پمپ دیافراگم به چه معناست؟

یک پمپ دیافراگمی یک پمپ جابجایی مثبت هیدرولیکی یا مکانیکی است که از ترکیب عملکرد رفت و برگشتی و یا شیر فلپر یا سوپاپ برای انتقال مایعات استفاده می کند.

پمپهای دیافراگمی خود آماده کننده هستند و برای مایعات چسبناک ایده آل هستند. تقریباً همه صنایع اصلی از پمپهای دیافراگمی استفاده می کنند. آنها معمولاً برای جابجایی مایعات ساینده از جمله بتن یا اسیدها و مواد شیمیایی استفاده می شوند. آنها همچنین در خودروها و هواپیماها رایج هستند.

این پمپ همچنین به عنوان پمپ غشایی ، پمپ دیافراگم دوگانه با هوا (AODD) یا دیافراگم پنوماتیک شناخته می شود.

پمپ دیافراگمی

اصل کار پمپ دیافراگم

دیافراگم دوگانه یک پمپ جابجایی مثبت است که از دو دیافراگم انعطاف پذیر استفاده می کند که رفت و برگشتی دارند و یک محفظه موقت ایجاد می کنند که هم مایع را به داخل پمپ می کشاند و هم از آن خارج می کند. دیافراگم ها به عنوان دیواره جداسازی هوا و مایع عمل می کنند.

دو دیافراگم که توسط یک شفت از طریق بخش مرکزی که دریچه هوا در آن قرار دارد متصل می شوند. هدف دریچه هوا هدایت هوای فشرده به پشت دیافراگم شماره یک است که باعث می شود از قسمت مرکزی دور شود. دیافراگم شماره یک باعث حرکت مایع در خارج از پمپ می شود. در همان زمان دیافراگم شماره دو در حال انجام  است. هوای پشت دیافراگم شماره دو به سمت خارج رانده می شود و باعث می شود فشار اتمسفر مایع را به سمت مکش سوق دهد. شیر توپی مکش از صندلی خود خارج می شود و اجازه می دهد مایع از دریچه توپی به داخل محفظه مایع عبور کند.

پمپ دیافراگمی

ویژگی های پمپ دیافراگم

بر اساس اصل کار فوق ، پمپهای دیافراگمی دارای ویژگی های زیر هستند.

1. جریان مایع با ضربان به دلیل اصل عملکرد ، مایع به دلیل متناوب مکش و تخلیه به صورت متناوب جریان می یابد. که باعث می شود پمپهای دیافراگمی با پمپ های گریز از مرکز تفاوت اساسی داشته باشند. (بعداً توضیح داده می شود)

2. هنگامی که مایع با استفاده از یک شیر بازرسی وارد سیلندر می شود ، همیشه از طرف بالا خارج می شود.

بنابراین ، حتی هنگامی که فشار قابل توجهی به سمت تخلیه (سمت بالا) وارد می شود و شیر بازرسی توپ را پایین نگه می دارد ، تا زمانی که قدرت (فشار دادن پیستون) اجازه می دهد ، فشار داخل سیلندر افزایش می یابد.
از لحاظ نظری ، در مورد عملکرد بسته ، این بدان معناست که فشار داخل سیلندر می تواند بی نهایت افزایش یابد.
با این حال ، قبل از رسیدن فشار به بی نهایت ، ضعیف ترین قسمتهای نزدیک پمپ ، به عنوان مثال سیلندر یا لوله های تخلیه ، ممکن است بترکد یا موتور محرک پیستون بسوزد.
به همین دلیل است که هنگام استفاده از دیافراگمی هرگز نباید یک دریچه امداد و یک رله حرارتی برای موتور کنار گذاشته شود.

پمپ دیافراگمی

3.آب بندی شیر بازرسی بسیار مهم است

وقتی خاک یا مواد خارجی وارد شیر بازرسی می شود ، آب بندی به خطر می افتد. در چنین شرایطی ، عملکرد برگشتی غیرفعال است ، که عملکرد پمپ را به شدت مختل می کند به گونه ای که در برخی موارد تخلیه کامل پمپ متوقف می شود. همین وضعیت ممکن است زمانی رخ دهد که سوپاپ چک یا صندلی سوپاپ (قسمتی که برای ایجاد مهر و موم با شیر کنترل تماس دارد) آسیب ببیند.
اگر شیر بازرسی و صندلی شیر خشک است ، عبور هوا از شکافهای جزئی بین سطوح نامنظم ممکن است بر عملکرد آب بندی تأثیر بگذارد. (اگر پمپ بالای مخزن باشد: شرایط مکش) در چنین حالتی ، مرطوب کردن شیر بازرسی و صندلی دریچه با مایع ، آب بندی را بهبود می بخشد و مکش و تخلیه را ممکن می سازد

کارکرد پمپ دیافراگم

پمپ دیافراگم یا غشایی یک پمپ جابجایی مثبت است که از دو دیافراگم انعطاف پذیر استفاده می کند که به جلو و عقب حرکت می کنند تا خلاء موقت ایجاد شود. این خلاء برای کشیدن یا تخلیه مایع از پمپ دیافراگم استفاده می شود. غشاء به عنوان یک دیوار پارتیشن بین مایع و هوا عمل می کند. اصل کار پمپ دیافراگم در زیر آورده شده است:

برای سفارش پمپ های صنعتی، کشاورزی،خانگی می توانید از یک فروشگاه مطمئن که کیفیت پمپ های آن بالاست و قیمت مناسبی دارند خریداری کنید.

پمپ های فروشگاه آقای پمپ

پمپ دیافراگمی

پمپ سانتریفیوژ

پمپ دنده ای

پمپ طبقاتی و..

پمپ دیافراگمی

ویژگی های پمپ دیافراگم

 1. دارای ویژگی های بالابر مکش خوب هستند ، برخی از آنها پمپ های فشار کم با نرخ جریان پایین هستند. بقیه بستگی به قطر کار موثر دیافراگم و طول ضربه آن دارند. آنها می توانند لجن ها و دوغاب ها را با مقدار نسبتاً بالایی از شن و محتوای جامد اداره کنند.
 2. طراحی پمپ سیالات پمپ را از قسمتهای حساس داخلی پمپ جدا می کند
 3. قطعات داخلی پمپ اغلب در روغن ، معلق و جدا شده ، برای افزایش طول عمر پمپ
 4. مناسب برای محلولهای ساینده و خورنده
 5. مناسب برای فشار تخلیه تا 1200 بار
 6. دارای ویژگی های دویدن خوب خشک است.
 7. برای ساختن پمپ های هوا برای فیلترها در مخازن ماهی کوچک استفاده می شود.
 8. می تواند تا 97 کارآمد باشد.
 9. دارای قابلیت های خوب آماده سازی خود
پمپ دیافراگمی

انواع پمپ دیافراگمی چیست ؟

 • پمپ دیافراگمی گراکو هاسکی
 • پمپ دیافراگمی دبم ایتالیا
 • دوزینگ پمپ دیافراگمی برقی
 • دوزینگ پمپ دیافراگمی کوچک
 • پمپ دیافراگمی پنوماتیک و بادی
 • پمپ دیافراگمی آرو
 • پمپ دیافراگمی یامادا

پمپ دیافراگمی ایرانی

پمپ دیافراگمی

نحوه انتخاب دیافراگم یا پمپ غشایی

پمپهای دیافراگمی شامل انواع معروف پمپ هایی هستند که فاقد روغن هستند. امروزه ، اینها در محصولات متعددی برای جلوگیری از مشکلات ناخالصی بخار روغن که بسیاری از فرآیندهای سخت امروزی را گرفتار کرده است ، استفاده می شود.

پمپ های دیافراگمی موجود در بازار که روغن آب بند یا روان کننده در سر پمپ ندارند. یعنی می توان در جایی خلاء ایجاد کرد که گازهای خروجی کاملاً عاری از بخار روغن باشند.

همه پمپ های خلاء دیافراگمی بدون روغن یا بدون روغن دارای ویژگی های عملکردی متمایزی هستند زیرا به طور کامل برای یک برنامه کاربردی مناسب هستند اما برای کاربردهای دیگر مناسب نیستند. این پمپ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در انتخاب پمپ ، آسان نیست که نوع پمپ را با برنامه خود مطابقت دهید. اما بهترین راه برای انتخاب پمپ خلاء دیافراگمی این است که حالت های عملکرد پمپ را از نظر قدرت ، ویژگی ها و ضعف ها با برنامه خود مقایسه کنید که می تواند برخی از مشکلات را کاهش دهد.

یک پمپهای دیافراگمی برای پمپاژ حجم زیادی از مواد با فشار نسبتاً کم ایده آل است. این پمپ ها به طور کلی در برابر سایش مقاومت می کنند زیرا پیستون را در سیلندر حرکت نمی دهند ، اما یک یا چند دیافراگم لاستیکی ساده برای انتقال مواد به چپ و راست حرکت می کنند.

پمپ دیافراگمی

برای انتخاب پمپ دیافراگم ، باید مراحل زیر را دنبال کنید

 • حجم مورد نیاز پمپ

  هنگام انتخاب دیافراگم ، اطمینان از این که پمپی که می خواهید انتخاب کنید با 50 درصد بالاترین پتانسیل خود در طول استفاده عادی کار می کند ، ضروری است.

  اگر پمپ با نیمی از حداکثر ظرفیت خود کار کند ، باید بدون تعمیر و نگهداری طولانی مدت کار کند. پمپهای دیافراگمی باید دارای ظرفیت عملیاتی (گالن در دقیقه) در برگه فروش یا در دفترچه معاملات باشند.

 • نوع محرک پمپ جابجایی

  یک پمپ دیافراگم راههای زیادی برای حرکت به عقب و جلو برای پمپاژ مواد دارد. محبوب ترین گزینه های درایو برای پمپهای دیافراگمی پمپ های پنوماتیک یا برقی هستند. این درایو برای استفاده ایمن از پمپ دیافراگم مهم است و همچنین بر وضعیت عملکرد پمپ تأثیر می گذارد.

 • نوع محرک پمپ جابجایی

  مواد پمپ

  این پمپ های جابجایی مثبت در مواد مختلف موجود است. به طور کلی ، مناسب ترین انتخاب مواد برای پمپهای دیافراگمی موجود شامل صندلی پمپ و مواد توپ و مواد بدنه پمپ است.

  موارد زیادی را باید در نظر گرفت ، اما گزینه های رایج پوشش شامل صندلی ها و توپ های فولادی ضد زنگ و مواد غشایی PTFE است.

  فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر سایش است ، اما قیمت بالایی دارد. از طرف دیگر ، PTFE قیمت پایینی نسبت به فولاد ضد زنگ دارد اما ممکن است ساینده ها را تحمل نکند. علاوه بر این ، فولاد ضد زنگ وقتی داغ است ، حالت ارتجاعی بیشتری دارد.

پمپ دیافراگمی
پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگم کدام مایعات را می تواند پمپ کند؟

پمپ خلاء دیافراگمی می تواند مایعات زیر را پمپ کند

 • پودرها
 • دی اکسید تیتانیوم
 • لاتکس
 • چسب ها
 • لاک ها
 • گریس ها
 • رنگ ها
 • لاک ها

کاربردهای پمپ دیافراگم

 1. مخازن مخلوط کردن
 2. ماشین های پرکن
 3. تصفیه رنگ
 4. فرز رنگدانه ای
 5. پرس فیلتر
 6. (55) گالن درام انتقال
 7. اسپری هوا – تامین یا انتقال
 8. تخلیه عمومی/انتقال
 9. پوشش پودری

  دیافراگم الاستومری می تواند به عنوان یک مهر و موم پویا با کاربری عمومی استفاده شود و محدودیت های متعددی را که در سایر روشهای آب بندی وجود دارد حذف می کند. آنها می توانند بدون نشت ، بدون اصطکاک و حساس به فشار کم ساخته شوند. با ملاحظات مناسب مواد ، دیافراگم را می توان در فشار و دمای وسیع بدون نیاز به تعمیر و روانکاری آب بندی کرد.

برند های پمپ های دیافراگمی

دیدگاهتان را بنویسید