مقالات

رزین رنگبری شربت قند و شکر

رزین رنگبری شربت قند و شکر

رزین رنگبری شربت قند و شکر چیست؟ کاربردهای رزین رنگبر چیست؟ احیای رزین رنگبری چگونه است؟ شاید تاکنون برای شماهم سوالاتی از این قبیل پیش آمده باشد. سوالاتی پر تکرار درباره رزین رنگبری ! ما در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی به این سوالات پاسخ دهیم و هر آنچه که لازم است درباره رزین رنگبر قند و شکر در صنایع تولیدی را برای شما توضیح دهیم.

رزین رنگبری شربت قند چیست؟

برای تهیه و تولید شکر بعد از حذف ناخالصی ها و به منظور تبخیر مایع برای کاهش آب آن شکر خام زرد به قهوه ای بدست می آید. این ماده قبل از اینکه به مرحله کریستالیزاسیون برود لازم است رنگ زدایی بیشتری شود و ناخالصی های آلی آن حذف شوند. رزین رنگبری شربت قند و شکر که نوعی رزین تبادل یونی (IER) از نوع آنیونی قوی (SBA) به صورت ماکرو متخلخل به شکل کروی هستند یک انتخاب عالی برای حذف رنگ در فرآیند رنگ زدایی و خالص سازی بیشتر شربت قند و شکر می باشند. این ماده با جذب و تبادل یون‌های مولکول‌های رنگدانه در محلول آبی کار می‌کند. سطح رزین تبادل یونی دارای یون‌های باردار زیادی است که قابلیت مبادله با یون‌هایی که دارای بار مخالف هستند را در محلول آبی دارد؛ بنابراین با این فرآیند مواد رنگی را از محلول حذف می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت که رزین رنگبر در این فرآیند اثر رنگدانه‌ها، ناخالصی‌ها و طعم بد را به صورت موثری از بین می‌برد و کیفیت و طعم شکر را بهبود می‌بخشد. به طور عمده دو نوع رزین رنگبری شربت قند و شکر در صنعت قند وجود دارد که استایرن و اکریلیک می باشند. رزین هایی از نوع اکریلیک می توانند به طور موثر سطوح بالای رنگ را از شربت قند حذف کنند. رزین هایی از نوع استایرن بی رنگ کننده هایی بهتر با ظرفیت های انتخابی بالا برای رنگبری قند نیشکر هستند. این رزین ها نسبت به رزین های اکریلیک رنگ بسیار کمتری تولید می کنند.

 

روش های استفاده از رزین رنگبری شربت قند و شکر

به طور کلی، دو روش برای استفاده از رزین رنگبری شربت قند و شکر وجود دارد که عبارتند از:

 • جذب استاتیک: روش جذب استاتیک شامل افزودن رزین رنگبر به طور مستقیم به محلول قند است تا به طور کاملا طبیعی ناخالصی‌هایی مانند رنگدانه‌ها را جذب کند و موجب رنگ زدایی شود.
 • جذب دینامیک: روش جذب دینامیک شامل عبور محلول قند از یک ستون مجهز به رزین رنگبر است که به منظور حذف تدریجی ناخالصی‌ها مانند رنگدانه‎ها از طریق جریان آب است.

مزایای رزین رنگبر قند و شکر

مزایای رزین رنگبر قند و شکر

رزین شربت قند با توجه با ساختاری که دارد در جذب رنگ از قابلیت بالایی برخوردار است. به علاوه دارای مزایای دیگری نیز است. برخی از مهم‌ترین این مزایا عبارتند از:

 • توانایی حذف 85 تا 90 درصد رنگ از شربت غلیظ‌ شده
 • دارای ظرفیت بسیار بالا در جذب ترکیبات رنگی یونی و غیر یونی
 • برخورداری از قابلیت احیا و بازسازی
 • دارای عمر مفید و…

 

احیای رزین رنگبری

رزین رنگبر قند و شکر مانند دیگر رزین‌های تبادل یونی پس از استفاده طولانی مدت نیاز به احیا دارد. این رزین به دلیل جذب بالای آنیون‎های نامطلوب، اشباع می‌شود و با احیای دوباره آن، به صورت مجدد قابلیت رنگ زدایی از شربت قند را به دست می‌آورد. احیای رزین رنگبر شربت قند به وسیله ۱۰% NaCl انجام می‌شود. به علاوه، به منظور افزایش کارایی و حذف بهتر رنگ‌ها و به جهت جلوگیری از اسیدی شدن شربت قند از محلول ۱% NaOH در این فرآیند اسفاده می‌شود.

 

مراحل تصفیه شکر با استفاده از رزین رنگبری شربت قند و شکر

شکر دانه بندی شده و سفیدی که به دست ما می‌‌رسد در طی فرآیند چند مرحله‌ای از نیشکر و یا چغندر قند تولید می‌شوند. این مراحل عبارتند از:

 • استخراج و ذوب ساکارز از ساقه نیشکر یا چغندر قند
 • ترکیب ساکارز با رزین رنگبر شربت قند و انجام عملیات رنگ‌زدایی
 • تغلیظ و کریستالیزاسیون.

 

کاربرد رزین رنگبر قند و شکر

رزین رنگبری معمولا برای تخمیر، ملاس و محصولاتی مانند روغن کلزا مورد استفاده قرار می‎گیرد. رزین های رنگبری دارای 4 گروه کارامل، ملانوئید، محصولات تخریب قند و کمپلکس‌‌های فنلی آهن طبقه‌ بندی می‌شوند. مولکول‌های این رزین بزرگ هستند که دارای بار منفی ضعیفی هستند. به طور معمول، در این موارد از رزین‌های حذف کننده رنگ یا انواع آمبرلیت استفاده می‌شود، زیرا این رزین‌های تبادل یونی دارای ساختار منفذی خاص (شبکه بزرگ) یا ماتریس ژل هستند و به دلیل عملکرد آمین‌های چهارم یا سوم دارای بار مثبت هستند.

بررسی رزین های برند پرولایت برای رنگبری قند و شکر

برند Purolite یک سری از محصولات را برای کاربردهای تصفیه شکر نیشکر، تصفیه شکر چغندر قند ارائه کرده است. برخی از مزایای رزین برند پرولایت عبارتند از:

 • ارائه رزین مناسب برای کاربردهای مختلف
 • رعایت استانداردها و قوانین برای بازدهی بالاتر رزین تبادل یونی
 • تنوع زیاد بر حسب نیاز کاربران

 

لیست قیمت رزین های رنگبری قند و شکر 

نام رزین رنگبری قند و شکر توضیحات قیمت فروش (ریال)
 رزین A420S ژل پلی استایرن، رزین آنیون پایه قوی نوع یک، فرم کلرید، درجه قند (رنگ زدایی – محلول قند) تماس بگیرید
رزین A502PS پلی استایرن ماکرو متخلخل، رزین آنیونی پایه قوی نوع یک، فرم کلرید، درجه قند (رنگ زدایی – محلول قند) تماس بگیرید
رزین A503S پلی استایرن ماکرو متخلخل، رزین آنیونی پایه قوی نوع یک، فرم کلرید، درجه قند (رنگ زدایی – محلول قند) تماس بگیرید
رزین A860S ماکرو متخلخل پلی اکریلیک، فرم کلرید، درجه قند (رنگ زدایی – محلول قند) تماس بگیرید
رزین MN102 ماکرو متخلخل پلی استایرنی بیش از حد متقابل، رزین جاذب، عملکرد پایه ضعیف، فرم پایه آزاد (رنگ زدایی – محلول قند) تماس بگیرید
رزین SSTA64 ژل پلی استایرن، رزین آنیون پایه قوی نوع I، فرم کلرید (رنگ زدایی – محلول قند) تماس بگیرید
رزین PCR642K ژل پلی استایرن، رزین کاتیونی اسید قوی، فرم پتاسیم، درجه کروماتوگرافی (شکرزدایی – ملاس چغندر) تماس بگیرید
رزین C124SH ژل پلی استایرن، رزین کاتیونی اسید قوی، فرم هیدروژن ( وارونگی قند ) تماس بگیرید

 

 

 

فروشگاه آقای پمپ یکی از معتبرترین وارد کنندگان انواع رزین رنگبر، رزین سختی گیر و رزین تصفیه آب در ایران به‌شمار می‌آید. شما می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان ما، علاوه بهره‌مندی از مشاوره رایگان، خریدی مطمئن را تجربه کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید