مقالات

راهنمای انتخاب دوزینگ پمپ ها

راهنمای انتخاب دوزینگ پمپ ها

اگر شماهم هنگام خرید دوزینگ پمپ نمی‌دانید که کدام دوزینگ پمپ مناسب شماست، مقاله راهنمای انتخاب دوزینگ پمپ ها برای شماست! امروزه با توجه به تغییر و تحولاتی که در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی و دارویی و مهم‎تر از آن در صنعت آب و فاضلاب و مواردی از این قبیل به وجود آمده، اهمیت دستگاه‌هایی مانند انواع پمپ ها و دوزینگ پمپ ها بیش‌تر شده است. البته کاربردهای دوزینگ پمپ ها بسیار فراتر است از مواردی که گفته شده و شاید کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف موجب شده که شرکت‌ها و برندهای معتبر بسیاری به فکر تولید آن بیوفتند. همین مسئله باعث شده که کاربران زمان خرید در بین چند راهی قرار بگیرند. هدف ما از نوشتن این مقاله کمک به تصمیم گیری آسان و صحیح‌تر شما در هنگام خرید است. در ادامه با ما همراه باشید که به بررسی نکات مهم در انتخاب دوزینگ پمپ ها و مقایسه پر فروش ترین پمپ های تزریق می‌پردازیم.

مشخصات فنی پمپ های تزریق

مشخصات فنی دوزینگ پمپ ها با توجه به کاربری آن‌ها متغییر است و از نکات مهمی است که باید با توجه به نیازتان، در هنگام خرید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

دبی

دبی در دوزینگ پمپ‌ها به مقدار جریان یا حجم موادی که توسط یک پمپ در واحد زمان (زمان مشخص) عبور می‌کند، گفته می‌شود. واحد دبی معمولاً برای اندازه‌گیری جریان سیالات مختلف مانند آب، نفت، گاز و… استفاده می‌شود. دبی یا به اصطلاح میزان آبدهی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در انتخاب دوزینگ پمپ ها مورد توجه قرار می‌گیرد.  واحد پرکاربرد برای دبی، لیتر در ثانیه (L/s) است. برای مثال، اگر یک پمپ به طور متوسط در یک ثانیه 10 لیتر آب را منتقل کند، آن دبی آب برابر با 10 L/s خواهد بود. البته لازم به ذکر است که بگوییم در بعضی از صنایع، واحدهای دیگری برای اندازه گیری دبی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، گالن در دقیقه (GPM) در صنعت آبیاری و ایستگاه‌های پمپاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترکیب سیال

ترکیب سیال در انتخاب پمپ اندازه گیری به عنوان یک عامل مهم در صنعت پمپاژ و انتقال سیالات به شمار می‌آید. انتخاب ترکیب سیال مناسب برای هر نوع پمپ و برنامه کاربردی خاص، تأثیر مستقیمی بر عملکرد و کارآیی سیستم پمپاژ خواهد داشت. ترکیب سیال شامل انتخاب ماده پمپاژی و مشخصه‌های فیزیکی آن مانند چگالی، لزوجت، pH، دما و خواص شیمیایی است. به علاوه، ترکیب سیال تاثیر مستقیمی در جنس اجزای پمپ دارد به عنوان مثال اگر سیال خورنده و اسیدی باشد طبیعتا جنس اجزای پمپ باید به گونه‌ای باشد که که در تماس با این مواد دچار آسیب و بروز مشکل در عملکرد دستگاه نشوند.

محیط عملیاتی

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب دوزینگ پمپ ها که بسیار حائز اهمیت به شمار می‌آید، محیط عملیاتی آن است. محیط عملیاتی دوزینگ پمپ شما ارتباط مستقیمی با عملکرد آن دارد. به طور مثال: اگر دوزینگ پمپ شما در زیر نور آفتاب و محیطی گرم باشد، باید دوزینگ پمپی را انتخاب کنید که تحمل دمای عملیاتی بالایی داشته باشد و بر عکس. میزان دمای عملیاتی پمپ های تزریق معمولا با عنوان حد اکثر دما در کاتالوگ محصول درج شده است.

معرفی برند های دوزینگ پمپ

در حوزه تولید دوزینگ پمپ ها، برند های بسیار زیادی وجود دارند که البته تعداد زیادی از آن‌ها معتبر هستند. در جدول زیر نام و مشخصات کلی برخی از برندهای تولید کننده‌های دوزینگ پمپ ها را مشاهده می‌کنید.

نام برندساخت کشورجنس هدموجودی در بازارموجودی قطعاتگارانتی و خدمات پس از فروشقیمت
سکو/SekoایتالیاPVDFموجودموجود6 ماه گارانتیگران
کالمو/Calmoچین PVDFموجودموجود1 سال گارانتیگران
امک/Emecایتالیا PVDFموجودموجودی کمنداردگران
دوزیورو/DoseuroایتالیاPTFEناموجودناموجود
میکرودوز/MicrodosایتالیاPVCناموجودناموجود
اتاترون/EtatronایتالیاPP/PVC/PVDFموجودموجودنداردمقرون به صرفه
آیریک/Ayrikایران

PP _ به صورت سفارشی PVC /PVDF

موجودموجود2 سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروشمقرون به صرفه
ایمکس/Emauxچینناموجودناموجود1 سال گارانتیگران
پرومیننت/ProminentآلمانPVDFناموجودناموجودگران
آکو/AquaایتالیاPPموجودی کمناموجود
FWTایتالیاPP/PVC/PVDFموجودی کمموجودی کممقرون به صرفه
گراندفوس/GrundfosدانمارکPVDS/PVC\PP/SSموجودی کمموجودی کمگران
آنتک/AntechترکیهPVDFموجودموجودی کمنداردمقرون به صرفه
جسکو/JescoآلمانPVC/PVDFموجودموجودی کمندارد
اینجکتا/InjectaایتالیاPVC/PVDFموجودموجودی کممقرون به صرفه
میلتون روی/Milton RoyانگلیسPPموجود

 

 

مقایسه پر فروش ترین دوزینگ پمپ ها

مقایسه 3 تا از پرفروش ترین دوزینگ پمپ ها

تمامی برندهایی که در جدول بالا به آن پرداخته شد، از برندهای معتبر این حوزه به شمار می‌آیند و دوزینگ پمپ‌های آن‌ها از کیفیت خوبی بر خوردار هستند. اکنون قصد داریم به مقایسه 3 تا از پرفروش ترین برندهای دوزینگ پمپ ها به پردازیم.

دوزینگ پمپ سکو

دوزینگ پمپ سکو که یکی از پرفروش ترین دوزینگ پمپ ها به شمار می‌آید، از کیفیت بالایی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین مزایای این برند که بسیاری از کاربران را به خود جذب می‌کند، هد PVDF آن است. هد PVDF بسیار مقاوم و مناسب برای استفاده در دوزینگ پمپ‌هایی است که برای اسیدها و سیالات خورنده مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر مزایای محصولات این برند، می‌توان به 6 ماه گارانتی تعویض کالا اشاره کرد. البته قیمت دوزینگ پمپ‌های برند سکو به نسبت برندهای دیگر  گران‌تر است. همچنین قطعات آن در بازار موجود نیست و می‌توان گفت که تعویض قطعه و یا تعمیر آن به نحوی غیر ممکن است.

دوزینگ پمپ اتاترون

دوزینگ پمپ اتاترون، یکی دیگر از دوزینگ پمپ های پرطرفدار در بین کاربران است. این دوزینگ پمپ ها علاوه بر اینکه کیفیت بالایی دارند، ذر مدل‌ها و سری‌های مختلفی تولید می‌شوند. همچنین با هدهای PP/PVDF/PCV موجود است. همین تنوع در مدل‌ها و جنس هد، موجب شده است تا کاربران بسیاری را در صنایع مختلف به خود جذب کند. از دیگر مزایای محصولات این برند، می‌توان در دسترس بودن قطعات و مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. البته لازم به ذکر است محصولات برند اتاترون در ایران از هیچ گونه ضمانت و خدمات پس از فروشی برخوردار نیست.

 

دوزینگ پمپ آیریک

دوزینگ پمپ آیریک

دوزینگ پمپ آیریک یکی دیگر از پرفروش ترین دوزینگ پمپ ها به شمار می‌آید. محصولات این برند از تولیدات ایران است و در بازار فعلی یکی از با کیفیت‌ترین دوزینگ پمپ های سلونوئیدی محسوب می‌شود. هد دوزینگ پمپ‌های آیریک از جنس PP تولید می‌شود اما به سفارش مشتری هد PVDF و PVC بر روی آن مونتاژ می‎شود. از دیگر مزایای محصولات این برند که توجه کاربران بسیاری را به خود جلب کرده است، می‌توان به 2 سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش آن اشاره کرد. به علاوه، از نظر قیمتی دوزینگ پمپ آیریک بسیار مقرون به صرفه‌تر از دوزینگ پمپ اتاترون است.

جمع بندی

همانطور که تاکنون متوجه شده‌اید، در انتخاب دوزینگ پمپ باید به عواملی همچون دبی، ترکیب سیال و محیط عملیاتی آن توجه کرد. به علاوه، با در نظر گرفتن کاربرد و بودجه مد نظرتان و همین طور گارانتی و خدمات پس از فروش می‌توانید دوزینگ پمپ مناسب خود را انتخاب کنید. حال در مقایسه بالا اگر شما کیفیت و گارانتی و  هد PVDF برای‌تان حائز اهمیت است و قیمت آن زیاد مهم نیست، پیشنهاد ما به شما دوزینگ پمپ سکو است. اگر علاوه بر کیفیت و هد PVDF، در دسترس بودن قطعات و مقرون به صرفه بودن کالا برای‌تان مهم است و زیاد به گارانتی و خدمات پس از فروش توجه نمی‌کنید، پیشنهاد ما به شما دوزینگ پمپ اتاترون است. اما اگر علاوه بر کیفیت و هدهای متنوع، مقرون به صرفه بودن، گارانتی و خدمات پس از فروش و از همه مهم‌تر در دسترس بودن قطعات محصول برای‌تان مهم است پیشنهاد ما به شما دوزینگ پمپ آیریک است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید