دوزینگ پمپ دیافراگمی پمپی که برای جابجایی مایعات با سرعت جریان دقیق طراحی شده است. اکثر آنها قابلیت تنظیم و میزان جریان را با استفاده از صفحه کلید دستی یا صفحه لمسی دیجیتال دارند. میزان جریان برای پمپ های اندازه گیری معمولاً به دلیل ماهیت کاربرد بسیار پایین است ، بیشتر جریانها بر حسب گالن بر ساعت (gph) نسبت به گالنهای سنتی در دقیقه (gpm) که برای اکثر پمپ ها استفاده می شود ، طبقه بندی می شوند.

رایج ترین انواع پمپ های دیافراگمی هستند که دیافراگم به صورت مکانیکی یا هیدرولیکی فعال شده یا از طریق یک شیر برقی حرکت می کنند. با این حال ، انواع دیگر پمپ های جابجایی مثبت مانند پمپ های پیستونی ، پمپ های پریستالتیک ، پمپ های پیستونی یا چند نوع پمپ دوار دیگر نیز ممکن است به عنوان پمپ های اندازه گیری عمل کنند.

دوزینگ پمپ دیافراگمی
دوزینگ پمپ دیافراگمی

انواع دوزینگ پمپ دیافراگمی

پمپ های اندازه گیری در اصل تنوع انواع مختلف پمپ ها هستند که هر کدام برای ارائه قابلیت اندازه گیری و دستیابی به نتایج دقیق جریان ساخته شده اند

 •     دیافراگم

 •     پریستالتیک

 •    پیستونی

انواع مختلفی از پمپ ها وجود دارد که می توانند برای برنامه های اندازه گیری تنظیم شوند. انواع مختلف در زیر ذکر شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب این نوع پمپ ها ، روی لینک های مربوطه کلیک کنید.

 1.  پمپ های دیافراگمی از عمل رفت و برگشتی غشای انعطاف پذیر (دیافراگم) برای انتقال سیال به داخل و خارج محفظه پمپاژ استفاده می کنند. این پمپ ها نیازی به آب بندی ندارند.
 2. پمپ های پریستالتیک (که به آن پمپ های شلنگ نیز گفته می شود) از یک دستگاه غلتکی برای انتقال مایع در لوله یا شیلنگ استفاده می کنند. از آنجا که مایع موجود در لوله است ، با پمپ یا محیط خارجی تماس پیدا نمی کند.
 3. پمپ های پیستونی  سیال را با استفاده از یک یا چند پیستون رفت و برگشتی در داخل یک سیلندر (محفظه) جابجا می کنند که معمولاً از طریق میل لنگ و میله اتصال ایجاد می شود. این پمپ ها برای جلوگیری از نشت به مهر و موم نیاز دارند و نباید با مواد ساینده برخورد کنند.

 

دوزینگ پمپ دیافراگمی

دوزینگ پمپ دیافراگمی چگونه کار می کند؟

پمپ های اندازه گیری بر اساس مکانیزم تنظیم کننده برای دبی دقیق مورد استفاده قرار می گیرند ، اغلب به دو دسته تقسیم می شوند: پمپ های اندازه گیری با جابجایی ثابت و پمپ های اندازه گیری با جابجایی متغیر.

یک پمپ اندازه گیری با جابجایی ثابت سرعت جریان را بر اساس سرعت موتور تنظیم می کند ، که اطمینان می دهد که مقدار ثابت سیال در هر چرخش منتقل می شود. از سوی دیگر ، یک پمپ جابجایی متغیر ، بدون در نظر گرفتن سرعت موتور ، میزان جریان ثابت را انجام می دهد. این به طور معمول بر اساس طول سکته مغزی یا مقدار مایعی است که دور می زند.

برای کارکرد پمپ اندازه گیری ، یک پیستون توخالی به مایع هیدرولیکی اجازه می دهد تا از درگاه مرکزی عبور کند. این مایع را به داخل و خارج از محفظه دیافراگم پمپ می کند.

دوزینگ پمپ دیافراگمی

نحوه انتخاب پمپ های دیافراگمی

هنگام انتخاب پمپ اندازه گیری ، عوامل مختلفی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. ابتدا رسانه فرآیند است: آیا آب است ، دوغاب است یا مایعی چسبناک مانند روغن است؟ دوم ، شما باید مقدار رسانه ای را که باید پردازش شود ، در نظر بگیرید. در نهایت ، شما باید بدانید که میزان جریان مورد نظر شما چقدر است. پمپ های اندازه گیری بسیار دقیق هستند ، بنابراین شما نیاز به پمپ هایی دارید که بتواند مواد مورد نیاز برای پمپاژ ، حجم کل مورد نیاز برای پمپاژ و حجم اندازه گیری شده را که بر اساس دوره های زمانی خاص پمپ می شود ، کنترل کند.

Cortech به شما کمک می کند تا نیازهای پمپ اندازه گیری خود را تشخیص داده و پمپ اندازه گیری ایده آل را برای برنامه های خاص خود انتخاب کنید. ما بهترین چیزی را که تولیدکنندگان مانند SEEPEX ، میلتون روی ، Liquiflo ، LMI و Verder ارائه می دهند به شما نشان می دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پمپ های اندازه گیری و نحوه خرید پمپ اندازه گیری ایده آل برای برنامه خود ، امروز با Cortech Engineering تماس بگیرید.

 کاربردهای دوزینگ پمپ دیافراگمی

پمپ های اندازه گیری به طور خاص برای محیط های مایع طراحی شده اند که باید با سرعت جریان خاصی پمپ شوند. هنگامی که صحبت از تصفیه آب و فاضلاب می شود ، آنها بسیار محبوب هستند. آنها همچنین برای تصفیه شیمیایی آب برای استفاده در دیگهای بخار یا برجهای خنک کننده عالی هستند. پمپ های اندازه گیری همچنین در کارخانه های فرآوری مواد غذایی هنگامی که مایعات مختلف نیاز به مخلوط شدن دارند ، محبوب هستند.

 •   تصفیه آب و فاضلاب

 •    درمان شیمیایی

 •     فرآوری مواد غذایی

 •     نفت و گاز
 •     کشاورزی
 •    مواد چسبناک
دوزینگ پمپ دیافراگمی

تعمیر و نگهداری پمپ اندازه گیری

دوزینگ پمپ دیافراگمی برای دقت طراحی شده اند ، اما معمولاً برای انتقال مقادیر زیاد مایعات طراحی نشده اند. نصب و نگهداری پمپ های دیافراگمی به طور کلی بسیار ساده است. با این حال، از آنجا که آنها دارای اجزا و حرکات دقیق هستند ، درک نحوه انجام تنظیمات لازم برای اطمینان از اینکه پمپ دیافراگمی شما همچنان جریان دقیق مورد نظر شما را برای هر برنامه مشخص ارائه می دهد ، مهم خواهد بود.

دوزینگ پمپ دیافراگمی

اجزای دوزینگ پمپ دیافراگمی

انواع مختلفی از پمپ ها وجود دارد که می توان آنها را پمپ های اندازه گیری دانست و با هر یک از آنها ، اجزای اصلی ممکن است متفاوت باشد. از آنجا که پمپ های دیافراگمی رایج ترین هستند ، ما اجزای آنها را در زیر بررسی می کنیم.

 •  دیافراگم

    پمپ های اندازه گیری دیافراگم دارای دیافراگم هستند که فشرده سازی و رفع فشار را مکرر فراهم می کند. این حرکت حجم محفظه پمپ را تغییر می دهد. مایع در حین رفع فشار از طریق دریچه ورودی ورودی وارد می شود و قبل از فشرده سازی از شیر بازرسی خروجی خارج می شود.

 •  پیستون

    پیستون توخالی چیزی است که به مایع هیدرولیکی اجازه می دهد از طریق درگاه مرکزی پمپ حرکت کند. بین پیستون و دیافراگم ، سرعت جریان بسیار کنترل شده به راحتی با هر حرکت مکرر در پمپ به دست می آید.

دوزینگ پمپ دیافراگمی

دوزینگ پمپ دیافراگمی در کجا استفاده می شود؟

پمپ های اندازه گیری در هر جایی که میزان جریان یک مایع نیاز به اندازه گیری و تنظیم در سطوح دقیق دارد مورد استفاده قرار می گیرند. آنها بیشتر برای پمپاژ مواد شیمیایی تصفیه در برنامه های تصفیه آب مانند تصفیه آب برای آشامیدن ، استخرهای شنا ، دیگهای بخار ، برجهای خنک کننده یا تصفیه فاضلاب استفاده می شوند. مواد شیمیایی تصفیه شده برای تنظیم pH ، قلیائیت و ضدعفونی آب به داخل آب پمپ می شوند.

آنها همچنین در کارخانه های فرآوری مواد غذایی برای ترکیب مواد مایع ، در برنامه های اندازه گیری فرایند که در آن یک ماده شیمیایی باید به مقدار دقیق به ماده دیگر اضافه شود ، در خطوط لوله برای کاهش تلفات اصطکاکی در حین حرکت روغن در خط و در آزمایشگاه های مختلف استفاده می شود. و کاربردهای پزشکی

برند های دوزینگ پمپ ها دیافراگمی

محصولات دوزینگ پمپ ها دیافراگمی

پمپ تزریق دیافراگمی (2)