لوب پمپ

لوب پمپ که در کشور ما به آن پمپ گوشواره‌ای نیز می‌گویند، یکی از انواع پمپ‌های جابه‌جایی مثبت است که از دو یا چند عنصر موازی و چرخان به اسم شفت (شافت) در بدنه پمپ و برای انتقال مایعات استفاده می‌کند. از این نوع پمپ، به طور گسترده در صنایع بهداشتی و دارویی و فرآوری محصولات خوراکی و تولید داروهای بیولوژیکی استفاده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این نوع پمپ این است که لوب‌های به‌کاررفته در این پمپ‌های جابه‌جایی مثبت، بر خلاف انواع پمپ‌های دنده‌ای، با یکدیگر به طور فیزیکی در ارتباط نیستند. همین موضوع باعث می‌شود که ویژگی‌های مشخصی را در پمپاژ انواع خاصی از مواد ارائه کند. در ادامه، با نحوه کار و ویژگی‌های این نوع پمپ در صنعت و فعالیت‌های وابسته به آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

لوب پمپ

پمپ لوب چگونه کار می کند؟

عمل پمپاژ اصل پمپ لوب چرخشی با چرخش متقابل دو عنصر پمپاژ (روتور) در داخل یک محفظه (مورد روتور) ایجاد می شود. روتورها روی شفت ها قرار دارند که به نوبه خود در گیربکس خارجی نصب شده و توسط بلبرینگ پشتیبانی می شوند. چرخ دنده های زمان بندی نیز روی شفت ها قرار دارند.

دنده های زمان بندی انرژی را از محور محرک به محور محرک منتقل می کنند و روتورها را همزمان می کنند تا بدون تماس با یکدیگر بچرخند. با عبور روتورها از درگاه مکش ، حفره ایجاد شده افزایش می یابد و باعث کاهش فشار می شود ، که باعث می شود محیط پمپ شده به داخل روتور جریان یابد

لوب پمپ

6 مورد کارایی لوب پمپ ها

  •     پلیمرها
  •     روکش های کاغذی
  •     صابون ها و سورفکتانت ها
  •     رنگ و رنگ
  •     کاربردهای دارویی
  •     برنامه های غذایی

 عملکرد لوب پمپ

  •  هنگامی که لوب ها از مش خارج می شوند ، حجم انبساطی را در قسمت ورودی پمپ ایجاد می کنند. مایع به داخل حفره جریان می یابد و هنگام چرخش توسط لوب ها به دام می افتد.
  •  مایع در داخل محفظه در جیب هایی بین لوب ها و پوشش حرکت می کند (بین لوب ها عبور نمی کند).
  •  در نهایت ، مش بندی لوبها مایع را تحت فشار از طریق خروجی مجبور می کند. پمپ های لوب اغلب در برنامه های غذایی استفاده می شوند ، زیرا در جابجایی مواد جامد بدون آسیب رساندن به محصول خوب هستند. اندازه ذرات جامد می تواند در پمپ های لوب بسیار بزرگتر از سایر انواع جابجایی مثبت باشد. از آنجا که لوب ها تماس نمی گیرند و فاصله ها به اندازه سایر پمپ های جابجایی مثبت نزدیک نیست ، این طرح مایعات با ویسکوزیته کم با عملکرد کاهش یافته را کنترل می کند. به اندازه طرح های دیگر خوب نیست و توانایی مکش کم است. مایعات با ویسکوزیته بالا برای دستیابی به عملکرد رضایت بخش نیاز به سرعت کمتری دارند. کاهش مایعات با ویسکوزیته بالا 25 درصد از سرعت نامی و کمتر رایج است.

 

 

لوب پمپ

جنس لوب‌ها و جزئیات تشکیل‌دهندة پمپ

گوشواره‌های پمپ دارای پوشش PTFE ، نایلونی، پلاستیکی یا برنز با ویژگی‌هایی در حد استلنس استیل است که با توجه به نیاز کاری نوع جنس آن انتخاب و سفارش داده می‌شود. PTFE مقاومت در برابر مواد شیمیایی و مکانیکی را افزایش داده، نایلون مقاومت بالایی در مورد مواد سخت و جامدات معلق در سیالات دارد، پلاستیک ویژگی ضد خورندگی دارد و برنز باعث کم شدن اثرات منفی به علت اضافه‌بار لحظه‌ای می‌شود.

 تجهیزات خارجی مانند سر پمپ و فضای پوششی به طور معمول از فولاد ضدزنگ و گیربکس‌ها از جنس چدن و فولاد ضدزنگ هستند. تجهیزات داخلی پمپ مانند روتور و شافت از فولاد ضدزنگ و یا فولاد غیر جوش آور هستند.

لوب پمپ

پمپ های روتاری لوب چیست؟

پمپ های لوب روتاری در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب محبوب هستند زیرا ویژگی های بهداشتی برجسته ای را ارائه می دهند. همانطور که احتمالاً حدس زده اید ، این برای مثال برای صنایع غذایی مهم است. آنها همچنین مزایای بهره وری بالا ، قابلیت اطمینان و مقاومت در برابر خوردگی را ارائه می دهند.

این پمپ ها نام خود را از قطعات داخلی که برای ساخت این طرح استفاده می شود ، گرفته اند. در داخل پمپ لوب های چرخشی وجود دارد که بدون لمس یکدیگر حرکت کرده و محفظه پمپاژ بزرگی ایجاد می کنند. چندین گزینه مختلف مانند پمپ های لوب یک ، دو یا سه لوب وجود دارد. محفظه های پمپاژ بزرگ به پمپ ها اجازه می دهد تا مواد جامد کوچک ، دوغاب ها ، خمیرها و بسیاری مایعات دیگر را با سهولت کار کنند.

پمپ های روتاری لوب چگونه کار می کنند؟

پمپ های لوب روتاری ، که خود پمپ های جابجایی مثبت هستند ، به خشک شدن حساس نیستند. چرخش همزمان زوج روتور و محفظه مکش رو به افزایش باعث ایجاد خلا در سمت پرایمینگ پمپ می شود. این خلاء مایع را به داخل محفظه پمپ می کشد و محیط پمپ شده توسط روتورها از دیواره پمپ به داخل منطقه فشار منتقل می شود. چرخش همزمان زوج روتور و محفظه کاهش فشار باعث ایجاد فشار بیش از حد در سمت تخلیه پمپ می شود. جهت جریان را می توان به راحتی با تغییر جهت چرخش معکوس کرد.

فیلتراسیون غشایی (آب / فاضلاب)-این روش می تواند از غشاهای نفوذپذیر در آب برای جداسازی ذرات از آب مورد نیاز برای تمیز کردن استفاده کند. پمپ های لوب چرخشی آب را تصفیه می کنند تا از طریق غشاها ، منافذ کوچکی که آب از طریق آنها نفوذ می کند ، تصفیه شود. جامدات ، باکتری ها و سایر ترکیبات آلی به طور معمول توسط غشاء حفظ می شوند و در نتیجه آب را تصفیه می کنند. از آنجا که تمیز کردن غشاها گاهی اوقات نیاز به شستشو با آب تصفیه شده دارد ، استفاده از پمپ لوب چرخشی که می تواند “معکوس” عمل کند ، تمیز کردن غشا را آسان تر می کند.

مزایا و کاربردهای پمپ روتاری لوب

پمپ های لوب روتاری بخش بسیار مهمی از کاربردها در صنایع مختلف در سراسر جهان هستند. این که آیا در صنعتی مانند کاغذ ، مواد شیمیایی ، مواد غذایی و آشامیدنی یا داروسازی فعالیت می کنید ، این نوع پمپ می تواند بسیار کارآمد و مفید باشد.

ما در شرکت آقای پمپ  در خدمت شما به بهترین نحو هستیم و پشتیبانی، فروش و خدمات را برای همه نیازهای پمپاژ صنعتی بزرگ یا کوچک شما ارائه می دهیم. اطلاعات بیشتر را در صفحه محصولات ما پیدا خواهید کرد. این شامل انواع لوب پمپ و پمپ لجن کش به همراه بسیاری از محصولات دیگر است.

لوب پمپ

برند های پمپ های لوب پمپ

دیدگاهتان را بنویسید