مقالات

مزیت و معایب ممبران صنعتی

مزیت و معایب ممبران صنعتی

حتما تاکنون برای شماهم سوال شده است که مزیت و معایب ممبران صنعتی چیست؟ اصلا تفاوت فیلتر ممبران اسمز معکوس با دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس در چیست؟ ممبران تصفیه آب چه ویژگی‌هایی دارد که این روزها همه جا صحبت از آن‌ هاست. در ادامه با ما همراه باشید تا تمام این موارد را مورد بررسی قرار دهیم.

ممبران تصفیه آب چیست؟

 ممبران تصفیه آب، نوعی فیلتر است که به منظور تصفیه آب استفاده می‌شود. این فیلتر از چندین غشا یا ورقه‌های فیلم تشکیل شده که با قرار گرفتن در اطراف لوله‌ای پلاستیکی، فقط اجازه عبور آب خالص را می‌دهد. به دلیل اینکه این فیلتر از غشای نیمه تراوا تشکیل شده است، از عبور ذراتی از قبیل آلاینده‌های شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی جلوگیری می‌کند. این فیلترها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به بررسی 2 تا از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

 

مزایا فیلتر ممبران

از مهم‌ترین مزایای فیلتر ممبران می‌توان، ابتدا به بهبود کیفیت آب و دوم قابل استفاده بودن آن در سیستم تصفیه آب کوچک، بزرگ و حتی سیستم‌های تصفیه قابل حمل اشاره کرد. در اینجا منظور از بهبود کیفیت آب صرفا حذف ذرات فیزیکی نیست! فیلتر ممبران قابلیت حذف درصد بالایی از عوامل بیماری‌زا یا پاتوژن‌ها بدون استفاده از مواد شیمیایی را دارد.

معایب فیلتر ممبران

از مهم‌ترین معایب فیلتر ممبران می‌توان به محدودیت در ظرفیت فیلتراسیون و تعویض و سرویس مرتب آن اشاره کرد. در حقیقت این فیلترها یک ظرفیت محدودی برای فیلتراسیون دارند و همین موضوع در برخی از صنایع کمی ایجاد مشکل می‌کند. همچنین فیلتر ممبران نیاز به سرویس و تعویض به طور دوره‌ای و منظم دارد و این مسئله نیاز به نیروی متخصص دارد که کمی هزینه‌بر محسوب می‌شود.

 

تفاوت فیلتر ممبران اسمز معکوس و دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس در چیست؟

شاید خیلی از شماها فکر می‌کنید که فیلتر ممبران اسمز معکوس و دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یکی هستند و هیچ فرقی با یکدیگر نمی‌کنند. اما اینطور نیست! در حقیقت این دو جزئی از یکدیگرند. به این صورت که دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس از فیلترهای ممبران اسمز معکوس تشکیل شده است و در حقیقت این فیلترها درون این دستگاه‌ها قرار می‌گیرند.

در ادامه علاوه بر مزایا و معایب فیلتر ممبران، قصد داریم به برخی از مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نیز بپردازیم.

 

مزایای دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

  •  دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نه تنها می‌تواند ناخالصی‎ها، زنگ زدگی، کلوئید، باکتری‎ها و ویروس‎ها را حذف کند، بلکه مواد آلی، مواد فلورسنت و آفت کش‌هایی را که برای بدن انسان مضر هستند حذف می‌کند. این دستگاه‌ها در کاهش سختی آب نیز موثر هستند؛ به گونه‌ای که سلامت و کیفیت آب را برای بدن تضمین می‌کنند.
  • در این فیلتراسیون با این دستگاه (دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس) مواد معدنی و مفید حذف نمی‌شوند و در آب باقی می‌مانند و همین موضوع موجب افزایش کیفیت آب در مقایسه با سایر روش‌های فیلتراسیون می‌شود.
  • استفاده از آب تصفیه شده با اسمز معکوس می‌تواند بر روی طعم و کیفیت مواد خوراکی و نوشیدنی مانند: طبخ، تهیه چای و قهوه، آبمیوه با طعم اصلی تاثیر گذار باشد. همچنین، آب خالص می‌تواند تاثیر زیادی بر روی دوام و ماندگاری ظروف و یا حتی دستگاه‌های مرتبط با آب مانند دستگاه بخار ساز، اتو، کتری و … داشته باشد.
  • یکی دیگر از مزایای دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس این است که با توجه به درجه خلوص آب خطر زنگ زدگی و ایجاد رسوبات در لوله کشی‌های خانگی و صنعتی کم‌تر اتفاق می‌افتد. این مسئله می‌تواند به کاهش هزینه‌های تعویض و نگهداری در لوله‌ها منجر شود.

 

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

معایب دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس

  •  در نظر داشته باشید خروجی آب از ممبران صنعتی اسمز معکوس اگر بیش از حد خالص باشد، مشکلاتی را نیز ممکن است به همراه داشته باشد؛ به عنوان مثال: نوشیدن آب خالص در تمام طول سال به راحتی می‌تواند باعث از بین رفتن مواد معدنی در بدن به خصوص از بین رفتن یون‌های کلسیم در بدن شود و منجر به پوکی استخوان شود. اما جای نگرانی در این مورد وجود ندارد! این مشکل را می‌توان از طریق دریافت مواد غذایی برطرف کرد.
  •  دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس معمولاً پنج مرحله فیلتراسیون را پشت سر می‌گذارند که عبارتند از: PP 5 میکرون، فیلتر کربن فعال، PP 1 میکرون، غشای اسمز معکوس، T33 (ستون کربن فعال) . معمولاً این فیلترها، 3-6 ماه دوام دارند و بعد از این مدت باید تعویض شوند.
  • این دستگاه‌ها برای عملکرد درست نیازمند فشار آب بالا و مناسب هستند. از این رو، باید پمپاژ به درستی اتفاق بیوفتد و این مورد وابستگی کامل به وجود پمپ قوی دارد. به همین دلیل باید در نصب این دستگاه‌ها از پمپ‌های آب با قدرت بالا استفاده کرد. اما این مساله می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌های جانبی و انرژی شود. علاوه بر این، به علت فشار سیستم دستگاه تصفیه  ro، احتمال خرابی و اصطحلاک بالای قطعات، احتمال نشت آب در سیستم افزایش می‌یابد.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید