مقالات

معرفی کاربردهای دوزینگ پمپ کلر در صنایع

کاربردهای دوزینگ پمپ کلر در صنایع

در این پست قصد داریم کاربردهای دوزینگ پمپ کلر را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از مهم ترین صنایعی که از دوزینگ پمپ کلر استفاده می کند صنعت آب و فاضلاب می باشد. اما در نظر داشته باشید پمپ تزریق کلر برای بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. که د رادامه به صورت کامل شرح داده شده است.

 

 

بهترین کاربردهای دوزینگ پمپ کلر

 

کاربردهای دوزینگ پمپ کلر در صنایع مختلف

 

 1. پالایش فاضلاب: یکی از کاربردهای دوزینگ پمپ کلر در صنایع آب و فاضلاب است. همانطور که می دانید در محیط تصفیه فاضلاب، کلر به عنوان پاک کننده و از بین برنده ی عوامل بیماری زا کاربرد دارد. دوزینگ پمپ تزریق کلر برای تزریق دوز مشخصی از کلر به سیستم تصفیه فاضلاب به کار رفته تا ارگانیسم ها و عوامل بیماری زا در فاضلاب نابود شوند.
 2. پالایش آب: دوزینگ پمپ تزریق کلر هم چنین برای تصفیه ی آب هم استفاده می شود چرا که آب هم می تواند آلودگی داشته باشد. این کاربرد در آب‌های آشامیدنی، ابزارهای پزشکی، استخر ها و غیره جهت حفظ تمیزی و بهداشت آنها صورت می پذیرد
 3. کاربرد در صنایع شیمیایی:  کاربرد دیگر کلر در صنایع شیمیایی، برای تولید انواعی از محصولات شیمیایی است، که باز هم نقش دوزینگ پمپ کلر در این جا پر رنگ می شود.
 4. صنعت پتروشیمی: جهت استریل سازی و ضد عفونی کردن مواد در طی جدا سازی منابع شیمیایی از نفت و گاز
 5. استخرها : کلر به عنوان یک پاک کننده و ضد عفونی کننده اصلی در استخرها از قدیم الایام تا به امروز استفاده می شده است. در این جا هم باز به دوزینگ پمپ تزریق کلر پناه میبریم که در این روش کلر به محوطه آب استخر یا سیستم آب گرمکن تزریق می شود و آب پاکیزه می شود.
 6. ورزشگاه ها: ورزشگاه ها نیز درست همانند استخر ها نیاز به تزریق کلر دارند تا محوطه ی مورد استفاده که برای عموم است از آلودگی ها رها شود.
 7. صنعت غذا و نوشیدنی: جهت حفظ سلامت و کیفیت محصولات غذایی و نوشیدنی ها مانند آبمیوه، آب معدنی و…
 8. صنعت دارویی: در مکانیسم تولید داروها و هر آنچه که در صنعت پزشکی رونق دارد جهت استریل سازی و محافظت از آن ها از دوزینگ پمپ کلر استفاده می شود.
 9. تصفیه آب شهری و بهداشت عمومی: مورد خاص تر تصفیه ی آب می تواند به آب شرب یا آب شیرین آشامیدنی اشاره داشته باشد که از دوزینگ پمپ کلر برای ضد عفونی کردن آن استفاده می شود.
 10. صنعت کاغذ سازی: صنعت بعدی که از دوزینگ پمپ کلر بهره می برد، صنعت کاغذ سازیه، که در جهت جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم ها در فرآیند تولید کاغذ استفاده می شود.
 11. صنعت رنگ رزی: در این صنعت نیز دوزینگ پمپ کلر نقش مهمی ایفا می کند چرا که تمامی میکرو ارگانیسم ها را کنترل کرده و از رشد باکتری و قارچ ها جلوگیری می کند.
 12. صنایع خوراک دام و طیور: همچنین در صنعت دام ها و طیور به دلیل بالا بودن ریسک انتشار بیماری از دوزینگ پمپ کلر جهت پیشگیری از این عمل استفاده می شود.

پالایش آب در برابر میکروارگانیسم ها روند بسیار مهمی است. به‌ خصوص اینکه اگر آب از دریاچه‌ها و رودخانه‌ها و غیره تامین منشا گرفته باشد، حاوی غلظت زیادی از میکروب ها و عوامل بیماری زا م باشد رودخانه‌ها و دریاچه‌ها ممکن است حاوی سطوح بالایی از عوامل بیماری‌زا باشند که آن نیز به دلیل وجود فاضلاب میتواند اتفاق افتاده باشد.

باید بدانید کلر اغلب به شکل محلول هیپوکلریتی و به عنوان یک ضد عفونی کننده که به سیستم آب تزریق می شود استفاده می شود.

 

 

کاربردهای دوزینگ پمپ کلر مزایا و معایب

 

 

به طور خلاصه هم به چند مورد از مزایا و معایب کلر میپردازیم.

مزایای کلر در صنایع

 • از بین برنده ی باکتری ها و میکروب ها
 • چرخه عمر آن هزینه ی کمی بر میدارد.

معایب کلر در صنایع

 • نمی تواند اثر طوالانی مدت بر روی باکتری ها داشته باشد.
 • نسبت به pH آب حساسیت نشان می دهد. سطوح بالاتر از 7.5 اثر ضد عفونی را کم می کند.
 • با زدن کلر به آب بو و طعم آب تغییر می کند
 •  جنس مخزن آب گرم و لوله ها تحت تاثیر کلر ماهیت خود را به مرور زمان از دست می دهند.

 

پمپ‌های دوز کلر با استفاده از سیستم‌های دوز گاز کلر با خلاء کامل (Cl 2 ) (Vaccuperm)، هیپوکلریت سدیم (NaOCl) سیستم‌های الکتروکلرزنی (Selcoperm) و دی اکسید کلر (ClO 2 ) و سیستم‌های دوزسازی (Oxiperm) عرضه می شود.

 

پیشنهاد آقای پمپ

فروشگاه آقای پمپ با داشتن متنوع ترین پمپ های تزریق کلر توانسته طیف زیادی از مشتریان را با بودجه و سلیقه متفاوت پوشش دهد. اگر شما به دنبال خرید پمپ تزریق هستید و یا برای اطلاع از قیمت دوزینگ پمپ کلر می توانید با کارشناسان مجموعه آقای پمپ در تماس باشید.

 

 

نتیجه گیری:

مرسوم ترین روش تصفیه میکروارگانیسم ها در آب، کلر زنی است، که می تواند توسط شرکت های آبرسانی به منظور از بین بردن میکروارگانیسم های موجود در آب از جایگاه تولید آب تا شیر آب مصرف کنندگان استفاده شود. از سیستم دوزیگ پمپ کلر در صنایع مختلفی همچون صنایع پزشکی، صنعت آب و فاضلاب، صنعت شیمیایی، صنایع پتروشیمی ، صنایع کاغذ سازی، صنعت دارویی، صنعت غذا و نوشیدنی، صنعت بهداشت و…. استفاده می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید