مقالات

رزین پرولایت چیست؟

رزین سختی گیر

تعریف رزین پرولایت

رزین پرولایت برای حذف فسفات و منیزمی که داخل آب است مورد استفاده قرار می گیرد. رزین پرولایت دارای انواع مختلفی همچون رزین کاتیونی ، رزین آنیونی و رزین میکسبد می باشد که هریک از این ها کاربرد ها و مزیت های خاص خودش را دارد.

رزین پرولایت آنیونی

رزین آنیونی دارای دو گروه -OH که یک ماده فعال در سیستم تعویض یونی می باشد. که یکی دیگر از انواع رزین های آنیونی دارای سیکل کلر می باشد و به دلیل -CL سختی آب را می تواند به راحتی بر طرف کند.

رزین پرولایت کاتیونی

این رزین ها براساس نوع عملکردی که دارند مانند آنیون ها عمل می کنند. این نوع رزین کاتیونی دارای سیکل هیدروژنی می باشد. با رهاشدن مقدار سختی گیر آب محلول ها کاهش می یابد.  یون های سدیم به صورت فعال در سیستم عمل می کند  و باعث برطرف کردن سختی آب می شوند.

رزین پرولایت میکسبد

تبادل شدن رزین آنیونی و رزین کاتیونی را رزین میکسبد می گویند. رزین های میکسبد دارای 60درصد رزین آنیونی و 40 درصد رزین کاتیونی می باشد. از کاربرد های این مدل رزین می توان به یون زدایی کامل آب و تهیه آب دیونیزه  خالص اشاره کرد.

انواع رزین پرولایت

 • A300 رزین پرولایت
 • A400 رزین پرولایت
 • A100 رزین آنیونی
 • MB400 رزین میکسبد پرولایت
 • و…

که کاربرد برخی از این محصولات پرولایت را برای شما در ادامه توضیح خواهیم داد.

کاربرد های رزین پرولایت

 این رزین به رنگ زرد می باشد و مانند بیشتر رزین ها دانه ی کروی است. این نوع رزین یون هایA300 کارایی رزین پرولایت مضر را با تبادل یونی از بین می برد و در زمینه حذف آرسنیک ، حذف نیترات، حذف اورانیوم،  حذف سولفات ها به کار می رود.

آرسنیک موجود درآب یک عنصر سمی و مضر است که باید از آب حذف شود و اگر این عنصر در آب بماند ، فرد دچار بیماری و در نهایت بیماری آن به مرگ خطم می شود.

1.قابل استفاده در صنایع تصفیه آب.

 1. قابل استفاده در صنایع داروسازی.
 2. دارای کاربرد بسیار در صنایع غذایی.
 3. دارای کاربرد بسیار در بیوتکنولوژی.
 4. تصفیه آب و رفع املاح موجود در آب.
 5. از بین بردن سختی آب.
 6. از بین بردن سیلیکا و حذف رنگ و فلزات محلول در آب.

احیا رزین پرولایت A300,A400

برای به احیا رساندن این مدل رزین پرولایت باید به ترتیب این مراحل را انجام داد .

 1. بک واش
 2. تزریق احیا کننده
 3. جایگزینی احیا کننده
 4. شست و شو

برای استفاده از رزین پرولایت باید چه نکاتی را مد نظر داشت ؟

 1. رزین را باید خیس کرد
 2. از شست و شوی مکعوس استفاده شود
 3. هدایت آب الکتریکی نباید کاهش یابد
 4. پس از استفاده هر چند وقت یکبار باید ضدعفونی بشوند

 رزین پرولایت A400

رزین سختی گیر پرولایت تحت لیسانس اتگلستان می باشد و مانند رزین های دیگر به صورت کروی تشکیل می شوند. از دارای زرد روشن و کهربایی هستند  و جزء رزین های آنیونی بسیار قوی می باشند. مانند آهن ربا هستند و سیلیکای آب را به خود جذب می کند و مواد غیر ارگانیک را از  بین می برد. میزان ماندگاری این رزین بسته به میزان سختی آب و یکبار احیا کردن آن ها دارد و همچنین قرار نگرفتن این رزین در آلودگی های آب  بین 4 ت 5 سال است.

هر گاه  رنگ رزین پرولایت از قهوه ای به نخودی تغییر یافت باید این رزین احیا شود. رزین پرولایت دارای افت فشار است و پس از مدتی این افت فشار سبب می شود که این امر کاملا طبیعی به نظر بیاید. وقتی رزین اشباع می شود دیگه هیچ کارایی ندارد و باید آن را احیا کرد . عمل بک واش سبب می شود تا  ذرات گیر افتاده و حباب های داخل رزین آزاد شود که برای انجامک عملم بک واش باید 30 دقیقه زمان گذاشت ، در صورتی که 10 الی  15 دقیقه طول خواهد کشید. هرچه اندزه رزین ها ریز تر باشد  مقدار بیشتری سختی گیر در آن جای می گیرد.

اهمیت استفاده از رزین تصفیه آب پرولایت

سختی آب شامل  سختی دائم و موقتی است که با ایجاد رسوب و کاهش راندمان سیستم می شود. سختی دائم آب  ناشی از وجود کلرید و سولفات است  که سختی آب تنها به دلیل وجود کلسیم و منیزیم موجود در آب می باشد. این یون های نام برده شده برای سلامت بدن بسیار مضر هستند  و تاثیرات مخربی را ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل است که استفاده از رزین سختی گیر پرولایت از اهمیت زیادی برخوردار است.

مضرات سختی آب در کاربرد های مختلف

 1. بد مزه شدن طعم نوشیدنی
 2. دیر پختن غذا
 3. ایجاد خرابی در دستگاهها
 4. کف نکردن مواد شوینده
 5. اثرات بد بروی بدن انسان و ایجاد بیماری های کلیوی و مثانه
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا ...