انواع آنتی اسکالانت – خرید و قیمت آنتی اسکالانت (Antiscalanet) از برندهای ایرانی و خارجی با کیفیت بالا در وب سایت آقای پمپ (مستر پمپ) موجود است.

آنتی اسکالانت در صنایع مختلف به عنوان یک ماده شیمیایی موثر است و به عنوان ضد رسوب و به منظور جلوگیری از تشکیل رسوب در دستگاه ممبران و دیگ بخار یا بویلر مورد استفاده قرار می گیرد. ضد رسوب یا آنتی اسکالانت به عنوان یک ماده شیمیایی تصفیه آب برای جلوگیری از تشکیل و رسوب آهک، مواد معدنی و رسوبات دیگر در کاربردهای صنعتی مانند برج‌ های خنک‌کننده، اواپراتورها، سیستم‌های اسمز معکوس یا ro و بویلرها استفاده می شود.

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت چیست؟

آنتی اسکالانت (Antiscalanet) که می تواند به صورت مایع آنتی اسکالانت یا توپ های گلوله ای شکل باشد یک ماده شیمیایی است که به منظور پیش تصفیه به آب خوراک قبل از ورود به غشای RO تزریق می شود و از پوسته پوسته شدن غشا در دستگاه های تصفیه آب صنعتی و دستگاه های آب شیرین کن صنعتی جلوگیری می کند. پوسته پوسته شدن غشاء RO زمانی اتفاق می افتد که ذرات روی یک غشا جمع می شوند و باعث مسدود شدن منافذ غشا می شوند. ضد رسوب یا انتی اسکالانت ها می توانند با ایجاد اختلال و یا تشکیل مواد کریستالی شکل در مواد معدنی رسوب زا آنها را به شکل معلق در آب در بیاورند و از ایجاد رسوب در تجهیزات، لوله ها، بویلرها و … جلوگیری کنند. به همین دلیل راندمان و طول عمر دستگاه ها، تجهیزات تصفیه آب افزایش می یابد.

آنتی اسکالانت فلوکن 260 چیست؟

آنتی اسکالانت فلوکن 260  (Flocon 260) نوعی محلول آبی از یک اسید پلی کربوکسیلیک تخصصی و حرفه ای است که در کنترل رسوب نمک ها و مواد معدنی رسوب زا بر روی سطح غشا و فیلتر ممبران دستگاه تصفیه اب صنعتی بسیار موثر است. قیمت آنتی اسکالانت فلوکن به دلیل حرفه ای و قدرت بیشتر نسبت به انواع دیگر ضد رسوب ها متفاوت است.

برای اطلاع دقیق و به روز از لیست قیمت آنتی اسکالانت فلوکن 260 از برندهای معتبر خارجی و ایرانی با کیفیت و دارای استاندارد بدون واسطه و یا مشاوره تخصصی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت آنتی اسکالانت تصفیه آب

قیمت آنتی اسکالانت

با توجه به هزینه های تعمیر و نگهداری و بالا بودن قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی کوچک و بزرگ، استفاده از یک آنتی اسکالانت با کیفیت اهمیت زیادی دارد. زیرا می تواند باعث صرفه جویی اقتصادی و کاهش هزینه و قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی شود. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای انتخاب و خرید آنتی اسکالانت حتماً کیفیت را در اولویت قرار دهید و برای اطیمنان از مناسب بودن آنتی اسکالانت با سیستم شما از مشاوره یک متخصص بهره ببرید. به صورت کلی قیمت اسید آنتی اسکالانت به دلیل  متنوع بودن فرمولاسیون های مختلف و  هزینه مواد اولیه خاص خود متغیر هستند. قیمت محلول آنتی اسکالانت نیز نسبت به نمونه های توپی شکل آن متفاوت است. قیمت مواد آنتی اسکالانت (مواد اولیه) می تواند به طور قابل توجهی بر قیمت روز آنتی اسکالانت تاثیر بگذارد. علاوه بر این آنتی اسکالانت های وارداتی به دلیل نوسانات ارز دائماً در حال تغییر هستند.

آقای پمپ با تنوع زیاد در انواع محصولات آنتی اسکالانت خارجی و ایرانی با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه به صورت عرضه مستقیم توانسته رضایتمندی مشتریان زیادی را در کارنامه خود داشته باشد. برای مشاهده لیست قیمت آنتی اسکالانت از برندهای مختلف و معتبر ایرانی و خارجی یا مشاوره تخصصی رایگان می توانید با کارشناسان ما به شماره 09304443328 در تماس باشید.

جدول قیمت روز آنتی اسکالانت تصفیه آب

نام آنتی اسکالانت نوع ph قیمت فروش (ریال)
قیمت آنتی اسکالانت 260 ( Flocon 260) اسیدی تماس بگیرید
قیمت آنتی اسکالانت 190 (Flocon 190) قلیایی تماس بگیرید
قیمت آنتی اسکالانت مدل Genesys CAS اسیدی تماس بگیرید
قیمت آنتی اسکالانت تصفیه آب مدل Genesys MP اسیدی تماس بگیرید
Genesys LF قلیایی تماس بگیرید
Genesys SW قلیایی تماس بگیرید
Avista Vitec 1200 اسیدی تماس بگیرید
Avista Floc 3000 اسیدی تماس بگیرید
Avista Soda Ash قلیایی تماس بگیرید
Avista Caustic Soda قلیایی تماس بگیرید

لیست قیمت آنتی اسکالانت ایرانی

نام آنتی اسکالانت PH دانسیته در دمای °C20 نوع عملکرد کاربرد قیمت فروش (ریال)
قیمت مواد آنتی اسکالانت R21 11- 13 16/1- 11/1 نوع قلیایی که برای پاک کردن رسوبات سولفات، سیلیکا، فیلم‌های میکروبی و مواد آلی ممبران ro برای دستگاه RO , سیستم های نانو فیلتراسیون تماس بگیرید
قیمت مواد آنتی اسکالانت R15 کمتر از 2 07/1 – 04/1 یک ماده اسیدی بر پایه ترکیب چند اسید، شلاته‌کننده‌ها و نیز فعال‌کننده و بازدارنده است برای از بین بردن رسوبات معدنی، نمک‌های معدنی و اکسید فلزات از ممبران‌های ro تماس بگیرید
قیمت آنتی اسکالانت تصفیه آب R31 <2 1/80-1/04 یک ضدرسوب اسیدی و بسیار موثر برپایه ترکیبی سیستم اسمز معکوس – آب خام (لب شور، سیلیکای بالا، سولفات بالا و…) تماس بگیرید
قیمت محلول آنتی اسکالانت R32 5/12 – 5/10 12/1 – 08/1 یک ماده ضد رسوب از نوع قلیایی بسیار موثر بر پایه ترکیبی از بازدارنده های رسوب سیستم اسمز معکوس – آب خام (لب شور، سیلیکای بالا، سولفات بالا و…) تماس بگیرید
قیمت محلول آنتی اسکالانت R34 10 – 12 16/11-1/1 یک ضد رسوب از نوع قلیایی بسیار قوی بر پایه ترکیبی که باعث بازدارنده های رسوب استفاده برای تمام دستگاه‌های اسمز معکوس با منابع آب‌ خام مختلف (چاه، دریا، رودخانه، پساب تصفیه شده و …) تماس بگیرید
قیمت آنتی اسکالانت تصفیه آب R72 <2 15/11-1/1 یک ضدرسوب ویژه و بسیار موثر برپایه ترکیبی از بازدارنده‌ها استفاده برای تمام دستگاه‌های اسمز معکوس با منابع آب‌ خام مختلف (چاه، دریا، رودخانه، پساب تصفیه شده و …) تماس بگیرید

نکات مهم برای خرید آنتی اسکالانت ها

برای خرید آنتی اسکالانت ها باید به نکات مهمی توجه ویژه داشته باشید. انتخاب و خرید آنتی اسکالانت مناسب به عوامل مختلفی مانند میزان سختی آب، نوع سیستم تصفیه آب، دمای کارکرد و بودجه وهزینه شما وابسته است. همانطور که می دانید آنتی اسکالانت ها به منظور عدم رسوب و خوردگی و افزایش راندمان سیستم ها استفاده می شوند. اما عدم توجه به نکات مهم در زمان خرید می تواند این نتیجه را معکوس و یا راندمان را کاهش دهد.

 • میزان سختی آب: اینکه  آب ورودی به سیستم ها چقدر املاح و مواد معدنی داشته باشد برای انتخاب آنتی اسکالانت اهمیت زیادی دارد. زیرا آنتی اسکالانت های با تنوع زیاد برای انواع سختی آب تعبیه و ساخته شده اند.
 • میزان ph آب: اینکه آب ورودی به سیستم چقدر اسیدی یا قلیایی باشد اهمیت زیادی دارد. زیرا میزان ph آب بر روی عملکرد انتی اسکالانت ها تاثیر می گذارد. یکی از این موارد کاهش کاراییانتی اسکالانت است که  در شرایط بسیار اسیدی (pH پایین) و بسیار قلیایی (pH بالا)، کارایی ضد رسوب ها کاهش می یابد. این مساله به دلیل تغییرات در ساختار شیمیایی آنتی اسکالانت است و می تواند منجر به کاهش قدرت آنها در تشکیل کمپلکس با یون های کلسیم و منیزیم شود. از عوامل دیگر می تواند تجزیه بعضی از آنتی اسکالانت ها در شرایط اسیدی یا قلیایی شدید باشد که منجر به تولید محصولات جانبی مضر می شود. از عوامل دیگر تغییرات ph می تواند خوردگی باشد که در شرایط اسیدی (pH پایین)، آنتی اسکالانت ها می توانند باعث افزایش خوردگی لوله ها و تجهیزات شوند.
 • میزان آلاینده های موجود در آب: اگر آب دارای آلاینده های خاص مانند آهن، سیلیس یا فسفات باشد، باید آنتی اسکالانت خاصی انتخاب کنید که بتواند این مواد را حذف کند.
 • نوع سیستم تصفیه آب: با توجه به اینکه سیستم های تصفیه آب متنوع هستند باید متناسب با نوع سیستم تصفیه آب آنتی اسکالانت را انتخاب نمود. به عنوان مثال سیستم اسمز معکوس نیازمند آنتی اسکالانت با غلظت بالا است که بتواند در برابر فشار بالا و غلظت بالای نمک مقاوم باشد. سیستم های تبادل یونی نیازمند آنتی اسکالانت هایی با قابلیت جلوگیری از تشکیل رسوب روی رزین ها است.
 • بررسی مواد تشکیل دهنده: با توجه به اینکه پایه تشکیل دهنده انواع انتی اسکالانت ها با هم متفاوت است. باید برای انتخاب هر کدام از آنتی اسکالانت ها با توجه به املاح و سیستم مورد استفاده تصمیم گیری کرد.
 • برند و قیمت آنتی اسکالانت ها : برندهای معتبر اغلب دارای قیمت آنتی اسکالانت های بالاتری هستند.
 • ضمانت و خدمات پس از فروش: ضمانت و خدمات پس از فروش، می تواند یکی از عوامل مهم برای خرید آنتی اسکالانت باشد.

راهنمای خرید آنتی اسکالانت

کارایی ضد رسوب بازدارنده به توانایی آن در جذب روی سطح کریستال های در حال رشد بستگی دارد. هر چه میزان جذب بالاتر باشد، رفتار ضد جرم‌گیری بازدارنده بهتر است.
برای کنترل موثر رسوب و کاهش هزینه‌های عملیاتی واحد RO، توصیه می‌شود که از غشاهایی با جنس نانوفیلتراسیون استفاده شود. استفاده مشترک از غشاهای نانو فیلتراسیون و آنتی اسکالانت خوب کارآمدی سیستم را بالاتر می برد. علاوه بر این، تا اندازه زیادی منجر به کاهش پوسته پوسته شدن و ایجاد رسوب در ممبران ها می شود که این مساله به شدت هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد.

در نظر داشته باشید توانایی جذب بالای آنتی‌اسکالانت مبتنی بر فسفونیک باعث می شود تا دوز آنتی‌اسکالانت را در آب خام بدون به خطر انداختن اثربخشی کنترل رسوب کاهش دهیم و در نتیجه مصرف این ماده و هزینه‌ها کاهش یابد. به همین دلیل اکیداً توصیه می شود از خرید انتی اسکالانت های بی کیفیت و تقلبی خودداری کنید که علاوه بر خرابی دستگاه ها، زمان و سرمایه خود را نیز از دست می دهید. فروشگاه آقای پمپ به عنوان وارد کننده آنتی اسکالانت از برندهای مرغوب و معروف توانسته بهترین قیمت آنتی اسکالانت را برای مشتریان با ضمانت و ارسال فوری فراهم کند. برای اطلاعات دقیق تر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان در این زمینه بهره ببرید.

فروش آنتی اسکالانت

وب سایت تخصصی آقای پمپ (مستر پمپ) با داشتن سابقه دیرینه و قابلیت اعتماد برای مشتریان به یکی از مجموعه های معتبر برای فروش انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب تبدیل شده است. ما با فروش آنتی اسکالانت و مواد تصفیه اب به صورت آنلاین دسترسی و خرید مشتریان را برای شهرهای مختلف از جمله تهران، اصفهان، یزد و … فراهم کرده ایم. ما با تضمین کیفیت محصولات خود آنها را در کمترین زمان ممکن بدست شما می رسانیم. با توجه به اینکه انبار محصولات آقای پمپ در شهر تهران واقع شده ساکنان و مشتریان شهر تهران به راحتی و در زمان کمتر می توانند سفارشات خود را دریافت کنند. از طرفی به دلیل قیمت کمتر برای حمل و نقل، فروش آنتی اسکالانت در تهران با قیمت کمتر ارائه خواهد شد. البته وب سایت آقای پمپ با حفظ کیفیت، فروش آنتی اسکالانت را بسته به بودجه، نوع برند و سیستم مورد نظر شما مقرون به صرفه قیمت گذاری کرده است. شما تنها با یک تماس می توانید از مشاوره تخصصی و حرفه ای کارشناسان ما بهره ببرید.

انواع آنتی اسکالانت برای تصفیه اب

انواع انتی اسکالانت ها

انواع انتی اسکالانت ها بر اساس خواص و مواد شیمیایی، نوع عملکرد و شرایط منطقه، برند و سازندگان مختلف می تواند متغیر باشد. به صورت کلی 4 دسته از آنتی اسکالانت ها بر اساس نوع مواد سازنده وجود دارند.

 • فسفونات ها
 • پلی فسفات ها
 • پلیمرها
 • اسید آلی
نوع آنتی اسکالانت مقاومت دمایی
فسفونات‌ها دارای مواد آلی تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد
هگزامتافوسفات‌ها دارای مواد  آلی تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد
پلی‌آسپارتیک اسید آلی تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد
متا‌فسفات دارای مواد آلی تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد
بی‌کربنات‌ها دارای مواد معدنی تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد

فسفونات ها

آنتی اسکالانت های پایه فسفونات ها دارای ساختاری از گروه عاملی اسید کربوکسیلیک و فسفاته می باشد. این مواد می تواند به صورت موثر در مهار رسوب هایی ناشی از کربنات و سولفات موثر باشند. این مواد دارای وزن مولکولی پایین هستند، اما  خاصیت پراکنده سازی کمتری دارند.از مزایای فسفونات ها قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن آنها است. اما در عین حال معایب آن عدم انحلال آنها در آب یا انحلال پذیری کمتر آنهاست. این مساله می تواند در طی چند روز باعث ته نشینی و تشکیل رسوب با کلسیم شده و در نتیجه خودش مشکل ساز باشد. میزان کاربرد فسفونات ها به عنوان آنتی اسکالانت در سیستم های غشایی در سال های اخیر به دلیل استفاده روزافزون از این فناوری و عملکرد خوب آن افزایش یافته است.

انواع ضد رسوب پایه فسفات:

 • فسفات روی: مواد ضد رسوب که حاوی ترکیبات روی است و با ایجاد یک لایه محافظ با مهار رشد کریستال از تشکیل رسوب جلوگیری می‌ کند.
 • هگزا متافسفات سدیم: این عنصر از فرم نمک سدیم محلول در آب هگزا متافسفات برای جداسازی مواد معدنی استفاده می کند و از ایجاد رسوب جلوگیری می کند.
 • فسفات تری بازیک پتاسیم: فسفات تری بازیک پتاسیم به منظور کنترل رسوب ناشی از کلسیم، منیزیم و سایر یون‌ ها مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت کمپلکس‌ های پایدار تشکیل می‌شود و از ته نشین شدن آن‌ها جلوگیری می‌گردد.

پلی فسفات ها

پلی فسفات ها مواد شیمیایی هستند که از چندین مولکول فسفات ساخته شده اند. پلی فسفات ها با یون های کلسیم و منیزیم (عوامل سختی آب) کمپلکس تشکیل می دهند و از رسوب آنها بر روی سطوح جلوگیری می کنند. از پلی فسفات ها به عنوان رسوب زدا در تصفیه اب و برای جلوگیری از تشکیل رسوب در لوله ها، شیرآلات و تجهیزات بویلر و … استفاده می شود. پلی فسفات ها می توانند باعث آلودگی آب و محیط زیست شوند. در صنایع مختلف مانند نساجی، سرامیک، رنگرزی و متالورژی به عنوان عامل ضد رسوب، بویلر و خوردگی استفاده می شوند.

پلیمرها

آنتی اسکالانت پایه پلیمر نوعی ضد رسوب است که عملکرد آن با پراکندگی و کنترل رسوب املاح معدنی از جمله سیلیس موجود در آب عمل میکنند. این ماده با معلق نگه داشتن مواد یا پراکنده سازی آنها از ایجاد رسوب جلوگیری می کند. میزان عملکرد و بازدهی این ماده بسته به نوع املاح معدنی موجود در آب و شرایط عملیاتی سیستم RO می تواند متغیر باشد. آنتی اسکالانت پایه پلیمر به دلیل داشتن وزن مولکولی بالاتر قادر است کلیه رسوب های کربنات و فسفات را از بین ببرد. آنتی اسکالانت پایه پلیمر می تواند در آب های دریا، آب های شور و آب هایی که سختی بالایی دارند اثر بخشی خوبی داشته باشد.

انواع ضد رسوب پایه پلیمر:

 • همو پلیمرها: این نوع از انتی اسکالانت ها از نوع پلیمر ساخته شده‌اند و با کمپلکس شدن با املاح معدنی از ایجاد رسوب جلوگیری می کنند.
 • کوپلیمرها: این نمونه از آنتی اسکالانت ها از ترکیب دو یا چند پلیمر مختلف ساخته شده اند. بنابراین می توانند املاح و مواد معدنی بیشتری را از ایجاد رسوب بازدارند. زیرا از چندین نمونه پلیمر ساخته شده اند و  هر کدام از پلیمرهای مختلف اثربخشی متفاوتی را در برابر انواع رسوبات دارند.
 • ترپلیمرها: ترپلیمرها مانند کوپلیمرها از سه پلیمر متنوع ساخته شده اند و با هم ترکیب شده‌اند. این ترکیب می تواند بازدارندگی بیشتری ایجاد کند و اثربخشی بالاتری داشته باشد.

انواع ضد رسوب پایه اسید آلی

آنتی اسکالانت های پایه اسید آلی که می تواند از نوع اسید فسفونیک،اسید کربوکسیلیک،اسید سولفونیک باشد با ایجاد نوعی ترکیبات با تشکیل کمپلکس با یون های کلسیم و منیزیم باعث جلوگیری از رسوب و کاهش خوردگی می شود. اسید فسفونیک به عنوان یکی از رایج ترین انواع ضد رسوب پایه اسید آلی کارایی بسیار بالایی در جلوگیری از تشکیل رسوب دارد. اسید کربوکسیلیک نیز کارایی مناسبی دارد و در برابر اسید و حرارت مقاوم تر است. اسید سولفونیک نیز نوعی آنتی اسکالانت که معمولاً برای آب هایی با سختی بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید آنتی اسکالانت 260(Flocon 260)

خرید آنتی اسکالانت 260(Flocon 260) به دلیل قدرت و کیفیت بالا بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. این نمونه از Antiscalanet همه در برندهای خارجی و هم در برندهای ایرانی با کیفیت بالا ارائه شده است. در بین برندهای ایرانی توچال توانسته بهترین قیمت خرید آنتی اسکالانت 260 (Flocon 260) را با کیفیت مطلوب ارائه دهد. برای اطلاع از قیمت آنتی اسکالانت 260 (Flocon 260) می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

نحوه عملکرد انواع انتی اسکالانت

نحوه عملکرد انواع آنتی اسکالانت ها بر اساس ترکیبات و خواص می تواند متغیر باشد و بر اساس عملکرد به 4 دسته تقسیم بندی می شود.

 • پخش کننده ها:

این نوع آنتی اسکالانت ها دارای حاوی موادی هستند که به حل شدن و پراکندگی رسوبات به شکل جامدات معلق کمک می کنند. این پراکندگی از تجمع ذرات جلوگیری می کند و آنها را به حالت معلق نگه می دارد تا تبدیل به رسوب نشوند.

 • عوامل کمپلکس کننده:

برخی از آنتی اسکالانت ها دارای خاصیت کمپلکس کنندگی هستند که این مواد به یون های خاصی در آب متصل می شوند و از تشکیل رسوبات نامحلول جلوگیری می کنند. این عوامل کمپلکس کننده با یون هایی مانند کلسیم، منیزیم یا آهن کمپلکس های شیمیایی تشکیل می دهند تا از تشکیل رسوب جلوگیری کنند.

 • بازدارنده رشد کریستال:

یکی از اجزای مهم آنتی اسکالانت ها ، یک مهار کننده رشد کریستالی است. این امر از تشکیل هسته های کریستالی و رشد کریستال ها جلوگیری می کند و در نتیجه از تشکیل رسوب جلوگیری می کند.

 • تثبیت کننده های pH:

برخی از آنتی اسکالانت ها حاوی تثبیت کننده های pH برای تثبیت pH آب هستند و با این کار از راندمان و ضریب اطمینان عملکرد آنتی اسکالانت ها را بالاتر می برند.

چگونه دوز آنتی اسکالانت را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت باید پارامترهای مختلف مورد بررسی قرار بگیرد از جمله دما، دبی، میزان اسیدی بودن آب، نحوه قرار گیری فیلتر ممبران ها و … که همگی به صورت مستقیم در میزان راندمان و بهره وری آنتی اسکالانت تاثیر دارند. به صورت کلی فرمول محاسبه میزان دوز انتی اسکالانت برای دستگاه تصفیه آب در ادامه ذکر شده است. اما به منظور دقت بالاتر پیشنهاد می شود برای محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت از نرم افزارهای آنلاین استفاده کنید. این نرم افزارها به دلیل دریافت اطلاعات کامل تر، دقت بیشتری دارند.

W=Q×S×H×30/1000

W نشان دهنده مقدار مصرف ماهانه (کیلوگرم) است
Q نرخ جریان آب ورودی به تجهیزات اسمز معکوس را نشان می دهد (m3 / h)
S نشان دهنده غلظت دوز (3-6 ppm، بر حسب گرم در تن) است
H نشان دهنده زمان عملکرد تجهیزات اسمز معکوس (ساعت) است
1000 ضریب تبدیل بین گرم و کیلوگرم است
علاوه بر فرمول بالا برای تعیین میزان آنتی اسکالانت و دوز صحیح، باید مواد یونی موجود در آب شناسایی شود و غلظت آنها بر اساس ضریب غلظت محاسبه گردد. فاکتور غلظت با نوع غشا متغیر است. نسبت اختلاط برای آنتی اسکالانت معمولاً از فرمول نرخ دوز ضد رسوب / پخش کننده 2 تا 5 میلی گرم در لیتر (mg/L) استفاده می شود.

مشخصات فنی آنتی اسکالانت های آقای پمپ

مشخصات توضیحات
شکل فیزیکی مایع
میزان ph بسته به نوع انتخاب می تواند قلیایی یا اسیدی باشد
رنگ سفید – زرد
بو بدون بو
میزان عرضه 20 لیتر – 220 لیتر
استاندارد دارای تاییدیه و استانداردهای مربوط با کیفیت بالا
نوع برند ایرانی – خارجی

مشخصات کلی انتی اسکالانت ها

وزن ملکولی وزن مولکولی می تواند بین 2000 تا 10000 دالتون باشد
نوع عملکرد ایجاد تداخل در رسوب یا تشکیل مواد کریستالی شکل از مواد رسوب زا مانند کربنات کلسیم یا سیلیس
سازگاری با PH مواد تشکیل دهنده رسوب ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند در محدوده PH خاصی کار کنند
تحمل پذیری دما انواع آنتی اسکالانت ها بر اساس نوع ترکیبات آنها مقاومت دمایی متفاوت دارند
میزان غلظت آنتی اسکالانت ها میزان دوز یا غلظت ضد رسوب ها وابسته به عوامل آب ورودی – نوع سیستم – شرایط کارکرد آن وابسته است.

نکته:

توجه داشته باشید اغلب غلظت پیشنهاد شده آنتی اسکالانت برای سیستم های اسمز معکوس RO Antiscalants معمولاً بین 5 تا 20ppm است ، بدان معنا که به ازای هر 1 تن آب در تجهیزات اسمز معکوس باید 5-20 گرم ماده شیمیایی آنتی اسکالانت اسمز معکوس اضافه شود.

بررسی میزان تزریق آنتی اسکالانت

انتی اسکالانت یا عامل بازدارنده رسوب  به علت تاثیر گذاری بهتر و نتیجه مطلوب تر بیشتر استفاده می شود. همچنین هزینه تزریق آنتی اسکالانت نسبت به  روش های قبلی کمتر است. توجه داشته باشید تزریق آنتی اسکالانت به سه شیوه امکان پذیر است و می تواند سبب مهار رسوب های ایجاد شده در آب شود که عبارتند از:

 • مهار آستانه بازدارندگی: در این شیوه ماده بازدارنده نمک را به شکل فوق اشباع در آب نگه می دارد.
 • تغییر در ساختار کریستال ها: در این روش ماده بازدارنده رسوب ساختار کریستال های نمک را مخدوش می کند و در نتیجه به آنها یک فرم نرم و غیر قابل چسبنده می دهد.
 • روش پراکنده سازی: در این فرآیند ماده بازدارنده رسوب (آنتی اسکالانت) به کریستال ها نفوذ کرده و بار آنیونی زیادی به آنها وارد می کند که این مساله باعث می شود کریستال ها از هم جدا شده و رسوب تشکیل نشود.

برای محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت باید پارامترهای مختلفی را بررسی نمود از جمله : دما، میزان اسیدیته آب، میزان دبی، قدرت ریکاوری سیستم و نحوه قرار گیری ممبران های دستگاه همگی باید بررسی شوند.

علاوه بر این، امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت را با نرم افزارهای  مخصوص بدست اورد. این نرم افزارها با دریافت اطلاعات دقیق سیستم تصفیه اب می توانند میزان دقیق آنتی اسکالانت مورد نیاز برای دستگاه تصفیه آب را به شما بدهند. به طور کلی می توان گفت که میزان تزریق آنتی اسکالانت در محدوده ای بین 1 تا 6 PPM می باشد.

چگالی آنتی اسکالانت چیست؟

وزن مخصوص یا چگالی یعنی جرم در واحد حجم می باشد. دارای واحد SI kg m – 3 یا kg/m 3 است و یک کمیت مطلق است. وزن مخصوص نسبت چگالی یک ماده با چگالی آب در دمای 4 درجه سانتیگراد است (جایی که متراکم ترین است و مقدار آن 999.974 کیلوگرم در متر مربع است ) بنابراین یک کمیت نسبی بدون واحد است. برای بدست امدن چگالی یک ماده می توان ضرب وزن مخصوص را در چگالی آب در دمای مرجع محاسبه کرد. وزن مخصوص آنتی اسکالانت برای هر برند مشخص شده و در کاتالوگ مشخصات آن ذکر شده است. که از طریق فرمول بالا می توان میزان چگالی آنتی اسکالانت را محاسبه کرد.

مواد تشکیل دهنده آنتی اسکالانت

مواد تشکیل دهنده آنتی اسکالانت ها بر اساس نوع و قدرت آن متفاوت است است. اما به صورت معمول مواد تشکیل دهنده آنتی اسکالانت ها از مواد فسفونات ها، پلی اکریلات ها، مواد اسیدهای آلی، برخی رزین های تبادل یونی، بازها، مواد بازدارنده های خوردگی، مواد ضد کف، مواد تثبیت کننده به منظور حفظ پایداری در شرایط مختلف دما و pH می باشد.

روش استفاده از آنتی اسکالانت

روش استفاده از آنتی اسکالانت به این گونه است که باید در یک شبانه روز به میزان PPM5 در هر لیتر آب این ماده دوز شود. سپس آنتی اسکالانت حل شده در آب توسط دوزینگ پمپ به داخل سیستم های مختلف از جمله سیستم تصفیه آب، بویلر و … تزریق می شود. بر اساس میزان سختی آب، دما، فشار و سایر موارد دیگر باید میزان آنتی اسکالانت استاندارد انتخاب شود.

مراحل استفاده از آنتی اسکالانت

 • مرحله اول: محاسبه میزان تزریق ضد انتی اسکالانت بر اساس پارامترهای مختلف
 • مرحله دوم: افزودن ضد رسوب به آب تغذیه قبل از وارد شدن به سیستم غشا در تصفیه اب اسمز معکوس
 • مرحله سوم: آنتی اسکالانت ها از طریق مکانیسم های مختلفی از جمله به تأخیر انداختن رسوب، تغییر ساختار کریستالی، واکنش با یون های مواد معدنی و تغییر غلظت CO 2 عمل می کنند. این مکانیسم ها باعث می شود مواد معدنی رسوب زا در آب معلق شوند.
 • مرحله چهارم: مواد معلق و محلول در آب باید از سیستم خارج شوند.

انواع آنتی اسکالانت ها به منظور از بین بردن یون های مختلف در آب شور، آب دریا و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. اما به منظور حذف یون های خاصی از آب و کنترل بیشتر بر نوع خاصی از پوسته شدن می توان از ضد اسکالانت های خاص استفاده کرد.

روش تست آنتی اسکالانت

برای روش تست آنتی اسکالانت ابزارهای خاصی مورد نیاز است که عبارتند از: ابزارهای آنالیز و اندازه گیری PH متر (مارک فیشر مدل 825 MP) مجهز به الکترود مرجع شیشه ای برای اندازه گیری pH محلول ها ، تیتراتور اتوماتیک (مارک فیشر مدل 465) برای اندازه گیری مالکالینیتی، طیف سنج جذب اتمی (Varian Model AA-975) برای آنالیز کلسیم و منیزیم است.

روش تست آنتی اسکالانت یا آزمایش آنتی اسکالانت بدین شکل است که

 • ابتدا 53 گرم پودر Na2CO3 وزن شده و در یک لیتر آب دیونیزه حل شده تا محلول تهیه شود.
 • محلول‌ آنتی‌اسکالانت‌ها به اندازه 0.5 گرم به‌طور دقیق وزن‌ شده و در 500 میلی‌لیتر آب دیونیزه حل شده تا محلول‌های استوک 1000 ppm تشکیل شود
 • مواد شیمیایی آب نمک مصنوعی مورد استفاده برای آماده سازی و نسبت اختلاط شیمیایی A: NaCl شیمیایی B: INSTANT OCEAN (نام تجاری ثبت شده مخلوط نمک) نسبت اختلاط باید بر اساس نسبت زیر تنظیم شود: NaCL/ INSTANT OCEAN – 1.375.
 • به منظور تهیه آب نمک مصنوعی با غلظتی معادل 1.4 برابر آب دریا، تقریباً 8.8 گرم NaCl و 6.4 گرم OCEAN فوری در آب دریا بدون فیلتر حل شود.

نکات ایمنی در زمان کار با ضد رسوب ها (Antiscalanet)

به دلیل اینکه ضد اسکالانت ها یک ماده شیمیایی و محرک سیستم تنفسی است باید در زمان کار با این ماده از تجهیزات مناسب استفاده کرد. همچنین تماس این ماده با پوست می تواند باعث ایجاد التهاب های پوستی، قرمزی و زخم شود. زیرا این ماده قلیایی است و خورندگی دارد. همچنین این ماده می تواند باعث التهاب چشم و قرمزی آن شود و در زمان های تماس طولانی مدت احتمال از دست رفتن بینایی وجود دارد. از این رو، در زمان کار با این ماده باید نکات ایمنی از جمله استفاده از دستکش، تهویه مطلوب محیط، استفاده از ماسک های موثر و عینک مناسب را در نظر داشته باشید تا بتوانید یک محیط ایمن را فراهم کنید.

فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت

فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت ها را می توان به دو دسته اصلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

 •  آنتی اسکالانت های بر پایه اسید فسفونیک یا پلی فسفات ها
 • آنتی اسکالانت های پلیمری

فرمول شیمیایی اسید فسفونیک H3PO3 است. این ماده قادر است با ترکیب شدن با یون های فلزی مانند کلسیم و منیزیم از تشکیل رسوب جلوگیری کند.
اما فرمول شیمایی پلی فسفات ها که دارای زنجیره های بلندی از گروه های فسفات هستند (NaPO3)n است، که در آن n تعداد گروه های فسفات در زنجیره است. پلی فسفات ها علاوه بر کمپلکس کردن با یون های فلزی، می توانند به عنوان عوامل پراکنده کننده نیز عمل کنند و از تشکیل ذرات ریز و رسوب زا جلوگیری کنند. برخی از نمونه های آنتی اسکالانت های فسفات عبارتند از : Antiscalant Genesys CAS با فرمول شیمیایی C3H8O6P ، Antiscalant   Avista Vitec 1200 با فرمول شیمیایی C6H18O13P3 و  Antiscalant Flotret 8000 با فرمول شیمیایی Na6P6O18 است.

فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت های پایه پلیمری از پلیمرهای آلی مانند اکریلیک اسید یا متاکریلیک اسید می باشد. فرمول شیمیایی اکریلیک اسید CH2=CHCOOH است. این ماده به دلیل خاصیت اسیدی و توانایی آن در پراکنده کردن ذرات، می تواند از رسوب جلوگیری کند.فرمول شیمیایی متاکریلیک اسید CH2=C(CH3)COOH است. این ماده شبیه به اکریلیک اسید عمل می کند، اما پایداری حرارتی بیشتری دارد. برخی از آنتی اسکالانت های پلیمری عبارتند از: Antiscalant Floc 3000 بر پایه پلی اکریلات با فرمول شیمیایی آن به طور کلی [C3H4O2]n است، که در آن n تعداد واحدهای اکریلیک اسید در زنجیره پلیمری است. Antiscalant Scale-X بر پایه پلی متاکریلات با فرمول شیمیایی آن به طور کلی [C5H8O2]n است، که در آن n تعداد واحدهای متاکریلیک اسید در زنجیره پلیمری است

رایج ترین آنتی اسکالانت تصفیه آب

رایج ترین آنتی اسکالانت در تصفیه اب را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:

1- آنتی اسکالانت بر پایه فسفر که خودشان به دو بخش تقسیم می شوند

 • فسفات ها
 • فسفونات ها

الف) ماده بازدارنده رسوب بر پایه فسفات ها ترکیباتی هستند که حاوی پیوند PO با یون ارتوفسفات [PO4]¯3 به عنوان واحد ساختمانی پایه هستند. به عنوان مثال. هگزامتافسفات سدیم (SHMP).

(ب) ماده باز دارنده رسوب بر پایه فسفونات ها ترکیباتی هستند که حاوی یک یا چند گروه C-PO(OH)2 هستند که به دلیل وجود پیوند کووالانسی CP پایدارتر از فسفات ها هستند.

بازدارنده های فسفر (از جمله فسفات ها و فسفات ها) سهم بازار زیادی در آنتی اسکالانت ها دارند. این به دلیل عملکرد خوب و نرخ مقرون به صرفه آنها می باشد.

2- ماده بازدارنده رسوب بر پایه پلیمری مصنوعی: بازدارنده های پلیمری مصنوعی تا حدی جایگزین آنتی اسکالانت های فسفر شده اند. این پلیمرها دارای گروه های عاملی متنوعی در زنجیره پلیمری و طبیعتاً یونی هستند.

گروه عاملی کربوکسیلیک بر روی ستون فقرات پلیمری در مهار یون مبتنی بر یون فلزی بسیار موثر است.

توجه داشته باشید گروه‌های عملکردی در آنتی‌اسکالانت‌های پلیمری مصنوعی  که حاوی چندین گروه عملکردی هستند، به دلیل اثرات هم افزایی، عملکرد بازدارندگی بهتری نسبت به گروه‌های دارای یک گروه عملکردی واحد نشان می‌دهند. به عنوان مثال. هیدروکسیل، سولفونیک، آمینو و غیره

نکته مهم در نظر گرفتن وزن مولکولی است. وزن مولکولی پارامتر ساختاری اساسی و مهمی است که نقش مهمی در مهار رسوب دارد. یک MW نسبتا کم (وزن مولکولی) به طور کلی برای سرکوب تبلور مطلوب است و MW نسبتا بالا به عنوان پراکنده عمل می کند.

3- آنتی اسکالانت دوستدار محیط زیست که به دلیل مسائل زیست محیطی، آنتی اسکالانت های دوستدار محیط در حال حاضر محبوبیت زیادی دارند زیرا:

 فسفر ندارند ، زیست تخریب پذیر و مقرون به صرفه هستند.

امروزه، PASP، PESA و مشتقات آنها بهترین جایگزین برای مهارکننده های پلیمری مصنوعی فسفر معمولی یا غیرقابل تجزیه زیستی هستند.

در سال های اخیر، تعداد زیادی از ترکیبات فرموله شده اختصاصی از آنتی اسکالانت ها برای بهبود عملکرد عملیاتی سیستم های اسمز معکوس توسعه یافته اند.

معرفی انواع آنتی اسکالانت در بازار

آنتی اسکالانت موجود در بازار که توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند و فرمولاسیون را به عنوان نام تجاری به بازار عرضه می کنند. چند نمونه عبارتند از:

 •  ACCENT 1100 (هموپلیمر کربوکسیلیک)
 • ACCENT 1123 (کوپلیمر کربوکسیلیک)
 • Calgon (هگزامتافسفات سدیم)
 • فلوکون (اسید پلی اکریلیک)
 • پرماتریات (ارگانوفسفونات)

ضد اسکالانت تصفیه آب در بازار به عوامل متعددی وابسته است.

 • نوع و کیفیت: نوع و کیفیت‌ های مختلف آنتی اسکالانت در بازار متفاوت هستند به همین دلیل این ماده ضد رسوب قیمت‌های متفاوتی بر اساس کارایی و عملکرد دارد.
 • میزان خرید: خریدهای عمده احتمالاً  منجر به تخفیف کاهش قیمت می شوند، در حالی که خرید مقادیر کمتر ممکن است قیمت واحد بالاتری داشته باشند.
 • تامین کننده یا تولید کننده: تامین کنندگان یا تولیدکنندگان مختلف بر اساس هزینه‌های تولید، شهرت برند و موقعیت در بازار، واسطه گری و … قیمت‌های مختلفی ارائه می دهند.
 • کاربرد یا صنعت: کاربرد یا صنعت خاصی که آنتی اسکالانت در آن استفاده خواهد شد می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، قیمت ماده ضد رسوب‌ استفاده شده در تصفیه آب صنعتی متفاوت از قیمت‌ آنتی اسکالانت هایی است که در تصفیه آب خانگی مصرف می شوند.
 • تقاضای بازار: نوسانات در تقاضای بازار می‌تواند بر قیمت ماده ضد رسوب‌ تأثیر بگذارد. تقاضای بالاتر ممکن است منجر به افزایش قیمت شود، در حالی که تقاضای پایین‌تر ممکن است کاهش قیمت را در پی داشته باشد.
 • در دسترس بودن مواد اولیه: در دسترس بودن و هزینه مواد اولیه در تولید می تواند قیمت ماده ضد رسوب‌ را تحت تأثیر قرار دهد.

با توجه به موارد ذکر شده قیمت آنتی اسکالانت تصفیه آب در بازار ایران بر اساس درجه خلوص، برند، ماده ضد رسوب ایرانی یا خارجی، قیمت ارز و …  می تواند متغیر باشد. برای اطلاع دقیق از قیمت آنتی اسکالانت تصفیه آب می توانید با کارشناسان مجموعه آقای پمپ در ارتباط باشید.

کارایی آنتی اسکالانت در تست های اسمز معکوس

راندمان بازدارنده  بر حسب % میانگین مدت زمان آزمون، ساعت دوز به صورت

میلی گرم بر لیتر 2(oh)po

دوز، میلی گرم در لیتر ضد اسکالانت
17 1.00 0.74 1.0 (C2)EDTMP
44 0.90 0.70 1.0 (C4)TMTMP
35 0.75 0.66 1.0 (C6)HDTMP
35 1.00 0.62 1.0 (C8)ODTMP
27 1.25 0.55 1.0 (C12)DDTMP
36 1.25 3.7 5.0 (C2)EDTMP
46 1.33 3.5 5.0 (C4)TMTMP
49 0.93 3.3 5.0 (C6)HDTMP
59 0.93 3.1 5.0 (C8)ODTMP
40 1.34 2.8 5.0 (C12)DDTMP
-18 1.10 3.8 5.0 MBMP(C1-D)
5 1.07 3.6 5.0 EBMP(C2-D)
26 0.75 3.2 5.0 BBMP(C4-D)
38 0.84 2.9 5.0 HBMP- D(C6-D)
5 1.90 2.6 5.0 OBMP-D(C8-D)
2 4.50 2.1 5.0 DABMP(C12-D)

 مجموعه تخصصی آقای پمپ (مستر پمپ) به عنوان مرکز فروش پمپ، دوزینگ پمپ کلرزنی و تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب توانسته بهترین کیفیت را با قیمت مناسب برای مشتریان فراهم کند. برای اطلاع از قیمت آنتی اسکالانت تصفیه آب از برندهای ایرانی و خارجی می توانید از طریق همین  صفحه اقدام کنید یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نمایش دادن همه 11 نتیجه