مقالات

کربن فعال خوراکی در صنایع غذا و نوشیدنی

قیمت کربن فعال خوراکی و کاربردهای آن

کربن فعال خوراکی در صنایع غذا و نوشیدنی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری کربن فعال برای حذف یا تصفیه رنگ، افزودنی غذایی مانند شیرین کننده‌ها، قندها و شربت‌های ذرت، غذا و اسیدهای آمینه و گلیسیرین نیاز به رنگ‌زدایی، خالص‌سازی یا حذف محصولات جانبی ناخواسته در مراحل ساخت نهایی دارند. حذف این ترکیبات و رنگ‌زدایی مواد خام با استفاده از کربن فعال خوراکی انجام می‌شود که بسیار مؤثر و قابل اعتماد است تا خلوص مورد نیاز و استانداردهای رنگی را برآورده کند. یکی از کاربردهای بسیار رایج کربن فعال، تصفیه شیرین کننده های مختلف است . این شامل ساکارز (از نیشکر و چغندر)، گلوکز و شربت فروکتوز از نشاسته یا اینولین است که برای تولید غذا، شیرینی و نوشابه مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید آب مورد استفاده در صنایع غذایی و نوشیدنی ممکن است نیاز به کلر زدایی، حذف مواد آلی یا طعم های باقیمانده داشته باشد. کربن فعال Chemviron در تصفیه آب مورد استفاده در این صنعت بسیار موثر است. از طرفی قیمت کربن فعال خوراکی بر اساس نوع ساختار و مورد استفاده در بازار بسیار متفاوت است. ما در این مقاله کربن های فعال نوریت و جاکوبی را در صنایع مختلف مورد بررسی قرار داده ایم که در ادامه شرح داده شده است.

کاربردهای کربن فعال خوراکی در صنایع غذا و نوشیدنی

 • حذف کافئین از چای و قهوه
 • تصفیه CO2
 • استفاده از کربن فعال خوراکی در آبمیوه
 • استفاده از کربن فعال برای آب تصفیه شده خالص
 • کاربرد کربن فعال برای شیرین کننده های مبتنی بر نشاسته
 • برای ایجاد رنگ های خوراکی سیاه
 • به منظور تصفیه شکر و قند
 • برای حذف بو و رنگ از روغن های خوراکی
 • کربن فعال برای تصفیه گلیسرین
 • کربن فعال به منظور تصفیه اسید سیتریک
 • کاربرد در اسید لاکتیک، ژلاتین، مونو سدیم گلوتامات (MSG
 •  حذف آلاینده ها در شراب و سرکه
 • کاربرد کربن فعال برای بسته بندی مواد غذایی

 

قیمت کربن فعال خوراکی :

با توجه به اینکه کربن فعال خوراکی برای چه منظور و در کدام صنعت مورد استفاده قرار می گیرد قیمت کربن فعال خوراکی می تواند متفاوت باشد. علاوه بر این، بر اساس ویژگی ها، برندهای مختلف نوریت، جاکوبی و … این مساله می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد. برای اطلاع دقیق از لیست قیمت کربن فعال خوراکی برندهای معتبری همچون نوریت و جاکوبی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

توجه داشته باشید اگر شما علاقمند هستید تمام کربن های فعال را از برندهای مختلف ببینید و یا به دنبال لیست قیمت کربن اکتیو در فروشگاه آقای پمپ هستید. فروشگاه آقای پمپ به عنوان وارد کننده انواع کربن فعال توانسته بهترین قیمت کربن اکتیو را با ضمانت و مشاوره رایگان برای مشتریان فراهم کند.

 

 

کربن فعال خوراکی برای حذف کافئین از قهوه

 

کاربرد کربن فعال خوراکی برای حذف کافئین

قهوه های بدون کافئین ارگانیک با استخراج کافئین از دانه های قهوه سبز بدون استفاده از حلال های آلی تولید می شوند. در واقع کربن نوریت NORIT ROX 0.8 به همین منظور استفاده می شود. این  کربن فعال ظرفیت و گزینش پذیری بالایی برای جذب کافئین فراهم می کند. با داشتن ساختار منافذ باز به فرآیندهای جذب و دفع سریع کمک می کند.می توان آن را به خوبی “درجا” بازسازی کرد و برای چرخه های زیادی استفاده کرد. به بیان ساده تر می توان آن را مجدداً توسط NORIT به صورت حرارتی فعال کرد و دوباره مورد استفاده قرار داد.از مواد خام تجدید پذیر ساخته شده است. ایمنی مواد غذایی  NORIT ROX 0.8 با درجه خلوص بالا تحت گواهی HACCP تولید شده است.

کاربرد کربن فعال برای تصفیه CO2

CO2 حاصل از فرآیندهای دم کردن آبجو خالص شده و برای تولید نوشابه و همچنین در ذخیره سازی و بطری کردن خود آبجو استفاده می شود. تصفیه می تواند در کارخانه آبجوسازی (بازیابی CO2) و/یا در یک کارخانه نوشابه های گازدار (پرداخت CO2) انجام شود. هدف تصفیه ، حذف ترکیبات طعم و بو، مانند H2S، DMS، مرکاپتان ها و سایر مواد آلی است. سولفید هیدروژن (H2S) اغلب بحرانی ترین ناخالصی است که باید حذف شود. برای تصفیه CO2 در کارخانه آبجوسازی، کربن‌های فعال اکسترود شده NORIT RB و طیف گسترده ای از محصولات کربن فعال جاکوبی سری ColorSorb که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، دو محصول ناخواسته یا بد بو طراحی شده اند. آنها دارای ویژگی های جذب بهینه برای ناخالصی های هدف را دار می باشند، همچنین در غلظت های بسیار پایین، قابلیت بازسازی خوب (بازسازی با CO2 داغ یا بخار) که منجر به ظرفیت کار موثر بالا می شود. علاوه بر این، دارای استحکام و سختی بالا، برای مقاومت در برابر استرس مکانیکی چرخه بارگذاری و بازسازی هستند. برای پرداخت CO2 (بدون بازسازی)، گریدهای NORIT RB نیز به دلیل ویژگی‌های جذب مطلوب برای ناخالصی‌های ذکر شده، مناسب‌ترین هستند.برای سطوح فوق العاده بالای H2S یا سایر ترکیبات گوگردی، NORIT می تواند کربن های اشباع شده ویژه را تامین کند.کربن فعال نوریت از مواد خام تجدید پذیر برای گریدهای NORIT RB استفاده شده است و دارای تایید HACCP هستند.

 

کاربرد کربن فعال خوارکی در آبمیوه

 

کاربرد کربن فعال خوارکی در آبمیوه

کربن فعال اغلب در تولید آب میوه غلیظ استفاده می شود. کربن فعال خوارکی در از بین بردن پاتولین که یک ترکیب آلی بسیار تنظیم شده است که اغلب در سیب و سایر میوه ها یافت می شود. همچنین می توان از آن برای اصلاح رنگ و حذف بو استفاده کرد. این ماده برای رنگ زدایی رنگ های روشن و تیره، بو زدایی/ حذف پاتولین، حذف محصولات جانبی ناخواسته مانند HMF (هیدروکسی متیل فورفورال)، تنظیم رنگ برای کنسانتره آب سیب/انگور می توانیم پاتولین را حذف کنیم و در نهایت حتی آفت کش ها را هم کنترل کنیم. کربن فعال جاکوبی سری ColorSorb یف گسترده ای از محصولات کربن فعال که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، محصولات جانبی ناخواسته یا بوی بد طراحی شده اند. توجه داشته باشید برای رفع مشکلات در تولید آب میوه، سری Colorsorb HP و سری CP را به صورت پودر کربن فعال عرضه می شود.کربن فعال پودری نوریت BENTONORIT CA 1  با داشتن ظرفیت رنگ زدایی بالا و کربن فعال از مواد اولیه تجدید پذیر یکی از مواردی است که می تواند برای صنایع آبمیوه و نوشیدنی از آن استفاده کرد.

 

کاربرد کربن فعال خوارکی در آب تصفیه شده خالص

 

کاربرد زغال فعال خوراکی در آب تصفیه شده خالص

AquaSorb محصول تخصصی کربن فعال که برای طیف وسیعی از وظایف تصفیه آب طراحی شده است. محصولات این محدوده با استانداردهای بین المللی از جمله NSF، EN و AWWA مطابقت دارند. علاوه بر این، آنها همچنین الزامات کدکس مواد شیمیایی غذایی را برآورده می کنند. این امر استاندارد بالایی از عملکرد را در کاربردهای آب آشامیدنی، فرآیندی و فاضلاب تضمین می کند. علاوه بر این کربن های فعال NORIT برای حذف ناخالصی های آب خوراک، مواد هیومیک، ترکیبات طعم و بو (ژئوسمین، MIB)، آفت کش ها و سایر ریزآلاینده ها، مواد ضدعفونی کننده: کلر، کلرامین، ازن و … ،محصولات جانبی ضد عفونی، به ویژه تری هالومتان ها بسیار موثر هستند. ساختارهای  منافذ کربن اکتیو نوریت به گونه ای است که برای مقابله با همه چالش‌ها طراحی شده‌اند. کربن های فعال نوریت دارای سختی بالا برای مقابله با اثرات تضعیف مکانیکی ضد عفونی کننده ها (اکسیدان ها) و ضدعفونی کننده های بخار، درجه خلوص بالا برای رسیدن به نیازهای ناخالصی معدنی، یک درجه تثبیت شده PH نوآورانه برای راه اندازی فیلتر کربن با حداقل مصرف آب، نمرات با چگالی های مختلف و توزیع اندازه ذرات متناسب با سیستم های فیلتر و بک واش موجود و استانداردها و گواهینامه های متعدد از ویژگی های کربن اکتیو نوریت است. کربن فعال نوریت NORIT GAC 1240 PLUS و کربن فعال نوریت NORIT GAC 1240 PLUS NR، کربن فعال NORIT GAC 1240W/830W برای همین منظور تولید شده اند.

کاربرد زغال فعال خوراکی برای شیرین کننده های مبتنی بر نشاسته

HFCS، فروکتوز، گلوکز/دکستروز و سایر کربوهیدرات‌ها و مشتقات توسط شرکت‌های پیشرو در صنعت در مراحل مختلف تولید خالص می‌شوند – با استفاده از گریدهای کربن فعال NORIT با عملکرد بالا و کربن فعال جاکوبی سری Colorsorb HP، سری G و سری H600/H100 را به صورت پودر، دانه بندی و BAK برای صنعت شیرین کننده می توان استفاده کرد. این کربن فعال به صورت موثر طعم های بد (مانند 2-AAP)، ناخالصی های رنگی، پیش سازهای رنگی (HMF)، سایر ناخالصی های کمیاب را حذف می کنند.

کاربرد کربن اکتیو خوراکی برای رنگ های خوراکی سیاه

کربن فعال خوراکی یک رنگ سیاه درجه غذایی است که به عنوان E 153 در مقررات کمیسیون اتحادیه اروپا 231/2012 مشخص شده است. از آن برای دادن رنگ سیاه تیره به غذاهایی مانند شیرین بیان، نان، بستنی و حتی تخم‌مرغ، ماهی استفاده می‌شود. محصولات NORIT که برای این منظور ساخته شده اند عبارتند از: NORIT A ULTRA E 153 با قدرت رنگ دهی بسیار بالا، NORIT SX SUPER E 153 و NORIT A SPECIAL E 153 که همگی کربن فعال گیاهی با استانداردهای E 153 هستند. علاوه بر این به منظور ایمنی غذا برای تولید کربن فعال گیاهی نوریت دارای گواهینامه FSSC 22000 می باشد. از طرفی کربن فعال خوراکی جاکوبی سری ColorSorb E153-Pharma و کربن فعال جاکوبی  ColorSorb SP-E153 دقیقاً به همین منظور تهیه شده اند و آنها هم از استانداردهای E153 پیروی می کنند.

کاربرد زغال فعال خوراکی برای تصفیه شکر و قند

کربن فعال NORIT به طور گسترده ای قادر به حذف مواردی همچون رنگدانه های طبیعی (پلی فنل ها)، ناخالصی های تشکیل شده در طی فرآوری: ملانوئیدین ها، کارامل ها و …، ناخالصی هایی که عمدتاً از نیشکر منشأ می گیرند: رنگدانه های طبیعی اسیدهای آمینه، پلی ساکاریدها و بوهای مختلف می باشد. کربن فعال گرانولی با ظرفیت رنگ‌زدایی بالا، ظرفیت بافر بالا (درجه‌های منیزیت)، استحکام مکانیکی بالا برای فعال‌سازی مجدد.کربن‌های فعال پودری: بسته به چالش‌های رنگ و بوی اصلی، به صورت شیمیایی یا بخار فعال می‌شوند. درجه های pH خنثی برای جلوگیری از هیدرولیز (“وارون”) و تشکیل ملانوئیدین. نرخ فیلتراسیون بالا برای شربت های ویسکوز مورد استفاده قرار می گیرند. کربن فعال گرانولی نوریت سری NORIT MAG 40I/30I (تصفیه نیشکر)، کربن فعال پودری نوریت NORIT PN 2 ( مناسب برای قندهای تخصصی) ، کربن فعال یودری NORIT CN 1 (مناسب برای درجه دکلره کننده) و کربن های فعال گرانولی NORIT GAC 1240 PLUS و NORIT GAC 830 PLUS ( مناسب برای شکر مایع) برای همین منظور تولید شده اند. همچنین کربن‌های فعال جاکوبی محصولات جانبی و رنگ‌های ناخواسته را از شیرین‌کننده‌های مختلف حذف می کنند مانند: نیشکر، گلوکز، شربت های فروکتوز برای این منظور کربن های اکتیو  Colorsorb HP، سری G و سری H600/H100 را به صورت پودری و گرانولی موثر هستند.

 

قیمت کربن فعال برای تصفیه روغن

 

کاربرد کربن اکتیو خوراکی برای تصفیه روغن

حذف هیدروکربن‌های معطر چند حلقه‌ای (PAH) از روغن‌ها و چربی‌های خوراکی توسط کارخانجات مرتبط یک ضرورت است که به وسیله کربن فعال خوراکی محقق می شود. کربن اکتیو نوریت با گریدهای ویژه NORIT ‘PAH’ را با مشخصات منحصر به فرد برای ظرفیت حذف PAH هستند که می توانند با کمترین دوز این کار را انجام دهند. زغال فعال خوراکی به طور گسترده ای برای تصفیه روغن نارگیل، نخل، هسته خرما، تفاله زیتون، آفتابگردان و سایر روغن های گیاهی استفاده می شود. حذف PCB و دیوکسین از روغن ماهی چالشی مشابه حذف PAH از روغن های خوراکی است که کربن اکتیو نوریت سری NORIT ‘PAH’ به راحتی این کار را انجامم یدهد. علاوه بر این، کربن اکتیو NORIT SA4 PAH-HF به طور خاص برای یک فیلتراسیون عالی تحت فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ایمنی مواد غذایی  NORIT ‘PAH’ با داشتن گواهینامه کامل FSSC 22000 تضمین می شود.

همچنین اصلاح رنگ، حذف آلاینده‌های سمی (PAH – هیدروکربن‌های معطر چند حلقه‌ای، دیوکسین‌ها و PCB – پلی‌کلره بی‌فنی) روغن های خوراکی را می توان با زغال فعال پودری جاکوبی سری Color XFP تامین کرد.کربن فعال به طور گسترده ای در تصفیه روغن های خوراکی از انواع مواد خام از جمله منابع نخل، زیتون، نارگیل و کلزا استفاده می شود. این می تواند به طور موثر رنگ ها را تغییر دهد و سمومی را که به طور طبیعی وجود دارند یا به عنوان بخشی از فرآیند استخراج یا تصفیه وجود دارند، حذف می کند. یکی از نگرانی‌های خاص گروهی از آلاینده‌ها به نام هیدروکربن‌های معطر چند حلقه‌ای (یا PAH)، با توجه به ترکیب بنزو پیرن است.

کاربرد زغال فعال خوراکی برای تصفیه گلیسرین

کربن فعال نیازهای متعددی را برای تصفیه گلیسیرین از جمله تثبیت و کنترل محصول نهایی و حذف رنگ‌ها و محصولات جانبی ناخواسته برآورده می‌کند. برای کاربردهای مرتبط با گلیسیرین، کربن های اکتیو جاکوبی از سری ColorSorb ، از جمله H600، سری C و سری G به شکل پودری و گرانولی موثر هستند.

کاربرد زغال فعال برای تصفیه اسید سیتریک

تصفیه اسید سیتریک و حذف ترکیبات رنگی ناخواسته یکی دیگر از مواردی است که می تواند توسط کربن فعال تامین شود. استفاده از کربن فعال می تواند به تولیدکنندگان اسید سیتریک کمک کند تا استانداردهای کیفیت بالای مواد غذایی و مقررات صنعتی خود را رعایت کنند. اسید سیتریک عمدتاً از طریق فرآیندهای تخمیر ملاس از چغندر یا نیشکر به عنوان ماده خام تولید می شود و از Aspergillus niger به عنوان قالب ترجیحی استفاده می شود. پس از تخمیر، اسید سیتریک با رسوب با استفاده از آهک یا کربنات کلسیم و فیلتراسیون از آن جدا می شود. سیترات کلسیم شسته شده و سپس با اسید سوفلوریک (sufluric acid) حل می شود تا اسید سیتریک خام تشکیل شود، در حالی که کلسیم به صورت CaSO4 (گچ) رسوب می کند و فیلتر می شود. در نهایت، اسید سیتریک خام برای مطابقت با استانداردهای کیفیت مواد غذایی، رنگ‌آمیزی و غیر معدنی می‌شود. کربن اکتیو جاکوبی از سری Colorsorb H100 به دو شکل پودری و دانه‌ای برای این منظور ساخته شده است.

کاربرد کربن اکتیو خوراکی اسید لاکتیک، ژلاتین، مونو سدیم گلوتامات (MSG)

کربن‌های فعال معمولاً در تولید ژلاتین غلیظ‌کننده و نگهدارنده‌های اسید لاکتیک و مونو سدیم گلوتامات (همچنین به طور گسترده به عنوان MSG شناخته می‌شوند) استفاده می‌شود. هر دو MSG و اسید لاکتیک مواد نگهدارنده ای هستند که از طریق فرآیند تخمیر تولید می شوند. این فرآیند می‌تواند کیسه‌ای از مولکول‌ها را پشت سر بگذارد که باید حذف شوند. کربن فعال یک محصول موثر برای مقابله با این مشکل است. کربن های Jacobi با کیفیت بالا به صورت دانه ای و پودری برای رنگ زدایی، بوزدایی و حذف مواد آلی  در این زمینه عرضه شده اند. کربن‌های فعال از سری ColorSorb جاکوبی از جمله:  ColorSorb  HP90، HP90N/HP120 و G9 به صورت پودر و ColorSorb™ H620/H630 به صورت کربن فعال گرانولی می تواند موثر باشد.

 

کربن فعال خوراکی برای تصفیه سرکه و شراب

 

کاربرد کربن اکتیو خوراکی برای حذف آلاینده ها در شراب و سرکه

محصولات کربن فعال در صنایع تولید شراب و سرکه برای تغییر رنگ، حذف بوهای ناخواسته و حذف آلاینده ها مورد استفاده قرار می گیرند. در تولید شراب و سرکه، محصولات کربن فعال برای حذف آلاینده‌های مختلف ناخواسته و کنترل رنگ، طعم و بو مورد نیاز هستند.نگرانی در مورد آلاینده ها، از جمله آفت کش ها، در حال افزایش است و کربن هایی که بتوانند این مورد را حذف کنند بسیار عالی هستند. کربن های پودری جاکوبی با ساختار میکرو متخلخل برای حذف هر دو آلاینده و ترکیباتی که بو و بوهای نامطبوع ایجاد می کنند، از جمله ایزوپروپیل متوکسی پیرازین استفاده می شود. کربن های پودری با ساختار درشت متخلخل برای حذف ترکیبات رنگی ناخواسته مانند تانن ها و آنتوسیانین ها مورد استفاده قرار می گیرند. کربن های فعال جاکوبی از جمله Colorsorb HP-series و CP-series با داشتن استاندارهای سختگیرانه بین المللی مناسب برای کارخانه های شراب سازی و سرکه هستند.

کاربرد زغال فعال خوراکی برای بسته بندی مواد غذایی

اخیراً انواع مختلفی از بسته بندی مواد غذایی ساخته شده است که می توانند ماندگاری را افزایش داده و کیفیت و ایمنی محصولات را نیز حفظ کنند. این مواد در انواع مختلفی مانند ساشه یا پد برای محافظت، حذف یا جلوگیری از تغییرات نامطلوب مواد غذایی در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس نگرانی های روزافزون در مورد پایداری محیط زیست، تلاش های زیادی برای توسعه یک بسته بندی مواد غذایی زیست تخریب پذیر طبیعی صورت گرفته است. کربن فعال به عنوان یک ماده چند منظوره یک انتخاب جایگزین جالب است. با توجه به اینکه کربن فعال تجدید پذیر است، غیر سمی بودن، هزینه کم، پتانسیل جذب بالا آن را برای این امر مورد توجه قرار داده است.

توانایی های آن همه کاره است و می تواند در اهداف کاربردی مختلف استفاده شود. بنابراین، توانایی آن به شدت به ساختار منافذ و شیمی سطح آن بستگی دارد. اگرچه به دلیل تأثیر آن بر مواد آبگریز شناخته شده است، تغییر اندازه منافذ و ویژگی سطحی کربن فعال می تواند میل آن را به مواد آبدوست بهبود بخشد. دو روش کاربرد کربن فعال در بسته بندی مواد غذایی بر اساس قابلیت جذب و آزادسازی آن طبقه بندی شدند. اولین روش استفاده از کربن فعال برای انتشار عوامل ضد میکروبی در فاز بخار و نانوذرات داخل بسته بندی مواد غذایی است. دومین روش استفاده از کربن فعال برای حذف عوامل مؤثر بر کیفیت مواد غذایی در داخل بسته بندی مانند بخار آب، اکسیژن، اتیلن و بو است.

 

توجه داشته باشید که کربن فعال خوراکی علاوه بر استفاده در صنایع غذا و نوشیدنی می تواند در صنعت داروسازی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. زغال فعال خوراکی در واقع ماده ای است که پزشکان با دوز خاص برای درمان انواع خاصی از مسمومیت ها از آن استفاده می کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید