مقالات

مقالات

فرق براکت و درجه حفاظت

فرق براکت پمپ با درجه حفاظت IP

براکت و درجه حفاظت IP

براکت الکتروموتور ها

موتور قسمت های مختلفی دارد و براکت نیز بخشی از آن است. براکت موتور نیز درب ژنراتور است و جنس براکت بسته به آلومینیوم یا چدن بودن موتور متفاوت است. براکت موتور با حداقل سه یا چند پیچ ​​به موتور متصل می شود. براکت یکی از لوازم جانبی اصلی موتور است که برای محافظت از کاپوت طراحی شده است. پوشش دینام در واقع وظیفه محافظت از موتور را بر عهده دارد. کیفیت لوازم جانبی موتور مستقیماً بر راندمان موتور تأثیر می گذارد.

براکت پمپ یک وسیله محافظ موتور از جنس آلومینیوم یا چدن می باشد که با توجه به نیاز کاربر قابل تعویض می باشد، علاوه بر محافظت از موتور و جلوگیری از ورود گرد و غبار به محفظه موتور دارای مزایای دیگری نیز می باشد. درهای دینام دارای شیارهایی برای عبور هوا هستند. این هوا در محفظه موتور باعث انتقال گرما از محیط سرد به گرم می شود. این ویژگی می تواند به پروانه موتور کمک کند تا در شرایط بهتری خنک شود. درب دینام معمولاً با پیچ یا پرچ به محفظه موتور نصب می شود.

مهمترین عامل در انتخاب صحیح پایه موتور، اندازه و جنس فلزی است که برای ساخت پایه استفاده شده است. براکت ها معمولاً با پیچ به محفظه متصل می شوند که باید از فرسودگی اجزای موتور اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، اندازه محفظه موتور باید دقیقاً متناسب با براکت باشد. بزرگتر یا کوچکتر بودن باعث عدم تطابق بین درب ژنراتور و محفظه موتور می شود. شیارهای براکت موتور باید بتوانند هوا را به بیرون منتقل کنند و از ورود گرد و غبار و گرد و غبار آلوده به داخل موتور جلوگیری کنند.

براکت پمپ ها

درجه حفاظت

بسیاری از وسایل الکترونیکی باید در هنگام استفاده در برابر آلودگی، رطوبت و شوک مقاوم باشند. درجه حفاظت که معمولاً به صورت IP بیان می شود (محافظت ورودی)، درجه ای را که می توان مقاومت دستگاه را بدون در نظر گرفتن ایمنی تضمین کرد، مشخص می کند.

دارای کد دو رقمی IPXY است

درجه حفاظت کلمه ای مشترک در همه کد ها است که نشان می دهد دو رقم زیر میزان محافظت بدنه دستگاه در برابر نفوذ آب، اجسام خارجی و دسترسی کاربر را نشان می دهد.

عدد اول میزان محافظت در برابر تماس و نفوذ اجسام خارجی و ورود به قسمت های خطرناک و عدد دوم درجه حفاظت در برابر نفوذ آب و مایعات را نشان می دهد.

درجه حفاظت رقم اول

0. در داخل محفظه هیچ محافظی در برابر قطعات برق دار یا متحرک و همچنین در برابر نفوذ اجسام خارجی وجود ندارد.

1. محافظت در برابر تماس تصادفی یا غیر عمدی با قطعات زنده یا متحرک دستگاه، اما امکان لمس قطعات زنده یا متحرک دستگاه به طور عمدی و آگاهانه وجود دارد، به طور خلاصه، دستگاه را در برابر اجسام با قطر بیشتر از 50 میلی متر محافظت می کند.

2. قطعات الکتریکی یا محرک های داخل دستگاه در برابر انگشتان محافظت می شود، یعنی دستگاه در برابر ورود اجسام خارجی با قطر بیشتر از 12 میلی متر محافظت می شود.

3. داخل دستگاه قطعات الکتریکی یا متحرک برای جلوگیری از ورود ابزار، سیم و هر چیزی که قطر بیش از 2.5 میلی متر به داخل دستگاه می باشد وجود دارد.به طور کلی اجسام با قطر بیش از 2.5 میلی متر نمی توانند وارد دستگاه شوند.

4. قطعات الکتریکی یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود اجسام خارجی بیشتر از 1 میلی متر محافظت می شوند.

5. به طور کامل از تماس با قسمت های زنده یا متحرک تجهیزات جلوگیری کنید، سوراخ های ورود گرد و غبار در داخل تجهیزات به طور کامل مسدود نشده است، اما گرد و غبار وارد شده به تجهیزات در عملکرد سیستم و تجهیزات داخلی اختلال ایجاد نمی کند.

6. قطعات الکتریکی یا متحرک داخل تجهیزات کاملاً از تماس خارجی محافظت می شود و مطلقاً هیچ گرد و غباری وارد سوراخ های تجهیزات نمی شود.

درجه حفاظت IP چیست؟

درجه حفاظت رقم دوم

0. دستگاه در برابر آب محافظت نمی شود.

1. دستگاه از افتادن قطرات تراکم به صورت عمودی بر روی قاب خود از بالا جلوگیری می کند.

2. دستگاه در گوشه های عمودی یا 15 درجه نسبت به عمودی بدنه در برابر باران محافظت می کند.

3. دستگاه در برابر باران عمودی یا با زاویه 60 درجه نسبت به عمودی بدنه محافظت می کند.

4. دستگاه در برابر پاشیدن آب به بدنه آن از هر جهت محافظت می شود.

5. در شرایط خاصی، دستگاه در برابر پاشش آب که از هر جهت به بدنه آن فشار وارد می کند محافظت می شود و خطر جدی برای دستگاه ایجاد نخواهد کرد.

6. تجهیزات از موقعیت ویژه عرشه کشتی محافظت می شود که در این صورت آب نمی تواند وارد تجهیزات شود.

7. تجهیزات در برابر غوطه ور شدن آب محافظت می شود وقتی جسم در مایع غوطه ور می شود، آب در فشار مایع معین و مدت زمان مشخصی وارد تجهیزات نمی شود.

8. دستگاه را می توان به طور نامحدود در آب غوطه ور کرد، زمانی که دستگاه در عمق مشخصی از آب قرار می گیرد، آب به طور نامحدود وارد دستگاه نمی شود.

جهت خرید دوزینگ پمپ ها باید به درجه حفاظت شان دقت فرمایید و سپس آن ها را خریداری نمایید اما در صورت خرید انواع پمپ ها باید به هر دو این مورد توجه کنید.

مفهوم درجه حفاظت IP  در چیست؟

نتیجه گیری

براکت های الکتروموتور برای محافظت از موتور پمپ ها مورد استفاده قرار می گیرد اما درجه حفاظت یا همان کلاس حفاظت برای حفاظت از پمپ ها در برابر آب ، آب باران، گرد و غبار و برق و.. می باشد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فیس بوک تویتر linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام
سایدبار