پمپ لجن کش چیست؟

طراحی یک پمپ لجن کش برای اطمینان از این که ویژگی های ساینده لجن پمپ را از بین نمی برد بسیار مهم است. علاوه بر این ، لجن ممکن است حاوی مواد جامد بیشتری باشد که به ناچار منجر به گرفتگی یا انسداد در بسیاری از انواع پمپ ها می شود. اکثر پمپ های گریز از مرکز دارای پروانه ای با تحمل نزدیک به ولتاژ هستند ، به این معنی که مواد جامد بالای یک اینچ یا بیشتر از پمپ عبور نمی کنند. علاوه بر این ، ماهیت ساینده و گاهی خورنده دوغاب به سرعت باعث افزایش قدرت می شود و تحمل را از بین می برد. این مشکلات باعث می شود پمپ قابلیت مکش خود را از دست بدهد و نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دارد. این باعث خرابی عظیم هنگام پمپاژ لجن ، همراه با تعمیر و نگهداری پرهزینه و قطعات یدکی می شود

پمپ لجن کش

2 دسته از پمپ لجن کش

 1. دسته لجن است که حاوی مواد جامد است که در نهایت ته نشین می شوند

2. دسته محلول جامدات در حالت سوسپانسیون باقی می ماند.

لجنی که حاوی ذرات معلق دائمی است معمولاً از ذرات بسیار ریز و ضربه ای کوچک تشکیل شده است که می تواند بر پمپ ساینده باشد ، اما بیشتر مانند آب رفتار می کند. لجن حاوی ذراتی که در نهایت ته نشین می شوند ، یک دوغاب ناپایدارتر است که مانند مایعات سنتی رفتار نمی کند. هنگام انتخاب پمپ لجن باید به سرعت جریان و ظرفیت اسب بخار توجه شود. بیشتر کاربردهای دوغاب یا لجن از ذرات درشت ساخته می شوند بنابراین پمپ های لجن با ویژگی های ضربه و مقاومت بالا در برابر سایش طراحی شده اند.

فروشگاه آقای پمپ دارای بهترین و با کیفیت ترین پمپ های صنعتی و کشاورزی در سطح کشور است برای خرید پمپ لجن کش و پمپ کف کش  و…  به سایت ما مراجعه نمایید.

پمپ لجن کش

مزایای پمپ لجن

استفاده از پمپ لجن چندین مزیت اصلی دارد ، از جمله:

 •     مصرف انرژی کم

پمپ های لجن قابل حمل دارای طراحی کارآمد و کاهش مصرف برق در مقایسه با سایر سیستم های پمپ هستند. در نتیجه ، می توانید با راه حل پایدارتری برای حذف زباله ، پول بیشتری در هزینه های انرژی صرفه جویی کنید. مصرف انرژی کم. پمپ های لجن قابل حمل دارای طراحی کارآمد و کاهش مصرف برق در مقایسه با سایر سیستم های پمپ هستند. در نتیجه ، می توانید با راه حل پایدارتری برای حذف زباله ، پول بیشتری در هزینه های انرژی صرفه جویی کنید.

 •     مقاومت بالا در برابر سایش

پمپ های لجن برخلاف سایر سیستم های پمپاژ مایع برای رسیدگی به مواد جامد ساینده طراحی شده اند و باعث می شود که آنها بیشتر در برابر سایش مقاومت کنند. با آسیب پذیری کمتر در برابر سایش ، می توانید از نیاز به بررسی های مکرر تعمیر و نگهداری ، خرابی تعمیرات و تعویض قطعات اجتناب کنید.

 •   مقاومت در برابر سایش بالا

از آنجا که پمپ های لجن اغلب مایعات حاوی محتوای جامد مانند شن و ماسه را منتقل می کنند ، از مواد با کیفیت بالا ساخته شده اند تا قطعات را در برابر سایش محافظت کنند. سایش کمتر به معنای کاهش بیشتر تعمیر و نگهداری و تعویض است و به شما کمک می کند حداکثر استفاده را از هر سیستم ببرید.  عمر کار طولانی/دوام. پمپ های لجن و دوغاب با توجه به کیفیت طراحی و ساخت آنها ساخته شده اند تا سالها استفاده کنند

پمپ لجن کش

معایب پمپ لجن

 • به دلیل پنهان بودن مهر و موم (سیل)، تشخیص خرابی آنها مشکل بوده و در صورت هرگونه خرابی، منجر به نشتی دستگاه شده و باعث خرابی اعضای داخلی میگردد.
 • اگر یکی از اجزای کوچک مانند واشر پاره شود، باعث نشتی پمپ و در نهایت تخریب اجزای داخلی سیستم می گردد.
 • به دلیل مستغرق بودن اینگونه پمپ ها، در صورت خراب شدن، تعمیر آن سخت می باشد.

نحوه انتخاب بهترین پمپ لجن

انتخاب پمپ لجن مناسب تا حد زیادی به کاربرد شما بستگی دارد. هنگام انتخاب یک پمپ لجن برای پروژه خود ، عواملی مانند طراحی پمپ ، مصالح ساختمانی ، استقرار پمپ ، نیاز به قدرت و میزان محتوای جامد در لجن مهم است.

همچنین همکاری با ارائه دهنده معتبر پمپ لجن بسیار مهم است. انجام این کار به شما کمک می کند تا در انتخاب پمپ به متخصصان کمک کنید تا بتوانید در انتخاب خود اطمینان داشته باشید. در فروشگاه مستر پمپ ، ما می توانیم با شما کار کنیم تا یک پمپ لجن با کیفیت ، کارآمد و قابل اطمینان ارائه دهیم که با مشخصات و الزامات برنامه شما مطابقت دارد.

1.     حداکثر ارتفاع:

مهمترین عامل در انتخاب یک لجن کش ارتفاع است، از کف‌ترین جایی که دستگاه قرار میگیرد تا بالاترین نقطه‌ای که سیال را به آنجا میریزد ارتفاعی است که شما نیاز دارید پمپاژ صورت گیرد. اما باید در نظر داشته باشید که حداکثر ارتفاع یک پمپ نقطه‌ای است که آبدهی به نزدیکی “صفر” میرسد. پس باید حداکثر ارتفاع پمپ از ارتفاع مدنظر شما بیشتر باشد.

2.     قطر خروجی لوله:

قطر لوله خروجی از آنجایی که با میزان آبدهی رابطه مستقیم دارد عامل بسیار مهمی‌ است. در انتخاب پمپ لجن کش باید با توجه به حجم آب موجود و همچنین زمان مورد نیاز برای تخلیه سیال، قطر خروجی را انتخاب کنید.

نکته: اگر میخواهید لوله‌گذاری با قطر بیشتر انجام دهید، به هیچ وجه لوله‌ای با قطری بیشتر از قطر خروجی پمپ را به آن متصل نکنید زیرا این کار سبب فشار آمدن به پمپ و در نتیجه سوختن آن میشود؛ برای این عمر، ابتدا به طول 1.5 متر با سایز اصلی خروجی لجن کش لوله‌گذاری کنید و از آنجا به بعد اقدام به تغییر قطر کنید.

پمپ لجن کش

کاربرد پمپ لجن کش

 • انتقال فاضلابهای شهری و خانگی و صنعتی
 • انتقال سیالات حاوی آب و گاز
 • انتقال سیالات و لجن‌های حاوی مواد ساینده یا خورنده
 • پمپاژ سیالات حاوی مواد جامد معلق و مقادیر زیاد ناخالصی
 • انتقال و پمپاژ در خمیر کاغذ و صنعت فولاد سازی
 • انتقال لجن، فاضلاب و آبهای کثیف و گل آلود
 • انتقال سیالات حاوی فیبر، مواد الیافی و ریشه دار
 • پمپاژ سیالات خورنده
 • مکش آب دریا
 • صنایع چوب و کاغذ
 • صنایع چرم
 • مصارف کشاورزی
پمپ لجن کش

نکات مهم در حین استفاده از پمپ لجن کش

 • میزان دمای برای پمپاژ بیشتر از 40 درجه نباشد.
 • این پمپ ها برای مصارف آب هایی که نمک دارند و یا قابل اشتعال و یا خورنده و انفجاری باشند، نباید استفاده شود. در صورتی که از جنس مناسب باشد.
 • پمپ مستعرق به خاطر خنک کردن موتور از آب اطراف استفاده می کند، به همین دلیل در محیط های خشک نباید بکار برد.

برند های پمپ های لجن کش

دیدگاهتان را بنویسید