تجهیزات و قطعات یدکی دوزینگ پمپ از ابزار و وسایل جانبی دوزینگ پمپ ها هستند که نقش بسزایی برای کارکرد درست پمپ تزریق دارند. برخی از ابزارهای دوزینگ پمپ عبارتند از:

 • لوله پلی اتیلن
 • شیر کنترلی
 • منبع تغذیه
 • سیستم های کنترلی
 • تجهیزات ایمنی
 • شیر پس فشار – Back Pressure Valve (BPV)
 • شیر اطمینان – PSV
 • شیر مکش – Foot Valve
 • شیر نقطه تزریق – Injection Valve
 • آکومولاتور – Accumulator
 • سطح سنج دوزینگ پمپ
 • سنسور پارامترهای آب
 • سنسور پارگی دیافراگم
 • محفظه کالیبراسیون
 • تابلو برق
 • اینورتر – Inverter
 • بال ولو – Ball Valve

 

 

انواع تجهیزات و قطعات یدکی دوزینگ پمپ

 

انواع تجهیزات و قطعات یدکی دوزینگ پمپ

انواع تجهیزات و لوازم یدکی دوزینگ پمپ به منظور دقت و کنترل بالا در سیستم های دوزینگ مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از تجهیزات برای جلوگیری از خطرات و هشدارهای لازم تعبیه شده اند. علاوه بر این، نحوه نصب و تنظیم دوزینگ پمپ ها در کارکرد بهینه این قطعات نقش موثری دارد.

لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن برای انتقال دقیق و دائمی مایعات به دستگاه دوزینگ پمپ مورد استفاده قرار می گیرد که این لوله ها می تواند در قطرهای متنوع و در طول های مختلف وجود داشته باشد.

شیرهای کنترلی

شیرهای کنترلی بیشتر به منظور کنترل جریان مایعات مورد استفاده قرار می گیرند و دارای دو نوع مختلف دستی و خودکار هستند.

منبع تغذیه

منبع تغذیه که برق اصلی سیستم دوزینگ پمپ را تامین می کند و می تواند با ولتاژ خاص قابل تغییر باشد این منبع می تواند با ورودی جریان برق AC یا DC باشد.

سیستم‌ های کنترلی

این کنترلرها بیشتر برای کنترل دقیق جریان و تنظیمات دقیق دبی مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم کنترلی شامل تجهیزات مانند حسگرها ، صفحه نمایش، سیستم های خروجی می باشد.

تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی که شامل دریچه های فشار قوی ، سوئیچ های آتش نشانی و ترموستات ها برای حفظ ایمنی و جلوگیری از حوادث است می باشد. این تجهیزات اطمینان می دهند که از خطرات ناشی از مشکلات دوزینگ پمپ جلوگیری می کنند.

شیر پس فشار – Back Pressure Valve (BPV)

شیرهای پس فشار یا فشارشکن (Back Pressure Valve (BPV)) شیرآلاتی هستند که باعث یکنواخت کردن فشار در زمان پمپاژ مواد شیمیایی می شوند. شیرهای پس فشار یا فشارشکن باعث می شوند قطعه پالسیشن دمپر عملکرد بهتری داشته باشد و از خراب شدن زود هنگام دوزینگ پمپ جلوگیری شود. در صورت نبود این قطعه احتمال برگشت مواد به خط لوله و یا مخزن وجود دارد.

شیر اطمینان – PSV

یکی از تجهیزات و قطعات یدکی دوزینگ پمپ که اهمیت زیادی دارد شیر اطمینان است. این شیرها برای حفظ ایمنی در پمپ های تزریق مورد استفاده قرار می گیرند. وظیفه شیر اطمینان این است که از افزایش ناگهانی و یک دفعه ای فشار در دوزینگ پمپ جلوگیری می کند. این امر می تواند خطرات ناشی از فشار بالا را کنترل کند به همین دلیل به این شیر، شیر فشار امن یا Pressure relief Valve نیز گفته می شود.

شیر مکش – Foot Valve

شیر مکش که اغلب همراه با صافی است و اجاز عبور ذرات درشت را از سیال به داخل پمپ را نمی دهد. علاوه بر این شیر مکش باعث می شود جریان حرکت سیال از یک طرف اتفاق بیفتد و از برگشت مواد شیمیایی به داخل مخزن پمپ جلوگیری شود. علاوه بر این، اگر پمپ خاموش شود شیر مخزن یا شیر مکش اجازه نمی دهد سیال پمپاژ شده به حرکت خود ادامه دهد.

شیر نقطه تزریق – Injection Valve

شیر تزریق برای دوزینگ پمپ  های سلونوئیدی به منظور افزایش دقت مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد شیر نقطه تزریق – Injection Valve مشابه شیرهای مخزن می باشد به گونه ای که فشار لازم در پمپ ایجاد می شود و از هر گونه جریان بازگشتی به پمپ جلوگیری می شود. به بیان ساده تر، شیرهای تزریق از هر گونه جریان بازگشتی به دلایل مختلف جلوگیری می کنند و باعث حفظ ایمنی دستگاه می شوند.

آکومولاتور – Accumulator

آکومولاتورها Accumulator یا پالسیشن دمپنر – Pulsation Dampener یکی دیگر از تجهیزات و قطعات یدکی دوزینگ پمپ است که به عنوان یکنواخت کننده جریان در پمپ های تزریق مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب پمپ های دوزینگ دارای نوسانات مختلف هستند این در حالی است که باید سیال به صورت یکنواخت به مواد دیگر اضافه شوند به همین دلیل لازم است از پالسیشن دمپنر استفاده شود تا در زمان افت فشار در خط لوله فشار اضافی تامین شود. این قطعه در دو نوع دیافراگمی و Bladder در بازار موجود است.

سطح سنج دوزینگ پمپ

یکی دیگر از تجهیزات و قطعات یدکی دوزینگ پمپ سطح سنج است. این قطعه برای اندازه گیری سطح مواد در مخزن کاربرد دارد. این قطعه می تواند به دو روش کلی مستقیم و غیر مستقیم این کار را انجام دهد. سطح سنج با اندازه گیری دقیق مواد سیال در خط لوله، محفظه‌ها و مخازن می تواند کاهش سطح مایع را هشدار دهد. این موضوع در بهبود عملکرد پمپ تاثیر بسزایی دارد.

سنسور پارامترهای آب

سنسورهای پارامتر آب نوعی تجهیزات جانبی دوزینگ پمپ ها هستند که بیشتر برای دوزینگ پمپ های کلر کاربرد دارند. این قطعات می توانند با داشتن سنسورهای مختلف از جمله پتانسیومتری، هدایت سنجی و آمپرومتری برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار بگیرند. سنسورهای پتانسیومتری معمولاً از الکترودهای شیشه‌ای ساخته می‌شوند و خروجی آن‌ها از نوع mV می‌باشد و با کمک‌گرفتن از کابل‌های شیاردار می‌توان این سنسورها را در فواصل ده متری نیز مورد استفاده قرار داد. همچنین، سنسورهای آمپرومتری که دارای خروجی میلی‌آمپر هستند دارای مقادیری از محلول الکترولیت می باشند. این سنسورها قادرند در فواصل زیاد در حدود ۱۰۰ متر کار کنند. برخی از سنسورهای پرکاربرد ازن، اکسیژن متر و کلر سنج از این دسته هستند. همچنین، سنسورهای هدایت سنج به منظور هدایت مقادیر بالای الکتریسیته و همچنین محاسبه میزان هدایت الکتریکی لجن فعال استفاده می شوند.توجه داشته باشید دوزینگ پمپ های کلر با توجه به تجهیزات کامل تر و سنسورهای پیشرفته تر قیمت بالاتری در بازار پیدا می کنند. توجه داشته باشید قیمت دوزینگ پمپ کلر مجهز به سنسورهای ازن، اکسیژن متر و کلر سنج نسبت به دوزینگ پمپ های معمولی بیشتر است.

سنسور پارگی دیافراگم

در دوزینگ پمپ های دیافراگمی مهم ترین قطعه دیافراگم است که معمولاً علت خرابی بسیاری از پمپ های دیافراگمی همین قطعه می باشد. سنسور پارگی دیافراگم در دوزینگ پمپ های دیافراگمی به منظور تشخیص دقیق وضعیت این قطعه تعبیه شده اند. با توجه به اینکه قطعه دیافراگم مستقیماً با ماده سیال در ارتباط است پارگی آن می تواند مشکلات جدی برای دوزینگ پمپ ایجاد کند. از این رو، وجود سنسور می تواند هشدارهای لازم را بدهد و از آسیب های بعدی جلوگیری کند.

محفظه کالیبراسیون

محفظه کالیبراسیون یک مخزن اندازه گیری است که با استفاده از آن می توان دقت مناسبی در سیستم ایجاد کرد. این محفظه به علت درجه بندی می تواند عملکرد پمپ را نشان دهد. همچنین با استفاده از محفظه کالیبراسیون می توان تخلیه مواد را به آسانی انجام داد و از وقفه افتادن در فرایند تزریق مواد سیال به درون محفظه‌های اصلی جلوگیری می‌کند. این قطعه که گاهی می‌تواند نقش پالسیشن دمپنر را در خط مکش داشته باشد و در بازار به نام های مختلف از جمله ظرف مدرج و پات اندازه‌گیری نیز شناخته شده است.

تابلو برق

تابلو برق دوزینگ پمپ ها قطعات مهمی هستند که میزان ولتاژ ورودی به پمپ را مشخص می کنند. بر روی این قطعه تجهیزات انتقال دهنده انرژی و ولتاژ نصب شده و میزان ولتاژ ورودی به پمپ با استفاده از کلید های خاص قابل تنظیم است.

اینورتر – Inverter

اینورتر در اغلب تجهیزات برقی به عنوان یک قطعه برای کاهش مصرف برق مورد استفاده قرار می گیرد. در دوزینگ پمپ ها این قطعه با کنترل سرعت چرخش موتور به‌ صورت اتوماتیک می تواند مصرف انرژی را بهینه کند. قطعه اینورتر می تواند در زمان هایی که دستگاه سرعت کمتری دارد مصرف برق را تا اندازه زیادی کاهش دهد.

بال ولو – Ball Valve

بال ولو – Ball Valve یا شیرهای توپی یکی دیگر از تجهیزات دوزینگ پمپ ها هستند که دارای انواع مختلفی هستند و کاربردهای مختلف در صنایع دارد. این شیرها از نظر ساختار بدنه، طراحی، جنس به دسته تقسیم می شوند که عبارتند از : یک‌تکه، دوتکه و سه‌تکه می باشد.

شیرهای یک تکه را برای مصارف با اهمیت پایین تر استفاده می کنند زیرا این شیرها قابل تعمیر نیست. از این رو، قیمت این شیرها نسبت به نمونه های دیگر ارزان تر است. شیرهای دوتکه قابلیت باز شدن برای تعمیر را دارند اما نکته مهم در مورد این شیرها آن است که باید حتماً از خط لوله کاملاً جدا شوند. شیرهای توپی سه‌ تکه نسبت به دو نوع دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است اما مزیت آن در مقایسه با شیر توپی دو تکه و یک‌ تکه این است که برای سرویس شدن احتیاجی نیست که تمامی قسمت‌های آن به طور کامل از خط لوله خارج شود.

از نظر طراحی شیرهای توپی دارای انواع شیر انسداد و تخلیه، شناور، دابل بلاک اند بلید و ترونیون می‌باشند. شیرهای فلوتینگ یا شناور ساختاری شناور دارند به این معنا که قابلیت جابه‌جایی دارند و کامل فیکس و ثابت نشده‌اند. قیمت شیرهای توپی ترونیون نسبتاً بالاست اما کیفیت و کارایی بالایی نیز دارد. این شیرها به نیروی گشتاور کمی احتیاج دارند و دارای قطر زیاد و فشار بالا هستند.

 

هزینه قطعات یدکی دوزینگ پمپ

هزینه قطعات یدکی دوزینگ پمپ ها بر اساس جنس، نوع برند که می تواند خارجی یا ایرانی باشد، نوع ساختار، عملکرد می تواند متغیر باشد. علاوه بر این، خرید از فروشندگان معتبر و دست اول اهمیت زیادی دارد. زیرا بسیاری از قطعات موجود در بازار تقلبی و بی کیفیت ارائه می شوند اما هزینه دریافتی به همان میزان است. از این رو، خرید از نمایندگان معتبر و یا وارد کنندگان معتبر می تواند علاوه بر کاهش هزینه لوازم و قطعات یدکی دوزینگ پمپ، اصل بودن قطعات را نیز تصمین کند. مجموعه آقای پمپ به عنوان وارد کننده انواع دوزینگ پمپ های خارجی و نمایندگی برخی از دوزینگ پمپ های مطرح ایتالیایی از جمله نمایندگی دوزینگ پمپ اتاترون ، اینجکتا ، جسکو و … توانسته خدمات تامین تجهیزات و قطعات یدکی دوزینگ پمپ ها را نیز به مشتریان ارائه دهد. برای اطلاع از قیمت قطعات و لوازم یدکی دوزینگ پمپ ها می توانید با  کارشناسان ما در ارتباط باشید.