پمپ اسلاری چیست؟

پمپ اسلاری از نوع گریز از مرکز است که به طور خاص برای انتقال هیدرولیکی ذرات جامد ساینده و اغلب خورنده در یک سیال حامل طراحی شده است.

پمپ دوغاب باید دارای سرعت خاصی باشد و سرعت عمل کندتری نسبت به پمپ های آب معمولی داشته باشد تا سرعت ذرات جامد کاهش یابد و در نتیجه سرعت سایش کاهش یابد. اجزای پمپ دوغاب که در تماس با محیط پمپاژ قرار می گیرند از مواد فلزی یا الاستومری مقاوم در برابر سایش ساخته شده اند که برای هر کاربرد خاصی انتخاب شده اند.

پمپ اسلاری

پمپ اسلاری چگونه کار می کند؟

اصل کار یک این پمپ  این است که: تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز ، که مرکز پروانه به لبه خارجی پرتاب می شود و انرژی را برای خروج از لبه بیرونی پروانه و ورود به پوسته پمپ ولوت به دست می آورد. با سرعت بالا در پوسته پمپ ولوت ، اسلاری به دلیل انبساط تدریجی کانال جریان کند می شود و بخشی از انرژی جنبشی را به انرژی فشار استاتیک تبدیل می کند و در نهایت با فشار بیشتری وارد لوله تخلیه می شود و آن را به محلی که در آن قرار دارد می فرستد.

هنگامی که دوغاب از مرکز به لبه بیرونی پروانه جریان می یابد ، خلاء خاصی در مرکز پروانه ایجاد می شود. از آنجا که فشار بالای سطح مایع مخزن ذخیره بیشتر از فشار ورودی پمپ است ، دوغاب به طور مداوم به پروانه فشار داده می شود ، بنابراین پمپ های اسلاری به طور مداوم تغذیه می شوند.

 

پمپ اسلاری

انواع پمپ اسلاری

 • پمپ اسلاری افقی برای واردات با فشار خاص مناسب است ، در حالی که اسلاری عمودی برای استخر مناسب می باشد.
 • با توجه به اسیدیته و قلیائیت اسلاری ، می توان قضاوت کرد که برای قطعات سرریز شده از چه موادی استفاده می شود ، مانند: اسیدیته می تواند از A49 ، Cr30 یا لاستیک طبیعی باشد. و برای ذرات بزرگ و پالپ ضربه قوی ، بهتر است قطعات عبور مواد از مواد مقاوم در برابر سایش را انتخاب کنید ، در حالی که برای ذرات کوچک و لبه ها و گوشه های غیر تیز ، بهتر است قطعات عبور مواد لاستیکی را انتخاب کنید.
 • انتخاب موتور برای این پمپ. قدرت موتور پمپ  باید 1.2 برابر توان شفت باشد ، زیرا ممکن است از دست دادن قدرت ناشی از اصطکاک بدنه پمپ و عملکرد اضافه بار در حین کار با این پمپ باشد

پمپ اسلاری

نحوه انتخاب پمپ دوغاب مناسب

انتخاب مناسب پمپ اسلاری عوامل کلیدی برای بهبود عمر مفید پمپ و صرفه جویی در هزینه های پمپ اسلاری است. انتخاب مناسب این پمپ شامل انتخاب معقول نوع پمپ، پارامترهای عملکرد ، مواد اجزای بیش از حد جریان ، نوع آب بندی و حالت انتقال و غیره است.

فروشگاه آقای پمپ دارای با کیفیت ترین و بهترین پمپ های صنعتی و کشاورزی در سطح خاورمیانه می باشد برای خرید پمپ مگنتی، پمپ فاضلاب، پمپ اسلاری و… با ما تماس حاصل نمایید و سفارش خود را ثبت کنید.

مزایای پمپ اسلاری برای کاربردهای صنعتی

 1. نگهداری آسان
 2. هزینه های سرمایه ای پایین
 3. مکانیزم ساده
 4. ماشین آلات قوی
 5. جنس استیل ضد زنگ برای کاهش سایش و پارگی
پمپ اسلاری
پمپ اسلاری

ویژگی پمپ اسلاری

 •     ساینده
 •     قوام ضخیم
 •     می تواند حاوی مقدار زیادی مواد جامد باشد
 •     معمولاً سریع حل می شود

 

کاربرد پمپ اسلاری

از آن برای انتقال تفاله سنگ معدن یا سایر عوامل وزنی مایع متوسط ​​سنگین استفاده می شود ، غلظت تفاله سنگ معدن به اندازه 50 است. این یک تجهیزات ضروری برای حمل سنگ معدن ، سیلت و خاکستر در متالورژی ، معدن ، زغال سنگ ، ساخت و ساز و سایر بخش ها است. عمدتا برای انتقال دوغاب کنسانتره و تخلیه باطله در متمرکز کننده ها استفاده می شود. همچنین می تواند برای انتقال رسانه در کارخانه های آماده سازی زغال سنگ ، انتقال دوغاب بلوری در دمای بالا در کارخانه های آلومینیوم و انتقال دوغاب در کارخانه های سیمان استفاده شود.

 • پمپ آب شستشو (شن و ماسه)

معمولاً پمپ های عمودی برای آب شستشو ترجیح داده می شود ، اما می توانید از پمپ های افقی در محدوده مناسب که به هدف شما می رسد استفاده کنید.

 • پمپ های حمل شن و ماسه

پمپ های اسلاری برای حمل و نقل شن و ماسه بسیار استفاده می شود. انتخاب ایده آل بیشتر پمپ های افقی با روکش لاستیکی است.

 • پمپ های آبگیری تونل

از آنجایی که از پمپ های زهکشی استفاده می شود ، بهترین انتخاب برای مرحله حمل اولیه ، پمپ های عمودی است. اما ، انتخاب یک پمپ اسلاری برای آبگیری تونل به عوامل متعددی مانند قلمه های خسته کننده کامل صورت ، پمپاژ از راه دور افقی ، تونل های کوچک و غیره بستگی دارد.

پمپ اسلاری

نصب و راه اندازی پمپ اسلاری

با دانستن این اصول ، برای کسانی که به دنبال نصب پمپ اسلاری هستند نیز مهم است که محیطهای مورد نیاز برای هر نوع پمپ را درک کنند. سه نوع نصب اسلاری وجود دارد:

 • مرطوب 

در این نصب ، اسلاری و درایو کاملاً غوطه ور است. این برای برخی از کاربردهای اسلاری ، مانند عملیات زیر آب ضروری است.

 •     خشک 

در این نصب ، درایو پمپ و یاتاقان ها از اسلاری دور نگه داشته می شوند. قسمت مرطوب که شامل پوسته ، پروانه، هاب یا آستر مکنده ، و آستین یا جعبه چاشنی شافت است و عاری از هرگونه مایع اطراف می باشد. تکنسین های پمپ اسلاری بیشتر پمپ های افقی را به این روش نصب می کنند.

 •   نیمه خشک

این ترتیب خاص برای لایروبی با پمپ های افقی استفاده می شود. اپراتورها قسمت های خیس و یاتاقان ها را سیلاب می کنند اما درایو را خشک نگه می دارند. یاتاقان ها در این حالت نیاز به ترتیب آب بندی خاصی دارند

پمپ اسلاری

ساختار اصلی پمپ اسلاری

 • موتور پمپ اسلاری

می تواند برقی یا هیدرولیکی باشد. خنک کننده پمپ اسلاری برقی مهم است. اگر این پمپ به صورت نیمه غوطه ور کار می کند یا قرار است برای مدت طولانی خشک بماند ، باید دارای یک خنک کننده باشد. برای پمپ های شناور اسلاری Heavy Duty Electric ، داشتن موتور با عایق کلاس H توصیه می شود. آنها همچنین می توانند شامل سنسورهای دما و /یا رطوبت بالا باشند.

 • IMPELLER

پروانه جزء چرخشی پمپ اسلاری است. نیروی گریز از مرکز را به دوغاب منتقل می کند. معمولاً از چدن کروی با کروم بالا ساخته شده است که بسیار مقاوم در برابر سایش است. پروانه می تواند بسته ، نیمه باز ، باز یا فرو رفته باشد.

 •  CASING

شکل بدنه عموماً نیمه محوری یا متحدالمرکز است. معمولاً از چدن ساخته می شود ، اما بسته به نوع کاربرد می تواند با پوشش محافظ ضد خوردگی همراه باشد یا در آلیاژهای مخصوص برای کاربردهای ساینده ساخته شود.

 • مونتاژ شفت و بلبرینگ

شفت برای انتقال حرکت چرخشی از موتور به پروانه استفاده می شود. این شفت دارای یاطاقان غلتکی سنگین است که از جابجایی آن در جهات دیگر جلوگیری کرده و ارتعاش را کاهش می دهد.

برند های پمپ های اسلاری