پمپ فاضلاب چیست؟

از پمپ فاضلاب برای انتقال مایعات و جامدات فاضلاب از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود. معمولاً در کاربردهای مسکونی ، فاضلاب شامل مواد جامد نرم تا قطر 2 اینچ است که از حوضه فاضلاب به سیستم فاضلاب یا مخزن سپتیک پمپ می شود. پمپ آسیاب در پایین ترین نقطه حوضه فاضلاب نصب شده است.

از آنجا که بیشتر اوقات پمپ در زیر آب قرار دارد ، از آن به عنوان پمپ آسیاب شناور نیز یاد می شود. پمپ آسیاب می تواند به صورت خودکار ، دستی یا دو حالته باشد. یک پمپ دو حالته دارای یک دوشاخه است که به پمپ اجازه می دهد تا به صورت دستی استفاده شود ، در این حالت پمپ سوئیچ را دور می زند و مستقیماً به پریز یا اتوماتیک وصل می شود ، در حالی که پمپ از طریق سوئیچ شناور به برق متصل شده و کار می کند فقط زمانی که سوئیچ فعال استبه دلیل احتمال سرریز فاضلاب ، عموماً توصیه نمی شود از پمپ فاضلاب دستی داخل حوضه فاضلاب استفاده کنید.

پمپهای فاضلاب پمپ های گریز از مرکز هستند ، با طراحی خاص امکان عبور مواد جامد بدون گرفتگی پمپ را فراهم می کند. وقتی پمپ روشن می شود ، موتور شروع به چرخاندن پروانه می کند و فشاری را ایجاد می کند که آب را به پروانه می راند و به داخل لوله تخلیه می رود.

پمپ فاضلاب از طریق سیم برق 10 تا 25 فوت تغذیه می شود. بسته به مدل ، ولتاژ می تواند 115 ، 230 ، 460 یا 575 ولت باشد. محفظه پمپ ، که دارای موتور و پروانه است ، از چدن ساخته شده و برای استفاده طولانی مدت ساخته شده است

فروشگاه آقای پمپ  دارای انواع پمپ  آب صنعتی و کشاورزی می باشد برای  سفارش پمپ فاضلاب به سایت مربوطه مراجعه کنید و در صورت لزوم با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پمپ فاضلاب

ویژگی های پمپ فاضلاب

به طور کلی ، پمپهای فاضلاب می توانند برخی از قابلیت های جابجایی مواد جامد را اداره کنند ، اما فقط تا حدی. این نوع پمپ معمولاً با توالت های زیرزمینی برای پمپاژ فاضلاب به داخل لوله های فاضلاب خانه یا مصالح با مواد جامد سالم هنوز استفاده می شود ، یا اگر خانه ای در منطقه کم قرار دارد و فاضلاب باید در سربالایی به فاضلاب پمپ شود یا سیستم سپتیک.

برخی از پمپهای فاضلاب پمپ های آسیاب هستند ، اما همه آنها نیستند. پمپ های سنگ زنی زیرگونه ای از پمپهای فاضلاب هستند. به طور کلی ، پمپ های آسیاب که پمپ های آسیاب نیستند می توانند مواد جامد فاضلاب را تا قطر دو اینچ جابجا کنند که به راحتی تجزیه یا حل می شوند. مواد سخت تر باعث گرفتگی و ساییدگی قابل توجه پمپ می شوند. با این حال ، یک پمپ آسیاب عمومی که پمپ آسیاب نیست معمولاً ارزانتر است و قدرت کمتری را می گیرد. این بدان معناست که پمپ قادر نیست فاضلاب را به اندازه یک پمپ آسیاب منتقل کند

پمپ فاضلاب

انواع پمپ های فاضلاب

 پمپ دورانی یا اسکرو

 پمپ فاضلاب با جریان هوا یا پمپ حبابی

پمپ استوانه ای

انواع پمپ فاضلاب

پمپ فاضلاب دورانی یا اسکرو

پمپ فاضلاب اسکرو از خانواده پمپ‌های سانتریفیوژ و یا گریز از مرکز است. به طور کلی این نوع پمپ بازدهی عملکرد و  ضریب امنیتی  بالایی داشته و از نظر اقتصادی انتخابی مقرون به صرفه خواهد بود. علاوه بر این ساختار پمپ‌های دورانی به گونه‌ی طراحی شده است که امکان گرفتگی در آن‌ها وجود ندارد.

پمپ تخلیه فاضلاب اسکرو خود در سه نوع: پیچ ارشمیدس، روتور استاتوری و پروانه‌ی پیچی گریز از مرکز تولید می‌شوند.

 تعداد و شکل پروانه‌های پمپ دورانی را می‌توان با توجه به شرایط  سیال مورد پمپاژ، ارتفاع انتقال و … تغییر داد و از این نظر انواع گوناگونی از پمپ فاضلاب دورانی تولید کرد. از جمله:

  • پمپ شعاعی یک پره‌ی
  • پمپ شعاعی دو پره‌ یا سه پره‌ی
  • و….

پمپ فاضلاب استوانه‌ی

در ساختار این نوع پمپ از پروانه‌ برای مکش و هدایت فاضلاب و از یک زانو به منظور خارج سازی سیال از پمپ استفاده می‌شود. پمپ آسیاب استوانه‌ی می‌تواند در انواع نیمه محوری یا محوری کامل ساخته شود. تفاوت این دو نوع پمپ در طراحی ساختمان و سرعت دوران آن است.

از پمپ آسیاب استوانه‌ی به منظور پمپاژ فاضلاب‌های با درصد آلودگی بسیار پایین استفاده می‌شود.

پمپ فاضلاب پمپ حبابی

این پمپ با نام‌های مختلفی دیگری چون پمپ انتقال آسیاب، پمپ حبابی، پمپ ایرلیفت و  پمپ ماموت نیز در بازار شناخته می شود. ساختار این پمپ بسیار ساده اما درعین حال عجیب است چرا که در ساختار آن از هیچ پروانه و یا قطعه‌ی چرخنده‌ی استفاده نمی‌شود. تنها از یک لوله و یک کمپرسور تشکیل شده است. کمپرسور وظیفه‌ی تأمین اکسیژن را برعهده دارد و لوله نیز محلی برای مخلوط شدن مایع با هوا خواهد بود. در واقع پمپ تلمبه حبابی از جریان هوا برای انجام وظیفه‌ی خود استفاده می‌کند.

از این پمپ در مواقعی که سیال دارای ناخالصی ریز و در اعماق است استفاده می‌شود. هزینه‌های نگهداری و تعمیر این پمپ به دلیل ساختار ساده نزدیک به صفر است.

 

پمپ های تخلیه فاضلاب در مقابل پمپ های تخلیه

آنچه پمپهای آسیاب را از پمپ های معمولی جدا می کند توانایی آنها در رسیدگی به مواد جامد زباله و نه فقط آب خاکستری است. اگرچه آنها برای پمپاژ حجم زیاد در یک زمان طراحی نشده اند ، اما پمپهای فاضلاب با مواد و اجزای چدنی سنگین ساخته شده اند تا در طول زمان در برابر بدترین عناصر مقاومت کنند.

اگر گودال مخزن شما اغلب با زباله های کوچک پر می شود و سیستم شما می تواند قدرت قابل توجه اسب بخار (HP) و گالن در ساعت (GPH) را از دست بدهد ، می توانید از پمپ آسیاب در کاربرد پمپ تخلیه استفاده کنید. با این حال ، شما نمی توانید از یک پمپ تخلیه برای کاربرد فاضلاب استفاده کنید زیرا پمپ های مخزن نمی توانند مواد جامد یا زباله هایی را که در چاله های فاضلاب حرکت می کند ، پمپ کنند

پمپ های فاضلاب در مقابل پمپ های آسیاب

تیغه های پمپ Grinder پمپ های گرندر مشابه پمپ های فاضلاب عمل می کنند و دارای مزایای اضافی داشتن تیغه های فلزی هستند که همه چیز را که از طریق پمپ مکیده می شود خرد می کنند. پمپ های آسیاب برای اکثر خانه های مسکونی مناسب هستند ، بنابراین پمپ های آسیاب را معادل کاربردهای تجاری در نظر بگیرید.

پمپ های سنگ زنی در ساختمانهای تجاری مانند بارها ، رستورانها ، هتلها و سایر ساختمانهای شهری که دسترسی عمومی به سینکها ، زهکشیها و توالتها دارند ، بسیار محبوب (و گاهی ضروری) هستند. متصدیان بار و ماشین های ظرفشویی اغلب هنگام تمیز کردن ظروف و ظروف آشپزی برای مدتی تحت فشار قرار می گیرند ، بنابراین هرگونه غذا یا چاشنی سرگردان که به طور تصادفی آبکش های سینک را از بین ببرد ، مشکلی برای یک پمپ آسیاب مناسب نخواهد بود.

به همین ترتیب ، مدیران و صاحبخانه های هتل ، پمپ های آسیاب را ترجیح می دهند فقط به این دلیل که مردم تمایلی به آب تمیز کردن توالت ندارند و پمپ های آسیاب به شما امنیت بیشتری می دهند که هیچ چیز فاضلاب شما را مسدود نمی کند و برای شما تعمیرات و ناراحتی های گران قیمت به همراه دارد

برند های پمپ های فاضلاب

دیدگاهتان را بنویسید