دوزینگ پمپ پریستالتیک چیست؟

دوزینگ پمپ پریستالتیک  متشکل از یک لوله با انعطاف‌پذیری بالا است. در این دستگاه از طریق فشار و رها شدن یک شلنگ جابه‌جایی سیالات صورت می‌گیرد. این پمپ‌ها در حوزه‌های مختلف صنعتی و حتی پالایشگاهی به کار می‌روند.

پمپ‌های غلطکی به سه شکل پمپ شلنگی، پمپ تیوپی و پمپ خارج از مرکز ۳۶۰ درجه به چشم می‌خورند. از بین آنان پمپ‌های پریستالتیک شلنگی محبوبیت بیشتری دارند زیرا که امکان استفاده از آن هم در فشارهای پایین و هم در فشارهای بالا وجود دارد.

دوزینگ پمپ پریستالتیک

مزایای پمپ های پریستالتیک

هر پمپ پریستالتیک دارای یک شیلنگ یا لوله انعطاف پذیر است که یک مسیر جریان باز ایجاد می کند که مقاومت بالایی در برابر سایش ایجاد می کند و جریان آسان مواد جامد را مجاز می کند ، S.G بالا. و رسانه های چسبناک علیرغم ظرفیت پمپاژ برخی از سخت ترین سیالات جهان، پمپ خود پمپاژ ملایمی را انجام می دهد و آن را برای محصولات حساس به برش مانند پلیمرها و حتی ماهی کامل مناسب می کند!

جریان پمپ متناسب با سرعت است و آن را برای دوز مناسب می کند. از آنجایی که یک پمپ پریستالتیک هم در مدل های بزرگ و هم در مدل های کوچک موجود است، می توان از آن در آزمایشگاه ها برای کاربردهای معدنی استفاده کرد.

شیلنگ از آلودگی متقابل جلوگیری می کند. برای ایمنی و آسودگی خاطر، پمپ فاقد مهر و موم مکانیکی بوده و در صورت پارگی شیلنگ، سیال را به صورت ایمن در خود جای می دهد.

دوزینگ پمپ پریستالتیک

پمپ های پریستالتیک چگونه کار می کنند؟

هر پمپ پریستالتیک مجهز به یک شیلنگ یا لوله انعطاف پذیر برای پمپاژ و مقاومت در برابر سایش بالا است. پمپ پریستالتیک توانایی پمپاژ جریانی از ذرات جامد را در ترکیب مایع یا خمیر (محیط ویسکوز) فراهم می کند. این پمپ علیرغم اینکه قادر به پمپاژ برخی از سخت ترین سیالات جهان است، پمپاژ نرمی را ارائه می دهد که آن را برای محصولات حساس به برش مانند پلیمرها و حتی ماهی های زنده مناسب می کند.

جریان پمپ متناسب با سرعت است و آن را برای دوزینگ مناسب می کند. از آنجایی که پمپ پریستالتیک در دو مدل بزرگ و کوچک موجود است، می توان از آن در آزمایشگاه تا معدن استفاده کرد.

برای سفاش دوزینگ پمپ پریستالتیک از فروشگاه آقای پمپ به سایت ما مراجعه کنی و در صورت لزوم با ما  تماس حاصل نمایید. این فروشگاه دارای بهترین و با کیفیت ترین انواع پمپ های صنعتی و کشاورزی در سطح کشور می باشد برای خرید دیگر پمپ ها و لوازم جانبی این فروشگاه به هر یک از سایت های مربوطه مراجعه کنید.

پالسیشن دمپنر ، کلرزن ، پمپ شناور ، پمپ لجن کش

دوزینگ پمپ پریستالتیک

کاربرد پمپ های پریستالتیک

با توجه به مزایای زیاد، دوزینگ پمپ پریستالتیک به طور گسترده ای در زمینه های مختلف فعالیت مورد استفاده قرار می گیرند. آنها به خوبی خود را در حل مشکلات مربوط به تصفیه آب و تصفیه فاضلاب ثابت کرده اند. به طور خاص، پمپ ها به شما این امکان را می دهند که آب صنعتی را در حین تولید، آب دیگ های بخار و برج های خنک کننده برای جلوگیری از خوردگی و تشکیل جلبک، آب آشامیدنی ، برای فیلتراسیون، استریل کردن، از بین بردن بو و طعم را تصفیه کنید.

پمپ های پریستالتیک برای اندازه گیری مواد شیمیایی مانند کلرید آهن، کربن فعال، هیپوکلریت پتاسیم، آهک، سود سوزآور، فسفات ها و بسیاری دیگر استفاده می شود. همچنین برای انتقال دوغاب و انتقال محصول به فیلتر پرس استفاده می شود.

این پمپ ها در صنایع شیمیایی نیز تقاضا دارند. با کمک آنها، تهیه محلول های گچ و آلوم آلومینیوم، حمل و نقل اسیدها و قلیاها، حذف پساب با ناخالصی های جامد انجام می شود. این تجهیزات همچنین در فرآیندهای مختلف تکنولوژیکی برای ترشی کردن، گالوانیزه کردن و سایر عملیات سطحی، برای پمپاژ حلال ها، روان کننده ها و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. در صنعت ساختمان، پمپ‌های پریستالتیک امکان پمپاژ لجن و آب بسیار آلوده را فراهم می‌کنند و انواع مخلوط‌های چسبناک، رنگ‌ها و چسب‌ها را تامین می‌کنند. در نیروگاه های هسته ای، این دستگاه ها حرکت زباله های رادیواکتیو مایع را فراهم می کنند.

دوزینگ پمپ پریستالتیک

بخش‌های تشکیل‌دهنده پمپ‌های پرستالتیک

دوزینگ‌ پمپ پریستالتیک از اجزای مختلفی تشکیل شده است. موتورها یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های این دستگاه هستند. با توجه ‌به نوع و کارایی پریستالتیک، یک روتور و تعدادی رولر یا غلطک، کفشک و لوب در پمپ وجود دارد. همچنین یک شلنگ یا تیوپ مخصوص برای انتقال و جابه‌جایی سیالات کار گذاشته است. به این صورت رولرها و لوله‌ها با ایجاد فشار مثبت در بخش داخلی پمپ، باعث ایجاد جابه‌جایی سیالات از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌شوند.

با استفاده از استیل یا فولاد ضدزنگ در اکثر قسمت‌های پمپ شاهد کاهش اصطکاک بخش‌های مختلف دستگاه و بالا رفتن طول عمر پمپ هستیم. همچنین جنس بدنه این پمپ‌ها بستگی به بخشی دارد که آنان را به کار می‌گیرند. به طور مثال در نمونه‌های صنعتی برای بدنه، چدن آلیاژی و در نمونه‌های آزمایشگاهی و دستگاه‌هایی که به شکل گریز از مرکز کار می‌کنند، معمولاً پلاستیک خشک استفاده می‌شود.

دوزینگ پمپ پریستالتیک

انواع دوزینگ پمپ پریستالیک

 این نوع از پمپ را می‌توان به دو روش دسته‌بندی کرد. روش اول از نظر سیستم انتقال سیال و روش دوم از لحاظ فشار به‌کار‌گیری پمپ است. معیار دسته‌بندی پمپ‌ها از نظر سیستم انتقال سیال، نوع شیلنگ استفاده شده در آن است. پمپ‌های پریستالیک به سه دسته شیلنگی، تیوپی و خارج از مرکز 360 درجه‌ای تقسیم می‌شوند.

 پمپ پریستالیک شیلنگی می‌تواند حداکثر فشاری معادل 16 بار ایجاد کند. این پمپ در فشارهای پایین از غلتک و در فشارهای بالا از کفشک برای ایجاد فشار لازم برای انتقال در سیال استفاده می‌کند. پمپ شیلنگی برای کاهش اتلاف حرارت و پیشگیری از ایجاد سایش در تیوپ محفظه‌های روغن مخصوص دارند.

پمپ‌های پریستالیک از لحاظ فشار کاری به دودسته تقسیم می‌شوند که شامل پمپ فشارقوی و پمپ کم‌فشار است. دوزینگ پمپ پریستالیک فشارقوی زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که فشار وارد بر آن بیشتر از 16 بار باشد.

برند های دوزینگ پمپ ها پریستالتیک

محصولات دوزینگ پمپ های پریستالتیک

پمپ تزریق پریستالتیک (28)