پالسیشن دمپنر چیست؟

اگر یک پمپ جابجایی مثبت در سیستم خود دارید ، احتمالاً متوجه حرکت آن می شوید. برای مقابله با حرکت لوله به یک پالسیشن دمپنر نیاز دارید. درست مانند کمک فنرهای اتومبیل ، لوله ها باید دارای پالسیشن دمپنر باشند که انرژی موج پالس ناشی از پمپ جابجایی مثبت را جذب می کند.

 پالسیشن دمپنر چگونه کار می کند؟

پالسیشن دمپنر در سمت تخلیه یک پمپ جابجایی مثبت رفت و برگشتی نصب می شوند. آنها به ایجاد منطقه ای با فشار کم در سیستم لوله کمک می کنند. از آنجا که حجم کافی برای جذب ضربان را دارند ، به عنوان “بالشتک” عمل می کنند. با کنترل تغییرات فشار و جریان ، دمپنر پالس می توانند عملکرد کلی سیستم هیدرولیک را افزایش داده و عمر مفید پمپ ها را افزایش دهند.

پالسیشن دمپنر
پالسیشن دمپنر

کاربرد پالسیشن دمپنر

پالسیشن دمپنر به طور معمول روی پمپ های دیافراگم دوگانه پنوماتیک اعمال می شوند. دومی ، در مراحل استفاده ، می تواند قله های فشار را ثبت کند که اگر کنترل نشوند ، می توانند به عناصر یک سیستم آسیب برسانند. مزایای اصلی مربوط به استفاده از میراگرهای ضربان را می توان در نکات زیر خلاصه کرد.

 

    به حداقل رساندن ضربان به منظور استفاده از تجهیزات پایین دست سیستم ، آنها را به حداقل برسانید یا حذف کنید.

    از جوشها و تکیه گاههای لوله و اجزای سیستم در برابر آسیب ناشی از فشار محافظت کنید.

    ارتعاشات پمپ را به میزان قابل توجهی محدود کنید بنابراین عملکرد بهتر را تضمین می کند.

    اثرات بارگذاری روی پمپ را کاهش دهید.

    کارایی و مدت زمان هر فیلتر را حفظ کنید.

    کاهش آلودگی صوتی ناشی از عملکرد پمپ.

وظایف اصلی پالسیشن دمپنر ها و کاربرد آن ها

با ما همراه شوید تا عمده وظایف پالسیشن دمپنر ها را به صورت جامع تشریح نماییم.

جذب نمودن پالس

از دیگر وظایف دمپنر ها، جذب پالس می باشد. به این ترتیب، همان گونه که بدیهی است پمپ ها نیروی مورد نیاز جهت استفاده از سیستم هیدرولیکی را فراهم می کنند و اغلب پمپ ها، این نیرو را به کمک جریان پالسی یا همان ضربه ای تولید می کنند. پمپ های پیستونی، که به دلیل داشتن توانایی تحمل فشار بالا، مورد استفاده قرار می گیرند، به سبب ضربه های تولیدی، آسیب های زیان باری را به سیستم های فشار بالا وارد می نمایند. چنانچه دمپنر ها، در جای مناسبی از سیستم واقع شوند، به صورت مناسب و مطلوبی این تغییرات فشار و ضربه ها را کاهش خواهند داد.

کم کردن شوک

شایان ذکر است که در بسیاری از دستگاه های هیدرولیکی، یکی از اعضای سیستم، امکان دارد که به شکل نا گهانی متوقف شود و یا از کار بیفتد، که در اثر این اتفاق، موج فشاری در سیستم شکل خواهد گرفت. این موج کوبشی، که در پی آن رخ خواهد داد، فشار حداکثری یا همان پیک را تولید می کند که به مراتب، از فشار کاری خود دستگاه بیشتر و قوی تر خواهد بود و موجب تشکیل نویز یا توقف کامل سیستم خواهد شد. به همین دلیل استفاده از دمپنر ها، در این نوع سیستم ها، به شکل مطلوبی، شوک ایجاد شده در سیستم را به حداقل می رساند.

پالسیشن دمپنر

نحوه انتخاب پالسیشن دمپنر ها

گفتنی است که در بسیاری از موارد می توان از هر مدل از پالسیشن دمپنر ها بهره گیری نمود و نتیجه مورد قبول و رضایت بخشی را نیز کسب کرد. اما در برخی از موارد، برخی از مدل های پالسیشن دمپنر ها نسبت به سایر مدل های آن، می تواند عملکرد بهتر و بهینه تری را ارائه دهد.

به عنوان مثال، میزان فشار شارژ در دمپنر حبابی و یا دیافراگمی، از جمله مواردی هستند که می بایست در استفاده از آن ها لحاظ گردد و مورد توجه و دقت قرار گیرد. هنگامی که، قصد داشته باشیم فشار های خروجی پمپ پیستونی را کم کنیم، دمپنر های حبابی بسیار مفید فایده خواهند بود.

اما  دمپنر های پیستونی، نمی توانند پاسخ سریعی داشته باشند و یک رفت و برگشت پیستون، آسیب بسیاری به آب بندی ها و محفظه پیستون وارد می کند. بنابراین باید در انتخاب  دمپنر ها دقت نمود که جهت انجام چه کاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برای خرید و استعلام قیمت انواع پالسیشن دمپنر به سایت مورد نظر مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت بزنید در صورت لزوم با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا شما را برای یک انتخاب درست راهنمایی کنند. دیگر لوازم جانبی این مجموعه برگرفته از شیراطمینان ، پروانه میکسر و… می باشد.

مزایا پالسیشن دمپنر

زمانی که برای یکنواخت‌سازی سیال ها از این مدل دستگاه استفاده می شود، و این دستگاه و همچنین دوزینگ پمپ از طول عمر بالایی برخوردار هستند. همچنین لازم به ذکر است که طول عمر لاین نیز به میزان بسیار زیادی افزایش می‌یابد و یکنواخت سازی مواد به راحت‌ترین شیوه ممکن انجام می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که تکنولوژی ساخت پالسیشن دمپنر کار‌های صنعتی و شیمیایی را به میزان قابل ملاحظه‌‌ای آسان کرده است.

پالسیشن دمپنر
پالسیشن دمپنر

معایب پالسیشن دمپنر

خوشبختانه معایب دمپنر کمتر از مزایای آن بوده است ولی به چشم نمی آید، اما نکته‌ای که می‌توانیم به آن اشاره کنیم نوع دمپنر  و کاربرد آن است. به عنوان مثال نباید از این پمپ‌ها برای مواردی غیر از مصرف اصلی استفاده کرد زیرا خطراتی را به همراه خواهد داشت. درضمن زمانی که عملکرد این دستگاه دچار اختلال می‌شود باید هر چه سریع‌تر برای تعمیر آن اقدام کنید.

انواع پالسیشن دمپنر

پالسیشن دیافراگمی

 پالسیشن بلادر

 پالسیشن گازی

 پالسیشن وزنه ای

 پالسیشن دمپنر فنری

پالسیشن دمپنر

دیدگاهتان را بنویسید