مقالات

انواع رزین در صنعت

رزین تبادل یونی

رزین رنگبر چیست؟

رزین های رنگبری برای داروسازی و بیو داروسازی استفاده می شود که می تواند ناخالصی یا طیف وسیعی از ناخالصی را حذف کند. این نکته را در نظر بگیرد که این ناخالصی هایی که اشاره می کنیم ، به طور کامل مشخص نیستند که معمولا به آن ها رنگ گونه می گویند.

کاربرد رزین رنگبر

رزین رنگبری معمولا برای تخمیر ، ملاس و محصولاتی مانند روغن کلزا مورد استفاده قرار می گیرد. رزین های رنگبری دارای 4 گروه کارامل، ملانوئید، محصولات تخریب قند و کمپلکس‌ های فنلی آهن طبقه‌ بندی می‌شوند. مولکول های این رزین بزرگ هستند که دارای بار منفی ضعیفی می باشد. به طور معمول، در این موارد، از رزین های حذف کننده رنگ یا انواع آمبرلیت استفاده می شود، زیرا این رزین های تبادل یونی دارای ساختار منفذی خاص (شبکه بزرگ) یا ماتریس ژل هستند و به دلیل عملکرد آمین های چهارم یا سوم دارای بار مثبت هستند.

مدل های رزین رنگبر

 1. A500PS
 2. A500
 3. و…

 

رزین رنگبر

رزین سختی گیر چیست؟

از رزین سختی گیر برای نرم کردن آب استفاده می کنند. رزین های سختی گیر با استفاده از تبادل یونی می تواند کلسیم و منیزیم موجود در آب را گرفته و سدیم تزریق کند. رزین ها معمولا به دو دسته آنیونی و کاتیونی تشکیل می شوند. که یون های آنیونی دارای بار منفی هستند و یون های کاتیونی دارای بار مثبت می باشند.

سختی آب ها به دو قسمت تقسیم می شوند: سختی آب موقت و سختی آب دائم. سختی های آب معمولا بر اثر حرارت و گرما ایجاد می شود و به راحتی از بین خواهد رفت. مانند (گچ های داخل سماور ). سختی آب معمولا از سولفات ها ونیترات های چند ظرفیتی تشکیل شده اند.

کاربرد رزین سختی گیر

 • سیستمهای سرمایشی
 • تجهیزات گرمایشی
 • حذف سختی آبهای شور، آب چاه‌ها و آبهای سطحی
 • صنعت رنگرزی
 • موتورخانه‌ها
 • خشک شویی‌ها
 • تصفیه آب و فاضلاب
 • دیگهای بخار
 • مبدلهای حرارتی

 انواع رزین سختی گیر

 • آنیون قوی
 • آنیون ضعیف
 • کاتیون قوی
 • کاتیون ضعیف

مدل های رزین سختی گیر

 1. C100H
 2. C100E
 3. C100
 4. و…

 

 

رزین تبادل یونی

رزین تصفیه آب چیست؟

رزین های تبادل یونی مصنوعی معمولا در آب و حلال های آلی حل نمی شوند. قطر های رزین تصفیه آب 3/0 تا 3/1 می باشد که این رزین ها از 50درصد آب و 50 درصد مواد آلی تشکیل شده اند و دارا محفظه های ژله مانند هستند. پر مصرفترین رزین ها پلی استایرین و پلی اکریلات می باشد.

هنگامی که این دانه ها در آب قرار می گیرند، مواد محلول در آنها می توانند آزادانه به داخل و خارج حرکت کنند و به هر واحد مونومر پلیمری یا به اصطلاح “گروه عملکردی” متصل شوند. این گروه های عاملی می توانند با مواد مختلف محلول در آب، به ویژه یون های دارای بار مثبت (کاتیون ها) یا یون های دارای بار منفی (آنیون ها) تعامل داشته باشند. گروه‌های عاملی با بار مثبت با رزین‌های آنیونی و گروه‌های عاملی با بار منفی با رزین‌های کاتیونی تعامل دارند. پیوند بین گروه عاملی و یون متصل نسبتا ضعیف است و تبادل یونی را می توان با عبور یون دیگری از گروه عاملی معکوس کرد. این فرآیند می تواند به طور مداوم تکرار شود تا یک واکنش تبادل زنجیره ای ایجاد شود و یون های مورد نیاز در رزین تصفیه آب با یون های مضر آب جایگزین شود.

 کاربرد رزین تصفیه آب

از کاربرد های رزین های تصفیه  آب می توان به نرم کردن نرم کردن آب ، قلیایی زدایی آب و همچنین به املاح زدایی آب اشاره کرد.

نرم کردن آب

وجود منیزیم و کلسیم در آب باعث می شود تا آب سخت بشود. یون های کلسیم و منیزیم می توانند باعث تولید گرما بشوند لوله های فلزی و عوامل شیمیایی مانند مواد شوینده می توانند واکنش نشان دهند و اثر بخشی فرآیند تصفیه آب را کاهش دهند. آب سخت را می توان با استفاده از رزین های تصفیه آب و تبادل یونی نرم کرد.

قلیایی زدایی آب

از رزین های تصفیه آب می توان به جذب بی کربنات ها اشاره کرد.

املاح زدایی آب

این رزین های تصفیه آب می توانند نیترات‌ها، فلوراید، سولفات‌ها، پر کلرات، یون‌های آهن و منگنز و همچنین فلزات سمی و خطرناکی مانند رادیوم، اورانیوم، کروم را از آب حذف کنند.

انواع  مدل های رزین تصفیه آب

 1. MB400
 2. UCW3600

برند های رزین تبادل یونی

 1. رزین پرولایت انگلستان
 2. رزین هیدرولایت چین
 3. رزین پترولایت چین

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...