کربن اکتیو را می‌توان یک ماده بسیار مهم در صنعت، مصارف پزشکی و البته درمان‌های طبیعی دانست. به‌هرحال عناصر و مواد گوناگونی در محیط پیرامون ما به‌طور طبیعی و یا دخل و تصرف انسان به وجود می‌آیند که مصارف متنوعی دارند. قطعاً یکی از این موارد مهم که استفاده‌های زیادی نیز دارد کربن اکتیو می‌باشد.

ازجمله کاربردهای کلی این ماده می‌توان به مواردی که در طراحی دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده می‌شود، اشاره کرد. حتی جالب است بدانید که برای سفید کردن دندان‌ها نیز در لابراتوارهای پزشکی از این ماده در بخش ترکیب عناصر استفاده می‌شود. به‌هرحال مسئله این است که امروزه کاربردهای بیشتری از این ماده در دنیا شناخته‌شده است. حتی نسبت به گذشت اهمیت یافتن و انتخاب بهترین نوع آن را تبدیل به موضوعی مهم کرده یا به زبان ساده کربن فعال را در یک دسته‌بندی مهم تجاری قرار داده است.

قدرت جذب در موضوع بررسی و خرید کربن اکتیو بسیار اهمیت دارد. کربن‌های ناخالص قدرت جذب کم‌تری دارند.

 

کربن اکتیو
کربن اکتیو

چرا کربن فعال؟

امروزه در سطح دنیا منابع آبی بسیار محدود هستند. بشر همواره به دنبال یک جایگزین و یا روشی برای تصفیه آب‌ها در محیط پیرامون خودش است. از روش‌های فیزیکی، شیمایی و بیولوژیکی و حذف میکروبی برای این کار استفاده می‌کند. البته هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود رادارند.

کربن‌های فعال یکی از موادی هستند که در این محوریت موضوعی مورداستفاده قرار می‌گیرند. ازجمله کاربردهای کلیدی و مهم آن می‌توان به عملیات جداسازی رنگ، بو، کل و مزه موجود در تمامی صنایع مواد غذایی اشاره کرد. به‌هرحال رنگ شیمیایی و تصفیه آب استخرها و آکواریوم‌ها نیز با این روش امکان‌پذیر است.

اگر می‌خواهید در مورد ترکیب کربن فعال بدانید باید عرض کنیم که این عنصر غیرفلزی با عدد اتمی 6 و ظرفیت چهار اتمی ایجادشده و در ترکیبات و روابط شیمایی با حرف C  شناخته می‌شود.

کربن البته پس از هیدروژن، هلیوم و اکسیژن چهارمین عنصر موجود روی زمین ازنظر فراوانی و میزان انتشار در سطح کره زمین است. البته این عنصر در بدن انسان نیز سهم عظیمی را به خود اختصاص داده است و احتمالاً بدانید که بیش از 18 درصد از وزن کل بدن متشکل از آن است.

تولید کننده کربن اکتیو باید به شما اجازه بررسی مقادیر به کار گرفته عناصر در محصول را دهد.

 

اشکال مختلف کربن‌های فعال

در درجه اول باید اشکال و روش‌های تولید کربن‌ها را مشخص کنید. براین‌اساس شما می‌توانید بهترین گزینه طبق نیاز خود را بیابید. بالاخره کربن‌ها ممکن است در شکل‌های اکتیو پودری، گرانول و میله‌ای طبقه‌بندی شوند. این موضوع را فراموش نکنید که توجه به خاصیت‌های فیزیکی و شیمایی ماده در انتخاب کربن اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

کربن فعال میله‌ای یا کبریتی

یکی از انواع کربن‌های فعال میله‌ای یا کبریتی است. این کربن دارای قطری معادل 0.8 تا 5 میلی‌متر بوده و شبیه استوانه است. برای تهیه این کربن‌ها از ذرات کربن پودری که با پیونددهنده به یکدیگر متصل شده‌اند استفاده می‌شود. به این کربن دانه‌ای نیز می‌گویند. دلیل نام‌گذاری این ماده به چنین اسمی شبیه بودن آن به کبریت سوخته است. به این نوع کربن فعال کربن فعال باروتی نیز می‌گویند که درفروش کربن اکتیو به یکی از این اشکال نیز انجام می‌گردد.

امکان خرید این محصول در بازار در ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارد. احتمالاً این سؤال برای شما ایجاد می‌شود که چنین نوعی در چه صورت مناسب خواهد بود؟ آیا من در مواردی که قصد استفاده از آن را دارم می‌توانم این ماده را خریداری کنم؟ اصلاً چه مقداری نیاز خواهد بود؟ درصورتی‌که از کربن فعال برای تصفیه و پالایش و جداسازی مایعات استفاده می‌کنید.

نوع کبریتی می‌تواند بسیار مناسب باشد. به‌هرحال در مواردی چون تصفیه آب شرب، آب آکواریوم و جذب بود و ذرات الکل می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

به‌طورکلی این ماده ظاهری شبیه به باروت، کبریت، میله یا دانه دارد. در تصفیه مایعات قابل شرب نیز به کار می‌رود. جاکویی ایران، تولیدکننده کربن اکتیو در ایران می‌باشد که امکان خرید و سفارش زغال اکتیو را برای شما فراهم می‌سازد

کربن اکتیو

کربن فعال دانه‌ای

نوع دیگر زغال فعال، مدل کربن فعال دانه‌ای است. قطر متوسط ذرات کربن گرانولی بین 0.2 تا 5 میلی‌متر می‌باشد. این کربن به دلیل استفاده از قابلیت‌های سرعت نفوذ بسیار زیاد، برای جذب در برابر گازها و بخارها می‌تواند بسیار مناسب باشد. ازجمله مصارف کلیدی این کربن می‌توان به تصفیه آب شرب، بوزدایی و جداسازی مواد موجود در جریان‌ها و عناصر شیمایی و ترکیبات استفاده کرد.

کربن فعال پودری

یکی دیگر از نسخه‌های کربن اکتیو جاکوبی، حالت پودری آن می‌باشد که با ذراتی با ابعاد 0.18 میلی‌متر گفته می‌شود که ساختار ریزتری نسبت به دیگر حالت‌های استفاده این ماده دارد.

مصارف کربن فعال پودری

ازجمله مصارف کربن فعال پودری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به‌کارگیری در تصفیه آب
  • داروسازی و آرایشی بهداشتی
  • صنایع و مواد غذایی
  • تصفیه شیمایی و بهره‌گیری دز کنار کاتالیزورها
  • تصفیه اکسیژن و هوا

به‌هرحال لازم به ذکر است که جاکویی ایران واردکننده کربن اکتیو در سطح ایران و خاورمیانه است. در طول سال‌های اخیر یکی از بهترین انواع مواد کربن فعال در دنیا را راهی بازار ایران نموده است.

جالب است بدانید که از این نوع برای تخمیر پروتئین‌ها، محصولات غذایی و آشامیدنی استفاده می‌شود. مواردی چون رنگ‌زدایی در شربت‌های مایع و تمیز کردن روغن‌های خوراکی ازجمله متداول‌ترین استفاده‌های این ماده است

کربن اکتیو
کربن اکتیو

اصلی‌ترین کاربردهای عمومی زغال اکتیو

احتمالاً تا به اینجا متوجه این مسئله شده‌اید که کربن اکتیو در دنیای اطراف و محیط پیرامون ما کاربردهای زیادی دارد. در تصفیه انواع آب‌های شرب، آکواریوم جهت نگه‌داری انواع گونه‌های جانداری و همین‌طور آب‌های صنعتی در مواردی که نیاز به تغییر رنگ بو و طعم وجود دارد، حذف ترکیبات بالاتر از مقدار معمول کلر و بازیافت طلا.

البته این موارد مصرف به همین‌جا ختم نمی‌شود. مواردی چون صنایع دفاعی، ماسک‌های گاز تنفسی و همین‌طور بهبود رنگ و طعم در صنایع نوشیدنی شاید پهناورترین بخش استفاده از این ماده در صنعت باشد.

در صنایع تخصصی‌تر، از اکتیو کربن برای تصفیه محلول آبکاری در فلزات، حذف رنگ در صنایع مربوط به تولید انواع قند و شکر و همین‌طور در سیستم‌های تصفیه هوا و خالص‌سازی عناصر در داروسازی‌ها استفاده می‌گردد.

 

کربن اکتیو در صنعت و تولیدات سیستم‌های تصفیه آب

Activated Carbon یا کربن فعال درواقع به زغال با پایه مواد کربنی گفته می‌شود که باتوجه‌به قرارگرفتن در شرایط محیطی و اتمسفری خاص و استفاده از برخی ترکیبات شیمیایی فعال می‌شود. باتوجه‌به این‌که تولید ساختاری مشابه سوراخ‌های ریزودرشت بر روی سطح کربن و قدرت بالای جذب آن‌ها در مقابل مواد آلاینده یکی از مهم‌ترین کاربردهای کربن فعال است. این کربن به اشکال مختلف تولید و طراحی و در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها بهره‌گیری در تجهیزات آب و فاضلاب و همین‌طور تصفیه می‌باشد.

پس دریافتیم که یکی از عوامل اصلی رشد تقاضا و فروش کربن اکتیو همین مورد است

روش‌های تهیه و تولید فرآورده کربن فعال

به‌طورکلی دو روش فیزیکی و شیمایی برای تولید و ساخت کربن فعال وجود دارد.

روش شیمایی

درروش شیمایی از زغال‌سنگ یا چوب خمیر ایجادشده و این خمیر در دمایی معادل 500 تا 800 درجه سانتی‌گراد با حرارت مواجه و درنهایت سوراخ‌های بزرگ‌تری نسبت به دیگر روش‌های تولید کربن اکتیو ایجاد می‌شوند. این نوع ماده دارای فعال‌ساز اسید و قلیایی است. البته کیفیت این محصول به نوع اولیه زغال تا حد زیادی بستگی خواهد داشت.

روش فیزیکی

مورد بعدی به‌صورت فیزیکی خواهد بود که برای فعال‌سازی کربن در دمای 800 تا 1100 درجه سانتی‌گراد با بخارآب و اکسیژن حرارت می‌گیرد. پس‌ازاین مرحله در شرایط دمایی خاص سوراخ و منافذ ریزتری نسبت به روش شیمایی روی آن ایجاد می‌شود که برای جذب انواع مواد آلاینده بسیار در ایران و دنیا کاربرد دارند. یکی از بهترین و مرغوب‌ترین نوع کربن اکتیو جاکویی همین ماده است که بر اساس این روش طراحی و توسعه می‌یابد.

 

 

کربن اکتیو

اشکال مختلف زغال اکتیو یا کربن فعال

احتمالاً متوجه این مسئله شده‌اید که کاربرد و روش استفاده از یک کربن فعال بر اساس شکل ظاهری آن انتخاب خواهد شد. درواقع کربن اکتیو مورد تصفیه در آب در دو حالت گرانول و پودر بوده که هر یک خاصیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود رادارند.

کربن فعال پودری PAC و کربن فعال گرانولی  GAC نوع عمده مورداستفاده در این صنعت هستند.

نوع اول برای تصفیه آب در فیلترهای کربنی موجود در دستگاه‌های تصفیه استفاده می‌شود. ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به قدرت جذب بسیار بالا اشاره کرد. که تمامی مواد آلاینده را در خود جمع کرده و سبب می‌شود که در تصفیه هوا، صنایع غذایی و همین‌طور کارخانه‌های مواد بهداشتی و آرایشی نیز از آن به‌صورت گسترده استفاده شود.

حالت بعدی کربن فعال یا گرانولی و یا بلاکی می‌باشد که دانه‌های آن نسبت به دیگر مدل‌ها درشت‌تر است. نقش اصلی این ماده به‌عنوان همان فیلتر در سیستم‌های تصفیه آب خانگی یا صنعتی و بزرگ و مکانیزه است. این ذرات شبیه به میله هستند و کاربرد آن‌ها برای گندزدایی در آب‌ها و تصفیه فاضلاب می‌باشد.

نحوه به‌کارگیری زغال فعال در تصفیه آب

تا اینجای کار متوجه این مسئله شدیم که کربن فعال در دستگاه‌ها و سیستم‌های تصفیه آب‌وهوا کاربردهای گسترده و مهمی را از خود نشان داده است. با توجه به این مسئله که حذف آلاینده‌های زیست‌محیطی توسط کربن‌های اکتیو انجام می‌شود و البته روش‌های آن متفاوت است. یکی از متداول‌ترین تجهیزات به‌کاررفته در دستگاه‌های تصفیه آب قطعاً فیلتر کربنی است.

این فیلتر مواد آلاینده را توسط ذرات جذب می‌کند و عبور آب از این فیلتر باعث می‌شود که آلاینده‌ها دچار تغییر رنگ و بو شوند. آلاینده‌ها حالا به بدنه فیلتر می‌چسبند و در این صورت آب تبدیل به ماده‌ای خالص‌تر می‌گردد. البته باید بدانید که از بسترهای سیلیس نیز برای تصفیه بهتر در فیلترهای کربنی استفاده می‌گردد که بحثی مجزا و مفصل است.

کاربردهای اساسی کربن‌های فعال

در دنیا مواد معدنی زیادی وجود دارند که با استفاده از خاصیت آن‌ها می‌توان شرایط زندگی و زیست محیط برای انسان‌ها و جانداران را آسان‌تر نمود. به‌هرحال ترجیح دادیم که در انتها توضیحاتی در خصوص کاربردهای اساسی کربن‌های فعال به شما شرح دهیم. ازجمله موارد استفاده از کربن اکتیو جاکویی می‌توان به: قابلیت حذف آلاینده‌ها و رنگ و بوی موجود در آب اشاره کرد بهبود رنگ‌ها و طعم انواع نوشیدنی‌ها و آبمیوه‌ها در کارخانه‌های صنعتی و تولیدکننده مواد غذایی نیز به این صورت است.

تصفیه هوا نیز با استفاده از این سیستم‌ها انجام می‌گیرد و از طرفی در دستگاه‌های تصفیه هوا و تصفیه آب‌پایه اصلی مربوط به کربن‌های فعال خواهد بود.

جاکویی ایران به‌عنوان واردکننده کربن اکتیو و تولیدکننده این مواد در ایران یکی از بزرگ‌ترین بازارهای فروش کربن اکتیو می‌باشد که به شما امکان تهیه این ماده در ابعاد، اندازه‌ها و انواع مختلف را می‌دهد

کربن اکتیو

تصفیه با فیلترهای کربنی

همین‌طور در صنعت کشاورزی و باغبانی به‌عنوان یک آفت زدا و در مواردی چون چرم‌سازی و بازیافت انواع حلال‌ها نیز از آن استفاده می‌شود. مسئله تصفیه آب فاضلاب همیشه یکی از جدی‌ترین استفاده‌های این ماده پس از کشف توسط بشر روی کره زمین بود. فیلترهای کربنی مطابق استانداردهای روز در دنیا تولید می‌شوند. و به استفاده‌کننده اجازه می‌دهند که در تصفیه‌خانه‌های بزرگ و صنعتی و حتی دستگاه‌های تصفیه خانگی مورداستفاده قرار بگیرند.

مسئله کیفیت این محصول، قیمت و همین‌طور گارانتی اصالت کالای مصرفی بسیار در ایران اهمیت دارد. بالاخره همیشه فروشنده‌ها و افراد سودجو به دنبال اصل سود و البته ارائه اجناس بی‌کیفیت و تقلبی به مشتری هستند که در مورد جاکویی ایران، شما نخست قیمت کربن را بررسی کرده و سپس با اطمینان خاطر و تضمین کیفیت و اصالت می‌توانید نسبت به ثبت سفارش اقدام نمایید.

استفاده از کربن فعال برای از بین بردن مواد اضافی

استفاده از کربن فعال در تصفیه پساب‌ها نیز مزایای خاص خودش را خواهد داشت.

ازجمله آن می‌توان به نگه‌داری و استفاده آسان در اشکال و حالت‌های مختلف، قابلیت استفاده در محل‌های ورود مانند کارخانه‌های تصفیه آب و همین‌طور تصفیه فاضلاب، فیلترهای خانگی و کوچک  اشاره کرد.

مسئله بعدی این است که با استفاده از کربن فعال شما امکان از بین بردن ارگانیک‌ها، کلرها و رادیواکتیو و مواد مضر و خطرساز برای بدن رادارید. همین‌طور شما می‌توانید کربن اکتیو را مطابق نیاز خود در ابعاد و اندازه‌های مختلف و اشکال متنوع بسته به استفاده خریداری کنید.  جالب است بدانید که برای ساخت انواع ماسک‌های پزشکی نیز از کربن اکتیو استفاده می‌شود.

در انتخاب این محصول در بازار ایران دقت کنید. متأسفانه نسخه‌های ناخالص و بی‌کیفیت آن با قیمت به‌مراتب پایین‌تر و البته اثرگذاری کم تر و حتی در برخی موارد آسیب‌زننده عرضه می‌شوند. بسیاری در این مورد اطلاعات کافی را ندارند. و نسبت به خرید آن‌ها بدون گارانتی و تضمین اصالت کالا و محصول اقدام می کنند.

خرید کربن اکتیو باید بابررسی کیفیت و خالص‌بودن حداکثری و عدم وجود مواد اضافی و غیرمعمول انجام گیرد.

 

کربن اکتیو Activated Carbon (157)