پمپ ها

انواع پمپ های خانگی

پمپ آب خانگی

انواع پمپ آب

دو نوع اصلی پمپ آب وجود دارد: گریز از مرکز و جابجایی مثبت. هر دو نوع برای جابجایی مداوم آب از یک مکان به مکان دیگر طراحی شده اند.

یک پمپ آب گریز از مرکز از یک پروانه چرخان برای انتقال آب به داخل پمپ و تحت فشار قرار دادن جریان تخلیه استفاده می کند. پمپ های آب گریز از مرکز در انواع مختلفی از جمله استاندارد، سطل زباله و مدل های شناور وجود دارند. تمام مایعات را می توان با استفاده از پمپ های آب گریز از مرکز پمپ کرد، حتی آنهایی که ویسکوزیته پایین دارند. این پمپ ها با مایعات رقیق به خوبی کار می کنند و نرخ جریان بالایی را ارائه می دهند.

پمپ های آب با جابجایی مثبت مقدار ثابتی جریان را از طریق انقباض مکانیکی و انبساط یک دیافراگم انعطاف پذیر ارائه می کنند. پمپ های جابجایی مثبت در بسیاری از صنایعی که مایعات با ویسکوزیته بالا را مدیریت می کنند و در جاهایی که ممکن است جامدات حساس وجود داشته باشد استفاده می شود. آنها برای کاربردهایی که نیاز به ترکیبی از جریان کم و فشار بالا دارند توصیه می شوند

پمپ آب خانگی

کاربرد های پمپ  آب گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز علاوه بر آبگیری در بسیاری از کاربردهای ساختمانی و سیستم های آب استفاده می شود. آنها برای پمپاژ منابع آب در ساختمان ها به کار می روند و با سیستم های پنوماتیکی سازگار هستند و در جاهایی که نیازی به بالابر مکش نیست. همچنین برای پمپاژ آب از چاه های خانگی و افزایش فشار در خطوط آبگیری استفاده می شود. پمپ‌های گریز از مرکز می‌توانند یک منبع فشار پیوسته برای سیستم‌های حفاظت از حریق فراهم کنند و می‌توانند به عنوان پمپ‌های حوضچه در پیکربندی‌های عمودی یا افقی عمل کنند.

پمپ های گریز از مرکز مستعد چندین مشکل رایج هستند. برخی از پمپ ها ممکن است برای جلوگیری از گرمای بیش از حد ناشی از جریان کم به مایع چرخشی نیاز داشته باشند. پمپ های سانتریفیوژ باید پر شده یا با سیال پمپ شده پر شوند تا به درستی کار کنند. هنگامی که هد مکش مثبت یک سیستم برای پمپ انتخاب شده خیلی کم باشد، می تواند منجر به کاویتاسیون شود، شرایطی که حباب های هوا در نزدیکی پروانه ایجاد می شود و منجر به امواج ضربه ای در داخل پمپ می شود. در نهایت، سایش پروانه پمپ می تواند توسط مواد جامد معلق در مایع بدتر شود.

پمپ آب خانگی

کاربرد پمپ آب با جابجایی مثبت

پمپ های آب جابجایی مثبت که گاهی اوقات پمپ های چرخشی نامیده می شوند، به دلیل اینکه هوا را از خطوط خارج می کنند و در نتیجه نیاز به تخلیه هوا را از بین می برند، بسیار کارآمد هستند. این پمپ ها برای مقابله با مایعات با ویسکوزیته بالا نیز موثر هستند.

اشکال اولیه پمپ های جابجایی مثبت این است که به فاصله بسیار کمی بین پمپ دوار و لبه بیرونی واحد نیاز دارند. در نتیجه، چرخش باید با سرعت های بسیار کم اتفاق بیفتد. اگر پمپ با سرعت های بالاتر کار کند، مایعات می توانند فرسایش یافته و در نهایت بازده پمپ آب را کاهش دهند.

پمپ آب خانگی

ویژگی ها و مشخصات پمپ آب

هنگام انتخاب پمپ آب برای ساخت و ساز باید به چندین فاکتور مهم توجه کرد:

  • قدرت – از جمله سرعت جریان و اسب بخار
  • مواد – مواد مقاوم در برابر آب و هوا برای کاربردهای در معرض آب مورد نیاز است
  • نوع موتور/نوع سوخت: برقی، گازی، دیزلی، هیدرولیک یا دستی
  • هد – تخلیه کل سر، یا حداکثر توان پمپ، مناسب برای کاربرد مورد نظر

اجزای پمپ آب خانگی

کتروموتور – شامل بخش الکتریکی پمپ آب
کوپلینگ – متصل کننده الکتروموتور به شفت پمپ
محفظه یاتاقان – محل قرارگیری بلبرینگها
مکانیکال سیل – آببندی پمپ و جداکننده سیال از سایر بخشها
پروانه – بسته به کاربری انواع بسیار متنوعی دارد (لینک انواع پروانه)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید