مقالات

ضد عفونی کردن چاه ها پس از سیل یا آلودگی

ضد عفونی کردن چاه ها پس از سیل یا آلودگی

ضد عفونی کردن چاه ها پس از سیل یا آلودگی شدید بسیار اهمیت دارد. ممکن است چاه شما توسط میکروب های آب های سیل یا منابع دیگر آلوده شده باشند در این صورت قبل از هر چیز باید آب را آزمایش کنید تا میزان آلاینده های موجود در آن مشخص شود. در این صورت تا  زمانی که مطمئن نشده اید آب سالم است، از آب بطری شده یا سایر منابع آب سالم استفاده کنید. جوشاندن یا ضد عفونی کردن آب آلوده به مواد شیمیایی سمی یا سوخت آن را ایمن نمی کند.

نکات مهم برای ضد عفونی کردن چاه ها پس از سیل یا آلودگی

ابتدا به منظور عدم خطر برق گرفتگی باید برق سیستم را قطع کرد. باید این تمام اتصالات الکتریکی را از نظر شکستگی در عایق و رطوبت بررسی کنید. اتصالات باید خشک و نشکن باشند تا از برق گرفتگی جلوگیری شود. باید اطراف چاه را به دقت بررسی کنید تا خطراتی مانند خطوط برق روی زمین یا در آب وجود نداشته باشد. گازها و بخارات می توانند در چاه ها جمع شوند و محیطی خطرناک ایجاد کنند. زباله های چاه های حفر شده را با استفاده از سطل ها، قلاب های گیره دار، توری ها و اسکوپ های دسته بلند پاک کنید. قبل از اینکه برق چاه دوباره روشن شود، یک برقکار واجد شرایط، پیمانکار چاه یا پیمانکار پمپ باید سیستم سیم کشی تجهیزات را بررسی کند. همه این موارد قبل از ضئ عفونی کردن چاه باید انجام شوند.

ضد عفونی کردن چاه ها

چاه‌های حفر شده بعد از سیل ممکن است به سختی ضدعفونی شوند زیرا عمق کم و محافظت ناکافی در برابر آب سیل دارند. این مساله می تواند باعث ورود مجدد آلاینده‌ها با شدت بیشتر به چاه شود.

مهم: چاه های حفر شده یا حفر شده آلوده به سوخت یا مواد شیمیایی سمی با ضدعفونی کردن ایمن نمی شوند. اگر آب چاه شما بوی سوخت یا بوی شیمیایی می دهد حتماً باید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: سیستم های کلرزنی برای آب چاه و چشمه

 

مراحل ضد عفونی کردن چاه ها پس از سیل یا آلودگی

 

مراحل ضد عفونی کردن چاه ها پس از سیل یا آلودگی

مراحل ضد عفونی کردن چاه ها پس از سیل یا آلودگی عبارتند از:

 • در ابتدا اگر چاه دارای پمپ برق است باید آن را قطع کنید و اگر در چاه زباله وارد شد آنها را از چاه بیرون بیاورید.
 • اگر سیستم برق دچار مشکل شده باید آن را تعمیر کنید برای این کار می توانید از پیمانکاران و یا افراد متخصص بهره ببرید.
 • در مرحله بعدی باید آب های آلوده خارج شوند برای این منظور باید پمپ را روشن کنید و آب را خارج کنید تا به شفافیت برسد.
 • اگر آب چاه به سیستم لوله کشی خانه متصل است باید دریچه ها را به هر واحد نرم کننده آب ببندید.
 • بعد از این مرحله می توانید از سفید کننده برای ضد عفونی کردن اب استفاده کنید.

برای تعیین مقدار مایع سفید کننده خانگی مورد نیاز برای ضدعفونی چاه می توانید از جدول زیر استفاده کنید. در نظر داشته باشید فقط از سفید کننده بدون عطر استفاده کنید.  در این جدول مقدار تقریبی سفید کننده برای ضد عفونی چاه بر اساس (متریک) می باشد. (جدول – 1)

قطر چاه 
فوت 5 فوت 4 فوت 3 فوت 2 فوت 1 فوت 0.5 عمق آب
 2-3/4 گرم 1-3/4 گرم 1 گالن  7 فنجان 1-3/4 فنجان  1/2 فنجان فوت 10
 5-1/2 گرم 3-1/2 گرم  2 گرم  14 فنجان  3-1/2 فنجان  1 فنجان فوت 20
8-1/4 گرم 5-1/4 گرم 3 گرم  1-1/4 گرم 5-1/4 فنجان 1-1/2 فنجان فوت 30
 11 گرم 7 گرم  4 گال 1-3/4 گرم 7 فنجان 2 فنجان فوت 40
 13-3/4 گرم  8-3/4 گرم 5 گال  2-1/4 گرم  8-3/4 فنجان  2-1/2 فنجان فوت 50
 • فقط از سفید کننده کلر مایع خانگی بدون عطر استفاده کنید.
 • غلظت سفید کننده معمولا بین 5 تا 9 درصد است.
 • مقادیر ارائه شده در این جدول تقریبی هستند و به نزدیکترین اندازه گیری عملی گرد می شوند. مقادیر داده شده مطابق با

رسیدن به غلظت کلر بیش از 100 میلی گرم در لیتر محاسبه می شود.
کلید:

گالن: گالن
1 فنجان = 8 اونس مایع
1 گالن = 16 فنجان

با استفاده از یک سطل 5 گالن، سفید کننده جدول 1 را با 3 تا 5 گالن آب (12-19 لیتر) مخلوط کنید. مخلوط آب سفید کننده را به چاه اضافه کنید. قبل از آن تمام اتصالات الکتریکی را قطع کنید. یک شلنگ تمیز را به یک شیر آب خارجی وصل کنید و از آن برای چرخاندن آب به داخل چاه برای مخلوط کردن کامل استفاده کنید. اگر پمپی وجود ندارد، آب را با ریختن دوباره آن در چاه با استفاده از سطل مخلوط کنید. داخل محفظه چاه را با شلنگ باغبانی یا سطل به مدت 5 تا 10 دقیقه بشویید. تمام شیرهای آب داخل خانه را باز کنید و آب را اجرا کنید تا زمانی که متوجه بوی شدید کلر (سفیدکننده) در هر شیر آب شوید. تمام شیرها را ببندید و اجازه دهید محلول حداقل 12 ساعت در چاه و لوله کشی باقی بماند. پس از حداقل 12 ساعت، یک شلنگ را به یک شیر آب خارجی وصل کنید و آب کلردار را روی یک منطقه بدون گیاه یا پوشش گیاهی، مانند راهرو تخلیه کنید. تخلیه را تا زمانی که بوی کلر از بین برود ادامه دهید. از تخلیه آب به منابع باز و محیط زیست خودداری کنید.تمام شیرهای آب داخل خانه را باز کنید و آب را تا زمانی که بوی کلر از بین برود اجرا کنید.

توجه داشته باشید تا زمانی که آب چاه آزمایش نشده است باید آن را بجوشانید یا از  منبع آب جایگزین دیگری استفاده کنید. بعد از این عملیات باید حداقل 7 تا 10 روز پس از ضد عفونی کردن صبر کنید، سپس آب چاه را آزمایش کنید. آزمایش آب زمانی اتفاق می افتد که تمام آثار کلر از سیستم پاک شده باشد. از جدول 2  برای تعیین مقدار مایع سفید کننده خانگی مورد نیاز برای ضدعفونی چاه می توانید استفاده کنید . فقط از سفید کننده بدون عطر استفاده کنید.

مقدار تقریبی سفید کننده برای ضد عفونی کردن چاه بر اساس (متریک) 

قطر پوشش چاه 
36 اینچ 24 اینچ 10 اینچ 8 اینچ 6 اینچ 4 اینچ 2 اینچ عمق آب
1 گالن 7 فنجان 1-1/4 فنجان 3/4 فنجان 1/2 فنجان 3-1/4 قاشق غذاخوری 3/4 قاشق غذاخوری 10 فوت
2 گرم 14 فنجان 2-1/2 فنجان 1-1/2 فنجان 1 فنجان 6-1/2 قاشق غذاخوری 1-1/2 قاشق غذاخوری 20 فوت
3 گرم 1-1/4 گرم 3-3/4 فنجان 2-1/4 فنجان 1-1/2 فنجان 9-3/4 قاشق غذاخوری 2-1/4 قاشق غذاخوری 30 فوت
4 گال 1-3/4 گرم 5 فنجان 3 فنجان 2 فنجان 13 قاشق غذاخوری 3 قاشق غذاخوری 40 فوت
5 گال 2-1/4 گرم 6-1/4 فنجان 3-3/4 فنجان 2-1/2 فنجان 1 فنجان 3-3/4 قاشق غذاخوری 50 فوت
10 گال 4-1/2 گرم 12-1/2 فنجان 7-1/2 فنجان 5 فنجان 2 فنجان 7-1/2 قاشق غذاخوری 100 فوت
 • درپوش هواکش را بردارید.
 • مخلوط آب و سفید کننده را با استفاده از قیف داخل چاه بریزید. تمام اتصالات الکتریکی را قطع کنید. یک شلنگ تمیز را به نزدیکترین شیر آب خارجی وصل کنید و از آن برای چرخاندن آب به داخل چاه برای مخلوط کردن کامل استفاده کنید.
 • داخل محفظه چاه را با شلنگ باغبانی یا سطل به مدت 5 تا 10 دقیقه بشویید.
  تمام شیرهای آب داخل خانه را باز کنید و آب را اجرا کنید تا زمانی که متوجه بوی شدید کلر (سفیدکننده) در هر شیر آب شوید. تمام شیرها را ببندید و اجازه دهید محلول حداقل 12 ساعت در چاه و لوله کشی باقی بماند.
 • پس از حداقل 12 ساعت، یک شیلنگ را به یک شیر آب بیرونی وصل کنید و آب کلردار را روی یک منطقه بدون گیاهان یا سایر پوشش های گیاهی، مانند راهرو تخلیه کنید. تخلیه را تا زمانی که بوی کلر از بین برود ادامه دهید. از تخلیه آب به منابع باز (جوشها، حوضچه ها و غیره) خودداری کنید.
 • تمام شیرهای آب داخل خانه را باز کنید و آب را تا زمانی که بوی کلر از بین برود اجرا کنید.
 • تا زمانی که آب چاه آزمایش نشده باشد، آن را بجوشانید یا قبل از استفاده از یک منبع آب جایگزین دیگر استفاده کنید. حداقل 7-10 روز پس از ضد عفونی کردن صبر کنید، سپس از آب داخل چاه خود نمونه برداری کنید. نمونه برداری از آب تا زمانی که تمام آثار کلر از سیستم پاک نشده باشد نباید انجام شود.

نکات مهم برای ضد عفونی کردن چاه

فرآیند گندزدایی آب ممکن است به دلیل استفاده از مقادیر زیاد کلر به رزین های نرم کننده های آب آسیب برساند. اگر شما از سیستم و پکیج تزریق کلر استفاده می کنید باید رعایت دستورالعمل های سازنده خود را بررسی کنید و با دقت انجام دهید. استفاده از سیستم تزریق کلر برای ضد عفونی کردن چاه یا استخر مشکلات کمتری نسبت به روش های سنتی دارد.  اما در عوض قیمت پکیج کلرزنی یا سیستم تزریق کلر در مرحله اولیه نسبت به روش های دیگر بیشتر است. توجه داشته باشید در زمان هنگام کار با محلول های کلر از عینک محافظ یا محافظ صورت استفاده کنید. محلول های کلر ممکن است باعث آسیب به چشم، تحریک پوست و آسیب به لباس شود. در مکان هایی با تهویه مناسب کار کنید و هنگام مخلوط کردن و کار با محلول های کلر از تنفس بخارات خودداری کنید. توجه داشته باشید تا زمانی که تمام چاه ضدعفونی نشده اند در از آب ننوشید یا در آب استحمام نکنید.

منبع: cdc.gov

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید