مقالات

عملکرد و کاربرد های ممبران تصفیه آب

ممبران صنعتی

ابتدا تصفیه آب توسط فیلترهای معمولی انجام شد. فیلترهایی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند تنها قادر به حذف ذرات معلق از آب بودند و همچنین گل و لای و رسوبات را از آب خارج می کردند. با پیشرفت علم روش اسمز معکوس با فیلتر ممبران به صورت حرفه ای انجام شد. در این مقاله به نحوه عملکرد فیلتر غشایی RO و استفاده از آن در سیستم تصفیه آب می پردازیم.

راه حل برای تشخیص تقلبی بودن فیلتر ممبران

راه حل خاصی یا فرمول از پیش تعریف شده ای برای تشخیص غشاهای اصلی از تقلبی وجود ندارد، اما با استفاده از برخی پارامترها می توان مطمئن شد. در زیر به برخی از این پارامترها اشاره خواهیم کرد.

عواملی که باعث از بین رفتن ممبران های تصفیه آب می شود

  1. وجود چربی های زیاد در دور و اطراف ممبران
  2. افزایش دما بیش از 35 درجه ساتی گراد
  3. کاهش دمای ممبران زیر 5 درجه سانتی گراد
  4. خاموشی دستگاه بیش از 48 ساعت
  5. بالا بردن فشار سیستم بیش از حد مجاز

ممبران تصفیه آب

تجهیزات اندازه گیری در واحد های آب شیرین کن صنعتی

شیر های کنترل

برای کنترل جریان آب سیال در دستگاه های آب شیرین کن اسمز معکوس، دو شیر به نام شیر کنترل دور ریز و شیر آب برگشتی  و دبی دور ریز نیز می باشد که برای تنظیم فشار ممبران ها از آن استفاده می شوند. این دو شیر برای تنظیم دستگاه توسط اپراتور در نظر گرفته شده است.

فلومتر ها

فلومتر ها دارای آب تولیدی ، آب دور ریز، آب برگشتی نیز می باشند  آب تولیدی آن  مقدار دبی واحد آب شیرین کن اسمز معکوس است آب دورریز آن مقدار دبی خروجی  آب دور ریز واحد آب شیرین کن اسمز معکوس و آب برگشتی آن مربوط به مقدار دبی آب برگشتی به مدار ورودی واحد های تصفیه ممبران اسمز معکوس می باشد.

کاربرد های فلومتر

  • اندازه گیری فلو سیالات مایع، گاز یا بخار
  • جریان‌های بسیار بزرگ یا جریان های کوچک
  • فشار و دمای کم یا زیاد مایعات
  • گاز یا بخار موجود در لوله

کاربرد فیلتر ممبران ها

برای حذف   کامل مواد جامد محلولی و همچنین برای مواد آلی اهمیت بسزایی دارد.  سیستم اسمز معکوس دوبل  در صنایع پزشکی، دارو سازی و..مورد استفاده قرار می گیرد. روش دوبل نسبت به روش های دیگر کاملا اقتصادی و به صرفه می باشد  که در زمینه آب های بدون یون استفاده می شود.

 به عنوان خوراک برای این سیستم ها مورد استفاده قرار  می گیرد تاRO این سیستم اسمز معکوسی حاصل اولین واحد  آب را به کیفیت بسیار بالا و فوق خالصی برساند.

فیلتر ممبران

نحوه عملکرد انواع ممبران های صنعتی

RO ممبران صنعتی  

این مدل ممبران ها برای حذف آلاینده های آب مورد استفاده قرار می گیرد به جز حذف آلاینده ها از مزیت های دیگری نیز مانند کاهش سختی آب نیز برخوردار است. این ممبران تصفیه آب دارای دقت بسیار بالایی است  که برای کاهش سختی آب یه  دلیل ساختار فیلتر ممبران ها می باشد و دارای چندین لایه نیمه تراوایی می باشد.

از این ممبران برای کاهش املاح  و آلاینده های آب استفاده می شود. طول عمر این ممبران ها به اندازه 2 سال می باشد. در این زمان ممبران ها در اثر مواردی مثل میزان آلاینده ها  و املاح  آب قابل تغییر است.

این  فیلتر ها دارای ابعاد صنعتی هستند مهم ترین عامل برای افزایش سطح کشور  سیستم های تصفیه آب صنعتی می باشد.

UF ممبران  صنعتی

از ممبران تصفیه آب هستندکه دقت کمتری برای حذف آلاینده ها دارد که در زمینه حذف کدورت آب و افزایش سطح کیفی آب دارند.  دقت فیلترهای تصفیه آب به اندازه نظارت 0.01 میکرون می باشد و این نوع فیلتر ها آلایند هایی مانند نیترات و نیتریت ، باکتری ها ، انگل ها در آب را به راحتی حذف می کنند

از دیگر مواردی که در رابطه با فیلترهای UF می توان به آن اشاره کرد این است که در سیستم های تصفیه آب با فیلتر UF نیازی به استفاده از پمپ برای ایجاد فشار در ممبران نیست. فیلترهای تصفیه آب UF به طور گسترده در صنایع دارویی و پزشکی برای بالا بردن سطح کیفیت آب استفاده می شود. به همین دلیل کیفیت فیلترهای غشایی UF بسیار حائز اهمیت است، بنابراین برای کنترل سطح کیفی فیلترهای غشایی UF برای تصفیه آب از فرآیندهای مختلفی مانند نمونه برداری علمی، بررسی و آنالیز توسط کارشناسان و متخصصان استفاده می شود. هدف از این بازرسی ها بررسی سطح کیفی غشا از نظر وجود مواد افزودنی شیمیایی و ایمنی فرآیند ساخت است. یکی دیگر از کاربردهای فیلترهای تصفیه آب صنعتی UF در زمینه تصفیه فاضلاب در کارخانه ها و برخی کارگاه های تولید آب می باشد. علاوه بر تمام آنچه گفته شد، فیلترهای تصفیه آب UF را می توان در برخی از سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس نیز استفاده کرد که به افزایش عمر فیلترهای غشایی اسمز معکوس کمک می کند.

ممبران تصفیه آب

NF ممبران صنعتی

ممبران NF توانایی حذف ذرات موجود در آب را با دقت 0.001 میکرون دارد، در این فیلترها برای داشتن بهترین کارایی در حذف آلاینده ها، فشار آب باید psi 150 باشد. در گذشته از فیلترهای آب NF برای تصفیه آب دریا استفاده می شد که مشخصات آب خروجی از فیلترهای نانوفیلتراسیون دارای تمامی استانداردهای لازم می باشد. فیلترهای غشایی نانوفیلتراسیون علاوه بر حذف آلاینده ها از آب، توانایی بسیار خوبی در کاهش املاح و سختی آب دارند.

اما بهترین راه حل برای افزایش راندمان فیلترهای آب NF استفاده از سیستم پیش تصفیه است، این امر می تواند در افزایش طول عمر فیلترهای NF موثر باشد. یکی از مهمترین مواردی که فیلترهای نانو فیلتراسیون در حذف کدورت و آلاینده ها از آب، صنایع دارویی و غذایی، تصفیه فاضلاب صنعتی و یا به عنوان پیش تصفیه در سیستم های تصفیه آب تاثیر بسیار خوبی دارند، آب اسمز معکوس است. استفاده از فیلترهای NF در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس تاثیر بسیار مطلوبی در افزایش طول عمر و کارایی فیلترهای غشایی اسمز معکوس دارد.

MF ممبران صنعتی

60 آلاینده های PSI این ممبران قادر به حذف آلاینده های  آب را با دقت 0.03 تا 10 میکرون را دارد. که با 15 تا آب را حذف می کند. این ممبران ها می تواند شن ، گل، لای،  لجن و جلبک و … را به راحتی حذف کند اما لازم بهذکر ذکر   نمی تواند ویروس های موجود در آب را از بین ببرد.mf است که ممبران

یکی از مهمترین کاربردهای استفاده از غشاهای در زمینه جلوگیری از تشکیل رسوب در پیش تصفیه سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و میکروفیلتراسیون است. استفاده از این فیلترها تاثیر بسیار مطلوبی در افزایش عمر مفید فیلترهای ممبران داخلی دارد.

جهت خرید ممبران تصفیه آب که جهت شیرین کردن آب های لب شور و آب دریا مورد استفاده قرار می گیرد و از بهترین و باکیفیت ترین ممبران های صنعتی می باشد به سایت ما مراجعه کنید و در صورت لزوم با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید