مقالات

دوزینگ پمپ چیست؟

دوزینگ پمپ چیست

دوزینگ پمپ چیست و انواع آن

پمپ های اندازه گیری یا پمپ تزریق نوعی از پمپ های جابجایی مثبت هستند که قادر به پمپاژ مقدار دقیق سیال می باشند که به همین دلیل به آنها دوزینگ پمپ می گویند.

تعریف دوزینگ پمپ ها

در پمپ های تزریق پارامترهای مهمی بررسی می شود که در این میان دبی و فشار پمپ تزریق از جمله این پارامترها می باشد. پمپ های تزریق دارای دبی وسیعی هستند که از 1 لیتر در ساعت شروع می شود و تا 5000 لیتر در ساعت ادامه می یابد. طبق کاتالوگ این شرکت، پمپ های تزریق تا 100 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند.

پمپ های اندازه گیری یکی از مهم ترین و کارآمدترین پمپ های مورد استفاده در صنعت هستند که می توانند مقدار مشخصی از انواع مواد شیمیایی (از جمله اسیدها، مایعات خورنده یا مایعات و لجن های چسبناک) را به محل مورد نیاز پمپاژ کنند. پمپاژ در این پمپ ها بسته به فشار سیستم به صورت دستی و اتوماتیک قابل تنظیم است. دوزینگ پمپ ها در انواع پیستونی، دیافراگمی و پریستالتیک موجود می باشند.

انواع دوزینگ پمپ ها

دوزینگ پمپ ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند:

1.دوزینگ پمپ سلونوئیدی

پمپ های الکترومغناطیسی براساس مکانیزم انتقال قدرت کار می کند. این مدل از دوزینگ پمپ ها دارای هوش برتری نسبت دوزینگ موتوری را دارند.  درون دوزینگ پمپ سلونوئیدی یک مگنت وجود دارد که با ورود جریان های الکتریسیته  به این قطعه بار الکتریکی داده می شود و می تواند شافت فلزی پمپ را به سمت خود جذب کند.

از انواع دوزینگ پمپ های سلونوئیدی می توان به  دوزینگ پمپ  سلونوئیدی آنالوگ (ساده) و دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیجیتال اشاره کرد.

از پمپ های تزریق سلونوئیدی در مواقعی که فشار و دبی کم است از این مدل پمپ استفاده می کنند. برای تنظیم دوزینگ پمپ های آنالوگ، از پیچ آنالوگی که بر روی دستگاه قرار گرفته است می توان به این عنوان از آن استفاده کرد.

2.دوزینگ پمپ پریستالتیک

دوزینگ پمپ های پریستالتیک  از یک انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار است و به عنوان یک پمپ مکانیکی می باشد. این مدل پمپ تزریق دارای یک شلنگ است که می تواند عملیات پمپاژ را انجام دهد که در برابر سایش مقاومت بالایی دارد. این دوزینگ پمپ  قادر به پمپاژ کردن برخی از سیالات سنگین  مانند عسل و ملاس می باشد. پمپ های پریستالتیک کم صدا و بدون استهلاک هستند.

3. دوزینگ پمپ پیستونی

پمپ اندازه گیری پیستونی نوعی پمپ پرکاربرد در صنعت است که مانند سایر پمپ های اندازه گیری توانایی پمپاژ سیالات مختلف را با دبی قابل تنظیم دارد. این نوع پمپ نیز مانند سایر پمپ های اندازه گیری ابعاد کوچکی دارد و معمولاً برای ایجاد فشارهای بالاتر استفاده می شود.

اصل دوزینگ پمپ پیستونی با حرکت رفت و برگشتی پیستون انجام می شود. حرکت چرخشی موتور الکتریکی از طریق یک شفت، حرکت رفت و برگشتی پیستون را به حرکت در می آورد. هر بار که پیستون به جلو می رود، شیر ورودی باز می شود و سیال به داخل محفظه پمپ کشیده می شود. سپس با برگشت پیستون، دریچه خروجی باز می شود و سیال تحت فشار خارج می شود.

با تغییر سرعت یا طول موثر کورس با استفاده از پیچ میکرومتری یا مشابه، دبی پمپ تنظیم می شود. ظرفیت دوز پمپ های دیافراگمی از 5 لیتر در ساعت تا 1000 لیتر در ساعت متغیر است. علاوه بر این، فشار این مدل از پمپ ها بسته به جنس بدنه می تواند تا 20 بار یا حتی بیشتر برسد.

در پمپ تزریق پیستونی دیافراگم حذف شده است که منجر به کاهش میرایی و در نتیجه افزایش طول عمر این مدل از پمپ ها نسبت به پمپ های دیافراگمی موتوری شده است. در برخی از این مدل های پمپ، موتور پمپ برای ایمنی بیشتر هنگام استفاده در محیط های قابل اشتعال یا انفجار طراحی شده است.

4.دوزینگ پمپ دیافراگمی

دوزینگ پمپ های دیافراگمی دارای دو دسته دیافراگم اولیه و دیافراگم ثانویه می باشد. این پمپ تزریق ها از خانواده پمپ های جابه جایی مثبت می باشند که داخل کمپرسور این پمپ هوای فشرده  قرار گرفته که عامل محرک پمپ دیافراگمی می باشد. از کاربرد های پمپ دیافراگمی  صنایع شیمیایی، صنایع پتروشیمی، صنایع دارویی،  پالایش گاز ها، فیلتر پرس ها، جفر تونل ها می توان اشاره کرد.

کاربرد های دوزینگ پمپ ها

 1. تزریق اسانس ها در نوشابه
 2. پلی فسفات برای سختی گیری آب
 3. تزریق الکل به بنزین
 4. تزریق مواد شیمیایی در گندزدایی آب
 5. تزریق اسید و قلیایی جهت کنترل PH
 6.  افزودن کامپوننت ها به دارو
 7. تزریق کنستانتره ها به نوشیدنی ها

کاربرد های دوزینگ پمپ در صنعت آب و فاضلاب

 1. برای جلوگیری از خوردگی در سیستم تصفیه خانه، آب وارد بویلرها و دیگ های بخار شده و پمپاژ مواد برای تنظیم PH صورت می گیرد.
 2. برای گندزدایی آب درون خطوط لوله ها از هیپوکلرید سدیم (Naocl) آب ژاول یا وایتکس مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. برای انعقاد در سیستم تصفیه از آلومینیم سولفات (Aluminum Sulfate)، هیدروکسید سولفات آلومینیوم کلرید استفاده می شود.
 4. برای جلوگیری از رسوب در سیستم RO، از آنتی اسکالانت (Antiscalant) استفاده می شود.
 5. برای کنترل PH، اسید ها و قلیایی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. برای از بین بردن منگنز و آهن در سیستم تصفیه از پرمنگنات پتاسیم با کمک مترینگ پمپ استفاده می شود.
 7. برای گرفتن سختی آب از پلی فسفات استفاده می شود.
 8. برای از بین بردن اکسیژن محلول در آب از بیو سولفات سدیم استفاده می شود.
 9. جهت جذب سیانید و مواد فلزی محلول در آب و تنظیم PH، از جوش شیرین یا سود سوز آور، کاستینک (هیدروکسید سدیم Castic or Naoh) و با کمک پمپ تزریق استفاده می شود.

کاربرد های دوزینگ پمپ در صنایع شیمیایی و پتروشیمی

 1. برای تنظیم PH یا پلیمریزاسیون، از تزریق انواع اسید ها، سولفوریک، نیتریک و مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. برای تزریق رنگ به بنزین مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. برای تزریق ضد قفل و الکل به بنزین مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد های دوزینگ پمپ در صنایع دارویی و چوب

 1. افزودن انواع اسانس، آنزیم ها، اسید ها و باز ها
 2. تزریق انواع روغن، حلال ها، کلر، مواد افزودنی و رنگ
 3. تزریق کلر برای سفید کردن کاغذ
 4. افزودن انواع رنگ و رنگدانه
 5. رزین به جهت بالا بردن مقاومت کاغذ در برابر آب

برند ها و شرکت های سازنده دوزینگ پمپ ها

 • دوزینگ پمپ جسکو (دوزینگ پمپJESCO )
 • دوزینگ پمپ گرندفوس (دوزینگ پمپ GRUNDFOS)
 • دوزینگ پمپ آلدوز (دوزینگ پمپ ALLDOS)
 • دوزینگ پمپ لوا (دوزینگ پمپ LEWA)
 • دوزینگ پمپ اتاترون (دوزینگ پمپ ETATRON)
 • دوزینگ پمپ برند لوب (دوزینگ پمپ BRAN+LUEBBE)
 • دوزینگ پمپ دوزیورو (دوزینگ پمپ DOSEURO)
 • دوزینگ پمپ اینجکتا (دوزینگ پمپ INJECTA)
 • دوزینگ پمپ آی تی سی (دوزینگ پمپ ITC)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید