دوزینگ پمپ پیستونی چیست؟

دوزینگ پمپ پیستونی که یک پمپ جابجایی مثبت است، برای تزریق یک ماده شیمیایی یا ماده دیگر به جریان آب، گاز یا بخار طراحی شده است. پمپ های دوز که معمولاً کوچک هستند، دبی بسیار دقیقی را برای حداکثر کنترل فراهم می کنند. آنها بخش مرکزی یک سیستم دوز یکپارچه هستند که برای پراکندگی خودکار مواد شیمیایی طراحی شده است. این تعریف دوز برای طیف وسیعی از کاربردها و صنایع، از تصفیه فاضلاب تا فرآوری مواد غذایی، کاربرد دارد

دوزینگ پمپ پیستونی

 انواع دوزینگ پمپ پیستونی

بسته به نیازهای طراحی، پمپ های دوز را می توان بر اساس اصل پمپ های دینامیکی یا پمپ های جابجایی مثبت کار کرد.

دبی متغیر توسط پمپ های دینامیکی تولید می شود که برای تولید دبی بالا با سیالات ویسکوزیته کم مناسب است.

از سوی دیگر، پمپ‌های جابجایی مثبت جریان ثابتی را تولید می‌کنند که برای تولید فشارهای بالا (و نرخ جریان پایین) با سیالات ویسکوزیته بالا مناسب است.

بیشتر پمپ های دوز پمپ های جابجایی مثبت هستند که جریان ثابت و کم را برای انواع مختلف محیط ها فراهم می کنند.

پمپ های جابجایی مثبت دو نوع هستند

 •     پمپ های رفت و برگشتی
 •     پمپ های دوار

فروشگاه آقای پمپ نمایندگی رسمی انواع پمپ صنعتی در سطح کشور می باشد برای خرید دوزینگ پمپ پیستونی و دوزینگ پمپ پریستالتیک با کیفیت به سایت مراجعه کنید و سفارش خود را  ثبت نمایید.

تجهیزات جانبی دوزینگ پمپ پیستونی

 • شیرهای اطمینان Safety Relief Valves_
  برای محافظت از سیستم ، هنگام افزایش فشار بیش از حد مجاز از شیرهای ایمنی استفاده می‌شود.
 • شیرهای Back Pressure
  زمانی که اختلاف فشار رانش و مکش کمتر از ۵/۱ بار باشد، واز جریان دبی ناخواسته پمپ ، به دلیل فشار کم خط رانش جلوگیری می‌کند.استفاده می شود
 • دمپرهای پالس جریان Pulsation Dampeners_
  حرکت رفت و برگشتی سبب ایجاد جریان خروجی به صورت پالسی می‌شود،که  دمپرها یا تعدیل کننده ها پالس‌ها را از بین برده و جریان خروجی را به حالت خطی و ثابت نزدیک می‌کنند.
 • صافی ها Strainer_
  صافی‌ها در ورودی پمپ قرار دارد  و از ورود ذرات و اجسام ریز به پمپ جلوگیری می‌کند
دوزینگ پمپ پیستونی

 

مقایسه دوزینگ پمپ ها

تمام پمپ های شرح داده شده در زیر بر اساس اصل دوزینگ پمپ حجمی کار می کنند. این جابجایی دقیق و کنترل شده یک ماده با حجم خاص و با چگالی ثابت است. برخلاف دوز فشار زمان‌بندی‌شده، میزان جریان حجم یا جرم مستقل از فشار و ویسکوزیته است. انواع اصلی پمپ برای این کاربرد به شرح زیر است:

 • پمپ های دنده ای (خارجی یا داخلی)
 • پمپ های پیچ دار
 • پمپ های شلنگی
 • پمپ های پیستونی.

پمپ های دنده ای: این پمپ ها از دقیق ترین پمپ های دوز هستند. پمپ های چرخ دنده برای مواد کمی ساینده اعم از مایعات گرفته تا خمیر و با یا بدون پرکننده های جامد ایده آل هستند. پوشش‌های مقاوم در برابر سایش و شکل‌های دندانه دنده‌ای طراحی شده خاص به افزایش عمر مفید پمپ‌ها کمک می‌کنند. پمپ های دنده ای خارجی را می توان از حجم پمپاژ حدود 0.1 سانتی متر مکعب بر دور استفاده کرد و برای فشارهای دوز تا حدود 100 بار مناسب است. برای حجم های پمپاژ کوچکتر ، می توان از پمپ های دنده داخلی نیز استفاده کرد. این سیستم دارای مزیت بسیار فشرده است. پمپ های دنده داخلی در کنار سیستم اختلاط نصب شده اند ، که اجازه می دهد تا دقت بسیار بالایی با مقدار دوز حدود 20 میلی گرم را هدایت کنند.

دوزینگ پمپ پیستونی

عملکرد پمپ پیستونی

دوزینگ پمپ پیستونی برای تامین مواد استفاده می شود. یک فشار ماده ایجاد می شود که با آن مواد از طریق نازل فشار داده می شود و تقسیم می شود تا در نهایت بتوانید آن را روی بستر مربوطه اسپری کنید. اصل پمپاژ جابجایی است ، زیرا پیستون رفت و برگشتی مایع را پس از مکیدن درون شلنگ وارد می کند ، به همین دلیل پمپ پیستونی رفت و برگشتی متعلق به پمپ های جابجایی مثبت است.

   پمپ پیستون از سیلندری که پیستون در آن خودکفا است به بهترین شکل تولید می شود. آنها یک ورودی هستند که از طریق آن محیط انتقال به پمپ پیستونی رفت و برگشتی مکیده می شود و یک خروجی است که از طریق آن مواد موجود در شیلنگ به بیرون هدایت می شود. ورودی با یک دریچه ورودی و خروجی با یک دریچه خروجی ارائه می شود تا اطمینان حاصل شود که محیط پمپ شده فقط در یک جهت حرکت می کند.

 اگر با حرکت بالابر  دسترسی خارج شود خلاء ایجاد می شود سوپاپ به طور خودکار دریچه را بسته و مواد وارد سرسیلندر می شود. اگر اکنون پیستون توسط میله پیستون در جهت مکرر، یعنی به سمت خروجی فشار داده شود، عنصر بسته شدن دریچه خروجی با فشار بالا رفته و محیط پمپ شده به داخل شیلنگ فشار داده می شود.

    در نتیجه، در حالی که مواد بیشتر و بیشتر به داخل شیلنگ مکیده شده و در نهایت در حرکت پیستون بعدی به داخل شیلنگ فشرده می شود، بیشتر  به سمت تفنگ داخل شیلنگ فشار داده می شود تا در نهایت از زیر ریل از نازل خارج شود.

 

دوزینگ پمپ پیستونی

کاربرد پمپ های پیستونی

این باعث ایجاد فشار بیش از حد در فضای مایع می شود. این فشار بیش از حد، شیر ورودی را می بندد و دریچه خروجی را باز می کند؛ مایع یا گاز اکنون منتقل می شود. بسته به طرح و ماده پمپ، موادی که پمپ می شوند نیز می توانند فشرده شوند. کاربردهای دوزینگ پمپ پیستونی همه کاره است:

    پمپ دسته (پمپ آب زیرزمینی در چشمه باغ)

  دوزینگ  پمپ   (مانند دستگاه پخش کننده صابون یا ژل دوش)

    سایر پمپ های هوا

    پمپ های آب

  پمپ های روغن مختلف (به صورت دستی، هیدرولیکی و الکتریکی)، به عنوان مثال برای پمپ کردن روغن گرمایشی

دوزینگ پمپ پیستونی

برند های دوزینگ پمپ ها پیستونی

محصولات دوزینگ پمپ ها پیستونی

پمپ تزریق پیستونی (14)