مقالات

رزین تبادل یونی چیست

رزین تبادل یونی چیست

رزین تبادل یونی

همان طور که از اسم  رزین تبادل یونی مشخص است از این محصول برای تبادل یونی یک رزین یا پلیمر استفاده می شود و به عنوان بستری برای تبادل یونی عمل می کند. اگر به شکل زیر نگاهی بیندازید متوجه می شوید رزین تبادل یونی به شکل میکرو مهره هایی هستند که معمولا به رنگ های سفید و زرد می باشند. اندازه این مهره ها معمولا بین 0.5،0.25 میلی متر شعاع  می باشد. از کاربرد های رزین تبادل یونی می بتوان به حذف کردن کلسیم، آهن، منگنز، کلر، سولفات،فلوراید و …. اشاره کرد. طبقه بندی رزین ها شامل رزین های کاتیونی قوی، رزین های کاتیونی ضعیف، رزین های آنیونی قوی، رزین های بستر مختلط می باشد.

انواع رزین تبادل یونی

مبحث رزین ها بسیار پیچیده می باشد زیرا رزین ها انواع مختلفی دارند. به طور طبیعیی رزین ها به دو دسته رزین های طبیعی و رزین های مصنوعی دسته بندی می شود.  در ادامه به توصیح این دو می پردازیم:

  1. رزین ها ی طبیعی

این سری از رزین ها متشکل از گیاهان می باشند. معمولا رنگ آن ها ما بین زرد تا قهوه ای است. رزین های طبیعی در مایعات گوناگون آلی محلول موجود می باشند ولی در آب محلول نیستند.

  1. رزین ها ی مصنوعی

رزین های مصنوعی خود به دو طبقه رزین های ترموپلاستیک، رزین ترموستینگ تقسیم بندی می شوند. بیشتر محصولات به صورت مصنوعی تولید می شوند ولی دارای خصوصیت های رزین های طبیعی می باشند. قابل به ذکر است که تفاوتی در طریقه ساختشان، شیمیایی با هم وجود دارد.

کاربرد های رزین تبادل یونی

رزین ها در صنایع مختلف دارای کاربرد های گو ناگونی می باشند. در ادامه کاربرد های رزین در صنایع مختلف به صورت کامل شرح می دهیم:

سخت گیری آب

همه ی ما خوب می دانیم که به صورت طبیعی آب شامل مواد خارجی و ناخالصی می باشد. این مواد خارجی ممکن است برای سلامت بدن انسان ضرر داشته باشند پس باید این مواد را از آب جداسازی یا حذف کنیم. ناخالصی هایی همچون شن، سنگ و … را می توان با فیلتراسیون از بین برد. اما برای از بین بردن مواد یونیزه محلول می توان از رزین تبادل یونی استفاده کرد.

خالص سازی آب

یکی از کاربرد های رزین های تبادل خالص سازی آب می باشد. مواد محلولی که داخل آب موجود هستند هنگامی که به لایه های رزین می رسند نمی توانند عبور کنند زیرا دانه های رزین به هم متصل هستند و امکان عبور به این مواد نمی دهند. همین دلیل باعث می شود که حجم زیادی از ذرات معلق از آب جدا شوند و باعث زلال سازی آب شود.

تولید شکر

یکی دیگر از کاربرد های رزین تولید شکر می باشد. از رزین برای تبدیل کردن شکر به نوع شکر دیگر، بی رنگ کردن شکر و خالص سازی شربت شکر و … استفاده می شود. از آن جایی که قند تاثیرات نامطلوبی بر بدن انسان دارد بیشتر از نشاسته های شیرین کننده استفاده می شود و توجه مردم را جلب کرده است. در هنگام تولید این شیرین کننده ها از رزین برای حذف مواد آلی و معدنی استفاده می کنند. رزین باعث بالا بردن کیفیت محصول می شود زیرا باعث خالص سازی گلیکوزید ها می شود.

کاربرد رزین تبادل یونی در صنعت داروسازی

از رزین های تبادل یونی می توان هم در مرحله تصفیه و هم در ماده افزودنی قرص ها نیز استفاده کرد. از رزین ها برای ورود یون های مورد نیاز به سیستم گوارشی استفاده می کنند شاید از خود بپرسید چرا از رزین ها در صنعت دارو سازی استفاده می کنند. زیرا رزین های تبادل یونی از قدرت بسیار بالایی در تبادل یون برخور دار هستند  نه تنها دارای قدرت بسیار زیادی در تبادل یون هستند از نظر شیمیایی و فیزیکی پایداری زیادی دارند قابل به ذکر است از رزین به عنوان ماده جانبی در فرمالسیون های داروسازی مثل سوسپانسیون ها و قرص ها استفاده می کنند.

کاربرد رزین تبادل یونی در کشاورزی

رزین تبادل یونی در صنعت کشاورزی کاربرد های بسیاری دارد. هشت سال بعد از تولید رزین دانشمندان از این محصول در صنعت کشاورزی استفاده نمودند. از جمله کاربرد های رزین در کشاورزی باروری خاک ، توصیه های کودی،بازرسی فراهمی زیستی در خاک و سیستم های رسوب می باشد. شما می توانید از این محصول برای اندازه گیری نسبی یون های مغذی داخل گیاهان در خاک و همچنین سرعت رهاسازی از مواد آلی در خاک را اندازه گیری کنید.

کاربرد رزین تبادل یونی در صنایع شیمیایی

از رزین در صنایع کشاورزی برای جداسازی فلز، استخراج اورانیوم وکاتالیز استفاده می کنند. در بخش جدا سازی از این محصول برای جداسازی و خالص سازی فلزات استفاده می کنند. برای مثال جداسازی اورانیوم از پلوتونیوم.

در بخش استخراج اورانیوم همانطور که از اسمش مشخص است برای استخراج اورانیوم استفاده می شود. طی یک فرایند تبادل یونی مهره های رزین اورانیوم را از محلول جذب می کنند.

در بخش کاتالیز از رزین تبادل یونی به عنوان کاتالیزور در سنتر آلی استفاده می کنند.

کاربرد رزین تبادل یونی در صنایع غذایی

از رزین می توان برای حذف کردن ذرات و املاح و ترکیبات نخواسته در محیط های مختلف استفاده نمود. چند نمونه از کاربرد های رزین در صنایع غذایی شامل:

  1. بهبود طعم و رنگ در صنایع غذایی: با استفاده از دانه های رزین می توان ترکیباتی که باعث بد شدن رنگ و بو در صنایع غذایی می شود را حذف نمود.
  2. رزین باعث بالا رفتن کیفیت آب میوه و نوشیدنی ها می شود. رزین قدرت بالایی در از بین بردن املاح و کاهش سختی آب دارد همین موضوع باعث بالا بردن کیفیت می شود.

3.رزین دارای قدرت رسوب بالای حذف اسید و … می باشد .همین موضوع باعث محافظت از تجهیزات تولید صنایع غذایی شده است.

4.رزین باعث جلو گیری ترکیبات مضر در فرآیند های تولید مواد غذایی می شود.

فروشگاه آقای پمپ دارنده انواع رزین تبادل یونی اصل سوئد و کربن اکتیو و انواع پمپ ها است جهت سفارش به سایت ما مراجعه کنید و در صورت لزوم با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا ...