شیر اطمینان چیست؟

شیر اطمینان بخش مهمی از هر سیستم گرمایش است و فشار را در بخاری تنظیم می کند. این عملکرد بسیار مهم است زیرا در ظروف بسته (به عنوان مثال در مخازن ذخیره آب گرم) فشار هنگامی که یک مایع (بیشتر آب) گرم می شود افزایش می یابد. سوپاپ ایمنی از بیش از حد مجاز مجاز کارکرد بخاری جلوگیری می کند و بنابراین اطمینان می دهد که سیستم شما تحت فشار بیش از حد آسیب نمی بیند.

برای خرید شیر اطمینان با نازلترین قیمت و کیفیت بالا و استعلام قیمت دیگر پمپ های فروشگاه آقای پمپ (پمپ مگنتی، دوزینگ پمپ سلونوئیدی و… )با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید تا راهنمای خرید شما باشند.

شیر اطمینان

شیر اطمینان چگونه کار می کند؟

شیرهای ایمنی از یک اصل ساده اما موثر پیروی می کنند: به محض اینکه فشار در بخاری از حداکثر مجاز مجاز فراتر رفت ، صفحه سوپاپ در برابر نیروی فنر از مجموعه سوپاپ بالا می رود ، که اجازه می دهد مایع اضافی (عمدتا آب) از آن خارج شود.

به دلیل عملکرد مهم ، شیرهای ایمنی باید به طور منظم سرویس شوند. هنگام خرید سوپاپ اطمینان ، مطمئن شوید که فشاری که مکانیسم سوپاپ ایمنی ایجاد می شود با فشار مورد نظر شما مطابقت دارد.

شیر ایمنی برای چه مواردی استفاده می شود؟

شیر ایمنی از مخزن ذخیره آب گرم و دیگ بخار در برابر بیش از حداکثر فشار مجاز مجاز محافظت می کند. زیرا در یک ظرف بسته وقتی آب موجود در آن گرم می شود فشار افزایش می یابد. در مورد آبگرمکن های ذخیره ای ، شیر اطمینان در ورودی آب سرد نصب شده است. مخازن آب گرم کوچکتر و دیواری از طریق یک گروه ایمنی با یک سوپاپ ایمنی یکپارچه متصل می شوند. در صورت رسیدن به فشار پاسخ ، شیر ایمنی باز می شود و در نتیجه فشار اضافی را دوباره کاهش می دهد. در سیستم های حرارتی خورشیدی ، یک شیر ایمنی در صورت خرابی ، مایع خورشیدی را به داخل ظرف جمع آوری تخلیه می کند.

شیر اطمینان

کاربردهای شیر اطمینان

شیرهای ایمنی در صنایع مختلف کاربرد دارند. برخی از این کاربردها شامل موارد زیر است:

  • نفت و پتروشیمی
  • استخراج و انتقال گاز طبیعی
  • تولید مواد شیمیایی
  • تولید برق
  • صنایع غذایی و نوشیدنی
  • لوازم آرایشی و بهداشتی

هدف استفاده شیر اطمینان

محافظت در برابر فشار بیش از حد غیر مجاز در سیستم ها یا قطعات سیستم.

len ، که باعث ترکیدگی سیستم می شود. سوپاپ ایمنی یک محافظ مکانیکی است که پاسخ می دهد

در صورت خرابی سایر دستگاههای تنظیم کننده ، کنترل و نظارت و فشار غیر قابل قبول زیاد باشد

در یک ظرف ، مخزن ذخیره ، خط لوله یا موارد مشابه ارائه می شود. این را می توان انجام داد ، به عنوان مثال ، توسط

افت سرمایش ، دوز نادرست یا مسدود شدن خط تخلیه وجود دارد. که فشار  افزایش می یابد

سوپاپ ایمنی محفظه را در بالای مقدار مجاز نگه داشته ، شیر را باز می کند و در نتیجه بخشی را فعال می کند

محیط تحت فشار برای خروج از ظرف. این فشار را دوباره کاهش می دهد. آیا فشار است

به اندازه کافی پایین افتاده است ، شیر ایمنی بسته می شود. به همین دلیل ، شیر ایمنی از شیر ایمنی خارج نمی شود

کل محتویات ظرف ، اما فقط به اندازه لازم برای کاهش مجدد فشار به مقدار مجاز

شیر اطمینان

شیر اطمینان ایمنی

  • شیر اطمینان ایمنی(safety Relief Valve )

یک شیر کاهنده فشار است که با باز شدن سریع یا عملکرد پاپ مشخص می‌شود. بسته به نوع کاربرد آن و متناسب با افزایش فشار باز می‌شود و ممکن است برای مایعات یا سیالات  قابل فشردن، استفاده شود.

  • شیر اطمینان ایمنی مرسوم

شیر اطمینان ایمنی مرسوم (conventional safety Relief Valve) یک شیر متعادل کننده فشار است که محفظه فنر خود را به سمت شیر، تخلیه می‌کند. خصوصیات عملیاتی (فشار باز شدن، فشار بسته شدن و ظرفیت تخلیه) مستقیماً تحت تأثیر تغییرات فشار برگشتی روی شیر قرار می‌گیرند.

  • دریچه اطمینان ایمنی متعادل

شیر اطمینان ایمنی متعادل (balanced safety Relief Valve) یک شیر فشار است که شامل ابزارهایی برای به حداقل رساندن تأثیر فشار برگشتی بر خصوصیات عملیاتی (فشار باز کردن، فشار بسته شدن و ظرفیت تخلیه) می‌باشد.

دلایل نشت آب از شیر ایمنی

اگر آب از شیر اطمینان نشت کند ، این می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال ، یک مخزن انبساط معیوب معمولی است. این دیگر نمی تواند نوسان حجم آب را جبران کند و با روشن شدن دیگ فشار سیستم افزایش می یابد. علاوه بر این ، نشت آب همچنین می تواند به دلیل گرمای بیش از حد آب در سیستم یا افزایش دما به دلیل منابع گرمای خارجی باشد.

تعمیر و نگهداری شیر اطمینان

به منظور اطمینان از عملکرد قابل اطمینان اتصالات در مواقع اضطراری ، باید به طور منظم سرویس شوند. یک تکنسین گرمایش با چرخاندن درپوش شیر را به صورت دستی باز می کند که باعث خروج مقداری آب می شود. اگر درپوش را رها کند ، شیر اطمینان به تنهایی باید بسته شود. در این صورت ، عملکرد مناسب تضمین می شود.

شیر اطمینان

انواع مختلف شیر اطمینان

شیر تسکین‌دهنده فشار (PRV) یا شیر فشار دهنده (PRV) یا شیر اطمینان فشار (PSV) نمونه‌هایی از اصطلاحاتی هستند که در صنایع برای سیستم ایمنی دستگاه‌ها به کار می‌رود.

تفاوت آن‌ها در این است که PSV ها دارای یک اهرم دستی برای فعال‌کردن شیر در مواقع اضطراری هستند اما بیشتر PRV ها با فنر کار می‌کنند. البته در فشارهای پایین برخی از دیافراگم به‌جای فنر استفاده می‌کنند. در قدیمی‌ترین طرح‌های PRV از یک وزنه برای آب‌بندی شیر استفاده می‌شود.

شیر اطمینان

شیر ایمنی فشار در مقابل شیر اطمینان

در انواع مختلف صنعت، این دو اصطلاح شیر ایمنی فشار (Safety valve) و شیر اطمینان (Relief valve) به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. هر چند در عملکرد این دو شیر تفاوت هایی وجود دارد. شیرهای ایمنی فشار و شیرهای اطمینان هر دو مانع از فشار بیش از حد در فرآیندهای صنعتی می‌شوند. اگرچه آن‌ها برای یک کار طراحی شده‌اند، اما نحوه دستیابی به این هدف در دو شیر کاملا متفاوت است. هر شیر، عملکرد خاص خود را دارد و برای کاهش فشار به نحو خاصی عمل می‌کند. در ادامه به تفاوت این دو نیز می‌پردازیم.