از مدل‌ های مختلف پروانه مانند: گردابی یا حلزونی و غیره استفاده می‌شود که هر کدام کاربردهای متفاوتی  دارد.

 • کفکش نوع خنک شوندگی موتور

یکی دیگر از پارامترهایی که موجب دسته بندی پمپ های آب کف کش می‌شود نوع خنک شدن موتور آن به وسیله‌ی آب یا روغن است.

 • پمپ کفکش فلوتر دار دارای قطع کن برقی

از آنجایی که باید پمپ‌های کفکش حتماً داخل آب و سیال قرار بگیرند و در خارج از آب موتور آن‌ها خواهد سوخت، پمپ کفکش فلوتر دار برای قطع برق در هنگام خارج شدن پمپ از آب طراحی شده است.

 • کفکش آب از بغل، کفکش آب از رو یا بالا

یکی دیگر از کاربرد های کفکش محل قرارگیری لوله خروجی در آن ها است. کفکش‌های لوله بغل که معمولاً قابل حمل هستند در تخلیه استخرها، تانکرها و مخازن استفاده می‌شوند. اما کفکش‌های که لوله ای  در بالای دستگاه قرار دارد را در درون چاه‌ها نصب می کنند.

با توجه به گستردگی انواعی که گفته شده، انتخاب مناسبترین نوع پمپ کفکش کار دشواریست. بهتر است قبل از خرید هر نوع پمپ کفکش با کارشناسان فروش این حوزه مشورت کنید تا با توجه به شرایط و نوع استفاده‌تان بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

پمپ کفکش

  ویژگی‌های پمپ کفکش مناسب

 • ارتفاع: ارتفاع پمپ کفکشی که می‌خواهید خریداری کنید از اهمیت زیادی برخوردار است و حتماً باید به آن توجه کنید.
 • قطر خروجی لوله: برای خرید کفکش مناسب باید به قطر خروجی لوله هم توجه داشته باشد و دقت کنید که آب را می‌خواهید با چه میزان دبی  منتقل کنید.
 • جنس پروانه: اگر سیال خاصی برای پمپ کردن در نظر دارید، باید به جنس پروانه توجه کنید که با سیال مورد استفاده شما متناسب باشد.
 •  فلوتر: فلوتر که همان سیستم قطع کننده آب است، در مواقع افت میزان آب در مخزن به صورت خودکار پمپ را خاموش می‌کند. بنابراین یک پمپ کفکش مناسب باید به فلوتر هم مجهز باشد.

برای خرید پمپ کفکش با قیمتی مناسب و کیفیت عالی به سایت ما مراجعه کنید و از بهترین برندها برای حیطه صنعتی خود استفاده کنید.

 

پمپ کفکش

کاربردهای پمپ کفکش

پمپ کفکش با توجه به مشخصات فنی خود می‌تواند در صنایع و زمینه‌های متعددی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به برخی کاربردهای این نوع پمپ‌ها اشاره می‌کنیم:

 • پمپ آب خانگی
 • تخلیه تانکرها، مخازن و استخرها
 • تخلیه چاه‌ها
 • سیستم‌های آب‌نما و فواره‌ها
 • پمپ آب آلوده بدون مواد ساینده
 • پمپ کردن آب صاف
 • آبیاری زمین‌های کشاورزی و تأمین آب دامپروری‌ها
 • جمع‌آوری پسا‌­ب ها (با غلظت کم)
 • انتقال سیالات مختلف در صنایع دارویی و غذایی

پمپ های تک مرحله ای برای زهکشی، پمپاژ فاضلاب، پمپاژ صنعتی و پمپاژ دوغاب استفاده می شوند.
آنها همچنین با فیلترهای آکواریوم رایج هستند.
پمپ های کفکش چند مرحله ای معمولاً در زیر گمانه تخلیه می شوند و در جریان های آب، چاه های آب و چاه های نفت استفاده می شوند.
فقط باید برای پمپاژ آب تمیز و سرد که خورنده و غیر ساینده به مواد پمپ است استفاده شود.
برای آبیاری در تاسیسات تامین آب آشامیدنی، سیستم های تهویه مطبوع افزایش فشار، کارخانه های صنعتی، سیستم های آب خنک کننده، فواره ها، نمک زدایی آب دریا و غیره استفاده می شود.

پمپ کفکش

مزایای پمپ کفکش

1. ایمن:

این پمپ ها نسبت به انواع مختلف پمپ ها ایمن تر هستند زیرا تمام اجزای احتمالاً مضر پمپ ها در زیر آب ذخیره می شوند.

اغلب پوشش داده می شود و به ندرت شامل پتانسیل دستکاری عناصر داخلی و شیرها می شود.

2. سطح نویز

پمپ های کفکش به دلیل غوطه ور شدن در زیر آب، مقدار کمی صدا تولید می کنند.

این به نرم شدن صدای ناشی از پمپ کمک می کند.

پمپ های معمولی در دیوارهای بیرونی قرار می گیرند یا مجموع هایی هستند که باعث ایجاد مقدار قابل توجهی نویز می شوند.

پمپ کفکش

3. کارایی

در مقایسه با پمپ های معمولی، پمپ های کفکش بسیار سازگار با محیط زیست هستند، زیرا مایعی را که به پمپ نزدیک تر است پمپ می کند و عملکرد کمتری نسبت به پمپ های معمولی دارد.

از آنجایی که این پمپ ها در داخل انتزاعی قرار می گیرند، در واقع می توانند سطح آب را به سادگی تشخیص دهند.

فروشگاه آقای پمپ دارای بهترین و با کیفیت ترین پمپ صنعتی و کشاورزی در سطح کشور است برای خرید دیگر پمپ ها این مجموعه اعم از پمپ های( پمپ مگنتی، پمپ ضد حریق و..) به سایت مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید در غیر این صورت با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را برای خرید یک پمپ مناسب راهنمایی کنند.

معایب پمپ کفکش

1. این پمپ ها عمر کوتاهی دارند چون با حوض شما برخورد می کند و می نشیند.

2. همچنین تمیز کردن و نگهداری آن در حالی که در پشت حوض نشسته است می تواند سخت باشد.

3. این احتمال وجود دارد که پمپ ستاره دار شده و مهر و موم خود را از دست بدهد، در نتیجه باعث می شود مایع وارد محفظه موتور شود و آسیب قابل توجهی به دستگاه وارد کند.

برند های پمپ های کفکش