مقالات

نحوه نصب دستگاه کلرزن خطی استخر

نحوه نصب دستگاه کلرزن خطی استخر

نحوه نصب دستگاه کلرزن خطی استخر چگونه است؟ نحوه نصب و راه اندازی کلرزن خطی استخر اهمیت زیادی دارد. قبل از نصب باید نکات مهمی را مد نظر داشته باشید از جمله محل نصب، دسترسی آسان به لوله کشی کوتاه، فضای کافی برای نصب و راه اندازی، بررسی دفترچه راهنما و تطابق ان با شرایط نصب همگی از موارد مهمی هستند که باید قبل از نصب کلرزن خطی استخر مورد بررسی قرار بگیرند. ما د راین پست از مستر پمپ به تمام این مراحل را گام به گام مورد بررسی قرار داده ایم.

 

مراحل نصب دستگاه کلرزن خطی استخر

 • گام اول : ابتدا باید منبع آب را خاموش کنید و شیر قطع کن اصلی جریان آب به استخر را ببندید.
 • گام دوم: برای نصب مناسب کلرزن خطی باید مکان مناسبی از لوله های اتصال را برای قرار گرفتن دستگاه انتخاب کنید و آن را برش بزنید تا بتوانید کلرزن خطی را نصب کنید.
 • گام سوم: باز کردن درپوش کلرزن خطی برای گذاشتن قرص کلر که باید در جهت خلاف عقربه های ساعت چرخانده شود تا باز گردد. به منظور رعایت نکات ایمنی لازم است با فاصله مناسب از دستگاه قرار بگیرید تا بخار کلر را استشاق نکنید.
 • گام چهارم: قرار دادن یک یا چند عدد قرص کلر در دستگاه کلرزن خطی استخر که بسته به حجم آب و میزان گند زدایی می تواند متغیر باشد.
 • گام پنجم: مرحله بعدی باید درپوش دستگاه را بگذارید و از محکم بودن ان اطمینان حاصل کنید.
 • گام ششم: تست دستگاه کلرزن خطی استخر است. در این مرحله باید سیستم را روشن کنید و از درست کار کردن دستگاه اطمینان حاصل کنید.
 • گام هفتم: کلرزنی دستگاه را به گونه ای تنظیم کنید که بین 1 تا 3 ppm  کلر آزاد کند. این میزان به شرایط مختلف وابسته است که عبارتند از: شرایط آب و هوایی، میزان الودگی استخر، میزان تجهیزات و ابزارهای ضد عفونی کننده برای آب استخر و میزان دبی پمپ تصفیه استخر می باشد.
 • گام هشتم: بعد از نصب باید باید به صورت منظم آزاد سازی کلر را از نظر عملکرد و نشت بازرسی کنید. این مرحله  را با آزمایش مداوم آب استخر می توانید بررسی کنید.

 

نکته مهم :

نحوه نصب و راه اندازی کلرزن خطی استخر inline  و offline با هم متفاوت است. در نصب کلرزن خطی inline دستگاه به صورت مستقیم در مسیر اب ورودی قرار می گیرد. این در حالی است که در نصب کلرزن خطی offline دستگاه به صورت موازی با خط لوله اصلی نصب می شود و با عبور آب از دستگاه کلرزن خطی ضد عفونی شده و دوباره به چرخه آب استخر باز می گردد. دستگاه کلرزن اتوماتیک می تواند برای هر دو نوع کلرزن خطی استخر inline  و offline وجود داشته باشد.

 

نکات مهم برای نصب و راه اندازی کلرزن خطی

 • ایمنی مهم ترین پارامتر در زمان نصب کلرزن استخر است که به منظور رعایت ایمنی باید از تجهیزات حفاظت فردی مناسب (PPE) مانند عینک و دستکش در زمان نصب کلرزن استفاده کنید.
 • موقعیت مکانی برای تجهیزات کلرزنی اهمیت زیادی دارد. باید مکان انتخابی دسترسی آسان و کوتاه به لوله کشی فیلتر اصلی استخر داشته باشد. علاوه بر این، باید فضای کافی برای نصب و نگهداری در نظر گرفته شود.
 • استفاده از آبندی مناسب برای نصب و راه اندازی از جمله چسب لوله با توجه به نوع حلال و توجه به توصیه های سازنده برای عدم نشتی اهمیت زیادی دارد.
 • استفاده از شیرهای قطع کننده در دو طرف کلرساز این اطمینان را به شما می دهد که در زمان تعمیر و نگهداری دستگاه، تاثیری بر روی سیستم فیلتراسیون استخر نخواهد داشت.
 • تنظیم میزان تزریق کلر(کالیبراسیون) که باید بر اساس اندازه و نوع ضد عفونی کننده بنا بر دستورالعمل های سازنده و دفترچه راهنما انجام شود.

فاکتورهای مهم برای انتخاب کلرزن خطی استخر

برای انتخاب کلرزن خطی استخر مناسب باید به نکات و پارامترهای خاص، توجه ویژه ای داشته باشید. برخی از این پارمترها عبارتند از:

 • نوع استخر و میزان حجم آب:

حتماً در زمان انتخاب و خرید کلرزن خطی باید به نوع استخر خود توجه ویژه ای داشته باشید. اینکه استخر شما خانگی است یا تفریحی اهمیت زیادی دارد. زیرا معمولاً برای استخرهایی با کاربرد خانگی و با میزان حجم آب کم یا متوسط کلرزن های خطی با ظرفیت تزریق 1 تا 5 کیلوگرم کلر در روز مناسب است. این در حالی است که در استخرهای عمومی با حجم آب زیاد، کلرزن های خطی با ظرفیت تزریق 5 تا 20 کیلوگرم کلر در روز مناسب هستند.

 • نوع کلر مناسب

مواد مختلفی برای ضد عفونی کردن اب استخر وجود دارند. به عنوان مثال کلر پودری یک یاز مواد ضد عفونی کننده ارزان قیمت برای آب استخر است. اما استفاده از این ماده می تواند دشوار باشد و باعث ایجاد الودگی و کثیفی شود. نوع دیگر آن قرص کلر است که اغلب برای دستگاه های کلرزنی از این نمونه استفاده می شود و بسیار راحت و در دسترس می باشد اما گران تر است. برخی از کلرزن های آب استخر به جای استفاده از مواد شیمیایی، نمک آب استخر را به کلر تبدیل کرده و آب را ضد عفونی می کنند. این دستگاه ها به کلرزن نمکی استخر معروف هستند. این دستگاه های کلرزنی عمر و دوام بهتری دارند و نیاز به تعمیر و نگهداری برای انها کمتر است. اما در عوض هزینه خرید اولیه ان بیشتر است.شما باید با توجه به بودجه و نوع استخر و حجم آب بهترین نمونه کلرزن استخر را انتخاب کنید.

 • تجهیزات اضافی کلرزن:

برخی از کلرزن های استخر دارای سیستم اتوماتیک هستند. این سیستم ها به صورت خودکار سطح کلر را در آب استخر تنظیم می کنند و کاربران نیاز به تنظیم دستی ندارند. البته این نمونه ها نسبت به نمونه های دستی گران قیمت تر هستند.

 • قیمت دستگاه کلرزن استخر:

قیمت دستگاه کلرزن استخر بر اساس میزان بزرگی و کوچکی، قدرت، نوع برند، ظرفیت و بسیاری پارامترهای دیگر می توانند متغیر باشند. قیمت دستگاه کلرزن اتوماتیک استخر نسبت به دستگاه کلرزن نیمه اتوماتیک گران تر است. برای اطلاع از قیمت انواع دستگاه کلرزن اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می توانید با ما در ارتباط باشید.

 • تجربه کاربران:

تجربه ونظرات کاربران درباره یک برند می تواند شما را از انتخاب اشتباه دور نگه دارد. علاوه بر این، می توانید برای انتخاب مناسب و درست کلرزن استخر با افراد متخصص مشورت کنید.

 • توجه به شرایط:

توجه داشته باشید برخی شرایط در زمان خرید کلرزن استخر باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال میزان فضای مورد نظر برای نصب کلرزن، شرایط اب و هوایی ، میزان رطوبت و رشد جلبک های داخل استخر، توجه به سرپوشیده یا سرباز بودن استخر و میزان الایندگی های آن و بسیاری از این موراد بهتر است در زمان خرید در نظر گرفته شوند.

 

مزایای راه اندازی کلرزن خطی

نصب دستگاه کلرزن خطی استخر دارای مزایای زیادی است و می تواند باعث تجربه شنا در محیط ایمن و سالم شود. برخی از این مزایا عبارتند از :

 • ضد عفونی و پاکیزگی آب:

با استفاده از نصب و راه اندازی دستگاه کلرزن خطی استخر به راحتی می توان باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروارگانیسم های مضر را از آب استخر پاک سازی کرد. کلرزن های خطی به صورت مداوم و خودکار کلر را به آب استخر اضافه می کنند. این  مساله علاوه بر سلامت آب برای شناگران می تواند مانع از رشد جلبک ها و قارچ ها در آب استخر شود و از بوی بد و کدر شدن آب جلوگیری کند.

 • اطمینان خاطر و سهولت

با استفاده از دستگاه های کلرزن خطی استخر می توان به صورت خودکار کلر را به آب اضافه نمود و در وقت و انرژی صرفه جویی کرد. برخی از کلرزن های خطی دارای تجهیزات جانبی بیشتر از جمله سیستم کنترل اتوماتیک هستند که می تواند سطح کلر را به طور دقیق و به طور مداوم تنظیم کند. داشتن چنین سیستمی می تواند دو مزیت مهمی در بر داشته باشد اول اینکه نظارت مداوم بر سطح کلر اب کمتر خواهد شد. دوم اینکه آب استخر همواره ایده آل و سالم است و شناگران می توانند با اطمینان خاطر لذت ببرند.

 • رعایت سلامت و ایمنی :

کلر باید به اندازه مناسب در آب تزریق شود وجود کلر در آب می تواند از بروز بیماری های عفونی و پوستی جلوگیری کند. اما در عین حال میزان بیشتر کلر در آب می تواند مشکل ساز باشد و باعث ایجاد حساسیت و آلرژی شود. همچنین، با استفاده از کلر می توانید از رشد جلبک ها و قارچ ها در آب استخر نیز جلوگیری کنید.

 • صرفه جویی اقتصادی:

با استفاده از دستگاه کلرزن خطی می توانید به صورت مناسب و به میزان دقیق از کلر استفاده کنید. در اصل در میزان مصرف کلر صرفه جویی کنید. این مساله بخصوص برای هزینه های استخرهای تفریحی اهمیت بیشتری دارد. همچنین، با استفاده از کلر، میزان مصرف مواد شیمیایی به منظور کنترل جلبک و قارچ کمتر خواهد شد. هزینه های تعمیر و نگهداری کلرزن های خطی و نمکی کمتر از سایر روش های انواع پمپ کلرزن است و مقرون به صرفه تر هستند.

 • شفافیت آب:

با استفاده از کلر در آب استخر می توان آبی شفاف تر و سالم تر داشت. این مساله در جذابیت و تمیزی اب استخر تاثیر بسزایی دارد و شنا در آن را لذت بخش تر خواهد کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید