مقالات

تحلیل قیمت و هزینه کربن فعال ایرانی و خارجی در بازار ایران

تحلیل هزینه کربن فعال ایرانی و خارجی

ما در این پست قصد داریم تحلیل تحلیل قیمت و هزینه کربن فعال ایرانی را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که می دانید کربن فعال به عنوان یک محصول پر کاربرد در اکثر صنایع و سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد. از اصلاح آب و خاک برای کشاورزی تا صنایع تصفیه اب و پسماند فاضلاب، صنایع دفاعی، صنایع غذایی و … همگی بخشی از کاربردهای کربن اکتیو هستند. امروزه تولید کربن فعال نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال گسترش است. کربن فعال می تواند از پایه های مختلف کک، پسماند میوه ها مانند نارگیل، گردو، هلو، زردآلو، فندوق و … تولید شود. هر کدام از این نمونه ها از نظر رده کیفیت و ساختار با هم متفاوت  هستند و همین مساله بر روی قیمت کربن فعال در بازار نیز تاثیر می گذارد.

 

عوامل موثر بر وری هزینه کربن فعال در ایران

 

عوامل موثر بر روی قیمت و هزینه کربن فعال در ایران

فارغ از اینکه کربن فعال در ایران به صورت وارداتی باشد و یا ساخت و تولید داخلی باشد برخی عوامل به صورت موثر روی قیمت کربن فعال در بازار ایران تاثیر گذار هستند. برخی از این عوامل مهم عبارتند از:

 

 • نوع تولید پایه کربن فعال 

کربن فعال بر اساس پایه های متنوع تولید می شود. برخی از این تولیدات از پسماند مواد طبیعی مانند نارگیل، پسته، هلو، زردالو، فندوق و … می باشند. به دلیل اینکه هر کدام از این نمونه ها ساختار متفاوتی با یکدیگر دارند بعد از فرآیند فعال سازی نیز این ساختار متفاوت است. به همین دلیل، رده کیفیت آنها با یکدیگر متفاوت می باشد و بالطبع قیمت و هزینه کربن فعال در بازار ایران هم متفاوت خواهد بود.

 • نوع فرآوری و تکنولوژی ساخت کربن اکتیو

تکنولوژی ساخت کربن فعال به دو روش شیمیایی و فیزیکی است که هر کدام مزایا و معایب خودش را دارد. به صورت کلی در فرایند فیزیکی از روش کرم کردن و بالا بردن دما، فرایند تبدیل به کربن فعال صورت می گیرد و در روش شیمیایی با ترکیب مواد شیمیایی، کربن اکتیو تولید می شود. بر اساس تحقیقات انجام شده کربن فعال تولید شده از فرایندهای شیمیایی، درجه خلوص و کیفیت بالاتری دارد و دارای سطح جذبی بیشتر است. این در حالی است که کربن فعال حاصل از فرآیندهای فیزیکی سطح جذبی کمتری دارند. همین مساله یک عالم موثر در قیمت گذاری کربن فعال است. به گونه ای که قیمت کربن فعال حاصل از فرایندهای شیمیایی بالاتر از نوعی است که از ترکیبات فیزیکی نشات می گیرد.

 • کربن فعال ساخت ایران یا برندهای خارجی

یکی از عوامل مهم که می تواند هزینه کربن فعال را کم یا زیاد کند استفاده از برندهای داخلی یا خارجی است. همانطور که می دانید ایران، تولیدات کربن فعال را در شهر رفسنجان دارد. اغلب کربن های فعال ایرانی از پایه پسته تهیه شده اند و به صورت فیزیکی تولید می شوند. به عنوان مثال: کربن فعال پارس یکی از برندهای کربن فعال ایرانی است. اما به دلیل تقاضای بالا برای این محصول واردات کربن فعال از کشورهای تولید کننده مانند سوئد، هند، چین و … در برنامه اقتصادی ایران نیز هست. به صورت کلی هزینه کربن های فعال برندهای خارجی در ایران بیشتر از تولیدات داخلی است.

 • شرایط گمرک و قوانین واردات

با توجه به اینکه کربن های فعال داخلی نیاز بازار ایران را نمی توانند تامین کنند واردات کربن فعال در هر زمان به بازار ایران اتفاق می افتد. اما متاسفانه با تغییرات مدام در ساختار قوانین وارداتی و شرایط پیچیده تر، هزینه کربن های فعال وارداتی یکسان نخواهد بود و بر اساس اینکه از چه کشوری وارد شود و شامل چه قوانینی باشد متغیر است. علاوه بر این هزینه های حمل و نقل از کشور مبدا تا مقصد می تواند هزینه نهایی کربن فعال در بازار را افزایش یا کاهش دهد.

 • قاچاق کربن فعال 

یکی از عوامل پر تکرار در بحث واردات در ایران، همواره قاچاق محصولات خارجی است. این مساله در مورد کربن اکتیو نیز صادق است و برخی افراد با ورود قاچاق کربن اکتیو می توانند قیمت ها را در بازار کاهش دهند. زیرا هزینه نهایی برای خودشان کمتر خواهد بود.

 • استفاده از کربن فعال تقلبی

متاسفانه برخی افراد سودجو با نام برندهای معتبر و مشهور دنیا، کربن فعال تقلبی در بازار ایران وارد می کنند. برخی از افراد ناآگاه با انتخاب جنس تقلبی و به اصطلاح ارزان متضرر می شوند. برخی از برندهای تقلبی که در بازار ایران توزیع می شود برند جاکوبا است. بر اساس تحقیات انجام شده کربن فعالی به نام جاکوبا در بازار جهانی وجود ندارد و فقط برند جاکوبی در بازار معتبر است. برند جاکوبی در سه کشور تولید می شود از جمله آلمان، سوئد و چین و مش بندی هر کدام از این کربن های تولید شده در هر کشور متفاوت است. از این رو، حتی کربن فعال جاکوبی با توجه به نوع کشور مبدا، قیمت متفاوتی دارد. به بیان بهتر، قیمت و هزینه کربن فعال جاکوبی در کشور چین به دلیل ارزان بودن نیروی کار و ضعیف بودن مش بندی قیمت کمتری دارد. شاید گفت: بهترین کیفیت را کربن اکتیو جاکوبی سوئد دارد و البته قیمت و هزینه کربن فعال جاکوبی سوئد در بازار ایران بالاتر از دو کشور دیگر است. همچنین کربن اکتیو نوریت هلند نیز در مرحله بعدی می تواند گزینه مناسبی برای صنایع مختلف باشد.

 • نوع مش بندی کربن فعال 

سایز و نوع مش بندی کربن فعال به شدت قیمت و هزینه کربن فعال ایرانی یا خارجی را تحت تاثیر قرار می دهد. مش بندی های ضعیف دارای قیمت پایین تری هستند زیرا احتمال آسیب پذیری انها در حمل و نقل بسیار زیاد است و شکنندگی زیادی دارند.

تحلیل هزینه کربن فعال ایرانی و خارجی

با توجه به فاکتورهای قیمت گذاری کربن فعال در تحلیل قیمت و هزینه کربن فعال ایرانی نسبت به برندهای خارجی به این نتیجه می رسیم که کربن های فعال ایرانی قیمت کمتری در بازار ایران دارند. اما چرا؟ در ادامه برخی از فاکتورهای تاثیر گذار را مورد بررسی قرار داده ایم.

 • اول اینکه کربن فعال ایرانی یک نوع تولید داخلی است. همانطور که می دانید، ساخت و تولیدات داخلی به علت کمتر شدن هزینه ها از جمله: هزینه های کمرگ، هزینه های حمل و نقل از مسیرهای طولانی، در دسترس بودن مواد اولیه بالطبع قیمت کمتری دارند.
 • مهم ترین رکن تولید کربن فعال، مواد اولیه آن است. اگر مواد اولیه برای ساخت، به صورت وارداتی و گران باشند قطعاً قیمت نهایی نیز افزایش می یابد. این در حالی است که، کربن فعال ایرانی اغلب بر پایه پوسته پسته است که در واقع ایران، بزرگ ترین تولید کننده پسته می باشد. از این رو، کربن فعال ایرانی با قیمت نهایی کمتر روبرو خواهد بود.
 • بر اساس تحقیات انجام شده پودر کربن فعال در بازار ایران بیشتر از نمونه های گرانولی و میله ای مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع نوشیدنی و غذایی به دنبال کربن فعال پودری خوراکی هستند. این در حالی است که اغلب وارد کنندگان کربن فعال در ایران کربن ها فعال پودری، گرانولی و میله ای را بر پایه غیر خوراکی وارد می کنند. از این رو بیشتر صنایع ترجیح می دهند کربن فعال پودری ایرانی را با قیمت مناسب تر تهیه کنند.
 • کربن فعال ایرانی بر اساس فرآیندهای فیزیکی تولید می شود. از این رو، کربن فعال با سطح جذب  بسیار بالا نیست. به همین دلیل، هزینه کربن فعال ایرانی نسبت به برندهایی که سطج جذب بالاتری دارند و با فرآیندهای شیمیایی تولید شده اند کمتر خواهد بود.

 

نتیجه گیری: 

با توجه به اینکه کربن فعال یک نیاز برای اکثر صنایع تولید کننده و آب و فاضلاب در کشور ایران است. تحلیل قیمت و هزینه کربن فعال ایرانی و خارجی در بازه های زمانی متفاوت به منظور خرید مناسب اهمیت زیادی دارد. زیرا در برخی از این بازه های زمانی به شدت با افت هزینه روبرو هستیم و امکان خرید به صرفه امکان پذیر است. اما مهم ترین عوامل موثر در هزینه کربن فعال ایرانی یا خارجی می توانند نوع فرآوری و تکنولوژی ساخت کربن اکتیو، نوع تولید پایه کربن فعال، کربن فعال ساخت ایران یا برندهای خارجی، شرایط گمرک و قوانین واردات، قاچاق کربن فعال، استفاده از کربن فعال تقلبی، نوع مش بندی کربن فعال می باشد. علاوه بر این، عوامل موثر دیگر می تواند قیمت کربن فعال ایرانی را کاهش دهد از جمله: کاهش هزینه های حمل و نقل، ارزان بودن مواد خام، نیاز بازار، تولید بر اساس فرایند فیزیکی همگی باعث شده کربن فعال ایرانی کمتر از برندهای خارجی باشند. در پایان اینکه، برای خرید کربن فعال باید نیازهای خود را بازنگری کنید و بر اساس نوع صنعت، میزان اهمیت کار، میزان سطح جذب بالا یا پایین و … تصمیم گیری مناسبی برای خرید کربن فعال از برندهای ایرانی یا خارجی داشته باشید. مجموعه تخصصی و مرجع آقای پمپ با داشتن نیروهای متخصص و وارد کننده انواع کربن فعال و نمایندگی کربن فعال ایرانی توانسته بهترین قیمت کربن فعال را با مشاوره رایگان برای مشتریان فراهم کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید