دوزینگ پمپ پیستونی چیست؟

دوزینگ پمپ پیستونی یک پمپ جابجایی مثبت است. این پمپ برای تزریق یک ماده شیمیایی یا ماده دیگر به جریان آب، گاز یا بخار طراحی شده است. پمپ‌های دوز که معمولاً کوچک هستند، دبی بسیار دقیقی را برای حداکثر کنترل فراهم می‌کنند. آنها بخش مرکزی یک سیستم یکپارچه هستند که برای پراکندگی خودکار مواد شیمیایی طراحی شده‌اند. این تعریف دوز برای طیف وسیعی از کاربردها و صنایع، از تصفیه فاضلاب تا فرآوری مواد غذایی، کاربرد دارد.

دوزینگ پمپ پیستونی

فهرست مطالب

 انواع دوزینگ پمپ پیستونی

بسته به نیاز، دوزینگ پمپ‌ها را می‌توان بر اساس اصل پمپ‌های دینامیکی یا پمپ‌های جابجایی مثبت استفاده کرد. دبی‌های متغیری توسط پمپ‌های دینامیکی تولید می‌شود که برای تولید دبی بالا با سیالات کم ویسکوزیته مناسب است. از سوی دیگر، پمپ‌های جابجایی مثبت جریان ثابتی را تولید می‌کنند که برای تولید فشارهای بالا (و نرخ جریان پایین) با سیالات ویسکوزیته بالا مناسب است.
بیشتر دوزینگ پمپ‌ها، پمپ های جابجایی مثبت هستند که جریان ثابت و کم را برای انواع مختلف محیط ها فراهم می‌کنند. پمپ های جابجایی مثبت دو نوع هستند:

 •     پمپ های دوار
 •     پمپ های رفت و برگشتی

فروشگاه آقای پمپ نمایندگی رسمی انواع پمپ صنعتی در سطح کشور می‌باشد. برای خرید دوزینگ پمپ پیستونی و دوزینگ پمپ پریستالتیک با کیفیت به سایت مراجعه کنید و سفارش خود را  ثبت نمایید.

تجهیزات جانبی دوزینگ پمپ پیستونی

 • شیرهای اطمینان Safety Relief Valves_
  برای محافظت از سیستم، هنگام افزایش فشار بیش از حد مجاز از شیرهای ایمنی استفاده می‌شود.
 • شیرهای Back Pressure
  زمانی که اختلاف فشار رانش و مکش کمتر از ۵/۱ بار باشد، استفاده می‌شود.
 • دمپرهای پالس جریان Pulsation Dampeners_
  حرکت رفت و برگشتی سبب ایجاد جریان خروجی به صورت پالسی می‌شود. دمپرها یا تعدیل کننده ها پالس‌ها را از بین برده و جریان خروجی را به حالت خطی و ثابت نزدیک می‌کنند.
 • صافی ها Strainer_
  صافی‌ها در ورودی پمپ قرار دارند و از ورود ذرات و اجسام ریز به پمپ جلوگیری می‌کنند.
دوزینگ پمپ پیستونی

مقایسه دوزینگ پمپ ها

تمام پمپ‌های شرح داده شده در زیر بر اساس اصل دوزینگ پمپ حجمی کار می‌کنند. این جابجایی کاملا دقیق و کنترل شده با ماده‌ای با حجم خاص و چگالی ثابت است. برخلاف دوز فشار زمان‌بندی‌شده، میزان جریان حجم یا جرم مستقل از فشار و ویسکوزیته است.
انواع اصلی پمپ برای این کاربرد به شرح زیر است:

 • پمپ های دنده ای (خارجی یا داخلی)
 • پمپ مارپیچی
 • پمپ های شلنگی
 • پمپ های پیستونی

پمپ‌های دنده ای: این پمپ ها از دقیق‌ترین دوزینگ پمپ‌ها هستند. پوشش‌های مقاوم در برابر سایش و شکل‌ دندانه‌ای خاص آنها به افزایش عمر مفیدشان کمک می‌کند. پمپ‌های دنده‌ای خارجی را می‌توان در حجم پمپاژ حدود 0.1 سانتی متر مکعب بر دور استفاده نمود. این پمپ‌ها برای فشارهایی تا حدود 100 بار مناسب هستند. برای حجم‌های پمپاژ کوچکتر، می‌توان از پمپ‌های دنده داخلی نیز استفاده کرد. این سیستم دارای مزیت بسیار فشرده است. پمپ‌های دنده داخلی در کنار سیستم اختلاط نصب شده و با دقت بسیار بالا مقدار دوزی حدود 20 میلی گرم را هدایت می‌کنند.

دوزینگ پمپ پیستونی

عملکرد پمپ پیستونی

دوزینگ پمپ پیستونی برای تامین مواد استفاده می‌شود. کارکرد آن به این صورت است که یک فشار ماده ایجاد می‌شود که با آن مواد از طریق نازل، فشرده و تقسیم می شوند. در نهایت این مواد به صورتی درمی‌آیند که بتوانید آن را روی بستر مربوطه اسپری کنید. اصل پمپاژ جابجایی است، زیرا پیستون رفت و برگشتی مایع را پس از مکیدن درون شلنگ وارد می کند. به همین دلیل پمپ پیستونی رفت و برگشتی متعلق به پمپ‌های جابجایی مثبت است.
پمپ پیستون از سیلندری که پیستون در آن خودکفا است به بهترین شکل تولید می‌شود. آنها یک ورودی هستند که از طریق آن محیط انتقال به پمپ پیستونی رفت و برگشتی مکیده می‌شود. همچنین شامل یک خروجی است که از طریق آن مواد موجود در شیلنگ به بیرون هدایت می‌شوند. ورودی با یک دریچه ورودی و خروجی با یک دریچه خروجی ارائه می شود. به این صورت اطمینان حاصل می‌شود که ماده پمپ شده فقط در یک جهت حرکت می‌کند.
اگر با حرکت بالابر  دسترسی خارج شود خلاء ایجاد می‌شود. در این شرایط سوپاپ به طور خودکار دریچه را بسته و مواد وارد سرسیلندر می‌شوند. اگر اکنون پیستون توسط میله در جهت مکرر، یعنی به سمت خروجی فشار داده شود، عنصر بسته شدن دریچه خروجی با فشار بالا رفته و ماده پمپ شده به داخل شیلنگ فشار داده می شود. در نتیجه، در حالی که مواد بیشتر و بیشتر به داخل شیلنگ مکیده شده و حرکت پیستون بعدی به داخل شیلنگ فشرده می‌شود، بیشتر به سمت تفنگ داخل شیلنگ فشار داده می‌شود تا در نهایت از زیر ریل نازل خارج شود.

دوزینگ پمپ پیستونی

کاربرد پمپ‌های پیستونی

پمپ‌های پیستونی به طور کلی در مواردی استفاده می‌شوند که فشار خروجی بالایی دارند. این محصول بسته به نوع کاربری شامل انواع متفاوتی می‌شود و در امور کارخانه‌ای، کارگاهی و انواع صنایع می‌توان از آنها استفاده نمود.
برخی از دیگر کاربردهای این پمپ عبارت است از:

 • ساخت آبپاش‌های فشار قوی
 • چربی زدایی و رسوب زدایی
 • کاربرد در صنایع فولاد و نفت و گاز
 • استفاده در دستگاه آب شیرین کن و در سیستم‌های مه‌پاش
 • کاربرد در صنایع خودروسازی، کاغذسازی، کشتی سازی و…
دوزینگ پمپ پیستونی

برند های دوزینگ پمپ ها پیستونی

محصولات دوزینگ پمپ ها پیستونی

پمپ تزریق پیستونی (16)