مقالات, پمپ ها

بهترین پمپ دوزینگ برای برنامه تصفیه آب یا فاضلاب

پمپ دوزینگ برای برنامه تصفیه آب یا فاضلاب

بهترین پمپ دوزینگ برای برنامه تصفیه آب یا فاضلاب چیست؟ اگر شما هم به دنبال یکی نوع پمپ دوزینگ  موثرتر و قابل اعتمادتر هستید و نمی دانید بین پمپ دیافراگمی یا پمپ پریستالتیک کدام را انتخاب کنید. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید. همانطور که می دانید هر دو پمپ از نوع جابجایی مثبت هستند اما به روش های بسیار متفاوتی کار می کنند.

راه حل های اندازه گیری شیمیایی

اغلب دو نوع دوزینگ پمپ هنگام تصفیه آب یا فاضلاب در نظر گرفته می شود که این دو نوع یا دیافراگمی است  یا پریستالتیک می باشد. در این کاربردهای حیاتی، واحد فنی باید بتواند مواد شیمیایی را با مقادیر دقیق اندازه گیری کند تا نیاز شیمیایی را برآورده کند، اما از آن فراتر نرود.

این سوال مطرح می شود که کدام یک از این نوع پمپ های تزریق می توانند بهترین نوع پمپ دوزینگ باشند به گونه ای که کارآمدترین و قابل اعتمادترین باشند. هر دو پمپ جابجایی مثبت هستند اما به روش های بسیار متفاوتی کار می کنند. باید با توجه به مواد شیمیایی و شرایط عملکرد به همراه نیازهای خود شما بهترین پمپ دوزینگ برای برنامه تصفیه آب یا فاضلاب در نظر بگیرید.

پمپ های دوز دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی می توانند مقرون به صرفه تر از پمپ های پریستالتیک به نظر برسند، با این حال، آنها چالش های خود را دارند. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از: دیافراگم دارای یک چرخه پمپاژ است که از یک فاز مکش و تخلیه تشکیل شده است. این پمپاژ متناوب مواد شیمیایی، به ویژه در مرحله مکش چرخه، می تواند باعث تجمع گاز شود. همین تجمع گازها می تواند منجر به قفل شدن بخار شود و پمپ ممکن است خاصیت پرایم خود را از دست بدهد.

پمپ های دیافراگمی دارای شیرهای برگشتی در انتهای مکش و تخلیه سر پمپ هستند. اگر یکی از مجموعه‌های شیرهای بازرسی دچار رسوب شود، باعث می شود پمپ مواد شیمیایی با دقت اندازه‌گیری نشود. پمپ‌های دیافراگمی همچنین می‌توانند تنش برشی بر روی سیالات ایجاد کنند، به‌ویژه اگر پمپ از یک حرکت با سرعت بالا استفاده کند.

CHEM-FEED® CD3 پمپ اندازه گیری چند دیافراگمی

سیالات حاوی ذرات و مواد شیمیایی تشکیل دهنده گاز می توانند سر و دریچه ها را آلوده کنند. ملاحظات دیگر این است که روش های معمول تعمیر و نگهداری، به ویژه تمیز کردن شیرهای چک و بازرسی دیافراگم ها باید انجام شود. این مشکلات رایج با پمپ دوز شیمیایی CHEM-FEED® CD3 دو دیافراگمی Blue-White حل می شود. در نظر داشته باشید تغذیه شیمیایی ملایم، تقریباً پیوسته و بدون ضربان پمپ دوز CD3 راه حلی برای پمپاژ مواد شیمیایی خشن است. CD3  هیچ ماده اولیه را از دست نمی دهد و هنگام دوز کردن مواد شیمیایی خارج از گاز مانند اسید پراستیک یا هیپوکلریت سدیم، بخار نمی شود.

پمپ های دوزینگ CHEM-FEED® CD3 با مهندسی دقیق به دیافراگم های انحصاری و تک لایه DiaFlex® PVDF Blue-White مجهز شده اند. این دیافراگم فوق به منظور دوام عمر پمپ طراحی شده است. CD3 دارای محدوده تغذیه گسترده ای از 0.05 تا 53 GPH (0.2 تا 200 LPH) و نسبت دور زدن زیاد برای اطمینان از دقت دقیق دوز شیمیایی است. یک LCD با نور پس زمینه چند رنگ گرافیکی VGA وضعیت کنترل از راه دور/محلی، سرعت موتور، نرخ خروجی، مقادیر سیگنال ورودی، سرویس و وضعیت هشدار را در سه رنگ قابل مشاهده نمایش می دهد. ورودی های کنترل عبارتند از: 4-20 میلی آمپر، 0-10Vdc و ورودی های پالس برای کنترل سرعت خارجی یا دسته ای از راه دور و 0-30 VDC / بسته شدن کنتاکت شروع/توقف از راه دور

بهترین پمپ دوزینگ برای برنامه تصفیه آب یا فاضلاب

پمپ اندازه گیری پریستالتیک FLEXFLO® A3 برای کاربردهای صنعتی

پمپ های اندازه گیری پریستالتیک در پمپاژ سیالاتی که حاوی ذرات معلق هستند به سیستم های فشار پایین تر برتری دارند زیرا هیچ دریچه ای برای مسدود شدن وجود ندارد. علاوه بر این، نیروهای ملایم ایجاد شده در طی عمل پمپاژ پریستالتیک به مایعات ظریف داخل لوله آسیب نمی رساند.

پمپ های پریستالتیک هنگام پمپاژ مواد شیمیایی گازساز نیز بسیار موثر هستند. در حالی که پمپ های دیافراگمی تمایل به از دست دادن اولیه خود دارند و با تجمع گازها در سر پمپ از کار می افتند، پمپ های پریستالتیک قادر به پمپاژ سیال و گاز هستند و خاصیت پرایم را از دست نمی دهند. اما مهم ترین مشکل این پمپ ها، معمولاً پمپاژ را در برابر فشار بالا به خوبی انجام نمی دهند.

پمپ دوز پریستالتیک FLEXFLO® A3 به فناوری انحصاری FlexAPrene® Multi-Tube Blue-White مجهز شده است. این لوله های ابتکاری سر پمپ عملکرد مطلوبی را ارائه می دهند. طراحی چند لوله ای طول عمر لوله را تا چهار برابر بیشتر از لوله های معمولی تک لوله می دهد. این روش های نگهداری و هزینه های مربوطه را به حداقل می رساند.

A3 مجهز به سیستم تشخیص خرابی لوله (TFD) انحصاری و داخلی Blue-White است. این فناوری طیف وسیعی از مواد شیمیایی رسانا را بدون تحریک کاذب شناسایی می کند.
اگر TFD خرابی لوله را تشخیص دهد، پمپ به طور خودکار خاموش می شود و یک سوئیچ رله را روشن می کند. این امکان ارتباط با تجهیزات خارجی مانند پمپ پشتیبان یا زنگ هشدار را فراهم می کند. همچنین برای جلوگیری از نشت مواد شیمیایی و افزایش زمان از کار افتادگی مفید است.

سایر ویژگی های FLEXFLO® A3 عبارتند از: اتصالات لوله بدون گیره بیش از حد قالب گیری; دو غلتک ماشینکاری شده CNC و دو غلتک تراز برای فشار و عمر لوله بهینه. حداکثر فشار کاری تا 125 PSI / 8.6 بار با نسبت چرخش 2500:1 است. واحدها دارای نرخ NEMA 4X / lP66 هستند.

منبع: www.blue-white.com

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید