پکیج تزریق کلر چیست؟

پکیج تزریق کلر همان طور که از نامش پیداست وظیفه‌ی تزریق کلر را در سیستم‌های تصفیه بر عهده دارد. پکیج تزریق کلر به نامهای پکیج کلرزنی، تزریق کلر، کلریناتور نیز شناخته می‌شود و وسیله‌ی برای افزودن مقدار مشخصی کلر به آب است.

برای اینکه بیشتر با این دستگاه آشنا شوید، باید ابتدا نگاهی بر عنصر کلر و روش گندزدایی آب به وسیله کلر داشته باشیم.

کلرزن

6 مورد بسته تزریق کلرید

   دوزینگ پمپ اتاترون

    مخزن پلی اتیلن سفالی

    شاسی ذخیره سازی مایعات

    الکتروموتور و شفت برای مخلوط کردن کلر جامد

    هیپوکلریت کلسیم

    کلر زنی فاضلاب

 از کلرزنی فاضلاب در خروجی تصفیه خانه های فاضلاب برای استانداردسازی کلیفرم های بیماری زا استفاده می شود. یکی از روش های ضدعفونی فاضلاب، کلر است که مشکوک به تولید تری هالومتان است. اما با توجه به اینکه خواص کلر زنی همچنان بیشترین کاربرد را در گندزدایی دارد. زهکشی کلر زهکشی کلر طراحی شامل سه قسمت تجهیزات کلر زنی ساختمان کلر و مخزن تماس کلر می باشد. کلر مورد استفاده در تصفیه خانه معمولاً گاز کلر Cl2 یا به صورت هیپوکلریت سدیم یا هیپوکلریت کلسیم است. هیپوکلریت ها می توانند جامدات جامد یا مایع به شکل پودر یا گرانول باشند.

 

کلر زن

کاربردهای دستگاه کلر زن

جلوگیری از بو نامطبوع

گندزدایی انوا فاضلاب های خروجی

از بین بردن کف آب در سپتیک تانک

جلوگیری از رشد و حشرات در صافی های چکنده

جلوگیری از خورده شدن بتن و ادوات مکانیکی توسط مواد اسیدی تولید شده در جریان تصفیه

اکسایش یون های فلزی و سیانیدها

انواع  پکیج تزریق کلر

دستگاه های کلرزنی آب به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  • کلرزن گازی که معروف به کلریناتور است.
  • کلرزن مایع که اصطلاحا به آن هیپوکلریناتور نیز گفته می شود. در این نوع کلرزن‌ها، هیپوکلریت کلسیم با آب مخلوط شده و محلول حاصل به آب تزریق می‌شود.

برای خرید انواع پمپ های صنعتی و لوازم جانبی پمپ ها می توانید به سایت مراجعه کنید و با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید این فروشگاه دارای پمپ هایی همچون مونو پمپ، بوستر پمپ و… می باشد.

کلرزن

هدف اصلی کلرزنی

هدف اصلی کلرزنی ضد عفونی آب است، اما فواید بسیار دیگری نیز دارد. برخلاف برخی از روش‌های ضدعفونی دیگر مانند ازن زنی و اشعه ماوراء بنفش، کلرزنی می‌تواند پسمانده‌ای را برای کاهش احتمال رشد مجدد پاتوژن در مخازن ذخیره آب یا در سیستم توزیع آب فراهم کند. در مواقعی، سیستم‌های توزیع می‌توانند در فاصله مناسبی از مخازن ذخیره‌سازی و در بخش‌های بن‌بست یا جایی که از آب استفاده نمی‌شود، در صورتی که باقیمانده مناسب (کلر) در آب تصفیه‌شده برای مصرف نگهداری نشود، ممکن است پاتوژن‌ها دوباره رشد کنند. این منجر به کیفیت پایین آب و همچنین لجن و بیوفیلم در سیستم های توزیع می شود که در نهایت آب تمیز و تصفیه شده توزیع شده را آلوده می کند. بسیاری از ارگان های زیست محیطی دولتی دستورالعمل ها یا استانداردهایی را برای مقدار باقیمانده کلر تعیین کرده اند که باید در تمام نقاط سیستم وجود داشته باشد. دستورالعمل های مربوط به هر استان در جدول زیر نشان داده شده است.

کلرزن

انواع فرآورده‌های کلر جهت کلرزنی

  1. گاز کلر CL2
  2. کلرامین NH2CL  و NHCL2
  3. پرکلرین H.T.H  و CaOCL2
  4. دی اکسید کلر CLO2
  5. هیپوکلریت سدیم و یا منیزیم
کلرزن

فرایند کلرزنی

فرآیند کلرزنی شامل افزودن کلر به آب است، اما محصول کلرزنی لزوماً نباید کلر خالص باشد. کلرزنی را می توان با استفاده از مواد حاوی کلر نیز انجام داد. بسته به شرایط pH مورد نیاز و گزینه های ذخیره سازی موجود، می توان از مواد مختلف حاوی کلر استفاده کرد. سه نوع متداول کلر مورد استفاده در تصفیه آب عبارتند از: گاز کلر، هیپوکلریت سدیم و هیپوکلریت کلسیم.

 گاز کلر

گاز کلر به رنگ زرد مایل به سبز و بسیار سمی است. از هوا سنگین تر است و بنابراین اگر از ظرف خود رها شود به زمین فرو می رود. این اثر سمی گاز کلر است که آن را به یک ضدعفونی کننده خوب تبدیل می کند، اما برای بیش از پاتوژن های موجود در آب سمی است. برای انسان نیز سمی است. این ماده تحریک کننده تنفسی است و همچنین می تواند پوست و غشاهای مخاطی را تحریک کند. قرار گرفتن در معرض حجم زیاد دود گاز کلر می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی از جمله مرگ شود. با این حال، مهم است که بدانیم گاز کلر، پس از ورود به آب، به اسید هیپوکلرو و یون های هیپوکلریت تبدیل می شود، و بنابراین خواص سمی آن برای انسان در آب آشامیدنی مصرفی ما یافت نمی شود.

گاز کلر به صورت مایع فشرده به رنگ کهربایی به فروش می رسد. کلر، به عنوان یک مایع، سنگین تر (چگال تر) از آب است. اگر مایع کلر از ظرف خود خارج شود، به سرعت به حالت گاز خود باز می گردد. گاز کلر کم هزینه ترین شکل کلر برای استفاده است. مقدار معمول گاز کلر مورد نیاز برای تصفیه آب 1-16 میلی گرم در لیتر آب است. بسته به کیفیت آبی که نیاز به تصفیه دارد، مقادیر مختلفی از گاز کلر استفاده می شود. اگر کیفیت آب ضعیف باشد، اگر زمان تماس را نتوان افزایش داد، غلظت بیشتری از گاز کلر برای ضدعفونی کردن آب لازم است.

کلرزن

دیدگاهتان را بنویسید